Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

• USA The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader (více)

Vraťte se do světa zázraků a kouzel C.S. Lewise ve třetím pokračování oblíbené série mísící prvky fantasy a dobrodružství Letopisy Narnie. Jednoho dne Lucinku a Edmunda Pevensieovy společně s jejich bratrancem Eustacem spolkne obraz a přenese je zpátky do Narnie. Tady se všichni tři s králem Kaspianem a jeho urozeným myšákem Reepicheepem nalodí na velkolepou loď Jitřní poutník a vyplují na cestu k tajemným ostrovům. Odvážní mořeplavci se utkají s mystickými tvory a znovu se shledají se lvem Aslanem na misi, jejíž výsledek určí osud celé Narnie! (HBO GO)

VanTom

Přímočarost vlažně zrežírované fantasy výpravy – plavby za záchranou království před jakýmsi amorfním Zlem, zelenou mlhou z Východu (měla vůbec nějaký účel, agendu, tedy kromě "vymýtit veškeré Dobro"?), na škodu úplně být nemusela, pokud by veškeré zastávky, motivy či vztahy zároveň netrpěly očividnou povrchností, komprimovaností, jednorázovostí (že hrdinové musí přemoci vlastní děsy a "temné touhy" se třeba odbylo kratičkou noční můrou, ze které se probudili). Ano, cílila především na děcka (náboženský podtext odhalila v závěru naplno), jenže nebavil jsem se ze všech tří dílů asi nejvíc. ()

svobik

Nebavil jsem se, narozdíl od Kaspiana jsem ale netrpěl. Necelé dvě hodiny jsou u Narnie rozhodně stravitelnější než minulá dvouapůlhodinová story o ničem, ani tak se však nejedná o žádné vítězství. Krácení rozpočtu je na tricích hodně znát (značně jich ubylo, navíc působí o řád hůř), na druhou stranu, aspoň ty děti přestaly být otravné. A Kaspian je v některých momentech dokonce docela cool, tudíž se dá trojka poměrně bez úhony vydržet. ()

blackJag

Kvalitativně víceméně srovnatelné s dílem předchozím, díky nedostatečnému pokrytí obřího rozpočtu (155 mega USD) z příjmů z promítání ale asi zároveň dílem posledním. Nevím, kdo ještě jiný by se mohl po Walt Disney a 20th C.F. do podobně “výdělečného“ projektu pustit… Z původní dětské čtyřky vrací se už jen ti nejmladší (představitelé Petra a Zuzky vrací se ovšem v malých cameo výstupech) a Ben Barnes co by princ Kaspian. Rád bych napsal, že zbyli ti méně otravní, leč opak je pravdou. K tomu přibylo ještě jedno “krysí štěně“ a plavba mohla začít… Když pominu obsazení dětských rolí, které je špatné od prvopočátku této filmové série, má snímek snesitelné proporce výpravné fantasy pohádky, ve které je všechno tak nějak seriálově barevnější než třeba v PÁNOVI PRSTENŮ (mnoho z motivů je ale podobných – kdo od koho asi opisoval?) - trojka Narnie patří ale spíše do společnosti ERAGONA, než nedostižné Jacksonovy monstrózní ságy. Pro děti velmi vděčné, pro dospělé trochu obehrané a místy až otravné (hlavně svými doslovnými religionistickými paralelami). II Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely, Michael Petroni (adaptace stejnojmenné knihy irského spisovatele C. S. Lewise). Hudba: David Arnold. 50% ()

R1CH1E

Nudná a jednotvárná výprava, scénář typu voda - ostrov, voda - ostrov a efekty, které jsem viděl lepší i v Teletubbies potápí celý film. Hvězdu dávám za solidní akční konec a hudbu, a to jsem si dlouho rozmýšlel, jestli hvězdu neuberu za jednu z nejotravnějších filmových postav (a draků) roku. ()

Kurikmoon

Vôbec to nebolo také zlé. Narnia 3 nepriniesla nič nové, chýbali vzrušivejšie momenty a výraznejšie finále. Ako príbeh pre deti fajn. Keď neuvidíte, o nič zásadné neprídete, ale po vzdhliadnutí mŕtvicu podľa mňa nikto nedostane. Viac mi vadil len bratrenec, ktorý bol až rozprávkovo otravný, pravdepodobne pre výchovný zámer. ()

Ravi

Proč ne? Proč ne? Pokud bych se měl koukat na takovouhle ságu o Narnii, beze všeho. Nepotřebuju zběsilé nepřehledné bitevní pole se spoustou řeže, akci, ani jeden střih za druhým, nejsem infantilní. Chci kvalitně odvyprávěný příběh, kde nemusím kličkovat mezi nelogičnostmi. Film plyne jako voda, krásná hudba a staří známí s novou linkou. Klidně. Není to sice top, ale na nadprůměr to je. 70% = 3+/5 ()

Gerret

Změny oproti předloze byly i v tomto díle velké, ale nevadilo mi to tak jako u Prince Kaspiana. Zde to alesoň bylo smysluplnější než v předchozím díle. Prvnímu dílu se to sice nevyrovná, ale mě se to líbilo. Například souboj s mořským hadem (i když byl v knize jinak) se mi velice líbil. A závěr byl jako vždy skvělý. Budu doufat, že jestli vznikne pokračování, tak budou změny co nejmenší. Hodnocení 80%. ()

corbeau

Mé obavy, že nejvíce duchovní díl série bude penězchtivými tvůrci transformován do průměrné, efektní family movie, poplatné dnešnímu divákovi, se v podstatě naplnily. Jen nechápu, proč tam úplně navíc cpali zápletku se zelenou mlhou á la Nekonečný příběh. To už dneska není možné vytvořit drámo bez zachraňování světa? No, kdybych neznal předlohu, asi bych hodnotil o hvězdu výše, vyloženě stupidní to není a vizuálně je to přímo lahůdka. Takhle ale nezkousnu degradaci Lewisova vypravěčského umění na banální podívanou. ()

drackula

Prečo Narniu stále pozerám ? Neviem. Stále dávam tejto krajine šancu, keďže je svojou myšlienkou úplne úžasná. Žiaľ dopadne to stále horšie a horšie. Už druhý diel bol kvalitatívny prepad, ale toto pokračovanie je prakticky na samotnom dne. Oceňujem pár vtipných momentov a pár pekných záberov, avšak to je asi všetko. Príbeh bol neskutočne kostrbatý a putovanie z ostrova na ostrov ma dokonale uspávalo. Línia s mečmi bola úplne zbytočná a zelená hmla bola ako hlavný "záporák" na smiech. Opätovné, aj keď určite nie nečakané sklamanie. 20% ()

PollyJean

Na rozdíl od druhého dílu má tenhle aspoň trochu hlavu a patu, i když je to s příběhem jako v počítačové hře pro děti. Sběr mečů (a sedmi lordů), nezbytné akční finále, polepšení nové postavy, nějaké to mravní poučení se během toho taky stihne a můžeme se za pár let těšit: vzhůru s novými hrdiny do dalších instantních příběhů. ()

HomeAlone

Co sa tyka 3D , tak po pravde nic moc . Co sa tyka filmu samotneho , tak som uvazoval nad hodnotenim niekde medzi 2* a 3* , no po slusne zvladnutom finale som sa na koniec predsa len priklonil k 3* . Aj ked sa treti diel odohrava pomerne v pocetnych a zaujimavych lokaciach , tak aj napriek tomu sa defakto nieje velmi naco pozerat . Dejova linia je pomerne velmi jednoducha a film neprinasa nic nove , co by stalo za to . Vizualna stranka bola zvladnuta dobre . Zo vsetkych dielov je prave treti najkratsi , ale po pravde by este mierne prestrihanie - skratenie filmu len prospelo . V zhrnuti je to taka jednohubka na volny vecer straveny doma pri tv . PS: navsteva kina je zbytocna ()

Styxos

Třetí Letopisy Narnie jsou o tom, jak banda puberťáků krade meče vousatým nebo mrtvým kmetům. Ale jinak fajn fantasy s temnou atmosférou, nádhernými lokacemi, které mají jediný úkol - zakrýt malý rozpočet. Ale i přes všechna ta moudra, kecy, toporné pohledy, Arnoldovu nevýraznou hudbu a dalších x věcí jsem si plavbu na Jitřním poutníkovi užil a nenudil jsem se. Akorát nechápu, proč musí být v každém díle nějaké protivné děcko. V jedničce to byl Edmund, ve dvojce Petr a teď Eustace. Nejspíš se jedná o trademark série. Jinak si to prostě nedovedu vysvětlit. ()

jefff

Nejlepší díl je prozatím stále ten druhý, přesto je třetí Narnie snesitelným doplňkem žánrově chudého fantasy/dobrodružného žánru (když pominu tisíce zbytečných filmů o dracích). Nenudí a i přes pohádkovější atmosféru se dospělý divák netřese infantilními postavami. Myslím si, že každý si Narnii může v klidu a bez zívání užít. Minusem je stále nudnější herecké osazenstvo, na které jsem si sice trochu zvykl, ale stále mě moc nebaví. Plavba Jitřního poutníka je napínavá a triky oplývající podívaná, která se henží nestvůrami i Narniany. Nechybí ani mluvící zvířata či sám Aslan. Mám dobrodružné filmy rád, je jich poslední dobou málo a když už Hollywood nějaký vyprodukuje, jde pouze o trikovou přehlídku bez špetky zajímavosti. Narnie má i duši. ()

LondonGirl

Myslím, že táto časť bola lepšia ako dvojka, ale musím sa úprimne priznať, že moje hodnotenie nie je ani najmenej objektívne. Vtipné hlášky zachránili celý film a zároveň ho aj pozdvihli na veľmi príjemne pozerateľný snímok. Milujem tú myš, jej vzťah s Eustacem ( mimochodom, ten herec to zahral vážne dobre ), samozrejme, Ben Barnes nám tu trošku zmužnej, čo bolo len prínosom a v neposlednom rade hlavní predstavitelia mi už tak nevadili ako v predchádzajúcich dieloch. ()

DeathTheKid

Výprava dobrá, skoro na jedničku, téměř nic mi nevadilo, jen ten idiot s nosem jako prase a k tomu ten jeho dubing. To bylo tak zásadní. Ani dokonalá potvora na konci nebo tajemnost okolo knihy kouzel či téměř zdařilé efekty. Prostě ten prasečí rypák mě dohnal až na 2* ()

Luksa

Dalo se to. Což neznamená, že bych byl nějak extra spokojený nebo že bych si tento film někdy dobrovolně pustil znovu, ale jako odpolední jednohubka, proč ne. Třetí díl je v mých očích z Narnií díky sindibádovské zápletce zdaleka nejatraktivnější, děj rychle odsýpá a nenudí. Ikdyž stále, mi to celé nedávalo smysl a spousta věcí se ve filmu děje bez jakéhokoliv vysvětlení nebo vnitřní logiky. Ale po prvních dvou dílech určitě velké zlepšení. ()

LuciusWlk

Narnie si pořád zachovává ráz filmu pro děti. Zatím co třeba Harry Potter se přehoupnul s dětského fantasy do vcelku temného vyvražďováni, zde je zachována určitá rovina. Vizuálně velice pěkné, příběh trochu jednotvárný. Přesto je to dětská fantasy a tak si zachovává jistou jednoduchost a dětskou snivost. Pokud toto skousnete, nebudete se nudit. A pro všechny kritiky: Nezapomínejte, jakému publiku jsou některé filmy určeny. Děti rády sní a představují si a nechávají se unášet jednoduchostí pohádkových světů. Neřeší scénáře, dialogy, kulisy a pod. Je to dětský svět a ten, kdo to nechápe, v něm nemá co dělat! ()

ZkuKol

Pokračování katechismu pro nejmenší je stejně slabé a nudné jako předcházející díly. Apted jako vypravěč poměrně zklamal, herci jsou otřesní, logika odfláklá, triky špatné a výprava chudobná. Za 150 mega bych čekal více srandy. Film nemá ani dvě hodiny a táhne se jako smrad. Kamera lítá a jezdí ve stejně opakujících se úhlech a čpí z toho televizní produkce 90. let. Přitom občas je vidět, že to mělo na lepší průměr, jenže jenom občas a mezitím se mluví, aby nebylo ticho, Apted selhává i v akčních sekvencích a vůbec to nemá tolik potřebný dobrodružný feeling. Třeba to sedmý díl jednou dotáhne do průměru. Ani neví jak a jsou na lodi ani nevíme proč a bojují s mlhou, otrokáři, mořskými hady, pak jdou na kázání a pak je konec... 30% ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Narnie dostane další šanci

Narnie dostane další šanci

02.05.2017

Z Letopisů Narnie měla být fantasy série konkurující Harrymu Potterovi, bohužel to ale nevyšlo. Studio Disney značku zařízlo poté, co měla dvojka málem poloviční výdělky, a prodalo práva 20th Century… (více)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky