Jmenuji se Oliver Tate

• Velká Británie Submarine (více)

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku – obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání. (oficiální text distributora)

shabazza

Tak tohle bylo těžké rozhodování ... 4 hvězdy nebo plný počet? Ale zvítězil sentiment a (nejenom) za optimistický konec uděluji maximum. Tenhle glosátor mě prostě těžce dostal ... ten krásný způsob, jakým viděl svět ... kdo z nás tam kdysi nebyl? ()

Wbcko

Na submarine jsem byl zvědavý hlavně kvůli Richardu Ayode, mému oblíbenci z It crowd. Nakonec to bylo celkem příjemě strávených sto minut, jen mám pocit, že by se měl vrhnout spíše na režiji hororů či dramat. :) ()

Wlck

Pro úvod zmíním, že je mi 20 a jsem dost melancholický člověk. Čemu jsem se při sledování tohoto filmu nemohl ubránit byl ten až ukrutně zlý a melancholický pocit, který ho provázel CELOU dobu. Při těch nejštastnějších chvílích, kterou se svou dívkou Ollie zažil se kamera zrychlila a já viděl útržky vzpomínek, nic, co by dávalo víc informací, než že se mu to líbilo. Zato záběrů s problémy mladého klučiny bylo ažaž. Ne že by to bylo špatně, jen prostě moc. Za řemeslo ovšem chválím, obrazová složka a zvuková složka byly super, jen ten střih se mi osobně nepozdával, ale asi jen kvůli jeho samotnému účelu. ()

kisha

Hrozně příjemnej film a herec v hlavní roli, vtipnost ano, ale ne taková, aby ve vás vyvolala víc než pousmání. Některý scény laciný a zbytečný. Budete spokojený, ale rychle zapomenete. ()

ZkuKol

Velmi osobitý a velmi vtipný příběh mladíka, který pohlíží na svůj obyčejný život co možná nejpodivnějším pohledem. Ayoade se zde pokusil o nového britského dona Quijota a po stránce zábavy určitě uspěl. Zároveň nečekejte nic, co jste ještě neviděli; Noah je klasický introvert s fantasií a femme fatale, která mu změní život, jeho rodiče jsou tak nějak správně máklí, ale co i v našem životě není. Dějová linka se opírá o vyzkoušenou romantickou i rodinou písničku, které sic nepřekvapí, ale svoji roli splní. Kamera je příjemně intimní a tvůrci měli dost nápadů, jak zaujmout diváka i jinak než vtipnými dialogy. Celý film tak nějak smrdí tím nejlepším z přelomu 60. a 70. let a to není špatná inspirace. Oliver chce holku, domácí pohodu a osobní ocenění, člověk nemůže mít všechno, ale může proto udělat cokoli... 70% ()

Soweek

Od Richarda bych čekal indie komedii plnou inteligentního britského humoru v podobě narážek avak dostalo se mi uplně něčeho jiného. V podstatě průměrný indie drama snímek s velkou porcí deprese neklape tak dobře jak na první pohled vypadá. ()

Babous

Zajímavý alternativní film, na můj vkus moc smutný a negativní. A hlavně: vím, že v Británii to je asi těžké, ale ošklivější dvojici hlavních představitelů už najít nemohli? ()

Firebug

Rozkošné. Zdaleka ne dokonalé nebo do nejmenšího detailu dotažené, ale pocitově nemůžu jít níže než pod 4*. Oliver i jeho milá mi přirostli k srdci a to jejich společné bloudění indistriálními krásami britské přímořské krajiny s jedinečnou atmosférou mě na těch pár desitek minut bezpečně pohltilo a zpět do reality se vracelo těžko... ()

mohamedsfinger

Možná trochu moc hipsterské v některých chvílích, ale taky příjemně podvratná romantika, pro kterou mám slabost. Navíc to Yasmin Paige fakt sluší. Richard Ayoade svůj celovečerní debut zvládl na výbornou, vypadá to na moc zajímavý příslib do budoucna. ()

Pollock

Zatím na prvé shlédnutí ve mě evokuje spoustu vjemů pocitů a dojmů. Rozhodně film ve kterém musí člověk hledat, dám určitě druhé shlédnutí... Chytrý humor, docela přesný a vystihující dané téma. Pan Richard Ayoade začíná růst! Nejvíce zde někdo vystihl - Amélie v mužském podání, ale napadá mě i takový Absolvent... ()

honzii

Je srandovní sledovat různá přirovnání typu "britský chlapec z Montmartru". Ukazuje to, jak málo takových filmů vzniká. Spojujeme si podobnosti mezi několika podobně trhlými existencionálními a melancholickými filmy, snažíme se je nachytat z plagiátorství, pózy, přehnané exhibice a "divnosti". Tvůrcům nasazujeme masky snaživců, kteří chtějí za každou cenu udělat "jiný" film či film "jako ten a ten". Je to trochu škoda. Tady máme alespoň co dočinění s příběhem, který má hlavu, patu, krásně nadhazuje našemu mladému Oliverovi první dilemata spojená s dospíváním a velmi dobře se spolu se všemi náležitými odpověďmi na konci uzavírá. Nepřijde mi, že by zvolený styl nějak nekorespondoval s obsahem, je to přesně tak přehnané, ironické, osudové, naivní a melancholické, jako jsme to mnozí prožívali v mládí. Nemám po skončení pocit, že jsem viděl nejlepší film na světě. Ale viděl jsem sakra dobrý film s nápady v takovém množství, že by každý jiný tvůrce měl jen závidět. A scéna, kdy Jordana testuje Oliverovu lásku a obětavost v moři je tak krásně vymyšlená scéna, že jsem se nadšením mlátil do stehna. A kamera byla perfektní. ()

Benedygtus

Zas takova komedie to pro me teda nebyla, ikdyz par usmevnych mist tam bylo. Bylo to prijemne nakouknuti do hlavy jednoho mladika, ktery ma trochu problemy s rodici, ktere ma nadevse rad, ktery objevuje tak nejak smysl sveho zivota a bojuje se svetem, ktery je vsude kolem. ()

matolas

Film, ktorý sa od podobných tuctových príbehov odlišuje snahou nebyť tuctový. A prečo vlastne nie? Veď sa mu to aj výborne podarilo. K Andersonovi by som to prirovnal len jednoducho výraznou režisérskou pečiatkou. Som zvedavý na Ayoadove ďalšie počiny. ()

serger

Trailer ve mně vzbuzoval dojem, že by to mohlo být milé a zábavné - a místo toho jsem dostal naservírovaný film, který mi přišel nudný a divný. Ne, že by mi vadily divné filmy, ale tady jsem se asi prostě nedokázal dostat na tu správnou vlnu a v hlavě mi utkvěla jen spousta wtf momentů. ()

Hanys_

Málem jsem spadl z židle po zjištění, kdo seděl na té režisérské stoličce. Ovšem za tohle se u mě body navíc nedávají. Submarine, ikdyž bojuje s těmi typickými zbraněmi pro tenhle žánr (strašně chytré hlavní dospívající postavy, retro atmosféra a libový soundtrack), tak jako celek mě prostě až tak neoslovil. Přišlo mi to až příliš umělé a příliš scénkovité - jako celek to prostě vážně moc nefunguje...5.5/10 ()

NeosinneR

[MFF Cinematik 2011, Piešťany] Ach tí briti. Milujem tie filmy. Super herci, chémia zafungovala perfektne a vtipu až až. Miestami to síce bolo také nemastné neslané, celkovo však slušná komédia. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)