Norman a duchové

ParaNorman

Norman a duchovia

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Horor / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 93 min

Příjemná oddechovka, kterou ocení spíš hororoví fandové, než děcka odkojená Pixarem. ParaNorman není nabytý třeskutým, natož infantilním humorem. I přes ty zástupy duchů a zombies dokonce není ani tak morbidní jako Koralína. Prostě se na něj hezky kouká, a to hlavně díky vymazlené animaci. Mě osobně nejvíc potěšily vtípky a odkazy na hororovou klasiku (Halloween, Pátek třináctého), ale cizí mu není ani sexuální harašení mezi dvěma postavami, z nichž jedna je buzerant... docela odvážný krok. Škoda jen, že těch creepy momentů je tak požehnaně málo. Nejdůležitějším faktorem pro hodnocení se ale ukázalo momentální rozpoložení: vidět to kdykoliv jindy, čtyři hvězdy bych možná nedal.(20.11.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Nejlepší animovaný film(11.1.2013)

,,DNES VEČER JE VÝROČÍ ÚMRTÍ ČARODĚJNICE. DUCHOVÉ SE PROBUDÍ, A ONA PŘIVEDE MRTVÉ ZPÁTKY.“ ... ,, ALE JÁ JSEM JENOM DÍTĚ!.....“ /// V rámci rovnoprávnosti už ty, co nemaj vyřešenou (předsmrtnou) minulost nevidí jen chlastající spisovatelé, (hluchý) holky, ale i děti. No dobře… vím, vím, malej Cole … dobrá, tak kromě něj je tu ještě Norman. Ale ten navíc řeší i čarodějnou kletbu… Musím uznat, že temný barvy + všechny ty odkazy a drobný fórky na jiný filmy mě bavěj (ale vysvětluj parchantovi, kdo byl Jason Voorhees…). Taky (a překvapivě) jsou tu i ,,fujtably“ (ale vysvětlujte jim, že si nemaj zakrejvat voko, ale smát se…). I proto si myslím, že ,,pohádka“ o dítěti s velmi zvláštním darem, který chtělo, aby jej ostatní lidi pochopili bude spíš pro nás starší, než pro davy capartů, mířících z mateřský školky na hromadnou projekci. (ale možná by to pro ně mohla bejt solidní náhrada za masový vraždy) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcíp nám pes a děti by se s ním chtěly ještě vidět. 2.) S děckama máme nakoukaný všechny hororový pecky. 3.) Thx za titule ,,NikkiNicotine“ a ,,dezibook“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *(23.11.2012)

Horor pro děti, který mě moc nenadchl. Dost scén se mi příčilo a i hlavní děj mě moc neoslovil. A když se k tomu přidala ne moc kvalitní animace, tak to prostě spadá do průměru, ze kterého to nemá šanci se dostat.(8.2.2013)

Už od pohledu je jasné, že co se týče cílové skupiny, Norman cílí spíše na mladší diváky. A nebudu mlžit, je to škoda. Chris Butler sepsal celkem povedený scénář, ale na Pixar to prostě nemá. Druhou slabinou je animace, která nemusí sednout každému. Neřekl bych, kdyby film startoval v přelomu tisíciletí, ale u animáku z roku 2012 bych si představoval větší péči. Je jasné, že malé studio Focus určitě nedisponuje podobným kapitálem jako třeba Dreamworks, takže se to dá pochopit. To ale dětem zřejmě vadit nebude. Hlavní je zábava. Pár vtipných scének se ve filmu najde, ale občas jsem se i nudil. Jak jsem psal na začátku, je škoda, že autoři chtěli připravit Normana pro ty nejmenší...60%(21.4.2013)