Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

tuctovychlap

no jooo..ale toto tu už bolo..dávali to pred rokmi pod názvom "Čo dokáže ulica"..ak na otázku "aké máme ročné obdobia?" zaznie jednoduché, nevtieravé, neukričané "jar, leto, jeseň, zima", nie je to andrášiovský humor..tak vyberieme ukričanú počernejšiu, obstarožnú, zlatozubú matrónu a jej "Erža, tuná pýtajú na ročný podoby, nevíš jaké..jáj, tak máme teplo, deň, zima, noc  a vietor nekedy fúka!" a takto (ne)funguje i tento akožedokument..ateisti v komentároch nešetria chválou, lebo každý veriaci je podľa nich idiot..:) som veriaci, mám IQ 160, je mi jedno, čo niekto verí a preto vieru nevnucujem, "žijem" mimo cirkev a....a nedotklo sa ma to zovšeobecňovanie..ba som sa aj nad hlupákmi nasmial..ale takých nájdem aj medzi ateistami hrste, kopy, ba kopce..;) ()

LAZZiO

konecne sa nasiel clovek ktory si robi ** z toho fanatizmu a ukazuje na plne gule ake dosledky ma viera v cctske nabozenstva !!!! 101% ()

bielo odpad!

Nechápem ako to toľko ľudí ohodnotilo 4* alebo 5*??? TO už vážne nikto v nič neverí a nikoho si neváži? Už dlho tvrdím, že Larry Charles je chorý človek. ()

Svratkin

Maher procházející celým světem, aby na různých místech mohl všem říct, co si myslí o náboženství. Mluvit s ostatními, ale neposloucht je a cokoli se jen trochu příčí zažitému a obecně uznanému okamžitě potopit... Z dokumentárního má tento film velmi málo, cílený zřejmě na americkou širokou veřejnost, nových či zajímavých myšlenek minimum, ale aspoň jsem se ve vlnách zklamání párkrát zasmál... ()

Wutanfall

Milujem dokumenty tohto typu. A tento ma naozaj nesklamal. S Billom Maherom som sa stotoznil uz na zaciatku, kedze si podobne otazky kladiem aj ja sam. Patranie po pravde, resp. vtlacenie Maherovych nazorov vzorke predstavitelov cirkvy a nabozenstiev a jeho tuzba konfrontacie s ich nazormi ma naozaj pobavila. ()

Crucifere

U mě nejlepší dokument, který se zabívá náboženstvím a vymývaním mozků touto metodou. Ne snad proto, že by vše objektivně řešil, ale že je tak akorát nakloněn na stranu ateistů a zdravým rozumem přivádí věřící do postavení, ze kterého se nedokáží dostat. Raději mlčí a usmívají se. Což mi dělá radost. Ale plusem je u mně i celkové poselství, které nemůže popřít ani samotný papež, který je mimochodem úplně stejný jako všichni ostatní, jen nosí čepici, kterou si nekoupíte v shopu s oblečením. A úplně souhlasím s KevSpa, je dobré si rozšířit obzory i z jiné strany, než jen ze strany fanaticky věřících, mezi kterými jsem také vyrůstal, což mě vede k myšlence, že kamarádi nebo rodina tě sice mohou postrčit na cestu věřícího, ale je už jen na člověku samotném, aby si udělal názor. ()

Astu.

V podstatě stejně absurdní jako víra. Religious je povrchní podkopávání Boha, které využívá jenom těch argumentů a lidí, kteří se jim hodí do krámu, ale má několik chytrých postřehů. S největší pravděpodobností (pokud jste také ateisti) se budete bavit. Nevím jak hodnotit. Asi průměr. ()

JAzzeURo

Docela pravdivé a trefné. Sám jsem se v americe setkal s ruznými druhy věřících. A pravdou je, že jakmile se začnete na něco ptát, na co se logicky nedá odpovědět. Tak jsou dost agresivní a odvolávají se na Boha a Bibli. Jednou nás všichni fanatici a lidé kteří využívají víru ve svůj prospěch přivedou ke konci této civilizace. ()

mahulenka

Jakkoliv s Mahlerem v podstatě pohled na náboženská dogmata a fanatiky sdílím, u Religulous mi vadí forma. Je to film laciný a vulgární. Pro natáčení si Mahler vybral pouze extrémní případy. Nevšímá si "rozumně" věřících, rozhovory nevede s žádným inteligentním představitelem nějakého náboženství. Ukazuje pouze nelogičnost víry hrstky fanatiků a hlupáků, a dívá se tak pouze na jednu její stránku. Cením toho, že někdo na extremismus těchto krajních případů ukázal, ale tento film nepovažuji za dokument s hodnotnou informací o náboženství. ()

Ikarr0s

Věřit či nevěřit? Satirycky a pravděpodobně i ze strany režiséra mírně zaujatý, ale možná i proto tak zábavným způsobem natočený dokument ukazující špatné a až bolestivě naivní stránky víry. Pro mne, jakožto realistu žádné nové informace, avšak krásné shrnutí všeho toho filozofování ohledně víry a všeho zla, ktere lidstvu přináší. Bohužel ty dobré stránky víry zde zmíňěny nejsou (morální kodex částečně na ní založený a určitá duležitá stránka lidské kultury a historie) ale to už bylo shrnuto v "mírně zaujatý" na začátku tohoto komentáře. Ateista zatleská, věřící se zamyslí, a nestranný se pobaví a něco se dozví. ()

benkos

Príliš subjektívny "dokument" ktorý vás ale prinúti popremýšľať o jednoduchých otázkach a v podstate žiadnych odpovediach. Pán Maher vypichuje len veci ktoré sa mu hodia (nech už sú akokoľvek pravdivé a smutné) ale vôbec sa nezaoberá druhou stranou mince i keď určite vie že existuje, viď Marián Kuffa.... ()

Vindemiatrix

Coby ateista oceňuji každý počin demaskující naivitu, pokrytectví a nesmyslnost náboženství. Forma snímku Religulous však zvítězila nad obsahem. Nic proti ofenzivnímu humoru, ale pokud se přesune do tak osobní roviny, v jaké jej Maher chvílemi používá, stává se obdobou argumentace ad hominem. Takový přístup může budit emoce a zvyšovat "drajv" filmu, ale pro mě je příznakem argumentační nepoctivosti a povrchnosti. Na druhou stranu - z náboženství je třeba sejmout auru ctihodné tradice, která by neměla podléhat posměchu, a v tomto směru se Maher bezesporu tuží... ()

Kruppe

Diskutuje s nevhodnými osobami??Spíše nám ukazuje na obyčejných Američanech,kam to s touto zemí spěje...A i věřící vědec musel podle vědeckých argumentů uznat nepodloženost skutků osoby Ježíše.Samozřejmě se více autor zabývá křesťanstvím,přece jen je to dominantní náboženství v USA.Tento dokument s největší pravděpodobností nikoho nepřesvědčí o nesmyslnosti víry v Boha,ale já se dobře bavil.Děti hrající si vedle dynosaurů,lol. ()

Choucas

Ať s tím souhlasíte nebo ne, je to kvalitně natočený dokument, a kdo to popírá je náboženský fanatik. Výborný Bill Maher - puste si to, pokud jste ochotný aspoň trošku přemejšlet a připouštíte že má někdo jiný názor, dost dobře se pobavíte spoustou scén a ještě načerpáte zajímavý nápady, myšlenky a teorie. Rozhodně to má co dát. ()

IvanM

Bill Maher se často nemůže ubránit dělání si srandy z oněch věřících ovcí, což mi trochu vadilo. Takový Richard Dawkins je mnohem schopnější debatér. ()

Eclipsis___

Najlepší "dokument", aký som kedy videl, plánujem si ho pozrieť aj v origináli, nakoľko som ho videl len v češtine a aj v nej bol super. Takže uvidíme, koľko fráz zhltol preklad. Billov sarkazmus a iróniu mu musí závidieť aj Hank Moody zo seriálu Californication a najlepšie na tom je, že nič nikomu nevyvracia, ale doslova nechá ľudí, aby si vlastnými nelogickými protirečeniami sami všimli, že WTF? Priviazať veriacich k stoličkám a pustiť im tento film a verím tomu, že by tu bolo lepšie. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010