Frankenweenie: Domácí mazlíček

• USA Frankenweenie (více)

Geniální tvůrce Tim Burton (Alenka v říši divů, Noční můra před Vánocemi) tentokrát představuje film Frankenweenie: Domácí mazlíček, který je dojemnou pohádkou o chlapci a jeho psovi. Poté, co Viktor nečekaně přijde o svého milovaného pejska Sparkyho, snaží se osvojit si vědecké dovednosti, aby svého mazlíčka opět oživil - ovšem s několika malými úpravami. Svoje podomácky sešité stvoření se nejprve snaží skrývat, ale když se Sparky jednou dostane ven, Viktorovi spolužáci, učitelé a celé město zjistí, jak příšerné mohou být následky jeho znovuzrození. (HBO GO)

Flego

Každý nový Burtonov film je plný očakávania a v posledných rokoch zostáva len pri očakávaní. Variácia na frankensteinovský motív je plný bizarných postavičiek, morbídnej poetiky a zbytočného pompézneho záveru. ()

honajz

Tim Burton už se vykrádá, kde to jde. a jen proto, že je to Tim Burton, mu nebudu nadsazovat. O čem vlastně film byl, tedy kromě tradičního "střihorukého" námětu? Co měl tak nějak přinést? Mně přišel zdlouhavý, nevtipný, nezajímavý, předpokládatelný. Každá scéna a využití věcí se daly odhadnout dopředu. Jako kraťas možná, jako celovečerák těžká nuda o ničem. ()

poz3n

Frankenweenie není v žádném případě špatný film. Není ani nudný. Je krásně naanimovaný a Sparky je neskutečně roztomilý. Jenže. Na toho starého Burtona, kterého už posledních pár let postrádám, je to bohužel málo. Chybí tomu to, co ho vždy zdobilo. Vnitřní kouzlo, srdce, mojo, cokoli, co vám dá ve filmu tu pocitovou nadstavbu. Burton to uměl. Třeba to ještě najde. 6/10 ()

rikitiki

Burton evidentně dostal volnou ruku, a tak si vyhrál se svou oblíbenou hravou morbiditou. Cituje s rozkoší staré klasické horory a snímek mu šlape jako hodinky. ()

HellFire

Když si odmyslím, že celé téma filmu je velmi morbidní, má to své dobré momenty a povedené postavičky, ale jako celek mě to nebavilo. Celé to pohřbil konec počínaje mlýnem, který je najednou naprosto nevěrohodný a nedává smysl! I když počkat.... ono je to vlastně natočeno pod patronátem Disney.... tak to jsme doma. ()

SOLOM.

Když v roce 1984 stvořil Tim Burton svůj první hraný snímek, dočkal se se obrovské divácké podpory, což následně nastartovalo jeho hvězdnou režisérskou kariéru. To ovšem neznamená, že by snad jeho starší kousky byli snad špatné, to v žádném případě. Nicméně od té doby nepřestával toužit o tom, že si jednou splní si svůj sen a Frankenweeniho natočí jako celovečerní film. Po zkušenostech s Mrtvou nevěstou Tima Burtona (Corpse Bride) se k tomu konečně odhodlal. Což se samozřejmě projevilo i na jisté podobnost co se animace týče. Já sám sice patřím do skupiny těch, pro které je původní krátkometrážní snímek o pověstný fous lepší, ale ani tady to špatně nedopadlo. O čemž ostatně svědčí i vysoké hodnocení na internetu a docela početný fanklub. I zde se může příběh opřít o ponurou atmosféru, která jak plynul čas sebou přinesla i hutnou dávku napětí. Samozřejmě v rámci možností, protože co si budeme vykládat, jde především o rodinný film určený pro menší publikum. Nicméně kostra původního scénáře zůstala zachována, ale rozhodně nejde jen o klasickou předělávku svého díla, nýbrž Burton tomu vdechl novou tvář a druhá polovina filmu se už nese ve zcela odlišném pojetí. Tim Burton si tak splnil svůj sen, ale já i přesto zůstávám věrný původní klasice, která je společně s Vincentem v mých očích o něco lepší, než tento animovaný film. Přece jenom se tu vyskytlo několik kratších pasáží, které mi přišly lehce nezáživné. 60% ()

Othello

Nejvíc se mi líbilo, jak na konci film naznačuje, že by jeho pointa měla být takové to dospělé pixarovské poučení o tom, jak je nutné a důležité umět přijímat ztrátu, aby se to nakonec vysmeklo a vrátilo nás to zpátky do toho svého magického světa, kde se může dít cokoli jakkoli, aby byly ty žádaný obrásky. Paradoxně celý film po celou dobu trvání ale působí zvláštně izolovaně, mrtvě a má šíleně špatně napsané postavy. Poprvé jsem si pojmenoval celkový problém, který mám s Burtonem, totiž, že on nikdy nedokáže jít za první plán. Jsou to fakt jenom povrchy a vizuální citace. Ta hmatatelnost stop motion animace ale potěší dycky a to i přesto, že ústřední čokl má všechny nesnesitelné vlastnosti domestikovaných psů a navíc vypadá jak kříženec pitbulla, prasete a ploštice, který bych přejížděl autem od rána do večera. A to nemám papíry. ()

Beastmaster4

Těžké zklamání. Burton nikdy nepatřil k mým oblíbencům, ale tímhle kouskem se nepředvedl ani tak. Vykrást několik filmů, udělat kýčovitý nezajímavý a ohraný příběh a hodit ho do svého mrtvolného stylu, to mi moc originální a zábavný nepřišlo. JURSKÝ PARK a GODZILLA v podání obrovské želvy...nuda. Pokud jde o Burtonův ujetý styl, tak dobrá, beru ho, ale proč mají jako mrtvoly vypadat i živé postavy?! Na mě byla animace už moc morbidní a vůbec mě neokouzlila. Příběh jak hrnečku vař také ne. Prostě taková rychlokvaška. Burton si asi po Mrtvé nevěstě řekl, že lidi jeho styl milují a tak hodil do placu svůj styl a zbytek ať se ukuchtí sám. ()

becki_tu

"Celovečerní" Frankenweenie už bohužel nemá to kouzlo, jako měl původní krátký film. Burton stále umí kouzlit s atmosférou, ale příběh je zbytečně natáhlý a zápletka s experimenty Victorových spolužáků už je jen čistým scénáristickým vařením z vody. Na Oscara to letos nejspíš nebude, Time. ()

MáŠa

Průměrná záležitost. Děj není moc zajímavý, ani nevím, pro koho by měl být vlastně určený, pro děti asi moc ne. A pro dospělé bych tam uvítal něco navíc. Takhle je to spíš takové zív. Nejvíc originální je v tom s trochou nadsázky to, že s tímhle filmem Tima Burtona nemá nic společného Johnny Depp :) ()

Lucasion

Tim Burton se pouští opět do animovaného děsivého příběhu. Příběh o klukovi, co bohužel nešťastnou náhodou přijde o pejska, je smutný a zároveň jak asi fanoušci Burtona i čekají, tak temný. Výborně naamimované postavičky, které jsou technikou stop-motion animace bravurně zvládnuty. Burton a jeho "děsivá " atmosféra na vás v tomto snímku bude dýchat po celou dobu. Film je v černo-bílém provedení a to se mi taky sakra líbí. Vkusný, příjemný snímek, u kterého mě trošku zarazilo nelogičnost "finále" filmu. Kdy Viktorovi spolužáci začnou ožívat všechny svoje malé potvůrky. Potom zírám na Godzillu a kočko-netopýra a vlastně ani není vysvětleno, proč pes Sparky je stále stejný a naopak jiná zvířátka se mění v monstra. No nebýt tohodle úletu, líbil by se mi Frankenweenie mnohem více. Zkrátka a dobře na Mrtvou nevěstu to nemá. (72 %) ()

ScarPoul

Frankenweenie nie je dokonalým animákom, ale po dlhom čase je to Burtonov film, ktorý má dušu a nie je len hlúpou exibíciou bizarného sveta skrze efekty a hviezdne mená. Krásne vybudovaná atmosféra mestečka New Hampton umožňuje Burtonovi vytvoriť skupinku pochybných a bizarných detských hrdinov, s ktorých každý nesie svoju silnú charakterovú črtu. Zároveň film funguje ako pocta pôvodnému filmu, ktorého zápletka je tento krát obohatená o niekoľko dejových odbočiek. Dĺžka je dostačujúca a okrem samotnej pararely k Frankensteinovi je film aj fungujúcou paródiou na Jurský park, Godzillu, Netvora z morskej lagúny, Fantóma opery(trojzubý chlapec s neviditeľnou rybkou) a iné znamenité staré hororové filmy s monštrami. Bavil som sa a aj keď sa nejedná o high light či už Burtonovej tvorby, alebo stop motion animácie. Frankenweenie je príjemný a bizarný hodnotový rodiný film, ktorý dokazuje že Burton má ešte stále čo povedať, aj keď sa nejedná o nič nové. ()

maseer2

ne, prostě ne.. původní půlhodinový Frankenweenie doplněný o naprosto zbytečnou zápletku s kamarády a jejich experimenty, která podle mě příběh jen uměle natahuje.. otravné, předvídatelné a i při té krátké stopáži hrozně dlouhé.. ()

st.ranger

Pohádka spíše pro dospělé a kultovních horrorů znalé. Děti se budou ztrácet nebo je budou děsit psycho pohledy Weird Girl. ()

Litsarch

Opravdu moc krásný film. Osobně nechápu lidi, kteří Frankenweenie dali méně jak 4 hvězdičky. A ještě více nechápu lidi, kteří dokáží napsat, že "nedosahuje hodnot" filmů, na které odkazuje. Ano, Frankenweenie na ně odkazuje (Elsa van Helsing např.), ale nemyslím, že by se s nimi chtěl rovnat a už vůbec by mě nenapadlo jej s nimi rovnat. Tento film to nepotřebuje, jelikož je skvělý sám o sobě. Od svého krásného příběhu, který krásně dokázal vzdát holt velkému příběhu o Frankensteinovi, přes nádherně vymodelované postavičky. Profesor Rzykruski byl dokonalý a i když na první pohled postava nepříjemná, tak jsem si ho za jeho inteligenci oblíbil. Holčička s kocourkem Whiskerem a samotný pan Whisker jako kočko-netopýr (nesmím zapomenout na mořské opice nebo Kolose). To je jen výňatek těch skvělých postav a ohromné dávky zručnosti Tima Burtona. Jsem moc rád, že hudbu dělal znovu Elfman a ještě více jsem rád za černo-bílé provedení filmu, jelikož k tomuto dosti sedne. Atmosféra filmu byla pro mě jedinečná a musím uznat že, ač se jedná o animák, je někdy lepší jak v polovině hororů. Timu Burtonovi se po Corpse Bride podařil udělat další nádherný film plný hodnotných myšlenek, krásných postav, kde si s Victorem a Sparkym prostě vztah uděláte, hezké hudby. Film který moc hezky vdává holt jiným snímkům a v neposlední řadě film, který má naprosto kouzelnou atmosféru. Děkuji pane Burtone, děkuji! ()

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů