Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

alpeew

Nikdy nebude dost filmů jako je Černobílý svět! Nesouhlasím s některými hodnotícími, že je to jen naleštěná pohádka o dobru a zlu - už pro ten fakt, že je to zfilmovaná kniha, zfilmované vyprávění příběhů, které se někomu konkrétnímu staly. a které spustily důležité společenské a politické události v dějinách USA. Teďf to ale není dokument, ani historický film, jen pár lidských vyprávění. A žádné vyprávění nejde do morku, to už je pak něco jiného. A kromě toho tenhle dojímavý film je jen o začátku změny, která v průběhu žádnou pohádkou nebyla. Velmi působivé, velmi trefný překlad a byť je minutáž docela výživná (145 min), chtěli byste slyšet další a další černé ženy vyprávět o jejich životě a bez jediného slova navíc vidět tu propast (lidskosti a její absence) mezi nimi a "kulturními či čistými" bílými ženami. Skvělé herecké výkony, super muzika. Nádherný film, který z vás jen tak nevyprchá. ()

Unka

90% Cukrkandl máme rádi, a dostává se nám ho ve filmovém světě pomálu, tak proč na něj nadávat? Já příběhy o utlačovaných menšinách (které jsou sympatické, nemyslím tím třeba Romy nebo džihádisty...) kvituju a pokud se jedná o skutečné nepráví, tím tuplem, a dovedu se do příběhu, pokud je dobře odvyprávěn, hodně ponořit a ráda. Nesouhlasím s tím, že je film černobílý, jak někdo říká, tj. že všichni běloši jsou tu zlí (vyjma jedné) a všichni běloši hodní, že zlo je potrestáno a dobro vyhraje. A že prý neodpovídá realitě. No, ona ta segregace skutečně existovala a je naprosto neuvěřitelné, že trvala až do 60. let 20. století, kdy už měl svět za sebou dvě světové války a Amerika vedla studenou válku proti nějakému SSSR - a doma takhle uzurpovala své vlastní obyvatelstvo. Neříkám, že jsem tuhle situaci nějak přímo zažila, ale věřím moc dobře tomu, že takovéhle s prominutím krávy jako Hilly existovaly a že svoje černošské uklízečky takhle uzurpovaly, ne-li více a hůř! Film je zabydlený perfektně vybudovanými charaktery, které jsou bez výjimky absolutně skvěle zahrané (nejlepší je pro mě Octavia Spencer coby Minny a Emma Stone - Skeeter) a je krása, že někdo dovede na dvou hodinách vybudovat takovýhle živoucí svět. Myslím, že na tu přehršli postav, která tady je, se skutečně povedlo něco, co málokdy - každá postava má dostatek prostoru na to se ukázat, když už ne nějak zásadně vyvinout, a vzhledem k opravdu skvělým výkonům všech se jedná o pro mě autentický záznam něčeho, co se nakrásně mohlo skutečně udát - včetně toho výkalu v koláči. Tenhle film je velkým kandidátem na Oscara, protože je o tématu, které Ameriku pořád bolí jako stará velká zlomenina, a musím říct, že mu to přeju. Rozhodně mi je milejší a přijde mi upřímnější "cukrkandlový film" o několika sympatických černoškách než třeba ubohý patos o partičce tupých vojáčků v Iráku. The Artist je pro mě nejlepším filmem roku, The Help nejhezčím. ()

arkis

Aj keď v našich končinách nie je otázka zrovnoprávnenia černošskej komunity práve udomácnenou témou, autori upiekli príbeh tak, že tento trpký kus americkej histórie chutí sladko a každému. Film vás nonšalantne vtiahne do čierno-bieleho sveta, v ktorom sa biele paničky nechávajú obskakovať čiernymi slúžkami a vôbec netušia, čo si rozprávajú za ich chrbtom. Aj keď ide v podstate o známe archetypy, skvelé výkony stoickej Violy Davis, živelnej Octavie Spencer a odhodlanej a zároveň zraniteľnej Emmy Stone povýšili vzťah troch úplne rozdielnych žien na nádherne staromódnu dámsku jazdu plnú krehkých emócií, ktorá zahreje pri srdci a prinúti zamyslieť sa. Naozaj vrúcne nazretie do uzavretej komunity čiernych slúžok v Amerike na začiatku 60. rokov. ()

PAVLIS

70% Klasická hollywoodská "pohádka". Máme tu několik "zlých" bělochů, povětšinou "dobrácké a utlačované" černochy, několik laskavě humorných scén, samozřejmě také nějaké dojemné a vše je zabalené do nádherného vizuálu. Příjemná podívaná, která uteče jako voda. Vzhledem k historickým reáliím ale možná až moc příjemná. ()

Dashiella

Stopáž ma odrádzala len kým som nezačala pozerať. Totálne ma to vtiahlo, bavilo, ťahalo dopredu. Emma Stone (a iní, "nepodstatní") v určitých momentoch pre mňa herecky pokulhávala, režijne na (dajme tomu) debut veľmi príjemné pozeranie. Téma sa ma dotkla v mnohých ohľadoch a veľa vo mne po dopozeraní zostalo. 5 hviezd a úprimne budem držať palce na nastávajúcich Oscaroch. ()

Brumlak

Barvitý příběh plný emocí. A plný humoru. Parádně natočené, a to tak, že těch 146 minut vám přijde jako hodinka. Vše funguje, vše je na správném místě, věříte tomu co se děje. ()

MaxForValue

Asi najkrajší a najpravdivejší "revenge-movie" zo všetkých. Trojica Stone-Davis-Spencer spoločne so skvele vybranými a dôkladne prepracovanými vedľajšími postavami odvádza na pľaci skutočne kvalitnú robotu. Jeden z emočne najsilnejších filmov od dôb Forresta Gumpa. Na takéto snímky sa nezabúda. A asi ani o desiatky rokov sa nezabudne. Rasová nerovnosť je stále v Amerike čiastočne tabu téma. Kým oni sa s tým už ako-tak dokázali vyrovnať, my na to naše vyrovnanie s minulosťou, mám ten pocit, stále čakáme. ()

ratpile

V podstatě dokonalý film. Ryzí hollywoodska filmařina. Perfektně vystavěné vyprávění - od jednotlivých postav a jejich motivací, přes vyvážené tempo a přímočarost, s kterou se film drží zápletky. Jednotlivé postavy se až pohádkově drží svých archtetypů (kouzelná panička Chastain, ultimatní Mrcha B.D. Howard), což ruku v ruce s kouzelnou stylizací a soundtrackem vytváří skoro až pohádkový dojem. Krásný filmový PŘÍBĚH. ()

vaclaw

Velmi povedené sociální drama s několika velmi zajímavými hereckými výkony. Ukazuje nejen, že Američané mají ve své minulosti dost šrámů, ale zároveň i jak je možné se posunout a z čeho vlastně černoši v USA museli povstat. Jako film je pak příběh velmi zručně a čistě natočen a je opravdu málo, co můžu vytknout. ()

Maica

Moc nevím, co napsat. Rozhodně chci zmínit, že se mi tento film líbil. Vůbec jsem nevěděla, že to bylo v Americe tak divoké, proto se mi líbila tahle "sonda". Taky se mi líbil výběr herců (či spíš hereček), protože mi všichni perfektně seděli na svoje postavy. Dalším kladem byla přítomnost humoru a slečny Celie. Nebyla sice moc podstatná, ale bylo mi jí opravdu hodně líto a byla jsem ráda za to, jak to s ní dopadlo. Co se mi moc nelíbilo byla délka, ale na druhou stranu tam nebyly žádné vyloženě nudné pasáže, takže i to má své opodstatnění. Sečteno, podtrženo: dost emotivní snímek, na který rozhodně stojí za to se dívat. ()

Born2BeAlone

Řemeslně perfektní zachycení doby, která obnažila lidskou hloupost a krutost. Rasismus byl, je a bude aktuálním tématem a tohle zpracování (paradoxně trošku černobílé v morální otázce - většina bílých je zlá a většina barevných dobrá) je velmi povedené a díky řadě odlehčujících epizodek lehce stravitelné. ()

Jerris008

Tento film vlastně nemá žádnou chybu... a i přes svou délku se člověk nenudí, jak je tomu například u téměř filmů polovičních... Emma Stone překvapila, dokáže velice dobře zahrát i vážnější roli. ()

Pajotka

Velice emotivní snímek poukazující na povrchnost lidí a problém rasové nadřazenosti. Perfektně vykreslená ublíženost a utlačování černošských služek rozmazlenýma paničkama. Není to film, který bych musela vidět každý rok, ale určitě na mě udělal veliký dojem! ()

habertek

Film o Americe v době, kdy byli černoči ti špinavý negři a Američani ti nejúžasnější. Film, který ukazuje jak to měli černoši v té době neuvěřitelně těžké, jak byli neuvěřitelně ponižováni, neměli žádná práva, nic...a našla se jedna, která sebrala odvahu a s několika černými služebnými sepsala jejich příběhy...Chvílemi vtipné, chvílemi smutné a dojemné a chvílemi ponaučné. Nesnáším rasismus...Rasisti jsou neuvěřitelně omezení lidé! ()

JK77

Za prve: je to drama, ale neviem ja som sa viac smial ako plakal, krasne vidiet ze aj tazky zivot treba prezit s humorom Za druhe: tu na csfd v sekcii zaujimavost pise nejaky odbornik ze nazov filmu sa objavi az pri zaverecnych titulkoch. Tak bud videl inu verziu, alebo mu odporucam nekupovat si vkine pred filmom popcorn, bo nestihne zaciatok, The Help sa objavi hned v prvom zabere!!!! ()

sergio4

Silný a emotívny príbeh o pomeroch v USA, o rasizme uplatňovanom na černošské slúžky v bielych rodinách a celkovo o rasizme v srdci štátu Mississippi, Jackson. Miestami som pociťoval znechutenie nad vtedajšou opisovanou dobou. Herecky zažiarila Bryce Dallas Howard v roli despotickej Hilly Hoolbrookovej, tá si to doslova vychutnávala  Sklamala Emma Stone, ktorá má zatiaľ vôbec nepresvedčila a dosť prehrávala. Hľadať vo filme mužov sa miestami zdalo ako neriešiteľný rebus, no nevyčítam to filmu na tom zjavne nemal byť postavený. Čo sa týka príbehu a jeho rozprávania ok, malo to svoje pre aj proti – najmä ten sentimentálny záver, ale na Oscara fakt nie, nominácia bola maximom. Vyzdvihol by som snád po prvýkrát to, že ma bol konečne výborne zvolený český preklad názvu filmu. ()

gicous

Vkročil jsem do ženského světa. Byl zlomyslný, pomlouvačný a úzkočný. Zároveń tam bylo místo pro dobrosrdečnost, přátelství a hrdinství. Hrdinství, které je malé a anonymní, ale to mu neubírá nic z jeho ryzí čistoty a síly. Chvílemi se budete smát, chvílemi budete plakat, budete žasnout nad lidskou podlostí a budete šťastní, když celý příběh dospěje k dobrému konci. Černobilý svět je herecký koncert, který vás nadchne. Přesně vybrané herečky hrají krásně napsané postavy v pomalu plynoucím příběhu, který v podstatě nemá slabé místo. Naprosto úchvatný výkon podává Jessica Chastain, která jde z filmu do filmu a odvádí skvělou práci. V dnešním Hollywoodu není mladá herečka, která by pokryla takovou různorodost hereckých postav. Černobílý svět je nádherný film, který potěší duši a zahřeje srdce. ()

Mugs

Adaptace knihy se málo kdy podaří tak aby byli čtenáři s filmem spokojení. Mě to obvykle až tak nevadí. V tomhle případě byl scénář osekán o podle mě důležité pasáže. Přesto, že většina lidí předlohu nečetla se filmů daří, takže to asi zas tak nevadí. Pro mě *** díky předloze jednu * přidávám. Zásluhu na tom má i dokonalá J. Chastain! ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů