Do tábora papežského legáta a winchesterského kardinála Henryho přijíždějí roku 1427 rytíři, kteří se chystají na křižáckou výpravu proti českým husitům. Fanatický kardinál je napřed zbaví všech trestů za vraždy a násilí na kacířích. Jedním z těch, kteří mu bezvýhradně věří, je Eschweiler z Hohenbachu (J. Vala). Do tábora husitského vojska, vedeného Prokopem Holým (M. Růžek), se o něco později uchýlí mladý zeman Ondřej Keřský (P. Kostka). Eschweiler vyvraždil jeho příbuzné, vypálil tvrz a přímo ze svatební oslavy mu unesl nevěstu Anku (J. Tvrzníková). Za tři roky se z Ondřeje stane zkušený velitel. Husité táhnou Německem a města se jim bez odporu vzdávají. Prokop nechce lidské životy – doufá, že jeho kněží přesvědčí obyčejné lidi o své pravdě kázáním. Zato Ondřej touží především po pomstě. Lidé, kterých se ptá, tvrdí, že Eschweilera neznají. Ondřej ho najde až při tažení na Norimberk… (Česká televize)

toi-toi

Spanilá jízda nie je nijaký extra prekvapujúci historický film. Nie je postavený na silných hereckých výkonoch, či kvalitne napísanom scenári. To čo poteší, je pár podarených kamerových vychytávok, príjemná výprava a podarený hudobný podmaz, Na o desať rokov staršie Vávrove filmy s husitskou tématikou sa však Spanilá jízd ani zďaleka nechytá... a sú tu škaredé herečky.. ()

Vesecký

Řekl bych "daňkovština". Specialista na historická témata O. Daněk napsal scénář a sám si film režíroval. Práce s herci a zvláště s kamerou byla dobrá, příběh to byl jednoduchý, ale dobře srozumitelný. Ondřejovi ukradli křižáci nevěstu a on ji chce vypátrat nebo pomstít za pomoci husitského voje, který po neuskutečněné bitvau Tachova směřuje s mírovým a hlavně misijním poselstvím do Německa. Svého soupeře najde ve vypálené tvrzi, ale Anka je mrtva, zemřela při porodu možná Ondřejova syna, kdoví... Jinak jsem ale tomuto typu filmů nepřišel na chuť. ()

pipapa

Kdysi dávno jsem toto dílko zavrhla a dokonce s tím, že navždy - byla jsem totiž doslova otřesena jeho unylostí, sporým a chaotickým dějem a téměř "němým" scénářem, avšak ty nádherné záběry kamery na plátně 16:9 se mi před očima občas objevovaly celá ta léta. Nedávno, tedy už dlouho v době konzumu, kdy kultivovaný divák nemá vlastně po čem kvalitním sáhnout, jsem se opět vrátila do kina let minulých a sáhla s napětím právě po Spanilé jízdě a hodila ji v HD kvalitě na velkou TV-obrazovku. A šok! - samozřejmě podpořený mojí náklonností k historickým "středověkým" filmům a k formátu 2.35:1. Opravdu jsem se pokochala tímto jakoby rozumem nekontrolovatelným proudem asociací zhmotnělých přepychovou kamerou. Václav Špidla byl pro role neduživých středověkých magnátů jako stvořený (dříve ve filmu Proti všem), příjemné vidět ve filmech poměrně vzácnou Vlastu Fialovou, Kostku nemusím, ač herec výborný. Postava Katruše mi připadá v dané konstalaci dosti nereálná, ale jako volná asociace pro zpestření mdlého děje, budiž...Ráda zařadím po mnohaletém nezájmu tento skvost do své filmotéky! ()

Kolssteyn odpad!

Pokud se nejedná o husitskou historiografii, ale beletrii či beletricky pojatou kinematografii, jsem téměř nekritický v hodnocení, protože každý takovýto film nebo kniha má svojí podstatu v jiných přednostech. Nelze to však říci o tomto podivném, rádoby "klubovém", snímku. Režisérova neschopnost, spojit několik paralelně souvisejících dějových linií do kontextu příběhu, uvádí diváka do chaosu, který se vine celým filmem. Tomuto černobílému filmu příliš nepomůže ani očividně nízké nasazení herců, kteří působí spíše jakoby se potýkaly s kocovinou než dlouhotrvající válkou a podobně nelze přehlédnout neduhy malorozpočtového počinu, který se podepsal na provizorních kostýmech, minimálním počtu herců (desetičlenné vojsko působí poněkud komicky), snaze nabudit dojem obývaného hradu v pustém interiéru... Po několika výtečných předešlých husitských filmech je toto ostudou husitského tématu. Naštěstí i nekonečná 80-ti minutová stopáž jednou končí... Nelze mít však za zlé režisérovu neschopnost, když se jednalo o jeden z jeho prvních filmových pokusů... Možná že je dobře, že později zůstal jen u televizních adaptací. :) ()

Eluin

Dobrý film, který kazí jen černobílé vidění světa (a to nemám na mysli obraz, který je skvělý). Něco na půl cesty mezi Vávrou a Vláčilem. ()

tranquill

"Není místa na této zemi pro nás a pro ně!" A v mé oblíbené kinematografii není místo pro tento historický (prý) velkofilm... ()

GIK

V roce 63 se se záměrně matoucími názvy českých filmů roztrhl pytel. Jestli je tohle spanilá jízda, tak já jsem ufon z neexistujícího vesmíru. Pohádka o mediálně provařených husitech. Politický film odehrávající se v 15. století má do pravdivého příběhu asi tak stejně daleko jako politicko-špionážní báchorka o boji západních agentů se Sborem národní bezpečnosti. Soudruzi komunisté i soudruzi demokraté milují své husity. Děkuji filmařům za úvodní přednášku v latině, které jsem skvěle rozuměl. Přežitelné pouze rychloposuvem. Rekordní přehrávání Kostky. Kostka mstitel. Všichni nepřátelé se třesou strachy. V jedné scéně trochu popoběhne a je schvácenej, jak kdyby měl každou chvíli umřít. Pak běží dál a najednou vypadá, jak kdyby vyšel z kosmetického salonu. ()

Inozuka

Velice trefný a historicky přesný film o husitských válkách. Začíná čtvrtou křížovou výpravou do Čech a "bitvou" u Tachova a vrcholí spanilou jízdou husitských polních vojsk do Německa, snažící se tam rozsířit svou víru a nahnat strach katolické šlechtě a měšťanům před případnou další křížovou výpravou. Film si nebere servítky a obě strany konflikitu nešetří (vypálené tvrze od křižáků, nahnání lidí do stodoly a příprava na jejich upálení od husitů). Z tohoto pohledu je film na dobu vzniku obdivuhodně vyvážený. K tomu výborná osobní linie Ondřeje a jeho touhy po pomstě. Herecky je to koncert... Kostka, Vala, Höger... kterému vévodí Martin Růžek jako Prokop Holý. A ten závěr je prostě geniální. ()

PaRi

Joj, to byla doba, kdy se u nás točily takhle kvalitní historické snímky. Inu šedesátá léta se svoji novou režisérskou vlnou reagující na politické uvolnění, ale přitom točící za státní peníze. Stále mi ještě zní v uších a v mysli doznívá obraz (a to jsem film viděl naposledy před čtyřiceti lety) papežského nuncia, kterého perfektně hraje Karel Höger s jeho neustále opakující větou: "Ne, není místa na této zemi pro nás a pro ně!" ()

Godhaj

,,Kam tak pospícháš?“ ,,Zpátky.“ Spanilá jízda je mnohem lepší než Vávrova husitská trilogie. Nabízí osobitější příběh, který je méně přitažený za vlasy a více stojí nohama na zemi. Je to trochu paradox, že Spanilá jízda již nepůsobí tak černobíle, i když oproti Vávrově trilogii není natočena v barvách. Velmi se mi líbila sugestivní kamera, která hodně připomíná Markétu Lazarovou nebo Údolí včel. Na druhou stranu mi přišla prostřední třetina filmu trochu nudná, hlavně ta romantická linie mě úplně minula a přišla mi tam trochu navíc. ()

Tormentor665

Tak si říkám, že Andrej a Údolí Včel asi úplně první nebyly:-) Spíš bych to viděl jako takovou první vlaštovku, tak geniální to nebylo, ale nemohu říci, že bych byl zklamaný. ()

Blalle

Co se týče husitského tématu, snímek pro mě nebyl tolik nepříjemný jako Husitská trilogie O. Vávry. Je v něm totiž o poznání méně patosu. Na pojetí je poznat inspirace Bergmanem, kterému však nesahá ani po ostruhy. Krátce: oproti vlhkým pohledům Vávrových herců nejsou ty existenciální ksichty Daňkových herců zase až taková výhra. ()

Havala

Po sérii Husitské trilogie a koneckonců i po podobném snímku "třetího Jana" Jan Roháč z Dubé zkusili filmaři něco lepšího, něco jiného než právě tento styl s husitskou tématikou. Obsazení herců je vynikající, co z toho, když ale bezcílně a tupě jen čumí do kamery - dialogů jako šafránu, nechutně nudný a zdlouhavý děj, toto není skutečně to co bych chtěl vidět. Kritika na hus-trojku je sice místy oprávněná, ale stojím si za tím, že se jedná o monohem lepší a zábavnější filmy než tato rádoby artová zprzněnina. ()

Pitryx

Skvělá výprava. Velmi dobrá kamera. Velmi dobrý příběh, jen mohl mít rychlejší spád. Konec mohl být také lepší. Ale každému se líbí něco jiného. Přiznávám, že jsem chvílemi nedával pozor, ale celkově se mi to líbilo. ()

ostravak30

Nevím bohužel, jak distributor myslel text, že verze Oldřicha Daňka se neubránila tezovitému a neživotnímu zobrazení. Ale souhlasím, že sledujeme hlavně popisné výjevy ze starých letopisů českých. Některé scény jako by snad ani nebyly k příběhu samotnému, ale scéná míjí scénu v rychlém sledu za sebou, takže kolikrát není ani čas, aby na diváka působila nebo mu cokoli řekla. Spíš vidíme opravdu momentky z tehdejší historie. Nefunguje to jako ucelený příběh ani jako doklad tehdejších časů. Na druhé straně Oldřich Daněk se historii opravdu věnoval a měl s ní zkušenosti. Podařilo se mu natáčet v kvalitních exteriérech s dobrými herci a s věrnými kulisami, rekvizitami a kostýmy. ()

Neklan006

Divné... Děj vás nijak nevtáhne, 100% správňáčtí Husiti a 100% zbabělí křižáci, zmatená postava hlavního hrdiny.... ()

Gig

Skvělý film z doby husitské. Době, kdy už i Žižka nebyl mezi živými a Husity vedl Prokop Holý. Příběh pomsty, odpuštění, který napsal výborný Oldřich Daněk. Film si sám i zrežíroval. Kamerou, ale i pocitem film připomíná opusy Vláčila. Hudbu složil autor, jenž mnozí znají třeba z Obušku z pytle ven, ale taky Byl jednou jeden dům, k němuž taktéž scénář napsal Oldřich Daněk. ()

Cascabel

Netypický Daněk, protože není založený na intelektuálním dialogu, ale na akci, aniž by rezignoval na zobecňující principy vlastního přístupu k historické látce. Kamera často tematizuje Daňkovo sledování role a odpovědnosti jednotlivce v soukolí velkých dějin, ty jeho "útržky z běhu času". A flashbacky s rychlým střihem také evokují vypravěčský styl Daňkových historických románů. Neodpustím si poznámku, že srovnávání s Vávrovou trilogií není na místě, Daněk nikdy nemlátil prázdnou slámu popisného realismu. Výstižný komentář: Sandiego (díky němu jsem pochopil nejednoznačný závěr, a dávám plný počet bodů). ()