Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

MrMir odpad!

Upřímně, po shlednutí jsem nepochopil jestli byl film pro intelektuály nebo blbce. A protože jsem asi někde mezi, totálně mě minul....a nebudu přidávat díky jménu autora. Sorry. ()

niquen

Ako divadelnú hru ju beriem. Ako film to bolo o ničom. Pointa dobrá, dialógy dobré, ale tá kamera a dej odohrávajúci sa na jednom mieste je dosť únavný. Havel bol dobrý spisovateľ, ale tá téžia mu až tak nevyšla. ()

Neklan006

tragický je, že si teď budu poslední dny Havla vybavovat hlavně trapnou scénou z bazénu a vypnutými mobilní telefény :-( ()

Moiseiwitsch

Film má silnou myšlenku a pokud ji divák nechápe nebo nechce chápat, tak bohužel... Abrhámův výkon excelentní jako vždy, i ostatní herci hrají dobře. Jako divadelní hra jistě lepší. K Havlovi mám kupu připomínek a nejsem žádný jeho fanoušek, ale toto se mu povedlo. ()

Kortexo

Obsah filmů je jasný a dokáže rozhodně zaujmout.Boužel toto filmové provedení je naprosto mimo.Václav Havel točí film, takže všichni kdo mají díru do zadku v tom musí hrát, je jedno jestli se do filmů hodí, prostě tam musí být a basta. Největším tahounem filmů je Josef Abrhám, jeho výkon je poctivý, narozdíl od všech ostatních, který těžce své role přehrávají a jsou k pláči.Velmi smutné, kéž by to nikdy nevzniklo... ()

Hjuud

Jako jo, zajímavý to bylo, ale bohužel to byla i dost nuda, kterou jsem málem nedokoukal. Proto slabý nadprůměr... ()

ostravak30

Před mnoha lety jsem po shlédnutí tohoto filmu nechápal skoro nic a udělil dvě hvězdy. Teď hvězdu přidávám za to, že jsem již řadu věcí, které chtěl Havel vyjádřit pochopil. Neumím to napsat tak květnatě a odborně jako recenzenti, jejich externí recenze jsem pročítal. Za mě platí totéž, co skoro se všemi Havlovými hrami - rozumím obsahu - většinou, ale nelíbí se mi forma, jakou on volí. To je však můj problém, ale z tohoto subjektivního pohledu i mé hodnocení vychází. Osobně beru výkony většiny herců, kteří se na filmu podíleli, přestože snaha vecpat do filmu svou rodinu a kamarády je zjevná - D. Havlová, Ivan M. Havel, Pavel Landovský apod. Havel kritizoval celou řadu věcí. Například novináře tvářící se jako seriózní ve skutečnosti však bulvární, to je mimochodem velký a aktuální problém dnes dřív než v době vytvoření hry. Dále pak novou politickou sílu, která se chce hlásit k jeho odkazu, protože je to líbivé, ale chování mají jiné. S nadhledem reflektoval však také sebe a svá rozhodnutí. Je otázkou, zda se mu to podařilo zcela upřímně a objektivně. Moralizovat totiž může například Dalajláma nebo Matka Tereza, ale těžko někdo, kdo se otevřeně přiznává k nevěře a navíc ji nepovažuje ani za nic špatného, ale spíše jako za ventil při tlaku, který je na něj vyvíjen. Stejné je to s celou řadou jeho rozhodnutí - prodej Lucerny bývalému estébákovi, respektive "jeho" firmě Chemapol, nevyslovení nesouhlasu s bombardováním tehdejší Jugoslávie. Samotný tento film má na sobě velkou skvrnu. Havel si jej nechal zafinancovat coby koproducentem Zdeňkem Bakalou. A tím se najednou dostává Havlova morálka do úplně jiného světla a tedy i celý tento film. ()

diwoshka

Nechápu, jak tento film může mít jen 36%!!! Nejen, že je v něm spousta filozofických myšlenek, ale současně se u filmu člověk od začátku do konce perfektně baví inteligentním humorem Václava Havla. Bohužel je takovýto neprvoplánový humor pro většinu lidí co hodnotí asi příliž složitý... btw. Myslím si, že by na CSFD mělo být dvojí hodnocení filmů. Jedno pro kohokoliv a jedno pro ty, co se o film zajímají, jako o umění. To by pak Odcházení nemělo tak málo procent. btw1. Přidávám se k těm, co nesouhlasí s hodnocením jen podle trailerů. ()

markettka

Nemám ráda české filmy (ne ani Pelíšky ráda nemám), ale tohle se mi líbilo. Do kina jsem vcházela s tím, že uteču po půl hoďce do jiného sálu a po skončení filmu jsem odcházela doslova s nadšením. Nechápu se, nechápu proč, ale mě to prostě nadchlo! ()

kitagawa

Příběh jako takový mě bavil, bavila mě i stylizace postav. Ale ne všechno to, co funguje v divadle, funguje i ve filmu - např. statické "mluvení" do kamery, scénky s kaluží či sluhovo zakopávání o kamen považuji za divadelní prvky, které baví na živo, ale ve filmu jsou pro mě většinou rušivé. Škoda. Ale je taky možné, že za pár let budu mít jiný názor:) p.s.:dost mě překvapilo, kolik prostoru měla postava "dlouholeté přítelkyně" v podání Havlové (a jak dobře Havlová umí hrát) - osobně jsem měla někdy pocit, že to ona je hlavní postavou filmu (a je pravda, že její příběh byl pro mě nevíce zajímavý). ()

Zed70

Kdo má rád absurdní dialogy Václava Havla bude potěšen. Velmi mě překvapila Dagmar Veškrnová-Havlová. Nejen tím jak vypadala, ale hlavně jak hrála. Film má naprosto skvělé obsazení, každou postavu hraje výborný herec. Tím mi trochu připomíná Mazaného Filipa. Nemám moc rád takové ty pseudointelektuálské kritiky, kterým rozumí zřejmě jen jejich autor nebo hrstka zasvěcených, takže to shrnu: Za sebe mohu říct, že jsem se velmi bavil. A pokud se to někomu nelíbí, tak se mu to nelíbí. Jen mám pocit, že spoustu lidí ten film značí jako odpad hlavně kvůli autorovi. Ani bych se nedivil, kdyby ho vůbec neviděli. ()

Gortyna

Vyrůstal jsem na Ionescovi, Camusovi, Beckettovi, Havlovy hry znám a beru je. Odcházení je jedna velká groteska a nadsázka. Zrcadlo absurdního světa vyprávěné absurdním, nefilmovým způsobem. Havel se v tomhle filmu nebere vážně (dokazuje to i poslední záběr), mám dojem, že si dělá legraci i ze svojí ženy. Klein a Rieger ztělesňují - a karikují - velikášství, nadutost a zvláštní druh tuposti vlastní politikům, zejména našim. Výborný je Lábus dělící inventář vily na erární a soukromé kusy, Kaiser jako chameleónský a servilní tajemník. Nejlepší hláška: "Na jednom koktejlu mi říkal Molotov..." ()

carl.oesch odpad!

Velké prázdné nic....nejsem přítelem absurdních dramat, Král Ubu mně nic neříká stejně jako nekteré podobné počiny, jenže vlezlá reklama a bouřlivé diskuze mně donutily se pokusit film shlédnout, odpoutat se od emocí a být maximálně objektivní. Je pravda, že k tomuto filmu se tady vyrojily mraky nových a u jiných filmů zcela neznámých přispěvovatelů a hodnotitelů, a parafrázuje Pelíšky, není to náhoda, že zrovna tito přispěvovatelé postupně rating filmu zvedli alepoň nad oněch pomyslných padesát procent. Nicméně, z těch, pro které výše uvedená replika neplatí jsou třeba Marigold nebo Gudaulin, kteří vystihli podstatu věci přesně. Film jsem přežil jenom s maximálním sebezapřením a snad nejvíc mi připomněl pokleslé opusy z padesátých let nebo naopak z dob rané normalizace. Proto film řadím mezi odpad. Nakonec, Havel je stejně "dobrý" režisér, jako byl jeden z jeho předchůdců v úřadě spisovatel (Antonín Zápotocký). Je mi nesmírně líto těch 40 miliónů, které byly na tento počin vynaloženy, nicméně kdybychom takhle uvažovali, natočil by se v Česku tak jeden film za dva roky. Do odpadu posílám film nejen proto, že ve mně evokuje ty nejpokleslejší opusy z dějin naší kinematografie (tento týden třeba "kriminálku" Smrt na černo), ale také proto, že točit film proto, že si "někdo" chtěl udělat radost a tak si podle vlastního scénáře (divadlo jsem neviděl a podle většiny těch, co ho shlédli, je film o něco zajímavější a zábavnější...) tedy film natočil, je skutečně na úrovni vydávání knihy Barunka od onoho Antonína Zápotockého. ()

Parisée

Je to vlastně pořád více divadelní hra v ekteriérech, než film jako takový. Nevím, jestli je to záměr, tak či tak mi to vadí. Herci jsou prkenní a jejich výkony, až na světlé momenty Jiřího Abrháma a Oldřicha Kaisera, jsou těžko uvěřitelné. ()

dvurkarlin

Je to opravdu asi jen pro fandy pana Havla. Nádherné hlášky, které mě rozesmávaly a nadčasová absurdita , která běžnému obecenstvu asi nic neřekne. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám