Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

Armageddon

Musím povedať, že český preklad názvu "Černobílý svět" mi neskutočne k tomuto filmu sedí. Či sa hodí na vyniknutie sveta spisovateľky alebo na zobrazenie (ne)skrytého rasizmu. Film ma očaril neskutočne a som rád, že som mal k nemu prístup aby som si ho pozrel. ()

JackDullBoy

You is kind, You is smart, You is important.. Pre mňa najväčšie a najmilšie prekvapenie minulého roku a to hlavne vďaka skvelým hereckým výkonom v podaní Violy Davis a Octavie Spencer. Nie, že by ostatné ženušky neboli takisto perfektné ale podľa mňa práve tieto dve dali tomu filmu Srdce s veľkým S. Vďaka ich súhre som mal chvíľami pocit, že lepšie to fungovalo už len medzi Redfordom a Newmanom. Veľmi príjemný zážitok a určíte jeden z najpodarenejších kúskov natočených v roku 2011. ()

hero_bk odpad!

Ach, ta pozitivní diskriminace. Ta je snad ještě horší než běžná diskriminace. Už ze začátku filmu mě strašně naštvala věta: "Jaké je to vychovávat bílé dítě, když vaše dítě vychovává někdo jiný?" Nevím, proč byly neustále, v každé větě zdůrazňovány barvy, ale to, že matka je někde zaměstnaná, je úplně normální, ať je jakékoli barvy. Neustálé poukazování na to, jak černý všichni utlačovali je úplně stejné jako to utlačování. Nejsem rasista. Nepopírám, že černí mají stejnou úroveň jako bílí, ale nejsou stejní! Však v tomto filmu to taky jedna z postav vyjádřila v popisu záchodu: "Separated, but equal." A tak je to i s celou černou rasou - "Different, but equal." USA je tržní hospodářství a každé tržní hospodářství je samoregulováno k růstu společnosti. Nevěřím tomu, že kdyby pracovníci černé barvy měli stejné kvality jako ti bílí, že by pořád pracovali jako služky a poskoci. Vždyť i sociologické výzkumy prokázaly, že zatímco průměrný běloch má IQ 100, tak průměrný černoch má IQ 85. Tak proč by ve vedoucích pozicích, na vysokých postech atd. mělo být stejně černochů jako bělochů, když jsou na tom průměrně hůř? Nepopírám, že může být schopný černoch, a pak ať si je klidně prezidentem (taky je že je), a vůbec mi to nevadí. Problémem jsou jakékoli kvóty, prosazování černochů na úkor bělochů atd. Je to podobné jako s feministkami v tom známém vtipu: "Equal rights! Equal rights! --- You can't hit a girl!!" ()

coinneach

Jednoduše krásný film. Místy slzavý, místy úsměvný, místy těžký jako Sisyfovo břímě. Tate Taylor rozehrává na více než dvou hodinách filmařinu nejryzejšího zrna, která vzdává hold dobrým lidem uprostřed světa odvrácené strany historie americké demokracie. Vypráví se střídmě, bez zbytečných emocí a fanfár hollywoodského střihu, každá židlička, každé slovo i každý pohled má v tomhle decentním eposu své opodstatnění. Pláč i smích dostávají rozměry vrstevnatých emocí, jež se propojují v silném příběhu bez zbytečného patosu a lesku, v době plné trpkých úsměvů a až příliš těžkých a svou daň vyžadujících pozlátek. Jasně rozdané karty zlých bílých a hodných černých jsou vzápětí smíchány nejen hlavní hrdinkou, postanuvší proti dobovému ústrku, ale zejména vedlejšími dějovými liniemi dotvářejícími obraz pestrého, ale místy značně smutného světa. Odpustíme - li snímku poněkud karikaturní ráz, nenalezneme dalších chyb. Málokdy se začíná i končí stejnou větou, jsou ale filmy, u kterých přijde vhod učinit výjimku. Jednoduše krásný film. 90 % ()

Nightswimmer

Vnutorne urcite velmi silny film, ktory ma absolutne minul a zostalo mi tak len (miestami az trapne) cumenie na Emmu (priznavam) a snaha o nejaky pocit. Toto usilie bolo korunovane az kratko pred zaverecnym hvizdom, takze zhrnutie - Ocenitelne, uslachtile, precizne podane, no pre mna nudne a nezopakovatelne, hanbim sa - idem do kuta... ()

Smerfetka88

Přestože je to film o ženách, se ženami a z pohledu žen, neměla jsem ani chvíli pocit, že jde o nějakou slepičárnu. Naopak. Jde o silný příběh, který ale není nijak patetický, nepostrádá humor a .....zkrátka velmi dobrý film!! ()

Ronee

Prečo by si tento film nezaslúžil päť hviezdičiek? Ja mu ich kľudne dám, ale nie preto, že to bol krásny film - mám problém s tým, že bol krásny, pretože bol o rasizme (ako môže byť niečo o rasizme krásne?) Dám mu ich, lebo herecké výkony boli skvelé, hudba, prostredie a spracovanie filmu tiež. Keby išiel film viac do hĺbky celého problému, určite by nebol taký humorný ani príjemný. A spomenula som si na knihu, ktorú som čítala a bola podobnej témy: Tajný život včiel od Sue Monk Kidd (odporúčam, zistila som, že je to o tých istých rokoch (60s) ()

fantomas19

* rasizmus hlboko zakorenený v spoločnosti, v meste (Jackson, Mississippi) * automatické bizarné zaužívané rozdiely v správaní, v zákonoch a názoroch * BIELY vs ČIERNY * vychovávateľky, pomocníčky v domácnosti * uzavreté spolky * spisovateľka / príbehy chudobných pomocníčok * ()

Anomiska

Jednoducho povedané krásny film! Rozplakal ma aj rozosmial. Hovorí o odvahe zmeniť svoj život a je plný nádeje. Mám rada filmy, z ktorých mám na konci príjemný pocit a tento k nim rozhodne patrí. Btw v tomto filme si ma získala Jessica :) ()

IEO10

Černobílý svět je film ze ,kterého jde cítit kus poctivé filmařiny a láska k natáčení,každá scéna filmu ukazuje to,že na finálním produktu si dal někdo sakra záležet od výpravy až po atmosféru,která vás bez problému vtáhne do doby ve které se tento skvostný příběh odehrává a nenechává vás vydechnout ať už bezchybnými ženskými výkony,které jsou opravdu mimořádné,nepamatuju si kdy naposled bylo v nějakém filmu vidět tolik skvělých hereckých výkonů a Bryce Dallas Howard zahrála svojí zápornou postavu tak přesvědčivě,že i přes plátno sem měl chuť po ní skočit a něco jí udělat.Na film sem nešel s moc velkým nadšením,přece jenom mě berou jiný typy filmů ,ale po skončení jsem určitě nelitoval,že jsem kvůli tomu vážil cestu do kina,ba naopak Černobílý svět řadim do top 10 roku 2011.Opravdu nádherný film u kterého jsem ani na chvíli nezapochyboval,že bych mu měl dát jiné hodnocení než 5..... ()

Aress

Krasnej, dojemnej, nikdy nestarnouci a nadcasovej pribeh. Pribeh, ktery vypravi v jake lzi, spine, v jake nenavisti a hypokracii jsme to zili a stale zijeme. Nakonec vsak pochopime, ze neni lepsi cesty nez odpustit tem, ktere nenavidime, aby jsme se osvobodili od te kotvy, ktera nas tahne pod vodu, jak to vzdy rikal genius pan N. Mandela, protoze tam nekde je vzdy nadeje. A jak vzdy pravil velikan pan V. Havel ''Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu.'' ...................... konecne jsem mel po dlouhe dobe duvod brecet :D :D ....... ()

Shredder

Na Oscaroch sice budem drzat palce Hugovi, ale typujem, ze vyhra prave Help. Je to presne taka hra na istotu, ako minulurocny Kings Speech. Nemate filmu prilis co vytykat, ale zaroven viete ze ziadnu dieru do sveta filmu neurobi, pretoze aj ked je dobry po technickej aj hereckej stranke, nie je nijak fenomenalny prave preto, ze sa boja riskovat. Recept na uspech je pritom jednoduchy, vezmite silnu temu (rasizmus), zozente si hercov, ktori maju aspon trocha talentu, inteligentny scenar a dajte si zalezat na technike a bum oscarove nominacie vas neminu. Help je drama s pozitivnou atmosferou, co vsak ide na ukor reality, kedze film ma typicky idylicky koniec a zaplavu americkeho patosu. Optimisticke, emotivne a kvalitne, ale zaroven naozaj efemerne. ()

majlosh

Hmm.. řemeslně dobře zvládnuté, film sám o sobě mě bavil. Ale je v něm až příliš holywoodského patosu a rádoby humorných scén, které celkový dojem z filmu zbytečně kazí. Ale nic jiného se asi ani nedalo očekávat, že.. A nepřipomíná vám hlavní hrdinka Michaela Jacksona? ()

LukH

Bez hereckých hvězd, ale dle silné předlohy...filmařsky dokonalá studie černobílých vztahů 60. let ve spojených státech. Narozdíl od jiných příběhů s podobnou tématikou tento nezachycuje ty násilné zločiny, které se zde z titulu rasismu děly. Zaměřuje se tedy nikoli na agresívní stránku rasismu, ale spíše na tu "hloupou", pocházející od obyčejných lidí, kteří se bez uvažování připojují k většinovým názorům. Obrovskou satisfakcí je zjištění, že i proti lidské hlouposti a lidskému zlu vysokého kalibru lze účinně bojovat pečlivě připraveným zákuskem :-) ()

TommyDiamond

Skvělé drama. Hlavní plus: příběh a jeho zasazení,humor,Emma Stone...............Oscar 1 : Herečka VR - Octavia Spencer + 3 nominace: Nejlepší film, Herečka HR - Viola Davis, Herečka VR - Jessica Chastain ()

Talina

Nádherný film! Když jsem viděla těch (pro mě) alarmujících 140 minut, docela jsem se zhrozila a říkala si, ať to kurňa stojí za to..a ono to překvapivě stálo za to. Vynikající herecké výkony, které vás vtáhnou natolik, že naplno soucítíte se všemi postavami, které si to vyžadují. BTW: Rasismus je podle mě sobecký postoj... vždyť když zhasneme světla máme všichni stejnou barvu,ne? ()

Maniik88

Moc pekný film o nedávnej Americkej kultúre. Tí amíci ale vedia poučovať svet o demokracii a ľudských právach a ktovie čom. Ešte pred 50 rokmi jednali s ľuďmi ako s nejakými opičkami. Film ozaj krásny a snáď každý vyroní slzičku. Máte pravdu ak píšete, že je až moc jednostranne zameraný, ale mne sa to páčilo ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů