Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

maverick10

Skoda ze nemel Clint ve vyberu hudby lepsi stesti. Ponura nudna hudba zpusobila rapidni pokles cele atmosfery. Skoda - protoze to byl dobrej western ()

Martin741

Uz v roku 1976 v suvislosti s poslednym filmom Johna Wayne-a to mal western nahnute a bolo iste, ze vymiera. A tak sa v roku 1985 pan Eastwood rozhodol, ze tento zaner sa pokusi ozivit. Ale ide o ozivenie znacne mdle, rozpacite a slabeho ducha. Osamely jazdec /Eastwood/ prichadza do mestecka zlatokopov, aby pomohol zlatokopom zbavit sa despotickeho podnikatela. Teda akoze tak priemerny scenar sa len tak lahko nevidi. No nic to, pokus o zblizenie sa so zlatokopmi je rozpacity, akurat ta prestrelka na konci posunula film do ako - tak znesitelneho priemeru A za zmienku stoji este fakt, ze vo filme si zahral herec Richard Kiel, znamy ako Jaws z bondoviek s Roger Moore- om. . Film je krasny dokaz toho, ze Eastwood ako reziser /a aj ako herec/ v 80. rokoch 20. storocia fakt nemal dohromady co ponuknut, len jednorozmerne postavicky, ktore navyse neoplyvaju prilisnym hereckym talentom. Esteze prisiel rok 1992 a restart Eastwoodovej kariery s kultovym filmom Nesmiritelni. 50 % ()

Jino

Záhadný kazatel podává pomocnou ruku malé osadě utlačovaných zlatokopů. No proč ne. Zápletka by vydala na hodinu filmu, jenže Clint nijak netlačí na pilu a raději vsází na vybudování divákova vztahu k vedlejším postavám a k sobě (jakožto muži s nejasnou minulostí) samotnému... a že se mu to docela daří - děj tak pozvolna přechází až do typicky westernovského finále. Pohodový snímek, jehož výsledný zážitek přikrmuje překrásná příroda a Clintův mrazivý výraz ve tváři. 75% ()

bourec

Ten film patří do dlouhatánskýho seznamu průměrnejch westernů.Ovšem Clint opět nezklamal.Má Charisma na rozdávání.60%. ()

starbrejkr

Eastwoodovo pistolnické charisma. Bez něj by ten film byl mírně řečeno o ničem. Clint však i v 55 letech působí parádně a oči se mu blýskají jako za mlada. Jen díky tomu je jinak prachobyčejný western alespoň částečně zábavnou podívanou. Notoričtí fandové žánru to možná ocení více, nicméně u mě jako člověka, který bere western jen jako občasný oddych, prostě jen lepší průměr. Není zde totiž nic navíc, co by si člověk zapamatoval a koneckonců ani závěrečný souboj nemá zdaleka takové grády jako slavné věci let šedesátých. Mírně mi vadily i poněkud přitroublé dialogy, ale to už taky k westernům patří. Abych to ale už dál nerozmazával, tak jen ve zkratce: Fandové westernů a obzvláštně Clinta Eastwooda, s klidem se na to podívejte, ostatní pak s čistým svědomím vynechejte. P.S. Bondovský Jaws velmi, velmi potěší:-) ()

pakobylka

Clint Eastwood se opět se ctí zhostil role osamělého chlápka, kterého byste nechtěli mít za svého nepřitele ani ve snu, protože by se s určitostí stal vaší noční můrou. Obstojně funguje i scénář - podle obehrané, ale osvědčené šablony, kdy je vám už od prvního okamžiku jasné, že je třeba stát na straně slabých a utlačovaných. Ekologický podtext je pro western poněkud netypický - ale to není na závadu. Příběh není ničím mimořádný, ale drží si solidní úroveň, protože i přiměřená dávka jednoduchosti a naivity k tomuhle žánru prostě tak nějak patří. ()

majo25

Clint Eastwood a western - to proste ide k sebe. V tomto prípade takmer všetko ťahá Eastwood. Ale sčasti mu pomáha aj príjemná music a ponurejšia atmosféra, ktorú pri westernoch uprednostňujem. Zápletka je jednoduchá a príbeh jasne predvídateľný. Ale napriek hluchším miestam vie zaujať po celú dlžku stopáže filmu. Hodnotenie: 70% ()

SoolenJV

Snaha udělat tento western "nějak jinak", z filmu přímo čiší - osamělý kněz-pistolník jako metafora anděla, který přijde a pomůže utiskovaným, zasněžené lesy jako pozadí příběhu. Jediné co zůstává, je klasický, i když zestárlý Clint Eastwood, k dokonalosti chybí už jen cigareta v ústech. ()

otík

Naprostá Eastwoodova westernová klasika. Osamocený střelec (tentokrát i pastor) přijíždí na místo obyčejných zlatokopů, kteří jsou utlačování bohatým obchodníkem, který těží průmyslově (přičemž zcela ničí krajinu) a drobní zlatokopové mu zavazí v dalším posunu. Pastor se samozřejmě postaví na stranu dobra a když se ve vrcholné scéně setká se svou minulostí, je jasné, že to bude boj na život a na smrt. Film má „westernové“ tempo, občas si divák zdřímne, ale určitě film stojí za vidění. Hudba: Lennie Niehaus ()

Radiq

Tak nevim, co na tom jezdcovi bylo tak bledyho, že po něm museli pojmenovat celej film... Možná že měl být bledej jako smrt, když poprvé přijel mezi zlatokopy? Nevim, ale každopádně Eastwood se tímhle moc nevyznamenal. Celková výprava filmu dost laciná, libilo se mi tam akorát tak to město, kde se odehrály závěrečny přestřelky - a to bylo taky to jediny dobry, co v tom filmu bylo. Prostě Eastwood jako kazatel mi neseděl a až teprve připnul pás s koltem, tak to začlo byt zajimavy... Ale naštvalo mě, že nevysvětlili, co měl on a ten šérif spolu z minulosti... No Clint to prostě umí líp... ()

sir-dave

Takové vyčpělé téma, kde se jeden hrdina (zde farář Eastwood) snaží zachránit místní utlačovanou skupinku lidi, by potřebovalo vykompenzovat solidním záporákem, suchými hláškami nebo případně svižnou akcí. Já tu nic moc z toho nenašel. Finální přestřelka má větší grády než samotné vypořádaní v závěru. Stojí to a padá na Eastwoodovi. Jakmile zmizne ze záběru, není to nijak výjimečné. Takhle to je jen lehce podprůměrný western, který má aspoň trochu spád. ()

vesper001

Podobně jako uživatel sud žasnu, kolika lidem unikla pointa. Nestává se mi to často, ale teď mám ohromnou chuť si zaspoilerovat, aby se bojovník za spravedlnost spravedlnosti na ČSFD dočkal. Tak alespoň zlehka: Eastwoodův Kazatel, který jede bomby a metá citáty ;), sice nepřijede z širých plání, ale z nádherných horských masivů, avšak podoba tu je; zjeví se na koni sinavém při čtení příslušné pasáže z Apokalypsy; má výmluvné jizvy a tajemné narážky; vypadá to, že tento bludný rytíř zákona a msitel bezpráví je nezranitelný; padouchům se z něj ježí srst, i když s nimi jen klábosí; se Zubem si poradí jako nic... už svítá? A ještě pro ty, co kafrají, že závěrečné zúčtování není pořádnou přestřelkou - jasně že ne, Kazatel chce ukázat, kým ve skutečnosti je. Jednu hvězdičku strhávám za ženské postavy, za ty mi bylo hodně trapně. ()

hans500

Tak tento western celý staví na Clintovi, a scén bez něj je tu docela dost a v těch to trochu vázne. Pokud jde o westerny, zdá se že od Sergia Leoneho se Clintovi nepodařilo odkoukat jak je dokonale zrežírovat, herecky je samozřejmě bezchybný. Film je trochu jako "Shane", který byl ovšem lepší. ()

eye candy

Až do momentu než se na hlavního hrdinu vrhne Sarah (matka té mladé holky) a začne mu prozměnu vyznávat lásku ona, jsem schovívavě uvažoval o 3*, tato (oh my god.. not again) scéna mě ale celkem uzemnila. To že akci nahrazují dost dlouhé diskuze zlatokopů na téma mají-li odejít nebo zůstat také nelze jednoznačně označit za plus. Alespoň závěrečná přestřelka ušla, kdyby to probíhalo takto od začátku asi bychom se vůbec nezlobili ()

VaHo

Westerny mám celkem rád, ale tenhle film nic moc. Eastwood hraje na výbornou. Ale zklamaly mě přestřelky a vždy když je tam někdo střelen do hlavy (je to tam třikrát) obět přehnaně zakroutí očima a teprve pak padne. Jednou dokonce ujde pár kroků. Možná je nesmysl kritizovat zrovna tohle u westernu, ale nemůžu si pomoct mě to tam prostě vadilo. A po celou dobu mě strašně štvala ta holka (nejvíce když jede naprosto sama neozbrojená k synovi jednoho ze záporáků) . Dívat se na to ale dá takže u mě 50%. ()

Khumbac

Clint je prostě zrozen pro western. Oči, výraz ve tváři, chůze. Tento snímek má tuctový scénář. Zaujatého diváka ovšem zklame poslední scéna kde Clint likviduje ostatní zabijáky, připadli mi jako stádo tupých krav. On je prostě střílí příliš jednoduše a právě proto se filmu nedostalo větší hodnocení. ()

andrii

Z mlžných oparů. Správce galerie práv. Rytec náhrobních kamenů. Syn Západu. V zápalu slunce západu. Na hřbetě svého hřebce. Ve cvalu. Podat ruku potřebným, zamotat hlavu matce i dceři, pomstít neřádů řádění, smýt rány ran a večerů. ()