Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

runner85 odpad!

Takto to dopadne keď si človek čo si svoju impotenciu a komplexy z malého vtáka lieči tým, že urobí dokument o hovne ... ()

Toj

Jako silný ateista jsem se celkem těšil. Ale nemůžu říct, že by byly zcela naplněny mé očekávání... Bill Maher je fajn chlapík se sympatickým smyslem pro humor, některé jeho vtipy mě opravdu hodně pobavily a stejně i samotný film měl některé momenty, kdy jsem se hlasitě smál. Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli je opravdu tak velké umění si přečíst bibli, chodit za oddaně věřícími náboženskými zombie a vysvětlovat jim, že to jsou pohádky... V tomhle ohledu se mi sice velmi líbilo, když Nový zákon zpochybnil pomocí prvků převzatých z mnohem starší egyptské a indické mytologii. Na druhou stranu většina věřících dnes Bibli nechápe tak doslova (možná v USA?) a celé tohle zesměšňování hloupých náboženských maniaků na mnohdy pochybných argumentech, mi přišlo trochu dětinské... Občas jsem měl pocit, že je to špatný mix Borata/Bruna a M. Moorea. Za velmi pochybné shledávám otvírání tématu Theo Van Gogha, sice do toho moc nevidím, ale tuším, že bojoval za ženskou rovnoprávnost, útočil svou tvorbou na Islám a nakonec na něj byl spáchán atentát. Na druhou stranu, čin jednoho extrémisty přece nemůže sloužit k odsouzení celého náboženství a Theo van Gogh rozhodně není ateista, kterého bych si vzal za vzor (viz. jeho bio na csfd)... Film mimojiné ukázal, že ve Vatikánu jsou minimálně dva duchovní, se kterými bych klidně do hospody šel. :) Filmu by podle mě mnohem víc prospělo, kdyby zvolil trochu serióznější směr. Přiznávám ovšem, že jsem se většinu času dost dobře bavil... ()

vegetol.mp

Obzvlášť zábavný je seřadit si komentáře podle hodnocení a přečíst si, co si o filmu myslí naši křesťanští spoluobčané. Že se z toho filmu můžou posrat a sází mu samá negativní hodnocení je jen důkazem toho, že ho Maher natočil dobře. ()

radektejkal

Jsem zároveň příznivcem i odpůrcem takto prezentovaného filmu. Smysl má pouze ve spojení se "Zábavním parkem Svatá země", tedy a Amerikou. Pokud 16% Američanou je mimo mimo církev (neznamená to ani, že jsou atheisté), potom je třeba si dávat pozor na každého Američana, se kterým přijdete do styku, ať má jakoukoli barvu, od sněhově bílé po neproniknutelnou čerň. Z hlediska serióznosti jde tu spíš o komedii než vědecký zájem -  ale v Americe to asi nejde jinak. Od Feuerbacha, přes Marxe k Freudovi teče nepřeberné množství náboženské kritiky, která se veskrze míjí účinkem (i tento film to jasně dokumentuje). Nakonec Bill Mahler dospívá ke správnému názoru: jediná cesta, jak se sprostit náboženské úchylky, je dospět (Freudovo řešení) a nezůstávat stále na úrovni "božského" dítěte (dle C.G. Junga). ()

Mickalle odpad!

Dokument s krajně nesympatickým a arogantním Billem Maherem, který se trefuje do nejsnadnějších cílů. Trapné střihy, které ženou vodu na mlýn dokumentu. Čekal jsem nějaké hlubší otřesení základů, nějakou chytrou myšlenku ze strany snímku... a čeho jsem se dočkal ? Jednoho vypatlance ,který si myslí, že arogantní pruzení lidí, kteří neoplácí dělá hustej dokument. Nevím co mi zvedalo žaludek víc, jeho trapný vtípky nebo sebevědomí jak je nad věcí?! Nejsem žádnej křesťan, katolík, žid, muslim a další víry,které tu padly, ale když někdo blekotá, na čem zakládáte důkazy víry ? Né snad na další víře ? Co na to říct... slovo víra je,asi od slova věřit. Neříkám, že sympatizuju s těma lidma,kteří zde (ne)dobrovolně vystoupili, ale oproti Maheroj, jsou to beránci. Vzít kameru a uboze schodit pár lidí umí každej druhej ... (Nechápu to vysoké hodnocení, to žiju mezi absolutně něvěřícíma lidma, co se rádi bavěj na účet druhých ??!!! AAAaaa abych se bát chodit ven :D. P.S. Láska je taky víra, věc,kterou slovama nepopíšete ,přesto jí cítíte a nemusíte se hned kvůli tomu někam škatulkovat. A pro nekonečný vědátory,kteří všechno věděj tak přesně...Jak vznikl svět ? Velkej třesk ? Kde se na něj vzala ta hmota ? Kde vznikl ten prostor ? A nikdo mi nedokáže odpověď, tudíž musíte připustit, že jsou věci ,který nás převyšujou chňa :D) ()

rastlinka

Áno, Bill Maher vie veľmi dobre čo robí, pretože sa mu podarilo natočiť divácky príťažlivý film. Veľmi premyslene kladie otázky, ktoré sú nepríjemné a trefné, no zároveň úsmevné. Je presvedčivý a navyše vystupuje sympaticky. Najväčší problém by som však nevidela iba v tom, že v aké "sprostosti", ktoré odporujú zdravému rozumu (s prepáčením), veriaci veria a uctievajú, ale skôr v tom, aké sprostosti (nenávisť, vojny, atď.) veriaci robia v skutočnom živote... ()

Petroff

Doufám v brzký kontakt s mimozemskou, velmi vyspělou civilizací, která nám dost jasným způsobem demonstruje, že Bůh neexistuje - nebo ještě líp - že je mrtvej. Já bych ho všem věřícím přitom tak moc přál. Aby mohlo lidstvo přežít, musí náboženství zemřít. Příliš dlouho dělali klíčová rozhodnutí pobožní lidé. Lidé, kteří loď státu navigují ne podle kompasu, ale podle věštby z ptačích vnitřností. Víra dělá z nepřemýšlení ctnost. To není nic, čím bychom se měli chlubit. A ti, kdo kážou víru, jsou otrokáři rozumu. Drží lidstvo spoutané iluzemi a nesmysly, které způsobily a ospravedlňují tolik šílenství a zkázy. Náboženství je nebezpečné, protože si díky němu lidé myslí, že mají na všechno odpověď. Většina lidí si myslí, že je úžasné, když někdo řekne: "Jsem povolný, Pane. Udělám vše, co chceš." Ale jelikož k nám žádní bozi nemluví, zaujímají jejich místo lidé se svou zkažeností a omezeností. A vám, kdo tvrdíte, že prostě víte, co bude po smrti, vám říkám, že to není pravda. Jak si můžu být tak jistý? Protože já to taky nevím a vy mě nijak duševně nepřesahujete. Jediný správný přístup k "velkým otázkám" není arogantní jistota, ten znak náboženství, ale pochybnost. Pochybnost je skromná. A lidé musí být skromní, když uvážíme, že dějiny lidstva jsou jen jeden průser za druhým. Proto rozumní lidé, nevěřící, musí vytáhnout toho kostlivce ze skříně a prosadit se. A ti, kdo věří jen tak trochu, se musí podívat do zrcadla a uvědomit si, že útěcha, kterou vám náboženství poskytuje, za tohle všechno nestojí. Kdybyste patřili k politické straně nebo klubu, který by měl na svědomí tolik bigotnosti, misogynie, homofobie, násilí a nevědomosti jako náboženství, vzbouřili byste se a vystoupili. Učinit jinak by znamenalo umést cestičku skutečným ďáblům:ďáblům extremismu, jimiž se zaštiťují jejich příznivci. Ať už svět skončí nebo se doplazí do budoucnosti, zdecimován náboženským terorismem, nezapomeňme, v čem byl skutečný problém: Že jsme se naučili způsobit masová úmrtí dřív, než jsme překonali neurologickou poruchu, kvůli které jsme si smrt přáli. ()

Fanucci

Maher je mimořádně vtipný a chytrý člověk. Bohužel se ale také velmi rád poslouchá a za každou cenu udává tempo i směr debatám. Nenechá svým protějškům dostatek prostoru na vyjádření svých stanovisek. A Maher také - bohužel - své názory občas vnucuje až PŘÍLIŠ vehementně, což mi přišlo v přímém protikladu s jeho filozofií pokornosti. Asi tak:-) Musím ale také uznat, že Maherovy argumenty jsou dobře promyšlené, mají hlavu a patu a já se s nimi jako ateista celkem ztotožňuji. A jeho humor je geniální - "I think it´s very interesting that you´re a Christian now, you were a Muslim and when you get your clothes, you buy them like a Jew." U toho jsem málem spadl ze židle:-))) ()

SonG

Billa Mahera jsem dosud neznal, ale po tomto snímku na něj dlouho nezapomenu....Snímek samotný vystihuje prakticky přesně můj názor na náboženství, a to, že náboženství v dnešní době, v době počítačů a vyspělých vědeckých studií, nemá svoje místo a více škodí lidstvu než pomáhá....Díky oněm ,,dírám,, v Bibli a Koránu je celkem logické domnívat se, že náboženství ve své podstatě je největší podvrh v dějinách lidstva...Nechci být kritikem, nechci zavrhovat, chci jen vyjádřit svůj názor, a ten je takový, že já jako ateista a bezvěrec jsem se královsky bavil, když se Bill ptal lidí, jak je možné, že had mluví, jak je možné, že Marie byla panna atd. A promiňte mi teď všichni veřící, ale umíte na tyto otázky jistě a s přehledem odpovědět????A odpovíte mi logicky??Ne?Tak se pozorně podívejte na tento dokument......Religulous je jeden z nejlepších dokumentů, jaký jsem měl možnost shlédnout, a díky vtipným komntářům a vsuvkám ve mne zanechal hluboký dojem.. ()

ilemas

V dnešní moderní době už náboženství nemá místo. ...aby lidstvo mohlo přežít, musí nábožensví zemřít... mluví za vše. Jako silně nevěřící jsem rád, že tenhle film vznikl a přál bych si, aby se točilo víc takových dokumentů a i filmů na tohle téma. Zrovna jsem se vrátil z Osvětimi, kde byl Bůh? Kolik zla se napáchalo kvůli náboženství a ještě napáchá. Film vše krásně vysvětluje a všem věřícím by měl otevřít oči.V boha věří především méně inteligentní lidé.(To není z mé hlavy, ale přišli na to vědci:-) !!!, ikdyž s tím plně souhlasím). Mezi inteligencí a ateismem existuje souvislost. Lidé s vyšším inteligenčním kvocientem věří v existenci Boha méně často, protože o něm uvažují kriticky, tvrdí britský psycholog Richard Lynn. Nejméně pak v Boha věří lidé s vysokým IQ, kteří navíc pracují v oborech vyžadujících kritické uvažování. Ale s věřícími je o tom zbytečné diskutovat. Už sám název filmu výstižně složený ze dvou slov ukazuje, o čem film vlastně bude. BLAHOSLAVENÍ CHUDÍ DUCHEM ()

KoRniky

Náboženství mě nikdy nezajímalo a zajímat ani nebude, ale tenhle dokument mě dostal. Hloupost lidí totiž zřejmě nezná mezí a normálně mi z toho bylo chvílema zle. Díky moc za moje rodiče, kteří mi nevymývali mozek příběhy z Bible nebo podobných nesmírně poučných knih. A jestli na mě náhodou někdy bude mluvit had a vnucovat mi jabko, stropro nebudu ve stavu, abych ho pozřela, takže jsem ochráněná od všeho zlého a můžu jít v klidu spát. ()

easaque

nemám rád náboženství, i když vím že mělo kdysi smysl. Přesto se mi tato forma boje proti němu nelíbila. Párkrát jsem se zasmál - to jo, ale útočit racionalitou na věřící je nesmyslné a navíc vybrané pobožné aktéry ještě zesměšňovat...? Je to hodně jednostranné - věřící to nikdy nepřesvědčí a jednodušší ateisti se budou za břicho popadat. Pravda je prostě někde jinde. Pokud chce někdo vidět rozumný dokument o vzniku a účelu náboženství ať zkusí Zeitgeist. [ PŘÍBĚH: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

Joe321

Mohlo to být více věcnější a méně sarkasmu, protože pak celé poselství dokumentu působí lacině, pozdně moorovsky. -"The irony of religion is that because of its power to divert man to destructive courses, the world could actually come to an end... The plain fact is religion must die for mankind to live. The hour is getting very late to be able to indulge in having key decisions made by religious people, by irrationalists, by those who would steer the ship of state, not by a compass, but by the equivalent of reading the entrails of a chicken." ()

Caminzind

Neuvěřitelné, kolik agresivních mindráků ještě dnes slepě věří v iluzi vlastního kritického myšlení. Je za tím strach? ()

ProNotor

Nevím čemu lidi věří, když nic z toho co se píše ve svatých knihách se nedá dokázat, snůška nesmyslů k ovládání davů. Je dobré vědět, že jsou lidi, kteří mají podobný názor na náboženství a nebojí se ho zpochybnit ve všech směrech. ()

Wiikii

Tento dokument má svou váhu, ukazuje zaslepenost a někdy až fanatičnost věřících, kteří by ZA BOHA nezměnili názor. .. Ale také nic moc nepoví o této neuro-chemické "problematice" lidského mozku. .. Takže je to spíše podívaná pro silné odpůrce jakékoliv víry, než obohacující podívaná která by něco zodpověděla. .... HODNOCENÍ: 65% (3*) ()

Kosik

" - You're 100% sure, that after you die, you'll go to a better place? - Yes. - Then why don't you kill yourself?" ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010