Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Fikinator

Řekl bych, že uplně nejde nazývat tenhle film dokumentem. Spíš bych ho nazval dokumentem o pohledu Billa Mahera na náboženství. A ten pohled... Tak ten stojí za to!! téměř na 100% totožný s mým a zpracován řežisérem Borata. Popravdě vtipné střihy do promlouvání věřících, nebo text probíhající pod nimi nebyly příliš podle slušného chování, ale komu to vadí?! :D Doufejme, že se apokalyptické vyhlídky Billa nenaplní a nikdo tenhle film nezakáže... 90% ()

Mr.Sock

Ešte som sa nikdy pri žiadnom dokumente takto nenasmial. Veľmi vtipné, trefné aj keď pre niekoho možno až zarážajúco pravdivo podané. Jednoducho dokonalé ()

boulala

Říkáte si někdy, proč si římskokatolická církev zvolila za Papeže (zástupce boha na zemi) někoho, kdo byl členem Hitlerjugend?... proč stojí v každém městečku svatostánky vykládané zlatem, a církevní hodnostáři žijí v přepychu a luxusu, když jinde na planetě děti umírají hlady?... proč se ve jménu boha vraždí a vraždilo, když jedním z hlavních bodů v desateru je nezabiješ?... Proč v čele států a nadnárodních organizací stojí lidé, kteří věří na dědečka, který člověka uplácal z hlíny, mluvící hady, že Kain a Ábel neměli děti s vlastními sestrami?... Dokument poukazuje na nesmyslnost, arogantnost a zároveň nebezpečnost všech náboženství. Základní myšlenka, kterou nám tento film nabízí, je nebát se jít proti těmto institucím a jejich zfanatizovaným masám, které potírají jakékoliv logické, faktické, ale i morální argumenty na úkor víry v boha. Při shlédnutí tohoto filmu Vám začne docházet, jak jsou lidé lehce manipulovatelní a inteligentní lidé zdánlivě potlačí své myšlení, pokud budou mít naději na hezký posmrtný život nebo spíše jen majetkový a mocenský zisk. ()

tygrik05

Jediné, co mi v tomhle "dokumentu" vadilo, bylo, že se tam ani jednou nezmínil o člověku, který v něco věří, ale nemá potřebu to definovat. Proti věřícímu člověku postavil ateistu a skeptika, ale ani jednou nepřipustil možnost, že se dá věřit prostě v něco vyššího - nebýt v církvi, a přesto být inteligentní bytost. Jinak skvělá podívaná. 90% ()

mine.slayer

Skvělý dokument!! Škoda že je na uvědomování si posledních slov filmu už dost pozdě.. Tomu týpkovi nikdo neřekl že to vyhrajou vždycky ty největší cvoci??! Jak říká Dexter.. A stane se to znova a znova a znova.. ()

StressMode

Označuju tenhle dokument za velmi zdařilý, hlavně proto že se s názory toho člověka ztotožňuju. Nemá cenu tu opakovat jeho argumenty, protože člověk se zdravým selským rozumem s ním musí souhlasit. Můžu jen věřit tomu :D , že tenhle film rozsvítí mozky těm co si jen hrajou s myšlenkou víry v boha, protože silně věřícím nikdo nevyvrátí jejich veleklam. To je na tomhle dokumentu jasně vidět. Vůbec tvůrci nevyčítám jeho rejpavost či pro mnohé nedostatek respektu vůči věřícím. Kdo skutečně prohlédne a začne myslet selským rozumem, ten s argumentujícími věřícími skutečně nijak jinak vyjít nemůže :) Zpracování na jedničku, tedy zde na pětku:) ()

Georginek

Nabozenstvi je to nejvetsi SVINSTVO, co lidstvo vymyslelo!!!! Panbickari, PROBOHA!!!! Maher mi mluvi z duse, ja bych to udelal klidne jeste drsnejsi, protoze takovy paka si zaslouzi, aby je nekdo zesmesnil a rozdrtil je otazkama, na ktery nemaji odpovedi :D Vynikajici dilo!!!! DOPORUCUJE 9 z 10 Cernoprdelniku! ()

Otan

Konečně mi někdo mluví z duše.Ale to je samozřejmě můj názor na věc.Dokument samotný mě ke všemu docela pobavil,takže to byla příjemná chvíle u tv.Jednu * nechávám,protože mne rušilo skákání do řeči.83% ()

pan_buh

Dokument je to jistě povedenej, ale trochu mi to kazilo Maherovo až přílišný zaujetí proti všemu co vírou jen zavání. Pro mě jako ateistickýho středoevropana světlé pleti - je to trochu moc. Ale zase chápu, že pánbíčkáři jsou v US populárnější a víc si dovolujou - tomu taky odpovídá razance jeho projevů. ()

MilesWheeler

"Nemám rád, když se z nemyšlení dělá ctnost." Jsem rád, že do toho někdo rýpnul, protože z racionálního pohledu se zdá až neuvěřitelné, jakého majetku církve dosáhly tou "bohulibou" činností. A všechny ty sirotčince, domovy důchodců a nemocnice by se místo odkazování na boha, mohly zkrátka ohánět dobrou věcí, nebo solidaritou, ve kterou bych byl ochoten i v dnešní době věřit. A místo modlení v zázraky by lidé v něděli ráno chodili na velké skupinové terapie dobré nálady a víry v lepší zítřky. ()

pp

Religulous svižně ubíhá, bavily mě vtipné "prostřihy" s reakcemi na bláboly fanatiků, kterým Bill Maher klade spoustu dobrých otázek. Někteří pacienti (třeba "Ježíšův potomek" nebo "vědec" z dinousauřího muzea) opravdu stáli za to. Okrajovým pasážím o scientolozích, mormonech, huličské církvi a muslimech nemám co vytknout. Tolik klady. Většina filmu se ale zabývá křesťanstvím, přičemž natáčení respondenti jsou (až na dvě výjimky, kterým je věnována dohromady asi jedna minuta) křesťanští fundamentalisté. To je veliký rozdíl! Konkrétně například u evoluce Maher nechápe (společně s mnoha křesťany), jak může někdo věřit tomu, že před 5000 lety žili dinosauři. To, že ne-fundamentalisté chápou příběh o stvoření jako obraz (podstata příběhu je, že lidé jsou vědomým a chtěným dílem Božím a nikoliv podružné detaily typu mluvící had) už se mu do "dokumentu" nehodí. Takže souhlasím s Billem Maherem v tom, že mnohá náboženství učí bludy a mnozí věřící jsou vskutku pomatenci. Ale co se týče ne-fundamentalistických křesťanů, tam mu kněz-vědec a kněz-rebel sebrali vítr z plachet. Kdyby Religulous byl komediální pořad "kdo věří většímu nesmyslu", tak by to bylo za plný počet. Jenže ono se to tváří jako seriózní dokument, ve kterém na základě sestříhaných rozhovorů s pečlivě vybraným vzorkem několika věřících autor vyvozuje, že náboženství obecně je porucha myšlení! ()

Askaneli

Zábavná exkurze po černoprdelnických divech současných USA proložená vtipnými glosami samotného Mahera, velkého průvodce a kladiva na pámbíčkáře. A nahoru pár rozhovorů s domorodými klaněči, ateistickým výběrem a jedním docela šprýmovním dědulou ve Vatikánu. Ne, nemyslím toho Poláka (JP II, prosím neplést si s osmičkovým TD u skopčáků ve WoT). Velmi poučné, velmi ve stylu jednoho prostorově výrazného bolševického dokumentaristy rovněž americké provenience, ovšem také velmi zneklidňující - příliš mnoho magorů na jednu zem, která má navíc nasyslenou plnou prdel jaderných hlavic. ()

Popo

Bil Maher je pán! Takto dementne som sa nenasmial ani nepamätám :) Síce som sa nič nové nedozvedel no ale aj napriek tomu som pri tom vrieskal a musel som to pustiť aj rodičom :D :D ()

Inkognito_CZ

Na můj vkus trochu moc agresivní (přílišné lpění na uštěpačných poznámkách do jisté míry degraduje rozumné argumenty), ale na druhou stranu - v prostředí USA to docela chápu. Při sledování si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že žije v tak sekulární zemi jako je ta naše. ()

Shaman1135

Prečo sa toto nepúšťa sa školách? Bill obletel svet, stretol pár ľudí, položil im pár jednoduchých, niekedy možno uštipačných otázok a v priebehu pár minút ukázal náboženstvo ako také v celej jeho nahote. A tá je šialená, bizarná, absurdná a nebezpečná. Záverečný preslov je až strašidelne pravdivý. ()

Joshua2121

Redaktor putuje svetom a kladie ľuďom veľmi konkrétne otázky ohľadom ich viery. Takmer nikto nevie na ne ponúknuť priamu odpoveď a tam vzniká rozpor v každom z dialógov. Dosť rozporuplné sú aj samotné otázky, keďže v jednej chvíli to vyzerá ako by autor úmyselne navádzal ľudí k odpovedi, ktorú chce počuť, no na strane druhej komunikuje s veľkým nadhľadom a rešpektom. V závere vyťahuje na povrch asi najkontroverznejšiu otázku: "Bolo by na svete násilia viac alebo menej keby, že náboženstvá neexistovali?" Názor nech si urobí každý sám. :) ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010