Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

• USA The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader (více)

Vraťte se do světa zázraků a kouzel C.S. Lewise ve třetím pokračování oblíbené série mísící prvky fantasy a dobrodružství Letopisy Narnie. Jednoho dne Lucinku a Edmunda Pevensieovy společně s jejich bratrancem Eustacem spolkne obraz a přenese je zpátky do Narnie. Tady se všichni tři s králem Kaspianem a jeho urozeným myšákem Reepicheepem nalodí na velkolepou loď Jitřní poutník a vyplují na cestu k tajemným ostrovům. Odvážní mořeplavci se utkají s mystickými tvory a znovu se shledají se lvem Aslanem na misi, jejíž výsledek určí osud celé Narnie! (HBO GO)

3dgeorge

Film sa odkláňa od knihy viac ako je vhodné, človek má pocit, že sa chce rovnať dielu ako Pán prsteňov, to sa však vôbec nedarí a film stráca na svojom pôvabe, myslím, že keby sa scenár držal viac knižnej predlohy, čo v jednoduchosti znamená, byť viacej „rozprávkový“ určite by to potešilo nielen čitateľov kníh C.S.Lewisa. Až príliš veľa podstatných vecí z knihy, vo filme chýba, to je citeľnou slabinou, ktorú nenahradia žiadne efekty a hudba. Z ostatných troch natočených filmov z kroniky Narnie, sa tento najviac odklonil od knihy a príde mi ako zatiaľ najslabší. ()

Scaevola

Tam, kde byla jednička kouzelná a dvojka se snažila být dospělá, trojka nabízí jen nezáživnou road-movie odnikud nikam s partičkou nesympatických hrdinů. Nevím, jestli byla předloha pokřivena, či to již leželo v ní, leč podivná pointa "o dospívání" na konci filmu se zcela míjí účinkem i smyslem. ()

Ssova

Nechápu, jestli je tak špatná předloha nebo jestli takhle zmrvili jen film. V podstatě jsem vůbec nepochopila, jaký smysl měla přítomnost Lucky a Edmunda v Narnii... Neřekla bych, že měli pro směr děje nějaký význam... V tomto díle už král Kaspian vlastní celou jednu loď plnou své vojenské posádky, nicméně k tomu, aby našel sedm lordů, z nichž čtyři byli staříci nad hrobem a dva už v hrobě, nutně potřebuje přítomnost dvou dětí a jednoho spratka, který, jak velí klišé, pochopí situaci a podlehne síle dobra... Postavy tak tipické pro Narnii byly zastoupeny opravdu chabě. Jeden minotaurus, pár satirů a žádný kentaur... Jediný, kdo mě lehce pobavil a na závěr dojal, byl rytíř myšák. O postavě Aslana škoda psát. Považuju to za mrhání talentem, který vlastní Liam Neeson.Ten, kdo jedním dechem dokáže změnit tok vody atd... čeká spolu s dobře ozbrojeným králem na dvě děti, aby se v závěru s velkou pompou mihl na scéně, pronesl pár moudrých rad a vrátil hrdiny zpět domů. No prostě, tak, jak se jednička slibně vyvíjela, tak trojka se naprosto nešťastně propadla kamsi na dno oceánu.Pouze prvních dvacet minut jsem si najivně myslela, že zážitek bude alespoň dobrý. Zbytek filmu byl ztáta času. Jediné dvě hvězdičky dávám za hudbu, Lucinku a Kaspiana. Velká škoda. Tento film má jen jednu výhodu. DOnutí mě zasednout ke knize, protože téhle záhadě chci opravdu přijít na kloub. ()

Eruwen

Nemůžu to brát nijak zvlášť vážně - předlohou jsou knížky pro děti. Proto k tomu tak i přistupuji a film vnímám jako povedený (rozhodně lepší než Princ Kaspian). Efekty super (ano, mořská potvora je dokonalá), animace taky (až na konec, kdy se "Rípčíp" loučí s Lucinkou - všiměte si, jak jim Lucčina ruka překáží v krysákově kožichu a tak ji jednoduše upajcli, takže z anatomického hlediska se mu Lucka šťourá ve vnitřnostech.. :) ale budiž, jinak je to skvěle udělané). Těším se na další. Srovnáno s knížkou, nemůžu si stěžovat, prostě se jim daří.. :) ()

flo777

V pořadí již třetí Hollywoodem zfilmovaný díl Letopisů Narnie, který se alespoň v zahraničí stal postupně hitem Vánoc roku 2010, neměl vůbec hladkou cestu na svět. Po uvedení prvního dílu, který celosvětově vydělal skoro miliardu dollarů, bylo jasné, že natočení dvojky na sebe nenechá dlouho čekat. Dvojka však divácky moc nenadchla a studio Disney od dalšího pokračování Narnie po dlouhém rozmýšlení nakonec dalo ruce pryč. Původní majitel práv na zfilmování Letopisů-britská produkční společnost Walden Media tak musela hledat nového partnera. Volba padla na studia 20th century fox a natáčení mohlo začít. Trojka se liší od předchozích dvou dílů hlavně svojí nevinností. Hodně dospělácká dvojka asi nebyla úplně pro ty nejmenší, i když se tak tvářila a tím divácky nejvíc ztratila. Já nedám dopustit na žádný z těch dílů, ale trojka má něco navíc, něco, co v předchozích dílech trochu chybělo a to-méně řinčení mečů, více kouzel a soukromých dramat. Trojce také pomohla různorodost lokací-ve filmu se jich vystřídalo nejmíň deset. Oproti předchozím dílům je Jitřní poutník, i z nedostatku financí, trochu více komorní, což mu paradoxně přidává na kouzlu a dává více vyniknout charakterům postav. Ve filmu je patrný jejich vývoj. Vše podtrhuje také skvělý herecký výkon Willa Poultera coby Eustáce a 3D technologie je pak pouze třešničkou na dortu. Jsem jenom zvědav, jestli čtyrku bude režírovat opět Apted nebo se k Narnii vrátí Adamson. Za mě 5*. ()

MrLinhy

Škoda Škoda... Příběh to má velký, je to škoda, že to takhle zbabrávají. Chce to pokračování, pořádného režiséra a producenta, nebo rovnou restart ! ( Mohla to být jedna z nejlepších filmových sérií vůbec, příběhem to má rozhodně i na Pána, ale bohužel film je to špatný :( ..... ) Po další projekci všech dílů zvláště 2. projekce třetího dílu jsem si uvědomil že série má zvláštní kouzlo, možná to je dětinské, někdo si myslí, že i knižní předloha je blbá, ale já si myslím opak. Závěrečná scéna mě totálně dostala, protože chrlila pozitivní energii. Bude se mi stýskat po postavě Edmunda a Lucky, ani nevím jestli po hercích a nebo postavách, zkrátka si našli místo v mém srdci. A byl bych šťastný kdybych je mohl spatřit v dalších dílech(ty stejné herce) Tato série bude v mém srdci navždy, né proto, že je to filmový trhák, ale protože má velké srdce. Hodnocení celé série 75 % ()

Nerdvana

Pro jednou koukatelné, druhá hvězdička je za úžasného otravu Eustace v podání Willa Poultera. Great talent in this boy I see, hm, hm... ()

DansteR

První dva díly Narnie byly skvělé pohádky i pro dospělé. Tohle je už jen odraz původních dvou filmů, poloviční obsazení než dřív a ještě pohadkovější děj než kdy předtím. Tohle je vážně spíš už jenom pro děti. ()

Eeve

Tak sme sa opäť niekde o krôčik posunuli, tentokrát ale smerom k hollywoodskym blockbusterom, ktorých základom sú najmä efektné efekty a akcia na každom rohu. Predošlé dve časti boli ladené skôr čarovne a rozprávkovo, tuna to skôr vyzerá naozaj na fantasy film, no nejak ma proste nenadchol - nemá to predchádzajúce čaro. Herci sa takisto o krôčik posunuli, a to ku kvalitnejšiemu hraniu :) neurazí, nenadchne, dá sa raz, dvakrát pozrieť pre pár pekných scén, no to je asi všetko. Musím takisto priznať, že som sa miestami aj trochu nudila. Pre mňa aj keď najnovší, ale najslabší článok série Narnia. ()

LencaN

Děsně nevyužitý potenciál. Plavba Jitřního poutníka je slabším odvarem prvního dílu, ale na druhou stranu lepší než unylý druhý díl. Předně tady mám hrozný problém s tokem času. V Narnii plyne čas mnohem rychleji než ve světě Lucinky a ostatních, proto mi nesedí jen nepatrné zestárnutí prince Kaspiana, zde již krále. Dál mám taky problém se vstupem do Narnie, tak skříň, obraz, či jak? To si sama Narnie přijde pro své čtyři krále králů? Bylo tu pár vtipných momentů, zajímavé postavičky - skřítci s jednou nohou nebo mluvící minotaur. K popukání byla postava bratrance Eustace, který mluvil jako kačer, vypadal jako kačer a i chodil jako kačer. S tím souvisí (uvidíte jak) krásný drak. Bohužel to zase vyvolává spekulace o podobnosti s Pánem prstenů případně Harry Potterem. Ale nepřekousnu roli lva Aslana. Je mu tady připisována až božská úloha. Opravdu by ještě stačilo, kdyby se k Aslanovi začali všichni modlit, to už bych nezvládala. Nic proti náboženství... ale tohle je kruciš lev, ne žádné všemohoucí stvoření, které přijde až uzná za vhodné a vytáhne potřebné jedince z kaše, přesto, že v to všichni přítomní doufají. A také by se všichni rádi dozvěděli, jak vypadá Aslanova země ... to jako že "druhý břeh"? OMG. Taky věta, že pokud nemáme víru, tak nemáme nic, mi trochu zavání, protože tenhle Aslankult cítím v celém filmu a vlastně v každém dosavadním dílu Letopisů. A vůbec, bylo tu až moc moralizování a občas Letopisy Narnie vyznívaly jako kodex správného chování. ()

Tomko87

Nieže by predchádzajúce dieli spravili dieru do sveta, vlstne ...neurobil ho ani tento. Taká jednohubka, ktorá neurazí, ani nenadchne., Po čase vyfučí z hlavy a život ide ďalej. ()

Izmo123

U druhého dílu byla akce až skoro uprosřed filmu slabší ale potom akce byla o něco lepší, tady se taky objevují akční momenty ale ty jsou velice slabé čímž dlouho trvá než se ukáže další akční scéna u prvního dílu mi tahle věc nějak nevadila protože v příběhu se aspoň snažily aby se filmu dělo něco zajimavého ale tady se skoro neděje nic zajimavého, jinak hodnotím: Postavy 7/10 Příběh 2/10 Fantasy 7/10 CGI 9/10 Celkově hodnotím ⭐⭐ 4/10 ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Beawish

Jednoznačně největší filmový zážitek tohoto roku. CineStar Anděl, Gold Class. Místo zmatku u pokladen příjemná lounge s barem a milou obsluhou, samotný sál jen pro 24 diváků, neuvěřitelně pohodlná křesla (ne sedačky) s elektrickým polohováím, spousta prostoru kolem, hostesky (ne uvaděčky) roznášející nápoje a občerstvení, klid, pohoda, nikdo nekope do vaší židle a nesype popcorn do klína... zkrátka zážitek. Jo a film - zrovna dávali Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka. Nedalo se to vydržet, v půlce jsem odešel. Jen doufám, že ta loď se potopila a posádku sežrali žraloci. ()

HMTD

Strašná škoda že ten kdo dělal 3D efekty to zkrátka neumí využít,jsou tam perfektní pohledy do hloubky ale prakticky nic co by vystupovalo.Celkově je 3D děláno spíš tak jako by vše směřovalo od vás,i když Lucka vystřelí šíp tak je to směrem od vás,takže pro mě byl nejlepší efekt logo společnosti a reklama na 3D televizi promítaná před filmem a to je smutné.Děj je dobrý a bavil mě,i když styl C.S. Lewise je na mě moc dětský.Řekl bych nevyužito mnoho potenciálů, a tržby dožene reklama a obliba knižní předlohy. Kéž by v dalším díle byla opět Tilda Swinton ()

fikee

Vzhledem k tomu, že ani třetí díl nezvrátil sestupnou tendenci série a už Lev, čarodějnice a skříň byl spíš OK než SUPER nemůžu tohle plytké dílko doporučit. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Narnie dostane další šanci

Narnie dostane další šanci

02.05.2017

Z Letopisů Narnie měla být fantasy série konkurující Harrymu Potterovi, bohužel to ale nevyšlo. Studio Disney značku zařízlo poté, co měla dvojka málem poloviční výdělky, a prodalo práva 20th Century… (více)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky