Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

agathon

Zatím nedokoukaná první série vzbuzuje úplné nadšení. Neuvěřitelně silná mafiánská opera, která si nezadá - resp. umně si půjčuje a intertextově odkazuje - s nejlepšími filmovými díly žánru a plní sny každého fanouška gangsterských a mafiánských filmů (samozřejmě pořád v televizních proporcích). A Buscemiho postava je pro mě zatím stejným zjevením jako svého času (a neříkám, že to ochabuje) Dr. House a Dexter Morgan. Měli byste se ho bát a přitom je vám ho někdy i líto a s chutí byste mu v tom byznysu pomohli... ()

Pajky3

Konečně jsem se dokopal k tomu, abych se pustil do jedno ze seriálových klenotů stanice HBO. Musím říct, že po první sérii jsem opravdu spokojený, dokonalá atmosféra, pobřeží, promenáda, prohibice, chlast, ženský, gansgsteři, mafie... Steve Buscemi jako Nucky skvělý a i zbytek osazenstva mi přijde zajímavý. Jsem rád, že se zde objevil M. K. Williams jako Chalky (jeho Omar ve Wire byl boží a Chalky je taky dobrej). A příběhy z Atlantic City (ale i New York či Chicaga) mě opravdu baví sledovat. Doufám, že tomu tak bude i nadále. Jsem zvědav kam se posune příběh Nucky, Eliho, Jimmyho a dalších... 80 % *** Druhá série má o něco pomalejší tempo, ale pořád disponuje stejně podmanivou atmosférou. Kouzlo prohibice a gangsterů, kteří mění strany stejně rychle jako mince točící se ve vzduchu, je stále přítomné. Sledování tohoto whiskey nasáklého příběhu mě pořád baví a byl jsem zvědavý na to jak to dopadne s Nuckyho soudem, ale úplný závěr jsem nečekal. Tedy alespoň ne ještě ve druhé sérii. Moje oblíbené postavy jsou Chalky White a Richard Harrow naopak nemusím "náboženské" Nelsona Van Aldena a Margaret Schroeder/Thompson. Rozhodně se však těším na to jak příběh z Atlantic City bude pokračovat. 70 % *** Třetí série sebou přináší zatím snad nejujetější postavu, italského mafiána Gypa. Jak ten mě štval a přál jsem mu špatnej a rychlej konec. Docela dost prostoru dostal Richard, víc bych si ho přál pro Chalkyho. Sympaticky byla ztlumena účast Nelsona a pravděpodobně nikdy nepochopím, co ty pánové vidí na Margaret. Její dějová linka mě vůbec nezajímá. Přesto se nová postava vyšvihnula do čela tabulky "nemam rád" a to Gillian Darmody, její příběh mě tolik nebaví. Jinak se příběh třetí série líbil a těšil jsem na konečné zúčtování, které proběhlo opravdu ve velkém stylu a já se nemohu dočkat pokračování. 80 % *** Čtvrtá řada byla zatím mou nejoblíbenější, protože prostor dostala hlavně dvojice mých oblíbených postav. Chalky White se posadil na pozici vedoucího klubu, což s sebou přineslo spoustu problému, včetně opravdu nepříjemného záporáka Doktora Narcisse. Richard také dostal poměrně dost prostoru, ale bohužel se jeho příběh letos uzavřel. Celá řada mě bavila a přál jsem si odstranění Narcisse. Ve finále se ale všechno pokazilo, na spousta místech a to opravdu hodně a nenapravitelně. Takhle mě už dlouho finále řady nemrzelo. Přesto jsem více než zvědav na závěrečnou pátou řadu a uzavření příběhu z Atlantic City. 85 % *** Poslední pátá řada je pro mě plná rozporů. Z části protože jsem se musel se seriálem rozloučit a z části proto, že jsem si myslel, že si seriál přestává mít co vyprávět. Říkal jsem to hlavně proto, že byl příběh naředěn o dětství/mládí Nuckyho, na konci však všechno krásně zapadlo a tenhle pocit se tak mohl vytratit (i když ne úplně). Se všemi postavami jsme se rozloučili, ale s některými ještě v průběhu posledních epizod. Zakončení bylo opravdu zajímavé a já budu na seriál vzpomínat jedině v dobrém. Největší pochvalu za závěrečnou sérii ode mě dostane Marc Pickering, protože ten se opravdu stal mladší verzí Stevea Buscemiho. Ty gesta, ty pohledy, to vyjadřování - to byla balada. 80 % () (méně) (více)

BoXBe

Boardwalk Empire se směle postavil po bok fláků jako je Road to Perdition, Public Enemies nebo Bugsy. Ustál to hereckými výkony a precizně stylizovanými charaktery. Enoch Thompson, jeho bratr, Nelson Van Alden, Arnold Rothstein, Margaret Schroeder a hlavně Richard Harrow jsou postavy, na kterých by postavil oscarový mafiánský film, kdyby na něj měl Scorsese jen tři a půl hodiny. Bohužel, doba žádá své a 12 hodin televizního seriálu asi vynáší jistoty za méně peněz. Nepochybuji o tom, že jsem viděl špičkový seriál. I přes to si myslím, že s poloviční stopáží a střízlivěji nakládaným sexem bych byl spokojený ještě o něco víc. Místy prostě seriál nadbíhal více divákovi v obýváku, než snaze natočit nekompromisní filmařinu. Přesto chci scény s Buscemim a Hustonem vidět znovu, mají fakt hustou atmosféru :-) A díky druhé sérii další hvězda nahoru a díky třetí sérii definitivně klasifikace Výborný s ředitelskou pochvalou :) A po skončení seriálu hluboká poklona. Už dnes je to pro mě klasika. ()

blitzer

Boardwalk Empire mi byl ušit na míru. Mám rád období prohibice a mafiánské historky s ním spojené, mám rád Scorseseho a mám rád Buscemiho... tohle prostě nemohlo dopadnout jinak než skvěle. Seriál je vlastně spíš zhruba 12 hodinovým filmem, protože jednotlivé epizody plynou hodně pomalu bez zbrklých zvratů v každém díle (jak bývá obecně u seriálů zvykem), přičemž ale všechny události jsou dějově provázané a každá (zdánlivě zbytečná) scéna má svůj smysl. Proto jsem to taky jako film pojal a zhltnul jsem všechny díly téměř najednou. U některých jsem se nadmíru královsky bavil (většinou epizody režírované Timothy Van Pattenem), u jiných méně, ale vždycky šlo o nadstandardní podívanou. Docela by mě zajímalo, jestli scénář vycházel ze skutečných událostí, když téměř všechna jména byla reálná - Al Capone, Johnny Torio, Lucky Luciano, Meyer Lansky, Arnold Rothstein - a nebo alespoň jasně inspirovaná svou předlohou - Nucky Thompson alias Nucky Johnson. Všechny tyto postavy byly skvěle zahrány výborně vybranými herci, z nichž, kromě mého oblíbeného Stevea, musím vyzdvihnout zejména drsného Michaela Pitta (který mě o svém talentu přesvědčil už dřív) a půvabnou Kelly Macdonald (které jsem si do teď nevšiml). Kromě scénáře a hereckých výkonů, se mi opravdu hodně líbila výprava... díky všem těm dekoracím, kostýmům, autům, vzhledu města (dřevěný molo je úžasný) a vynikající dobové hudbě, totiž máte skutečně pocit, jakobyste byli přeneseni o 100 let zpátky (mladého Ala bych ale potkat nechtěl :-) Na další řadu je úspěšně zaděláno, tak jsem zvědav, jestli se podaří udržet laťku na stejné úrovni. Pozn.: Zajímavosti. EDIT (15.12.2011): Druhá série zhlédnuta opět téměř na jeden zátah a opět naprostá špica! ()

dr.fish

Vydržel jsem první čtyři díly a pak jsem to vypnul stejně jako před pár týdny při sledování Camelotu. K čemu je mi fantastický vizuál, kostýmy, domy, cetky, nahotinky, když ve filmu vidím postavy bez příběhu, dialogy bez života a od začátku je vidět, že jde jen o to, aby to mělo co nejvíc dílů. Ne, skutečně, tohle není dobrý seriál. Nevím, kdo tu odstartoval to masové udílení plného hodnocení, ale viděli jste Kmotra, Neúplatné, Casino, Mafiány, Carlitovu cestu, Donnie de Brasca nebo Nelístostný souboj? Tam to je v každém okénku...a tady...nic. Představa, že bych bůhvíkolik hodin čekal, až se nic nestane, mě vedla k předčasnému ukončení sledování tohoto seriálu. 50% ()

papaJA21

Bravurně napsaný a výtečně obsazený seriál produkce HBO. Postavy jsou výborně propracované a to nejen ty zdánlivě hlavní, ale také ty vedlejší. Steve Buscemi září nade všemi, jeho hlášky jsou dokonale vybroušené, jeho přezíravé herectví a sarkastická povaha osoby kterou ztvárňuje jsou okouzlující a musí si získat každého. Nejsem nijak zvlášť velký fanoušek mafiánských filmů a gangsterek z 20., 30. či 40. let, ale tento seriál mě uchvátil. ()

WolfR

Má to sice výbornou dobovou atmosféru a brilantního Buscemiho a další skvělé herce. Avšak to je právě ten problém, těch postav se prostě navalí hned zpočátku moc a skoro k žádné si nevypěstujete žádný vztah, jejich osudy s člověkem nic moc neudělají. Navíc je to celé takové schématické a místy nudné. Žádný gangsterský epos se nekoná, 3 hvězdy. ()

bartias

Z produkce HBO vzešel další propracovaný serál, na kterém je vidět, že rozpočet byl štědrý. Vinikající kulisy, kostýmy i herecké obsazení strhnou, i když příběh je spletitý, přeplněný postavami a ze začátku tím pádem trochu nečitelný. S přibývajícími díly ale děj skvěle graduje až do velkolepého finále první série. 9/10 ()

okkac

Season 1: 80% Díky vynikajícímu obsazení a ohlasech, jsem se těšil dost, ale možná až moc, protože to až tak nesplnilo má očekávání. Čekal jsem to více akční s více mrtvolama, jako vyřizování účtů mezi mafiány. Rovněž konec je uzavřený jen z půli a nedotažen úplně dokonce, tak aby mohla pokračovat druhá série, ale v době natáčení se počítalo jen s jednou. Ovšem velké uznání si zaslouží výprava a herci, samozřejmě v čele s Buscemim. Konečně se dočkal hlavní a zajímavé role, která mu dokonale sedla. Season 2: 80% Season 3: 80% Stále se držíme na stejné laťce. Nový záporák, nové nepřátelství i nová spojenectví. Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet. A Richard Harrow má konečně bad-ass scénu, jakou si zaslouží. Season 4: 80% Season 5: 80% Už jen 8 dílů pro finální sezónu, která se odehrává po 7 letech od polední. Dochází k finálním zúčtování, takže v každém díle odejde nějaká hlavnější postava z předchozích a osud Nuckyho se dá taky lehce odhadnout, snad jen, že to bylo takové rychle vycucané z prstu, ale co už. Potěší flashbacky do jeho dětství a mládí, které osvětlují, jak ke svému impériu přišel. ()

Radiq

Velmi hezky zpracovaná doba prohibičního pekla. Na prvním místě se umístily výstřely mozků a jiné mordy, v těsném závěsu za nimi proběhlo výborné dobové zpracování. Třetí příčku obsadilo kvalitní herectvo s geniálním Bucsemim, ktereému sekundovali další skvělí herci. Obzvlášť chutná je Gretchen Mol, která se okamžitě stala mou láskou. Na bramborové pozici, což neznamená, že je to pozice špatná, jsou vztahy mezi postavami a jejich charakteristiky. Teď si uvědomuju, že na první místo jsem měl dát tu nahotu, sex, děvky, bordely a nestoudně zobrazené všemožně erotické erotičností, takže si to všechno posuňte o přčku níž. Těším se na další sérii! Bohužel už v té první mě sral, ale myslel jsem, že ho brzo zabijou - ale Michael Shannon je tam pořád a ta postava má sice být tak nesympatická, jak je sám herec, ale on je prostě k nekoukání. A navíc ve všem, v čem jsem ho viděl, hrál uplně stejně. Jinak je druhá série stejně dobrá, jak ta první, takže spokojenost nade vše. Třetí, no co dodat - je to prostě bomba seriál a je tam málo toho, co se moc nepovedlo. Každopádně musím uznat, že 4hvězdičkové hodnocení je docela málo, takže do toho jdu na plno... Čtvrtá série si pořád drží svou atmošku, i když se tam najde pár hluchejch míst. Třeba ty zpěvy a tance v klubu mě moc nebraly, stejně tak story okolo Gillian Darmody nebo synovce Willa, ale jinak vražd a zabíjení je tam pořád docela dost. Zakončení ale taky nic moc. Stejně ale pořád mám dojem, že se divám na skvělej seriál a to je to, co tu běží... A tak jsem viděl i poslední sérii a spolu s ní i zakončení jednoho z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl... které kdy lidstvo vidělo! Atmoška, postavy, násilí, to vše se snoubí s inteligentním dějem a dobrým hereckým obsazením. Steve Buscemi byl vždy můj oblíbenej maník a tímto si to ještě pojistil. Tim Van Patten je asi taky nějakej kvalitní maník, když se tak dívám do jeho tvorby - samy seriálovy úspěchy, aspoň pro mě. Co dodat? Ještě že není prohibice!!! ()

Noviik

Seriál, se kterým jsem strávil poslední 4 roky. Seriál, který si nebere servítky, který se rozjede a nezastaví. Ještě jsem se nesetkal s tak dobrým zmapováním počátků velkých mafiánských jmen prohibiční a po-prohibiční doby. Výkony hlavních herců jsou neskutečné, v paměti zůstanou hlavně výtečný Steve Buscemi, naprosto přesní Michael Stuhlbarg, Shea Whigham, Michael Kenneth Williams či Michael Shannon a v neposlední řadě skvěle zahraní Al Capone s Lucky Lucianem v podání Stephena Grahama a Vincenta Piazzy. Děkuji HBO. Opět. ()

Aquarius

Hodnotím čisto Scorseseho pilot. Ostatné diely mi prišli slabšie a seriál som prestal sledovať v prvej tretine druhej rady, preto ho nehodnotím. ()

MJMilan

Právě dodívaná druhá série. Postava Nuckyho Thompsona je opravdu skvost mezi mafiánskými charaktery. Dlouho jsem nezažil, že by se nějaký seriál držel tradičních mafiánských praktik a měl úroveň a šťávu. Opravdu hodně dobrý seriál. ()

SoolenJV

Kdyby to bylo zůstalo u první série, bylo by to na jasných pět hvězd. Sociologicky přesná gangsterka, která přirozeně pojímá všechny společenské vrstvy a míchá historii s fikcí. Od druhé série však dochází ke kvalitativnímu sestupu. Osudy postav se příliš rozplizávají do šířky a seriál už má tendenci nudit. Škoda... ()

Cedr

Námětem i zpracováním má Boardwalk Empire relativně blízko ke skvělým Sopranos. Bohužel jen relativně. Zatímco seriál The Sopranos měl o své cílovce jasno a na všechny ostatní z vysoka kašlal, Boardwalk Empire se za každou cenu snaží být líbiví napříč celým spektrem. A to je bohužel snadná cesta do pekel. Základ a zpracování bylo vždy bezchybné, ale kvalita příběhových linií byla velmi proměnlivá. Málo důrazu na ty zajímavé a zbytečný prostor pro postavy, které byly pro celou show už naprosto irelevantní. Vysoká produkční hodnota, občasný zářivý dialog a když na to přišlo tak i povedená akce držely Boardwalk Empire po celou dobu vysoko nad průměrem. ()

Laerry

Scorsese + Buscemi = nový hit HBO. Už jen úvodní dvě jména by měla stačit k tomu, aby vás přesvědčili ke shlédnutí nejnovějšího seriálu z produkce HBO. Pokud vám tohle stále nestačí, tak jen dodám, že Martin Scorsese se opět chopil oblíbeného tématu, které tak dobře zvládl již ve svých slavných filmech: dvacátá léta v Americe, kde vládlo gangsterské podsvětí na úkor nechvalně proslaveného období prohibice. A k tomu si přizval skvělého herce Steva Buscemiho, na jehož hereckém výkonu stojí celý seriál. Ujal se role vlivného pokladníka Enocha "Nuckyho" Thompsona, který se v roce 1920, kdy v platnost nabyl zákon o prohibici, jako první chopil příležitosti a začal obchodovat na černém trhu s lihovinami v Atlanitc city a přilehlém New Jersey. Navenek působí jako dokonalý gentleman, přitom je cynickým zbohatlým "obchodníkem" na vrcholu potravní pyramidy, a ačkoliv šerifem je jeho bratr, nejmenovaným králem je právě on, jemuž platí celé město. Ke dvěma slavným jménům, které stojí za seriálem, je třeba přidat i třetí: spolutvůrcem je Terence Winter, stvořitel oceňované Ságy Sopránů, která mapovala život gangsterů v novodobém New Jersey. Společnými silami vytvořili precizní celek, který je doladěn dobovou hudbou a bohatými kostýmy, a i když u dalších dílů za režijní stoličkou nesedí již Scorsese, daří se tenhle počin držet nad průměrem běžné televizní tvorby. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)