Helena Altmanová je sympatická profesorka francouzštiny a literatury na gymnáziu. Patří k oblíbeným pedagogům, díky zdravému nadhledu si rozumí se studenty i kolegy ve sborovně. Zato její soukromý život je plný překvapení. Soužití v jednom bytě s bývalým manželem, úspěšným spisovatelem Karlem, problémy ovdovělé sestry Kristýny, manželské karamboly syna Adama i pozdní lásky babičky Alžběty - to všechno Helenu zaměstnává natolik, že jí na vlastní život a vlastní city jaksi nezbývá čas. A přesto jednoho dne přijde to, co obvykle přichází, když už jsme na sny rezignovali. Helena se za pohnutých okolností seznámí s lékařem záchranné služby Františkem. A úplně normálně a naplno se zamiluje! Začíná bouřlivý příběh plný vášně, rozchodů a návratů, v němž vztah zamilované dvojice plánovitě či neplánovaně komplikují jak partneři, tak další členové rodiny. Na otázku, kde hledá náměty, scenáristka a režisérka Marie Poledňáková odpovídá: „Je to jednoduché, náměty leží na ulici, stačí se shýbnout,“ ale vzápětí dodává: „Já už jsem si plánovala jen bezstarostné užívání života, těšila se na cestování, na nové zážitky a objevy. Opravdu jsem neměla zájem chodit po ulici, natož se shýbat! Jenže pak tam leželo … NĚCO… čemu neodoláte, co musíte uchopit, musíte do toho jít, bezhlavě a naplno. A to byl začátek projektu Líbáš jako Bůh. Už léta jsem nepsala tak rychle a spontánně. Inspirací mi byly situace, které se odehrály dnes, včera nebo před třiceti lety a na které nikdy nezapomenu,“ přiznává se autorka této úspěšné české komedie. „Ve scénáři se otiskly moje zážitky, příběhy přátel, kamarádů i dětí a dokonce i situace, jejichž tvůrcem je můj vnouček.“ V hlavních rolích Kamila Magálová, Oldřich Kaiser, Jiří Bartoška a Eva Holubová. (oficiální text distributora)

slunicko2

Příjemná chvílemi i docela vtipná poněkud telenovelová komedie především pro starší generaci aneb Jak paní Poledňáková objevila, že existuje mobil. 1) Místní hvězdičkáři mají odlišná kritéria od mých. Vím to už delší dobu. Relevantní hodnocení je, řekněme, do 20 %, to mě (většinou) stačí od sledování filmu odradit. V ostatních případech mi počet hvězdiček nepomáhá v rozhodnování, zdali se na film podívat či nikoli. Typickou ukázkou je kritikou ztrhaný snímek Líbáš jako Bůh, držitel Českého Lva 2009 za divácky nejůspěšnější film roku. Je místních 45 % výrazem dobrého vkusu hodnotitelů anebo výrazem faktu, že místní recenzenti nepoznají dobrý film, ani když na něj zírají dlouhých 116 minut? 2) Jestli být odborníkem znamená psát podobné nenávistné komenty jako např. Tetsuo, pak zaplaťbůh, že odborníkem nejsem. Místní "znalci" mezi komentátory mi připomínají podobné mladičké "specialisty" v odděleních lidských zdrojů, kteří si zaškrtají odpovědi u předepsaného dotazníku, ano ano, ne ne, a podle nich určí, zdali je kandidát (film) vhodný...ke sledování, možná i k životu. 3) Tím nechci říci, že Líbáš jako Bůh je vynikající film. Není. Taky nejsem slepý a vidím spousty nedostatků (pankáči spolu s učitelským týmem na koncertě Divokého Billa mě tedy fakt pobavili). 67letou paní Poledňákovou (námět, scénář, režie) bych zamknul ve střižně a nepustil ven, dokud by alespoň 30 minut nezlikvidovala. 4) Ale pořád platí, že jsem sledoval sympatické herce (Evu Holubovou na rozdíl od některých jiných já tedy můžu a hodně) v nádherných lokacích. Až cukrkandlová pohoda kape z každého záběru. 5) Tož tolik, bambulkové. Sejdeme se v posteli. ()

dr.Orlok odpad!

Malé děti mluvící sprostě, padající dospělí, nevěra, trapné pokusy o hlášky typu "Neser jak bílej tesák"(ano, WTF?), amorální bahno ve kterém se hrdinové topí, přepálená stopáž, vlastní gympl s některými kabinety a profesory na plátně, únavné netempo, film plynoucí odnikud nikam... ()

FilmFan24

"...bylo jim přes padesát, zamilovali se jako ve dvaceti a každý podváděl každého"...tak nějak by se stručně a jasně dala charakterizovat komedie Marie Poledňákové pro starší a pokročilé. A já dodávám, že pořád tam esemeskují a padají a vůbec...láska kvete v každém věku. Oproti "Krokodýlům, které ve finále nikdo nezkrotil" se široké divácké masy dočkají "růžové" zábavy v advekátním filmovém balení vysoké technické úrovně. Kamera je fakt pěkná, Holubová moc dobrá a hláška "Na to ti sere Bílý tesák" se stane kultovní... ()

major.warren

No proč ne. Víc se mi tedy líbilo Líbáš jako ďábel, ale i tento film nebyl špatný. Poledňáková je dobrá režisérka a skvělá scenáristka. Originální námět, dobré hlášky i slušné dialogy. Herecký koncert Oldřicha Kaisera a Jiřího Bartošky, no co k tomu dodat. Kamera také ušla a hudba taky nebyla zas tak špatná. Eva Holubová i Kamila Magálová se mi v tomto filmu moc nelíbily. Neměli ten prostor jako v Líbáš jako ďábel. Ostatní herci jako Martha Issová nebo Nela Boudová byli celkem dobří. Nejlepší scéna je podle mě s porodem. U mě pěkné čtyři hvězdičky. ()

kajas

Napoprvé (pravděpodobně někdy v pubertě) jsem byla z tohohle veledíla zděšená, teď už jsem si tolik nezoufala. Když si totiž odmyslím kreace paní Holubové, jedná se vlastně o docela neškodnou, trochu bláznivou komedii. Nadávky si schovám na dobu, až se odvážím pustit si i pokračování. ()

Skip

Poněkud - vlastně hodně - tupoidní film bez jakékoliv myšlenky, bez humoru (až na pár uchechtnutí, spíše rozpačitých). Tahle SMSková šílenost se Poledňákové vůbec nepovedla. Snad jen že to nebylo vyloženě trapné, zachraňuje tento film od pádu do odpadu. Uf, bylo to čiré zoufalství tohle sledovat. ()

fmash

Jen další sbírka etud, protkaných vesměs nezdařenými pokusy o situační humor a bez nároku na ucelenost. A už mě unavuje (myslím, že jsem to už někde ventiloval) ta rozměklá čeština slovenských hereček v českých filmech. To by byl takový problém nechat je prostě mluvit slovensky? Vždyť by to nikomu neublížilo a působilo by to aspoň přirozeně. Na druhou stranu Bartoška tu alespoň mohl předvést, co mu jde poslední dobou nejlépe, a sice hrát sám sebe — volnomyšlenkářského bonvivána. Třetí hvězda ode mě je na jeho konto (trochu i na Kaiserovo), i když v divadle mu to sluší podstatně líp než v dnešních filmech. ()

jezurka42

Víte, co miluju na týhle rodině? Tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej! Byla to láska na první pohled. Jakmile se ta sympatická profesorka francouzštiny objevila na plátně, mé srdce zaplesalo. Režisérka Poledňáková měla pravdu - Kamila Magálová se pro roli Heleny narodila. Její trable profesní i soukromé, kdy je lepší v řešení problémů jiných než svých, její neutuchající víra v nalezení štěstí a lásky, její humor, prolínající se s exmanželovým slovním popichováním, i ta čeština s lehkým slovenským přízvukem, která zní sladce i roztomile zároveň. To všechno dokázala Magálová přetavit v pro diváka dokonalou Helenu se všemi jejími nedokonalostmi. Hlavní čtveřice se výborně doplňuje, každý má svůj specifický charakter, takže jednoltivé postavy se stávají pod rukami mistrů svého řemesla celistvými, úplnými, jednoduše postavami se srdcem i duší. A kdo tedy líbá jako Bůh? Všichni, do jednoho. ()

iHyik odpad!

Co je na tom komedie? To je nejhorší film tohohle roku. Holubová si hraje na komediantku, Kaiser tam pro srandu háže svoje rypáky a Šteindler je dement. Poledňáková prostě nedokáže udělat dobrej film, ona se prostě vyžívá v tom, že zavře třicet osm lidí na chatu a rozjíždí sérii rádoby veselejch scének o takové normální rodince. Zamíchá si všechny příbuzenský vztahy lžičkou jak kafe a myslí si, že se z toho propletence humorných situací posereme smíchy. A když už příběh fakt padá do stoky, narve tam naprosto bez jakýchkoliv důvodů záběr na malýho klučinu, kterej je hrozně roztomilej a přitáhne davy, všichni se z něj rozplynou a zas je ten film o něco lepší a hezčí. Vůbec už tu pedofilní srandistku k ničemu nepouštějte, vždyť i její "slavní" Krokodýli byli na ten samej způsob - a stejnej propadák. Si zas myslela, že když natočí S tebou mě baví svět s dospělejma, místo dětí, že ji v šalině pustím sednout. Dobrý jako, i kdyby měla černej kašel, tak ji nechám stát, totálně mi zhnusila všechny herce, co jsem dřív měl rád. Jedinej Bartoška asi musel na place pořád chlastat, protože jeho role byla to jediný, co na filmu pobavilo. 70,- Kč v p...okladně a zkaženej večer, co víc si ke štěstí přát? ()

BoredSeal

České filmové překvapení roku. Velmi příjemná atmosféra, humor a obsazení, co má šťávu (snad kromě Evy Holubové, na kterou už mám fakt ponorku). Překvapilo mě, že v Čechách vůbec někdo dal peníze na žánr "romantická komedie pro starší generace" - díky bohu. Fóry fungují, je tu spousta hlášek, je to ze života, zdůrazňuju velmi příjemný hudební doprovod a ještě jednou chválím herce - Kaiser je mile civilní, Bartoška je zábavný tak jak má být a hlavní hrdinka je sympaťačka. Odcházel jsem opravdu v dobré náladě. ()

berusche

To by bylo fakt skvělý, kdyby se u nás točily převážně filmy, které nám jdou, a nesnažili jsme o historické resumé, pravdivé příběhy o životě trpících, dobrovolné debakly a pod. Pak bych možná mohla říct, že mě česká tvorba těší. Já se totiž na filmy nedívám, abych se něco dozvěděla o české historii, ale abych se u toho bavila, což se mi poslední dobou u našich bohužel nestává. A tady jsem se bavila. Opět jsem byla totiž přesvědčena, že dialogy, kterými jsme v podání Poledňákové obdarováni, jsou přesně ty, které důvěrně známe. Takže, snad tu nechcete popírat velice obstojné herecké výkony? To by snad proboha bylo rouhání. Nebo scénář? I kdyby byl ne-duchaplný, je každopádně zajímavý. Nicméně, hloupý výběr hlavní hrdinky mě prostě nepotěšil a proto ani mé nadšení není rozhodně větší než mé hodnocení. ()

easaque

+2* prý nejoblíbenější komedie roku 2009 a tak malé skóre? Ale nemůžu se divit, když i já mám s hodnocením problém. Na jednu stranu jsem se dobře bavil a hezky zobrazuje bláznovství, když se člověk zamiluje - natož zralý, ale na druhou jsou v ní momenty, které jsou trapné a zbytečné. Je to přece odpočinková lehká rodinná komedie a tak to musím brát s nadhledem a nemůžu jí vyčítat naivitu, rozporuplnost či lehkovážnost. Hlavní herecké duo to zvládlo slušně a nepřehrávalo jako v ostatních rolích. Znovu si to nepustím, ale pokud na něj opět narazím v televizi, tak třeba chvíli u něj spočinu. Prostě docela slušné na hranici 2-3hvězd. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

nic sem nečekal,naopak sem měl poměrně strach,ovšem nakonec sem dostal překvapivě solidní podivánou s místy opravdu vtipnými momenty.Na český film úkaz nevídaný,byť je film zaměřen hlavně na diváky nad 40.Po naprosto úděsných krokodýlech (které sem nikdy nebyl schpen vidět celé) se Poledňáková docela pochlapila...50% ()

rakovnik

Na tento film jsem koukal se strašlivou kocovinou, takže si z něj vůbec nic nepamatuji :-) Ale já se polepším, určitě se na něj kouknu pořádně a také pořádně okomentuji a ohodnotím :-) Ale jak tak koukám na zdejší hodnocení, tak se mi do reprízy filmu nechce... Takže, několikátá repríza a tento film mě ani jednou nezaujal natoli, abych se na něj díval pozorně a v kuse. Bída, o ničem, k ničemu. Spousta skvělých herců, kterým možná také bylo trapně. A třešnička na dortu od paní Poledňákové: v závěrečných titulcích 3 sprostá slova. Ubohost paní režisérko, nebo co jiného si mám o vás myslet? ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková