X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

gentleman

Neviem no, asi som viac fanúšik starých xmenov, nebolo to zlé, ale čakal som návrat legendy asi ako nolanov temný rytier, alebo jj abramsov star trek. To sú filmy, ktoré môžem pozerať znova a znova, ale tento first class tak raz a dosť. Nuda to nebola, len taký priemer pre mňa. Aj vás tak iritoval james mcavoy s tým jeho neprirodzeným prejavom? ()

Kacenaa211

Skvělá dějová linka, která celých 126 minut dokáže udržet pozornost diváka díky neustálým zvratům, zpomalení tempa a výborné podívané společně se super hereckými výkony se právem zařadila mezi mé TOP filmy. Super je i to, že prožíváme sérii, kde původně začínala. Navíc, i když tento film vidím po několikáté, vždy se dovím něco, čemu jsem předtím nevěnovala takovou pozornost a můžu tak film brát zase z jiného úhlu pohledu. Tento snímek si nezaslouží nic jiného než 5* ()

Bajerys

100% Naprosto dokonalé ztvárnění X-Menů od Matthewa Vaughna. S klidným srdcem můžu říci, že to je nejlepší díl ze série X-Menů. Celý film funguje naprosto dokonale. Nemám a ani tomu nejde co vytknout. Hudba je naprosto unikátní a správně epická. Je vidět, že Matthew Vaughn točit umí a já jen doufám, že mu to jen co nejdéle vydrží, protože jsem se fakt bavil. Skvěle ztvárněný blockbuster na který se krásně kouká. ()

bombit

Tři hvězdičky za ten pocit, že světové dějiny vlastně ovládá pán, který kumuluje výbuchy do své dlaně, hajzl Ezejzl a jejich kámoška diamantová lejdynka. ()

Wiceman

Po nemastnym, neslanym poslednim vzdoru musim přiznat, že díky tomuhle počinu mi spadla huba až na zem. Opravdu, ale opravdu skvělej restart X-menů se sympatickejma postavama a jejich originama. Vytáhnout Hellfire Club byl vskutku dobrý nápad, jen mi přijde, že postava Emmy Frost je taková nějaká .... nenaplněná (ale rozhodně ne špatná). Záporák rozhodně lepší než jeho komiksová předloha (sláva psancovi Kevinu Baconovi :D ) A ten Magneto .... no prostě TOP. Skvělejch pět hvězd. ()

SeeSaw

Díky svižnému tempu, výbornému obsazení (McAvoy + Fassbender) a příjemnému retro - vizuálu, se Vaughnovi podařilo dostat X-Meny zpět do formy a co víc, dal sérii zcela novej šmrnc. ()

Oxytocin

Musím říct, že mnoho postav je zde velmi charismatických. Na záporáka sedí výtečně Kevin Bacon s tím svým šibalským úsměvem. Útok na základnu mě trochu nudil. Nelíbí se mi, že výběr postav x-men nejsou příliš originální a spíše kopírují předchozí postavy (např. čertík Azachial s přemísťováním jako ten modrý čertík z x-menu 2, stupidní holčička s křidélky jako světluška,...). Pokud je Mystique stará přibližně jako profesor Charles Xavier, jak to, že v dalších dílech, když injekcí ztratila schopnost je mladou černovlasou ženou?). Studená válka a z Rusů se zase dělají blbečkové... ()

Matt91

Oživenie série X-Men, ktoré už zúfalo potrebovala. Réžie sa ujal Matthew Vaughn, ktorý filmu dodal odľahčený a zábavný rozmer, ale nie na úkor kvality ako to bolo v X-Men: The Last Stand. Charaktery sú vykreslené vynikajúco a nová krv sérii prospela. Príbeh je perfektne štylizovaný do obdobia studenej vojny. Efekty síce nie sú vždy dokonalé, ale svoju úlohu plnia výborne. Záporák je skvelý a vyvrcholenie filmu epické. ()

Toombar

Asi nejlepší snímek ze série X-men.Comiksi moc nemusím ale tohle se Iron Manem a prvníma dvouma Spider Manama je tohle asi nejlepší comiksový film který jsem kdy viděl.Superhrdinové,speciální efekty,James McAvoy a nadupaná akce dělají z tohoto filmu nejlepší novodobý comicsový film který jsem kdy viděl. 9/10 BAVILO A HERECKÉ VÝKONY JSOU SUPER ()

Aralenor

Pěkné zpracování počátků X-menů a dobré využítí historického kontextu. Jistě pár scének zodpovědělo určité otázky fanoušků. Každý zrod hrdinů působí dobře. Vidíte z čeho se stali tím, kým jsou a jak na sobě v průběhu pracovali, aby dosáhli toho, kde teď sou. A sami si z toho můžeme odnést pár věcí. Emoce, humor, akce všechno ve filmu bylo. Za mě kladné hodnocení. ()

Lykos

Dala jsem si teď celou x-menovskou sérii a musím říci, že je čím dál tím horší. Stručně: proč koukáme na x-meny, nejsme-li znalci komixu? Kvůli Wolverinovi, zní jasná odpověď. V tomto díle v podstatě nebyl, takže stál za prd. Změny v chování jednotlivých postav, jsou naprosto nevěrohodné. Nelíbí se mi Mystique v podání Jennifer Lawrence. Chápu, že mužům se asi líbí, ale já jsem si na ní zvykla, jako na nelítostnou bestii a na poskoka Magneta fanaticky plnícího všechna jeho přání a její postava je tudíž v tomto díle pro mě naprosto nepochopitelná, což dále pokračuje k ještě větším nesmyslům v Apokalypse. Omlouvám se, že na tomto místě zhodnotím celou sérii, nechce se mi film od filmu vše opakovat. Řekla bych, že je zřejmé, že scénáristé pracují samoúčelně a vůbec nevnímají, jak byly postavy nastaveny v předchozích dílech. Pro mě je nejlepší první díl, dvojka je ještě taky dobrá a dále už to jde pořádně z kopce dolů. Mám pocit, že je vždy něco napadne, co chtějí použít a uzpůsobí tomu vše kolem, ač to nedává vůbec smysl. Ano, uznávám, je to komiks, je to v podstatě pohádka, neberu to nijak vážně a nehodlám tu vypisovat, kde všude se autoři dopustili chyby a už vůbec to nemohu a nechci srovnávat s předlohou. Ta mě v tomto případě vůbec nezajímá. Pro mě je základní stavební kámen jednička. Ta minimálně drží pohromadě jako film. Dvojka je také dobrá, trojka už poněkud megalomanská a postavená na hlavu. A vrcholem je tento díl, kdy se sice záslužně snaží ukázat nám něco z minulosti a snad i z motivace postav, ale zrovna postava Mystique je naprosto nelogická vzhledem k tomu, jaká byla v budoucnosti (tedy v těch předchozích dílech). Jakkoli je James McAvoy dobrý herec, tak tady mu to drhne, protože ta postava je prostě špatně napsaná. Jediný, komu musím složit poklonu je Michael Fassbender, protože jeho lov nacistů je to nejlepší, co bylo ve filmu k vidění a jako Magneto mě baví výrazně více než Gandalf.Potěšil ještě Kevin Bacon, ale tím pozitiva filmu prostě končí, zbytek je opravdu veliká nuda. Když už jsem u toho, tak pár slov ještě k Days of Future Past. Tak to se taky nepovedlo. Samoúčelné, čiročirá snaha omluvit a "vysvětlit" všechny ty blbosti, které byly v předchozích dílech. Nicméně na mě vymazání původní časové linie prostě nezapůsobilo. Zejména proto, že Wolverina (X-men origins) považuju za dějově vůbec nejlepší díl série a jsem celkem v šoku, jak špatně je povětšinou hodnocen (jinde než zde).Ano i zde jsou odchylky od jedničky (Sabretooth - ale Liev Schreiber byl prostě lepší než ten původní nablblo, není také jasné proč nemohl také dostat adamantium, když má vlastně stejné schopnosti jako Wolverine). A ještě jedna věc, nevím, jestli to irituje jen mě, ale Wolverinova jedinečná vlastnost, tedy schopnost regenerace, která do značné míry zaručuje nesmrtelnost je čím dál tím více používána i pro jiné postavy. Čím novější x-men, tím častěji se v něm objevují mutanti, kteří mají kombinace mnoha schopností a jsou a většinou jsou prakticky nezničitelní, což tak nějak přestává být zábavné. Sice jsou nakonec stejně poraženi, ale vlastně vůbec nedává smysl, jak se to vlastně stalo. Další díly už prosím netočte, už je to čím dál tím větší hovadina. () (méně) (více)

Nyrahe odpad!

Tak práve tento výtvor ma prinútil požiadať o povolenie hodnotenia a komentovania filmov na ČSFD ktoré by aj bolo brané do úvahy, nakoľko som mala doteraz účet iba pre vlastnú potrebu. Avšak zaradenie tohto filmu medzi 238. nejlepší film a 194. najobľúbenejší film ma dostalo tak povediac "do kolien". Doslova som sa donútila dopozerať film do konca, kvôli mojej výraznej kritike so mnou polovička doteraz odmieta komunikovať , kým som na stránke našla konkrétny film ktorý chcem ohodnotiť trvalo mi to asi pol hodinu nakoľko filmov, seriálov a iných počinov so zhodou v názve X-Man je nespočetne veľa a tvorcovia nevedia kedy dosť, hlavne že dukáty cinkajú, (koniec koncov ako vo všetkých XY pokračovaniach rôznych manov a womaniek) a mne ostáva už len žasnúť nad tým, ako je možné že sa tejto paródii podarilo zožať toľký úspech. Neskutočne klišé dialógy pričom som celý film mala pocit že tvorcovia vytvárali film "opačne" a teda najprv si vytvorili nejaký akože životohrozujúci problém podľa ktorého prišili jednotlivým X-Manom ich "superschopnosti" ako sa im to bude neskôr hodiť, čím celý film stráca akúkoľvek dramatickú stránku pri ktorej by sa človek mohol skutočne obávať čo sa asi stane. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Jak si budeš říkat ty? Co velká noha?" - "Víš co se o chlapech s velkými nohami říká?" Kevin Bacon se chystá rozpoutat třetí světovou válku. Scenáristům se podařilo propojit linii zrození mutantů s holokaustem, lovem na nacisty či studenou válkou. Jsou tu nádherné ženy: Věčně polonahá blonďatá mrcha či sexy agentka Rose Byrne. Na to byla radost pohledět. Bezvadný vykreslení chrakteristiky hlavních postav ( Charlese, Erika a Mystyque ). Michael Fassbender a James McAvoy byli fantastičtí, i když přeci jen, u mě prvně jmenovaný vede na plné čáře. "Jmenuješ se Erik?" - "Přesnější je Magneto." Michael Fassbender jako Magneto byl naprosto užasný! I Wolverine tu má pěkné cameo, když ho osloví v baru při nabírání. "Běžte do hajzlu!" Velká spokojenost: Bezvadný scénář a skvělá režie. - 90%. ()

minno

Veľmi kvalitné "pokračovanie", kde vyniká skvelý scénar a neskutoční Fassbender s MacAvoyom. Bohužiaľ kvalít 2 a 3 časti to nedosahuje, ale aj tak sa budete luxusne baviť. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku