X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

ywo666

Budiž 5* nech nie som ten kto zráža hodnotenie. Vaughna obdivujem. Jeho tvorba niečo viac, ak keď nepracuje s nejakými super originálnymi scénarmi. Na filme viem nájsť väčšinou len samé klady. Sralo ma akurát, že som vedel kto ako skončí, lebo mám napozeranú celú sériu. V čom bol problém? Myslel som si, že to bude ešte lepšie. Proste moje extrémne očakávania neboli naplnené. Film nemá žiadnu chybu. Ale niektoré miesta sú len slušné, alebo mierne nadpriemerné. 85-90% ()

Raven0

Já nevím, ale od mazáka Vaughna jsem čekal více. Možná mám ale problém se samotnou předlohou, která mě zase tolik netankuje. ()

ivan bohatyr

Po Kick-Ass a tomhle Matthew Vaughn stoupá k režisérským výšinám. Od dosavadních X-Menů se to liší, někomu to možná vadí, mě určitě ne. No dokonalé to zas nebylo, ale X-Meny mám hodně rád a jestli si teda tohle nezaslouží plné hodnocení, tak bych těch 5 hvězd dal opravdu jednou do roka. Také Michael Fassbender se předvedl. ()

T-pack

Co bylo hlavními devízami filmu se pro mě paradoxně stalo také trnem v oku. Grafická stránka celého snímku byla předem dána comicsovou předlohou, Havokovo létající hula hoop mi však bylo až proti srsti a obdobně na tom byly všechny ostatní schopnosti vyjma té absorbční - přemýšlíte, co mají společného s genetikou ale nebuďme příliš vědečtí a kdo má ostatně pořád vymýšlet něco nového. Hloupý snímek není po čas celé stopáže, vyloženě bryskně inteligentní ale zřídka, i když ukázal, že by na to měl. Zatímco ve všech ostatních adaptacích mě Beast oslovil velice vřele, zde bych nakopal jeho chlupatej zadek ještě předtím, než zmodral a nebaštím nejen jeho přerod z inteligentního, ale krátkozrakého vědce na klidného mutanta v obleku (z "pozdějších" X-Menů), ale ani Magnetovu touhu vyhladit lidské pokolení, protože se z něj stal úplně stejný nacista, kterého celou dobu nenáviděl - ne neuvěřitelné, ale snímkem špatně podané. McAvoy a Fassbender nejsou vůbec špatní, ale Stewart s McKellenem v těchto rolích nasadili určitou laťku a nejsem si jist, zda se jí mladší dvojici podařilo zdolat - možná šlo výhradně o vyjeté koleje, v kterých se nedrželi, což může být pro někoho plusem, přeci jen však pro herce je důležité hrát postavu. Ve světle pozdějšího přemýšlení však uvažuji nad tím, že jsem přehnaně kritický. Film na svou délku rozhodně nenudil a proti prvnímu X-Men Origins mě bavil mnohem více, takže pětka je nevyhnutelná, i kdybych měl snad přilepšovat jen kvůli perfektnímu Wolverinově cameu, kteréžto prohlašuji za nejlepší cameo, jaké jsem kdy viděl! ()

venison

Včera jsem byla znásilněna přítelem na poslední X-meny. Musím říct, že po vizuální stránce naprosto úžasná podívaná, obzvlášť scéna s ponorkou :-) Pochválila bych i celkem zajímavý příběh :-) Fyzikální zákony zde sice moc nefungují, ale myslím, že jim to odpustím :-) Do role Xaviera mi kupodivu moc nepasoval James McAvoy (ve Wanted jsem z něj byla nadšená), ale zato Kevin Bacon si vystřihl dalšího super záporáka :-) Závěrem – povedená pohádka pro dospělé :-) ()

rowdys

Po štvrtý raz som dostal ten istý film čo pred 11 rokmi a hoci je to prequel, tak výstavbou je na tom rovnako ako jednotka, čiže žiadne prekvapenia sa nekonajú. O nejakom inteligentnom príbehu, na ktorý lákajú recenzie nemôže byť ani reči, teda ak nerátate za hodné oznámkovania 'inteligentný' princípy typu na oheň platí voda a podobne. Bola možno i moja chyba, že som film šiel pozerať s priveľkým očakávaním dejovej zápletky na spôsob Watchmen a dostal som len obyčajný blockbusterový štandard s príbehom nastaveným tak, aby náhodou nič neušlo ani jednobunkovcom. Fajn film na leto s Baconom, ktorý má badass zapísané priamo v genofonde ale na ďalšie prípadné pokračovania kašlem, X-Meni mi už nemajú čo viac ponúknuť. ()

noriaki

Překvapivě slušný prequel k X-Menovské sérii. I když neholduji podobným filmům, ve kterých parta nadlidí se směšnými jmény a barevnými oblečky zachraňuje nás průměrné, tak jsem se celou dobu bavil. Film bohužel trpí neduhem, jemuž se sotva mohl vyhnout - už před natočením prvního záběru bylo předem jasně dané, co se musí odehrát a režisér se tomu chtě nechtě musel přizpůsobit. Vaughn se s tím popral relativně slušně. Děj je zajímavý a i přes svou délku příjemně odsýpá. Dokonce se mu podařilo přidat i jakés takés filmové umění, především díky pomoci skvělého Fassbendera. Scéna z argentinského baru - respektive obě scény z baru, jsou doopravdy výborné. ()

Jazzzz

Standart, který si filmy s názvem X-men drželi se obávám pomalu klesá. O akční scény sice nouze není, ale trochu vázne kvalita filmová. Mnoho scén je ukončeno zbrkle brzy, až to zavání snahou tvůrců ušetřit za nákladne speciální efekty. Mnoho scén se zdá být nadbytečnými a mnoho scén se jak už je pro americkou tvorbu typické zdáli být až moc lacinou snahou o odlehčení situace, která však během filmu není vážná ani chvilku. Některé střihy jsou až příliš kýčovité a nepřirozené což vyloženě kazí plynulost filmu. Další slabinou jsou mutanti sami osobě. Každému bylo jasné, že i mocný Xavier a Magneto byli někdy puberťáci, ale to neznamená, že by to nemohli být charismatičtí herci, jejichž osobnost je více rozvedena. Ne, že by tito herci neměli své charisma, ale jejich charisma je vhodné spíše pro americké teen komedie typu Prci, prci, a podobně - což sem možná dost krutý. Nemluvě o zbylých mutantech, kdy si myslím, že létat způsobem, kdy pod sebe ječím, je až moc byzardní na svět, který tvůrcům neklade žádné meze. A proto se možná naivně domnívám, že kožnatá křídla nebo schopnost ruce zplacatit do křídel by byly pro diváka atraktivnější, ale třeba se pletu a v příštích Xmenech se dočkáme i týpka, který léta díky tomu, že pod sebe prdí... Prostě si myslím, že mutace by mohli být lepší, pro diváka zajmavější.. No film mě určitě nenudil, ale nepřidá se mezi ostatní Xmeny, které si kdykoliv rád pustím a nikdy se mi neokoukají. ()

Maki89

na tento film som sa tešil... X-menov mám rád... každopádne... keď to porovnám s 1 a 2 - jo, šlo by to... trojku a wolverina to schováva do vrecka... dej dobrý, pekne vysvetľujúci, hoci tempo mohlo byť o niečo rýchlejšie, réžia dobrá a hudba celkom obstojná... James McAvoy prijateľný, zbytok sa dal... musím ale veľmi pochváliť Michaela Fassbendera... každým filmom dokazuje, že napreduje a onedlho z neho bude herec svetovej a platovej extratriedy... a Jackmanovo cameo? nejlepší moment filmu :) 8/10 ()

Cushing

Dá se to vidět a neskřípat při tom moc zuby, kupodivu. Ne že by tu nic neskřípalo. Ale především díky obsazení dvou hlavních rolí vše profičí jako parádní technobondovka, navíc to v nás zanechá kokakolový pocit, že se něco důležitého událo, na rozdíl od těch nových bondovek.... Akorát že tady je navíc historie, background, vývoj osobností a osobních kauz a průserů a zatížení atd.... Slušně napsáno -- s premisou, že někteří z nás jsou jiní jaksi od přirození, což musíme sežrat jako fakt, pokud se chceme dívat... Tedy komiks jako předloha a jak má být. A komiks jako literární žánr. Ukazuje se, že bez toho to prostě nejde -- bez lidského, "člověčího" elementu, že, trapně řečeno, vepsaného od literárního prazačátku třeba i šustipapírově do filmového tvaru. No a co. Přestože tady jde spíš o ty mutanty... Anebo snad tolik ne. Patologický osobnostní vývoj "od oběti po utlačovatele" je tu podán velmi věrohodně, kdo zná historii 20. století, i tu nekošer, dá tomuto flicku se smutným pokývnutím za pravdu. ()

Iroquaise

...v řadě aspektů dost podobné jako Po krk v extázi...ten film se vizuálně dobře tváří, dobře vypadá...ale...Vaughn neumí dělat s temporytmem...je ( přes zběsilé tempo) nedramatický, nudný... ...šíleně nadužívá hudbu...ta se navíc často z hlediska dramatičnosti míjí s obrazem...tváří se, že se děje drama a přitom se neděje nic moc...Vaughn se v některejch tzv. dramatickejch pasážích ani neobtěžuje pořádně stříhat (Magneto otáčí satelit)... stylem vyprávění je to podobné Nolanovi ( Temný rytíř, Inception) nebo Singerově dvojce...napřímený, bez oddechových míst, řada dějových linií, důraz na postavy, jednotný tok děje bez izolovaných scén ( například akčních), homogenita a dynamika...vím, o co tomu filmu jde a jsem ochoten na to přistoupit...ale Vaughn to neumí...pro mě je nedramatickej, nudí mě...třeba Abramsův Star Trek jede podobnym způsobem...ale JEDE, nešolichá po povrchu...tohle je jak kdyby vás někdo místo masáže hladil... přirovnal bych to třeba k Del Torovi...ten zas neumí akční scény...jeho akce postrádá stupňovanou rytmicitu...je unylá... ...co se scénáře týče...guláš...koexistují tu vedle sebe rafinované pozůstatky předchozí série - práce s postavami, jejich rozporuplnými charaktery a vztahy - s ryzými samoúčelnými blbostmi - celá ta prvoplánová historka o jaderné válce (proč se supermutanti kolem Bacona zaobírají nějakým pseudorafinovaným plánem, proč jednoduše nějakou tu bombu neodpálí sami ? )... ...a jestli mě něco irituje, tak je to fakt, jak to všichni označujou za dospělý a vyzrálý...ten scénář má řadu dospělých momentů, ale Vaughnova režiie cílí na malý fakáňata...původní X-meni byli ve své infantilitě dospělejší... ...už někdy v půlce jsem si řikal...mam já na to koukat dál nebo nee...vydržel jsem...ale závěr už šel uplně mimo mě... ...původně jsem chtěl dát tři, ale s ohledem na fakt, že mě to ze všech pěti X-menovských filmů bavilo nejmíň, nemůžu jinak... ()

Phietros

Návrat ke kořenům x-menů, kdy je nám vysvětleno, jak se zrodil magneto a charles chavier. Co předurčilo jejich znepřátelení a rozdělní x-menů na dobré a ty zlé.. Fajn podívaná, dobrý příbeh, na top příčku mi tam něco scházelo,asi méně akce, a celkově natočené do scifi-drama. Ale jinak dobře zvolené postavy x-menů a výborné rozzuzlení děje jak to vlastně bylo.. Jediné co mi teda leží v hlavě, jaktože se tam na chvíli objevil Wolverine v baru! ()

Pavlínka9

Pro mě obrovský zklamání, které jsem rozhodně nečekala a dost jsem se na ten film těšila. James McAvoy pro mě dříve byl hvězda a veliký sympaťák, ale tímhle filmem se mi strašně zhnusil..."První třída" pro mě byl pomalu až výsměch, kdy jsem už od začátku filmu doufala, že mi to nebude připadat tak vtipný, ubohý a děsně moc vyumělkovaný, aby to byl ten nejdokonalejší "díl" z X-menů, který by člověk mohl zažít. Tak "uměle působící prostředí" jsem dlouho nezažila a téměř všechny postavy ve filmu mi byly krajně nesympatické...Obrovské zklamání. ()

anli

S tímhle filmem režisér diváka vrací k objevování mutantů a tohle vracení je opravdu"první třída".Sledovat mladého Profesora X a Magneta,jak s prvními objevenými mutanty odvracejí třetí světovou válku(přesněji Kubánskou krizi)je opravdu úchvatné.A ještě úchvatnější na tom je,jak skvěle režisér Henry Vaughn buduje atmosféru a s jak minimálním množstvím akčních scén si vystačí.Ovšem akce je to prvotřídní.Perfektně napsaný scénář,respektující již známe detaily z předešlých mutantských filmů a skvěle napsané a vysvětlené postavy jsou opravdu ukázkou toho,jak to má vypadat.K tomu vynikající herci-jak na straně dobra,tak na straně druhé(Kevin Bacon je opravdu extra padouch!)a divák se tetelí blahem.Stylizace do šedesátých let je opravdu úchvatná a misrovsky jí podporuje,jak kamera,tak výprava a hudba.Stejně tak vizuální stránka filmu je dokonalá a precizní,při tom se zbytečně nepředvádí a nestrhává na sebe pozornost.Ani ve snách by mě nenapadlo,že to bude takhle skvělé a tuhle jízdu jsem si opravdu užil,jako asi každý.Kdo tenhle svět nezná a neviděl žádný mutantský film,bude i tak spokojen.Kdo tenhle svět zná,bude nadšen.Každý detail má přesně své místo a spolu vytváří až neuvěřitelně skvěle fungijící podívanou.Bez přemýšlení dávám mutantských 100% a "velmi dlouhá"scéna Hugha Jackmana byl opravdu geniální nápad. ()

kurcatovium

Uf, nějak se mi těžko rozdýchává zdejší nesmyslně vysoké hodnocení. Při sledování jsem se docela nudil a kvalitativně film škatulkoval zhruba někam mezi dvojku a trojku. A to není moc sympatické, když se jedná o dva nejslabší díly série. Jistě, bylo tu i několik fajnových momentů, ale ty vždy s chutí vystřídal nějaký hřeb do rakve. Těžko si vysvětlit, jak se mohlo stát, že cca v polovině filmu jsou najednou všechny střihy komixového ražení s překryvem několika obrazů a dělenou obrazovakou, zatímco ve zbytku filmu nikde nic podobného nebylo. Napadlo mě snad jedině angažování střihače brigádníka, který měl daný úsek na starosti, když se všichni ostatní v baru opájeli svoji výjimečností. Obdobně směšně působí zasedání NATO, kterému vévodí obrovská mapa světa s opravdu uchvacujícími popisy jako například Africa nebo South America, to asi aby byli vyslanci vždy v dobrém obraze, kde se jaký ten světadíl nachází. Naprostou perlou je pak zinvalidnění "kapitána Pickarda", který se však malým zázrakem v budoucnosti zase naučí chodit, to aby si mohl ve třetím díle střihnout úvodní scénu s objevením Jean. Bravo, tleskám a smetám do propadliště dějin. Fuj. ()

BoncheR

A je to tu! Dôsledok toho, že celá X-Menovská sága bola dejovo v úplne opačnom poradí a že ju nenatáčal jeden režisér. V tomto poslednom diely - po vizuálnej stránke je skvelý - bolo tak veľa odchýlok a chýb, ktoré si odporovali s predošlými dielmi, že až no. Aj napriek tomu sa mi tento film hrozne páči a sám o sebe vôbec nie je zlý, práve naopak - je dokonalý! Ak sa na to však pozerám s tým, že poznám celú X-Menovskú ságu... tak som trošičku, naozaj iba trošilinku sklamaný. Aj napriek tomu hodnotím(( 90% )) ()

lennyd

Jeden z nacistických vůdců, Sebastian Shaw (Kevin Bacon) velmi brzy odhalí, že se svými schopnostmi není ojedinělý, a začíná kolem sebe shromažďovat ostatní mutanty, za pomoci kterých by byl schopný ovládnout svět. Zvlášť, když by se mu podařilo rozpoutat boj mezi světovými mocnostmi, Sovětským Svazem a Spojenými státy. Jedinými, kdo se mu může postavit, je Charles Xavier (James McAvoy), Erik Lensherr (Michael Fassbender) a jejich přátelé - taktéž obdařeni unikátními schopnostmi. Jen se tyto schopnosti napřed musí naučit ovládat ... Tento film jsem velmi dlouho odkládal, neboť jsem měl strach, že moji oblíbenou sérii znehodnotí. Fakt jsem si nedovedl představit, že by někdo dokázal X-Meny natočit tak skvěle jako Brian Singer. Jenže to by ten někdo nesměl být Matthew Vaugn, jehož talent je nepopiratelný. A i když si do filmu vybral samé vcelku neznámé tváře (ze kterých jsem byl zpočátku velmi rozpačitý), byla to trefa do černého (a i Kevin Bacon si tentokrát vybral svoji silnou chvilku). Navíc si - stejně jako předchozí tvůrci - vyhrál s jednotlivými schopnostmi mutantů - oproti předchozímu dílu Bratta Ratnera ale kvantitu nahradil kvalitou, a je to znát. Jediné co bych možná vytkl je nějaké větší finále, ale to je už opravdu hledání kazu na jinak dokonalém dílu... ()

geklon

Místy takřka dokonalý BlocBuster se vším všady. Efekty na hranici vnímatelnosti, hrdinové se superschopnostmi avšak labilní psychikou, dobro se během vteřiny změní ve zlo a klišovitá strava se stává poměrně hustým soustem....Celý průběh příběhu je adekvátní k důvodu natočení zrodu Xmen říše.... však zdlouhávé, moc teeny a závěr zrodu Magneta až úzkostlivě přimáná proměnu Harvyho Denta na Two Face v Temné rytíři....prvotní emoce z megalomanství ze mě opadly...takže 70% je adekvátní 3+. ()

Gar-mogoth

Skvělá komiksovka, jednoznačně patřící k tomu nejlepšímu z X-menů, možná ze všech komiksů obecně. Dobově stylové, zábavné, nápadité... prostě prvotřídní (hehe). ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku