Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

knoxville

Zozaciatku som doslova trpel, ta Siposova je uplne neznesitelna...ale som rad ze som to dopozeral - fajn film akurat niekto by mal radsej hrat iba v "sk tv serialoch" a ne vo filmoch... ()

chosan

Film je bezpochyby natočen pěkně a Renč je dobrý režisér jenže tento žánr není zrovna můj šálek čaje a troufám si tvrdit že většina lidí jako já očekávala mnohem více. Proto já budu k tomuto filmu tolerantní a po jeho prvním zkouknutí dávám dvě hvězdy a 45%, ()

shinlove

Od Filipa Renče a Karla Rodena bych čekal lepší film, nicméně byli jednoznačně vůdčími osobnostmi tohoto filmu...jinak bych se mohl jen dívat na další trapný výkon Jiráčka, občas se mihnoucího Dlouhého, kterému "je dáno", kdyby jen tolik nechlastal a o Siposové...její výkon hodnotím tak, jako celý film - průměrně. 3* ()

Chlo0opek

Zpočátku se tento snímek rozjíždí pomalu, ale od polovičky je to již jiné kafé. Zajímavý film, charismatický Karel Roden se na roli hodí. Lepší 3*. ()

R-2

Zklamání. To, že film staví na výborném Karlu Rodenovi a Vladimíru Dlouhém je jediné, co si po shlédnutí tohoto snímku odnesete. Sice záběry nejsou špatné, ale už jen to, že prostředí se celé odehraje na sněhu (sakra to je ale místo v Čechách, kde je stále sníh? Roční období neexistuje...), a rozhodující část, kdy je Douša bez sluchu je příliš krátká. Film nevykreslí celou situaci a tak pointa přichází rychle, uspěchaně, bez toho aniž by diváka přesvědčila o složitosti celé situace. Škoda, možná by to měl natočit někdo jiný než pan Renč..... :o( ()

chroust123

Takový český mdlý film, mdlý od začátku až do konce. Ani scény z války nepůsobí nijak hrozivě. Co se týče koncertu Rodena myslím, že spíš jen výrazně vyčnívá nad podprůměrem ostatních. ()

Naby

Cekal jsem trosku vic. Slysel jsem, ze je to hodne dobry a taky akcni. Akcni to sice celkem je, ale trosku jinym zpusobem. Rozhodne to je film, ktery si zavrzeni nezaslouzi a urcite je zajimavy. Kazdy prumerne inteligentni clovek si na nem neco najde, tak jako i ja ;-). ()

mamarw

Tak tento film mě dostal. Krásně vybraná hudba, prostředí, herci... Roden nezklame v žádném filmu a v tomto filmu má své zasloužilé místo. Knížku jsem bohužel nečetla, takže nemohu srovnat. Ale samostatně jako film se mi stvárnění velice líbilo. Nevěřila bych, že zrovna Filip Renč dokáže natočit takhle dobrý film ()

Spike86

Nedávno jsem koukal na předchozí Renčův film Na vlastní nebezpečí, což byla dost hrůza. Tak jsem byl zvědav jak dopadne tento. Na český film opravdu dobrá vizuální stránka, to mě překvapilo. Atmosféra je také dobrá, úplně z obrazovky dýchá mrazivo. Co se týče hereckých výkonů, tak chválit se určitě dá zejména Karel Roden, ale i Vladimír Dlouhý. S dalšími herci je to již horší. Co se týče příběhu a námětu není to alespoň v první polovině nic extra. I tak to ale ve výsledku ještě stačí na 4*, i když trochu s odřenýma ušima. 68% ()

Salman

Roden dobrý, Dlouhý ne tolik, role byla nejasně pojatá, kamera dobrá. Předloha výborná, ale scénář podprůměrný, šlo z něj vytřískat víc, byl příliš schematický. Režie slabší a herecké výkony některých aktérů špatné (hrobník, manželka...) nicméně příběh to byl silný, dostat to do ruky lepší scénárista a režisér, bylo by to super. Mně prostě Renč nikdy nepřesvědčil, že je dobrej... ()

morlumak

Bohužel jsem neviděl původní verzi, takže nemohu porovnávat, ale Renčovo zpracování mě příliš neoslovilo. Film stojí a padá na skvělém Rodenovi, který táhne celý film. Spolu s velmi dobrým technickým zpracováním jsou to jediná pozitiva, která jsem na filmu našel. Dialogy většiny postav jsou místy vyloženě hloupé a film posouvají někam na úroveň parodie, Jiráček neumí hrát a celý scénář je takový plytký. Škoda, tenhle film měl na víc. ()

Warapeidza

Viděl jsem to až v TV. Vcelku zajímavě strávený nedělní večer, bohužel mi chybí nějaké extra zapamatovatelné momenty. Škoda že tam nebylo více momentů z války, ty mi připadaly celkem suprově natočené na české poměry... ()

mishka.k

Hlídač č. 47 stojí a padá s Rodenem, který tam byl prostě úžasný. Ostatní jen přicmrdávali. Jako dobrý byl i Vladimír Dlouhý, ale ten měl fakt jen malou roličku. Hrobníka měl hrát někdo charismatičtější, tenhle se prostě s Rodenem nemohl měřit. Zároveň mi tam vadila "přílišná doslovnost". Douša vůbec nemusel mít vnitřní monology, Roden to dokázal zahrát tak, aby to člověk pochopil i bez nich a pak závěrečná scéna s Ferdou a Annou - tak to by pochopil i blbej. No a chvílema to chtělo trochu prostříhat. Ne, na určité mouchy se mi to vážně líbilo. Na Renče dobrý. ()

Trescha

Jak tady tak sleduju ty hodnocení,začínám být rád že filmu nerozumim a jsem filmový analfabet.Nejde ani o velmi solidní byť pravda zdánlivě jednoduchý vizuál.Ani o nadlický výkon Rodena.Jde asi nejvíc o to že to natočil Renč.Tak tam prdnu dvě a neřešim nepřepínám. Kde jsou ty časy kdy se lidé filmem bavili..... A ještě zbývá vyseknout poklonu in memoriam Vladimíru Dlouhému,jeho ministarnt je excelentní. ()

watchtower

Oba herci v tomto filmu byli oceněni Lvem asi právem (resp. v rámci filmu OK, ale nevím jak v rámci hodnocení všech výkonů toho roku). Nicméně čekal jsem od toho daleko více. Zpracováním někde na úrovni toho lepšího z nedělní tvorby ČT, ale do kin bych to asi nepouštěl. Nechápu Hippymana a Hunta proč vyzdvihují Škorpíkovu hudbu, protože právě ta mi na filmu asi vadila nejvíce. Ucouraná, patetická, zbytečná, za uši trhající a skoro tak blbá jako v nové Nemocnici na kraji města. Do toho filmu se prostě nehodila. Zlatá pravidla Dogma 95. ()

Karja

Více než dobrý film s poválečnou tématikou a syrovým prostředím tehdejší doby. Rodenovi role krásně sedla a Filip Renč se s dobou, která většině mladých už nic neříká, popral důstojně. 80 % ()

vrgulnik

Když nemá scénář příliš velký potenciál, může se kameraman a v podstatě i režisér přetrhnout, aby zachránili co se dá. Tady režisér kameře moc nepomohl. Ačkoliv má celý film příjemné - jakoby sépiově C.K. ladění - je to tak všechno. Herecké výkony průměrné. Roden uspává, Jiráček přehrává, Vladimír Dlouhý se někam ztratil... Anička Lucie Siposové dobře ladí s okolím - je dostatečně chladná a cynická, ale ve vánici jakoby není vidět. Alespoň sem tam probudí diváka k životu svými milostnými eskapádami, u kterých jaksi neví, jestli chce nebo ne. Závěr sice předvídatelný, ale zanechává pocit nahodilosti. **1/2 hlavně za kameru. ()