Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

shudeee

Dobrá práce s klasickým Maherovo rukopisem. Poukazuje na absurdity určitého typu chování, jež vykazují lidé dogmaticky věřící v ideologii, jejíž oporou není nic kromě samotné víry. Jak tento přístup může být nebezpečný dokladují stovky a tisíce náboženských válek, vražd a mučení, které lemují historii lidské rasy. Asi bez debaty patří náboženství k jedněm z hlavních příčin smrti v historii lidstva. Paradox? Nemyslím. Rád bych ještě reagoval na příspěvek selviskheda, který zjevně nepochopil pozici Billa Mahera ohledně existence boha. Maher sám se nehlásí k ateismu, který podle jeho i mých slov představuje pouze jiný druh jistoty o tom, jak věci opravdu jsou. A jistota je zárodkem víry, tedy převládání iracionálna nad empirií. Stejně tak bezmezná víra ve vědu vlastně vykazuje stejné známky jako náboženství a může být i stejně nebezpečná. Sám Maher o sobě hovoří jako o agnostikovi, čili o člověku, jenž neví, jestli bůh existuje nebo ne, a vzhledem k tomu, že ani jedno nelze dokázat, uchyluje se raději k zachování této nejistoty. Raději než inklinovat k jedné či druhé neobhajitelné pozici. To je zásadní rozdíl, který selviskhed evidentně nepochopil. Skepticismus a utvrzení se v tom, že ne vše lze zjistit a vědět, by byl ten pravý posun ve vývoji lidstva, který by teprve měl potenciál obrousit hrany dogmatické víry, a to ať v náboženství, ateismus, vědu, santa klause, či cokoli jiného. ()

K.a.r.i.n

Věřím tomu, protože je to pravda.Tak Bill Maher se mi přesně trefil do noty. Nejen proto, že mám na náboženství zcela stejný názor, ale i zábavnou formou, jakou to bylo provedeno. Různé prostřihy na náboženské filmy či poznámky přímo do obrazu (příchozí zpráva: „jaké jsou rozkazy?“ odchozí zpráva: „smrt billu maherovi lol“ (: ). Někteří tu píšou o tom, že celý ten dokument je agresivní – já si to nemyslím. Vždyť těm lidem pokládá naprosto základní otázky (třeba „V čem je víra dobrá?“ – a je zajímavé, že ani na to mnozí nedokážou odpovědět...). Scientology nebo mormony snad ani nemůžeme objektivně posuzovat, ale ve filmu se objevili i inteligentní lidé, kteří také dostali svůj prostor, aby obhájili svou víru. Hlavní však bylo ukázat náboženství z co nejvíce pohledů, takže kromě již zmíněných scientologů a mormonů se tu objevili i vědci, homosexuálové, řidiči kamiónů, týpek co hledá boha prostřednictvím marihuany ad.... Nejvíc mě ale dostávalo, jak si každý vykládá bibli (respektive korán) po svém – tak, jak se mu to hodí. Stačí jen „číst mezi řádky“ a najdete si tam prakticky cokoliv. „Jak je to s tím, že Jonáš žil ve velrybě?“ „To není pravda. Byla to velká ryba.“ ()

ZackSawyer

No však mrkněte, Bill má krásné otázky, které dostávají dotazované na lopatky. Naivita některých lidí opravdu nezná mezí. Chápu že film asi odsoudí ortodoxní věřící, ale rozhodně stojí tahle satira za shlédnutí. Já se tedy bavil královsky. ()

Harts

Kdyby se Bill Maher nechoval tak arogantně, bylo by to určitě zajímavější. Téma je to velmi zajímavé. ()

sumperacek

Méně střihu a méně útočně. Vím že takto to na amíky platí, ale takto tlačit na pilu mě trochu odradilo. Konečných 5 minut nám autor příliš moc vnucuje vlastní názor. ()

cuneus

Výmluvný popis světa z pera přesvědčeného ateisty. Bohužel mnohdy sestavený z polopravd naprosto vytržených z kontextu. Toho člověka je mi líto stejně tak jako lidí bezhlavě a nekriticky věřících rozličným církvím. ()

Kalimero13

Skvělé především proto, že Bill Maher neuráží (většinou :)) věřící přímo, ale pokládá tak jasné otázky dotýkající se samotné hloupé podstaty náboženství, že se ti lidé ztrapňují naprosto sami. ()

bolf!k

Těžko vybrat jeden rozhovor Mahera s náboženskými představiteli, protože byly všechny opravdu trefné. A pro lidi, kteří si myslí, že náboženství je hloupost a výmysl pocházející z choré lidské mysli (řadím se mezi ně), je Religulous dokument s neskutečnou výpovědní hodnotou. 90% ()

mi-ib

Musím se přiznat, že jsem nestíhal některé Maherovi myšlenkové pochody. Měl jsem i problém v tom, že se v těch náboženských věcech moc nevyznám. Neznám všechny ty příběhy. Ale líbilo se mi, jak Maher dával všem těm samozvaným prorokům co proto. Možná škoda, že se jen slovy dotknul těch zvěrstev, jako zneužívání dětí nebo obchodování s nimi. Kdyby se trochu pošťoural i v tomhle, tak by to bylo více kompletní, ale asi ne už tak vtipné. Ještě bych vyzdvihl velmi vtipně zasazené prostřihy z různý filmů během rozhovorů. ()

Dimo

Trefné. Doporučuji. Celkem vtipná přehlídka argumentů od různých náboženských představitelů versus bezvěrec. ()

FOCKE_WULF

Zajímavý pohled na různá náboženství a jejich šílené teorie, mně ale po čase začal vadit ten jeho samolibý úsměv, to permanentní sebepobavení vlastními vtípky. A taky mi přijde docela divný, že se někdo tak intenzivně věnuje zesměšňování věřících lidí, kteří jsou sice dost často srandovní, ale věnovat celý život tomu, abych na to stále poukazoval? No nevím... ()

RobLord

O filmu jsem se dozvěděl v jedné náboženské virtuální diskuzi. Bill Maher u mě naprosto zabodoval. Jsem nesmírně rád, že s těmito názory nejsem na světě sám. ()

VerenaLord

Já toho chlapa zbožňuji! A jeho nápady a názory taktéž! Takhle rejpat do tak nelogických věcí tak logickými dotazy a poznámkami, to chce nadání shůry! A on ho má na rozdávání. Jeho slušné, ale přesto mírně drzé jednání s náboženskými a sektářskými fanatiky vykouzlí úsměv na rtech a k tomu i pořádnou dávku zamyšlení nad probíraným problémem. Geniální! ()

zeďa

Dokument? Ani náhodou !! Je to docela slušná kritika tří hlavních světových náboženství, ale pokud by opravdu mělo jít o dokument, museli by dostat adekvátní prostor také duchovní, nikoliv pouze samotní věřící. ()

wincow

Myslím, že tak tendenčný film, kde sa nedá veriť jedinému prestrihu sa nedá považovať za dokument. Ale ako komediálnemu zostrihu konfrontácií veriacich s otázkami tomu niet čo vyčítať. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010