Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky. (oficiální text distributora)

anli

Martin Šulík nám servíruje opravdové drama z prostředí romské osady.A nebude to mít lehké,protože tuším,jak tenhle film bude přijímán a většina lidí se na něj z principu nepodívá(protože svůj názor na nepřizpůsobivé spoluobčany nehodlá měnit).Já se tady rozhodně nehodlám vyjadřovat,jak tenhle problém řešit,protože to jednoduše nevím.Nemám ale rád komplexní uplatňování kolektivní viny a jsem toho názoru,že vždy je potřeba ke všemu a každému přistupovat individuálně.Šulíkův film je vlastně sociologická sonda ze života romů,natočená částečně jako dokument a v tété části se jí daří nejvíc.Jako celek totiž působí mirně roztříštěně,protože scénář jakoby chvílemi nevěděl,kudy se bude ubírat a jak to či ono bude vyprávět.To je trošku škoda,protože základní námět pomsty s téměř hamletovskou zápletkou má slušný potenciál a Šulík je velmi zdatný a citlivý vypravěč,tady ale nenabídne nic extra a vše tak vypadá jako obyčejná rutinní režie bez nějakého nápadu.To ale nic nemění na určité závažnosti a potřebnosti tohohle filmu,protože není rozhodně černo-bílý.To ale není nic a nikdo.Také díky solidní kameře a správně magické hudbě dávám 60%. ()

Wendy

K filmu přistupuji s opatrností, která mě přepadla ve chvíli, kdy jsem si dohledala, že byl napsán i režírován bílými tvůrci, (gadži, chcete-li) (i když ti samí tvůrci mají na svědomí i jeden z mých nejoblíbenějších snímků Záhrada). Ne že by to nešlo, chce to ale cit, a já můžu jen doufat, že nějaká konzultace s diskutovanou stranou proběhla. Navenek to ale cit má, a já jen prosím ~filmového boha~ o víc podobných projektů (a víc rolí pro začínající herce; až mi ~filmový bůh~ nadělí vlastní seriál, Martina Kotlárová může hrát jednu z hlavních rolí /wishful thinking). Protože jsem zůstala v několika místech rozpačitá (závěr, chvílemi scénář), možná bych i klesla na tři*, cítím ale potřebu napravit svinčík v hodnocení po místním diváctvu, které se v reakcích k tomuto filmu projevuje jako naprostá karikatura sama sebe (až na pár světlých výjimek, za jejichž existenci jsem vděčná). (Pokud vám zbývá špetka lidské slušnosti, varuji, z "diskuze" vám bude psychicky špatně.) ()

zdenny

Tento film nechce nic vnucovat a nikoho omlouvat. Já jsem přesvědčen, že věci jsou tak, jak jsou. Prostě přesně takhle to mezi Romy je a přesně takoví jsou. Jsem přesvědčen, že pokud se film někomu nelíbí, je to člověk, který nikdy nepřijme fakt, že Romové jsou součástí naší společnosti. Film je natočen velmi dobře, líbila se mi kamera i zvuk, herecké výkony byly nenucené. Byl jsem příjemně překvapen. Jen jsem ještě nikdy neslyšel, že by se nějaký Rom jmenoval křestním jménem Žiga (nebo Žigo). ()

m.a.t.o.

„Kto je tvoj obľúbený hráč?" – „Messi." – „A tvoj?" – „Beckham." – „Šak ten nevie ani hrať... a kto chce Ronaldov dres? On je tiež cigán." Musím povedať, že do tohto filmu sa mi veľmi púšťať nechcelo. Už trailer totiž naznačil (hlavne scénou z policajnej stanice), že opäť raz sa z cigánov budú robiť "obete" a z bielych zase rasisti, pričom v slovenskej realite je cigán skôr zákonom chránený druh než utláčaný (spolu)občan. Samozrejme sa tak i stalo, no na moje prekvapenie to bolo vcelku znesiteľné, nakoľko Šulík to zručne vybalansoval autentickosťou a tým, že ukázal i tú stránku cigánskeho života, od ktorej mnohí tzv. aktivisti a ochrancovia ľudských práv odvracajú zrak (krádeže, nezamestnanosť, predaj žien, úžerníctvo). Celé to bolo sem-tam odľahčené nejakými podarenými hláškami („To bol vajda?" – „My už vajdu nemáme. Tu je demokracia. Každý si robí čo chce." ▐ „Obchodujem s bielym mäsom" – „Ty predávaš ženy?" – „Ne, kradnem kurčatá v Tescu.") a malo to koniec s určitou pointou, čo u súčasných slovenských a českých filmov nie je vždy zvykom. 50 % ()

Autogram

Film vnímam ako snahu o pohľad do rómskej komunity, ktorý sa ani nesnaží byť pravdivý. Niečo pravdy sa pozbieralo, policajná šikana, čorky v Tescu alebo na stanici, ale psychologické pasáže mi pripadali len ako hra na umenie a vyzneli celkom nereálne. Účel filmu mi zostáva neznámy a o dlhý čas môže akurát deformovať nazeranie na komunitu, keď bude raz situácia iná. ()

Almásy

veľmi pekný, potrebný film, ktorého jedinou chybou je to, že nešikovne korčuľuje medzi Šulíkovou poetikou a akousi snahou o Dogmu 95- pretože keď sa Šulík snaží o drsnú realistickosť tak je to moc poetické a keď chce byť poetický tak je to zrazu smiešne. 4* dávam za skvelý krok v obsadení nehercov, Godárovu hudbu- ktorá ma dostane aj keby bola v bratislavafilme a veľmi vtipné vykrádanie Hamleta. a OVEĽA viac ako to že či je to pravda alebo nepravda o cigáňoch ako tu niektorý v komentároch píšu, ma trápy fakt (pri všetkej úcte k bratom čechom) že na slovenský film musíme zháňať peniaze z Českého ministerstva kultúry. ()

Pethack

Ambice byly, leč zůstaly nenaplněny. Předkládaný příběh vlastně ani není příběhem jako takovým, ale pouhou snůškou nejzjevnějších, nejotřepanějších a téměř se chce říct i nejklišovitějších pravd o fungování na okraji společnosti a neschopnosti, i když touze se z okraje vymanit. Plus pohádka o dobru a z,lu a lásce, i když všechno končí nepohádkovsky špatně. Plus krapet té kusturickovsky laděné tancovačky... ()

samuele

Chcete vedieť ako to vyzerá v cigánskej osade ? Film je asi propaganda hesla "tote gadžove maju syndróm róm" , pekné spracovanie ale žiaden príbeh som nezaznamenal bolo ta stále o tom istom čiže a tom aký sú rómovia utláčaní ... celý tento film bola jedna veľká lož z pohľadu Slováka a málo presvedčivá propaganda za šťastie rómskej populácie na Slovensku z pohľadu cigána. Film radím k lepším zo Slovenskej kinematografie. ()

Koři

Jméno režiséra ve mě budilo děs a hrůzu ( je to první Šulíkův film, který jsem dokoukal)! Očekával jsem 107 min. ubíjející nudy. Ta se naštěstí nekonala, ale žádný zázrak to taky není! nejvíc mě pobavily závěrečné titulky - kostýmy - MEGASEKÁČ Košice! ()

jondoe

Normalne som mal chvylku chut dat stryri hviezdicky, ale predca by to bolo moc a tri budu zasluzene. Pan Sulik si naozaj zasluzi uznanie. Velmi sa mi paci vo filme nic neprikrasloval. Natocil film o ciganoch z osady a vykreslil zivoty ludi, ktory ziju v inych podmienkach ako ostatby velmi hodnoverne. K pribehu sa vyjadrovat moc nejdem. Ten je poslabsi a aj preto som uchylil k trom hviezdickam. Rozhodne vsak stoji za to pozriet si to. Cakal som horsie a celkom ma to prekvapilo a aj pobavilo. Niektore hlasky si stobodove. ()

legatio

Snaha o zlepšení našich pohledů na Romy je samozřejmě směšná, ale odpad dát nemůžu. Strašně zajímavý mi přijde život v osadách. Třetí svět uprostřed Evropy. ()

prometea

Prístup k téme a prostrediu – „aby sa to pozeralo“ – je mi odporný. Adam je zaspatým, zľahka morálnym cigánskym Hamletom, zároveň však jedinou postavou, u ktorej by sa dal ako – tak vypozorovať istý stupeň psychologizácie. Šedo-šedým článkom je jeho mŕtvy otec, ktorý sa párkrát zjaví, porozpráva dáke tie historky z minulosti a nakoniec ako správny shakespearovský duch ukáže vražednú zbraň. Vôbec by nebolo prekvapením, ak by táto postava dostala v interných vtipoch scenáristických kuloárov neveľmi láskavé pomenovanie Dezider ex Machina. Udalosti akoby negradovali, len sa z času na čas udeje niečo „väčšie,“ no častokrát ani to nikam neposúva dej. Ak sa pozriete bližšie, schéma filmu je zložená z medializovaných kriminálnych prípadov. Ďakujem, ale to si radšej môžem pozrieť spravodajstvo. Na filme je poznať skúsené ruky a rokmi cibrenú remeselnú prácu (aj vyšperkovanú postprodukciu), no nemá ani drobný potenciál byť svetoborným. Neprináša nič originálne, azda len pre slovenské prostredie – a to pri súčasnej produkcii nie je žiadnym plusom. Slovenská kinematografia sa musí učiť konkurovať zahraničiu. ()

Tessie

Zajímalo by mě, s jakým cílem natočili autoři tuhle ptákovinu! Chtěli nás prostě všechny nasrat víc, abychom viděli jak oni v tom umějí chodit, berou peníze za nic, chodí krást všechno možné, celý den se poflakují a robit nebudou? A že jestli je jeden hodný, tak se nakonec prostě nasere na ty zlé a začne být zločincem tak jako tak, byť vůči nim samotným? To si snad dělá někdo prdel! Scéna, kdy hoši chtěji kolo, čili žádají peníze po novém otci, který jim odvětí: "Proč si ho někde neukradnete".. tak ta mě úplně zničila. Jak mě tenhle film nasral, tak mě dlouho nic nenasralo.. A ještě to vysílají v televizi. Hanba vám!!! ()

Ledkodlaq

Film pro prevenci proti nežádoucím stykům s menšinovým obyvatelstvem. Aneb kterak jeden dobrý cigán se v nátlaku své spodiny společnosti taky špatným stal. Nejspíš byl posledním cigánem na slovensku či na světě se špetkou svědomí a proto si jeho zapadnutí do davu zasloužilo film. ()

Angelino

Bludný kruh. Stále dokola. Nedôvera na oboch stranách. Vždy tá druhá strana je zlá. Keď budeš trochu iný, vylúči Ťa komunita, pre nich budeš gadžo. A medzi gadžami zas budeš vždy cigán. Ísť ďalej študovať? Na čo ti to bude, z čoho ťa máme živit, zarábať treba. A aj tak sa ti tam budú iba smiať. Nikto Ťa tam nebude chcieť... Oceňujem odvahu chopiť sa témy. Oceňujem do veľkej miery neutrálnosť podania. A aj všetkých v osade, že do toho išli. Teším sa aj diskusii ktorú to vyvolalo. Kým sa nezačneme sústrediť na to dobré, na tých niekoľko svetlých prípadov ako to ide, ostane to navždy začarovaný kruh. Mám šefku rómku a je to super človek :). ()

seko0408

" Nove filmy maju moc zlozity dej na pochopenie a Seherezadu v kine nedavaju. Natocme im film a prilakajme ich do kin, aby sa aj oni mohli kulturne odreagovat po namahavej praci. " Zrejme tak nejak uvazoval autor tohto filmu. Nechcem nikoho urazit, ale co chcu timto filmom povedat ? Ze ich netreba hadzat do jedneho vreca a mysliet si o nich len zle veci ? OMG ! Nech uz je to cokolvek, ja si to rozhodne nikdy nepozriem. ()

peto580

Takých je ako šafránu ... ale sú, no bohužiaľ v tieni ostatných a aj preto môj názor na túto menšinu je stále rovnaký. PS: Pštros na konci- ultimate killer :D ()

Cement73

Film som síce dopozeral, ale to neznamená, že sa mi páčil. Šulík slabne z filmu na film. Toto je tématika, ktorá je ťažká. Ale vyplynulo to aj s diela: Cigán bude vždy len cigán a nezmení ho ani zmena prostredia (teda nezmení ho to úplne). Kvalita "hercov" je veľmi otázna, kulisy bohužial autentické (ešteže nebolo cítiť ten smrad cez obrazovku). Takže videl som a nechcem vidieť znova. Dajme tomu, že ako dokument to bolo slušné. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

46. ročník MFF Karlovy Vary