X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

Ollivander

Neviděl jsem žádný předchozí film ze série X-Men, nikdy to nebyl můj šálek kávy, a to je jediný důvod, proč nedám plné hodnocení. A Fassbender opět nezklamal. Hudba (Henry Jackman): 5z5 (100%) --- Edit: Po třetím zhlédnutí musím tu jednu hvězdu ještě přidat. Funguje to prostě skvěle, Vaugh je borec a Henry Jackman je borec na druhou. ()

killerko13

Myšlienka je to pekná, páčia sa mi efekty a skvelé herecké výkony, má to aj emócie. Čo ale nie je dobré a čo mi tam nesedí je nedomyslenosť. Je tam príliš veľa vecí, ktoré tam nepasujú, vzhľadom k informáciám z predchádzajúcich, resp. "starších" X-menov (vznik Cerebra, Charles na vozíku s vlasmi, atď...) Aj tak, u mňa vyhrala zvedavosť, celkovo sa mi film páčil, ale dúfam že pokračovanie bude lepšie. ()

sajnym

Opět vydařený X-Men. Všechno perfektně do sebe zapadalo jako kostky stavebnice LEGO. Matthew Vaughn je více než rovnocený konkurent Bryana Singera co se týče X-Men ságy a jen doufám, že se od něj dočkám alespoň ještě jednoho kvalitního zpracování tohoto nekonečného příběhu mutantů. ()

Terrific

Objektivně, takhle si představuji X-men a ať se jde Singer zahrabat no offense! Bacon skvělej záporák, Fassbender hraje jak o život a McAvoy mu zdatně sekunduje..akce je výborně natočená a člověk se skoro vůbec nenudí, dialogy mají smysl. Hudba je příjemná a film prostě dobře odsejpá a závěrečné finálé se zvedlou ponorkou, to je sakra delicious. Každopádně se budu těšit na pokračování.. ()

ladymarmelad

WOW. Ten film je boží.Nevím co bych k tomu víc řekla.Jen asi že profesor a magneto byli za mladých let opravdový fešáci. Já mám ráda v podstatě všechny díly X-men ale myslím že tenhle film je o něco lepší než ty ostatní. =) ()

TTjohn

First class je pro mě velice příjemné oživení x-menů na které se mi velice příjemně koukalo. M. Vaughn je zkrátka skvělý, jen tak dál. ()

olly32

Vaughn nás s dokonalými snímkami Hviezdny prach a Kick-Ass pripravoval na niečo veľké a teraz to prišlo. Bezkonkurenčne najlepší X-meni všetkých čias po vizuálnej i príbehovej stránke. Farebné, akčné, a efektné komixové spracovanie s excelujúcimi záporákmi Baconom, Flemyngom a Fassbenderom(pre mňa jeho najlepšie filmové vystúpenie) a McAvoy ako Profesor X dokazuje, že aby ste v komixovom svete dosiahli niečo veľké nestačí mať len veľké svaly - a to je ďalšia Vaughnova doména - namiesto prehnaných akčných scén, aké poznáme z (ne)úspešnej Ligy výnimočných a iných podpriemerných komixových adaptácií, ktoré si zakladajú len na neefektných rýchlych strihoch, využíva inteligentné, no nie príliš zdĺhavé dialógy, ktoré z First Class tvoria neskutočne nadupaný film. Nuž, nový Wolverine bude mať hold čo dobiehať. ()

Amberjack

Nejlepší roličku vyfásnul pan Jackman, hehe:) A jak ho poslušně poslechli. Ideální život. Charisma přiznejme panu Fassbenderovi a...to je tak všechno. Film je cílen na duševně skromnější jedince. Někteří zdánlivě inteligentní uživatelé se svým pětihvězdičkovým hodnocením překvapili, ale tak budiž... ()

Portman01

Ten film je tak svieži, napínavý a pútavý, až sa mi nechce veriť. Vôbec som sa nenudil, nakoľko milujem prequely. Keď sa blížil koniec filmu, vravel som si, že to bude na štyri hviezdičky, ale záverečná scéna ma prinútila pridať tam ešte jednu. Dvojica hercov toť ako James McAvoy a Michael Fassbender stvárňujúci postavy mladého Charlesa Xaviera (Profesor X) a Erika Lenshrra (Magneto) dodávajú filmu šťavu. Bez nich by to bol len ďalší film o mutantoch s génom X. Málokedy sa stane, že je hlavný záporák nejakej fílmovej série sympatickejší ako hlavný hrdina. No tu tomu tak bolo, čo je len dobré (mám na mysli Magneta, hoci tu záporákom ako takým nebol, a nie toho trápneho nemca). Teším sa na pokračovanie :-)) ()

matryagy

Nejlepší díl Xmenovské série!Výborné obsazení vede Michael Fassbender-ten si roli opravdu užil a Kevin Bacon je záporák jak má být :) Opravdu povedený film! ()

Whyte

(„Remember, mutant and proud.“) Mathew je prostě borec co dokáže vyčarovat vtipnou, náhle akční, zběsilou, nebo hned na to v druhé chvíli emocionální podívanou, stejně jako u stejně výborného Kick Ass a vy mu to všechno baštíte! Nyní si k tomu všemu přizval výborné herce v čele s Jamsem McAvoyem a Michaelem Fassbenderem, kteří vyrážejí dech a společně tvoří další X-meny kteří se řadí do toho nejlepšího z celé mutantské série a filmové/komiksové produkce celkově! Nebýt stopáže, která příliš nedovolila některé scény, které by si to zasloužily, protáhnout a prohloubit, trochu nevýrazné vedlejší zápletky, kvalitou často kolísavé triky a chatrné hudby (až na úderný Magnetův motiv), bylo by to dokonalé! Takhle velice slušných a po 2 zhlédnutí nadšených //88%// ()

lupik84

A je to tady, když nevíš coby, tak zpět na začátek. Stejně použitá finta jako u Star Treku, také povedená. Série chytá další dech a nové možnosti. Z filmu je cítit svěžest, která velmi prospěla. ()

Joe1998

Skvělej film! Super efekty všech mutantů. Nové schopnosti.Příběh vysvětluje spoustu věcí z minulých dílů. Například jak se stali Charles a Erik přáteli, jak se mystyque přidala k Magnetovi, jak Erik získal svou helmu, proč Charles nemůže chodit a další. Skvělý příběh! Tento díl se mi líbí a všem ho doporučuji. ()

MAX33

S rozporuplnými pocity jsem šel do kina shlédnout návrat do minulosti v podobě xmenů a očekával průměrný blockbuster. S jakým překvapením jsem upustil popkorn a málem se posral když na mě začal působit Marvellovský duch mladého magneta a Charlese. Byl jsem upřímně nadšen, že se zrodilo tak vydatné dílo. Nemám návraty do minulosti moc rád a už vůbec ne na pokračování (který že to bude terminátor letos 2013?). Avšak tohle dílo je kvalitní, řekl bych, že se daří návraty výtečný Star Trek a nyní xmeni. Výtečné scény, kde se režisér nebál triků a využití moderní doby pro potřeby nadpřirozena. Uvidíme jak dopadne pokračování, doufám, že minimálně stejně dobře. ()

Pono

Určitě nejlepší X-man,které ho jsem kdy viděla.Herci se do svých postav neuvěřitelně dobře vžili. ()

Gorefa

Z mého pohledu zatím nejlepší X-Meni. Magneto je skvělej, hlavně v argentinský hospodě. Nezapomenutelná scéna, kdy ukazuje tetování... ()

ijera

Tento film sa mi veľmi páčil až na jednu vec .Viem že režisérom nebol Gavin Hood ale aj tak mi to príde ako keby pán Matthew Vaughn nevidel film X-Men Origins: Wolverine ...v ktorom profesor X nakráčal po svojich a už plešatý ...tu v tomto filme som mal možnosť vidieť profesora x vlasatého a na konci filmu bez citu v nohách .Okrem tejto dejovej malichernosti ale nemám čo vytknúť a rád si tento film pozriem aj znova. Nikto nezahrá lepšie židovského Nemca ako Michael Fassbender . ()

El_Koko

Prozatím nejlepší X - Men film. Jakožto neznalec komiksové předlohy, ale velký fanoušek X - Men filmů nesrovnávám s komiksem, ale hodnotím kvalitu příběhu a jeho zpracování ve 126 minutách. Ty jsou podle mě využity beze zbytku, neexistují hluchá místa a nikdo mě nedonutí rozhodnout, zda byla lepší velmi komorní, ale silná scéna v argentinské hospůdce, nebo epické odvrácení nukleární války. Kostýmy, skvělá hudba, triky na nejvyšší úrovni a skvělá psychologie postav dělají z této Marvelovky opravdu výjimečně dobrý film. Největším překvapením pro mě bylo dokonale uvěřitelné kamarádství mezi excentrickým, geniálním Charlesem vyrůstajícím v přepychu a Ericem, kterému hrůzy druhé světové války sebraly rodinu a dětství, jehož jedinou motivací je zpočátku relativně spravedlivá odplata. Část filmu, ve které se ukáže, že odplata z něj postupně dělá šílence nám dává spatřit, proč byl později jako Magneto na serveru IGN Comics zvolen komiksovým padouchem číslo 1 v anketě "The Top 100 Villains" (http://comics.ign.com/top-100-villains/1.html). Věřím, že na tenhle film se budou lidé rádi dívat i za 20 let. 90% ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku