Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky. (oficiální text distributora)

bohemia_regent

Tento film je barevný. Zároveň je ale černobílý. A přesto není černobílý. A to je jeho velké plus. Tak jo, přestávám být vtipný (anebo „vtipný“, každý ať si vybere) a už jen doplním, že moje váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami se vyřešilo díky nádhernému nápadu v úplně posledním záběru filmu. ()

mira007

Na Slovensko myslím dobré, ale na to jakou to mělo reklamu jsem tedy čekal něco trochu víc. Attila Mokos byl nejlepší. ()

Čajka

Myslím, že Šulík sa značne inšpiroval Hamletom a bola to šťastná voľba! inak má tento film dosť veľkú šancu uplatniť sa na festivaloch všade po svete. hrá sa s nehercami a východoslovenskú realitu odkrýva bez príkras reálne. ()

rotel

Nedalo sa nepozrieť film kvôli pre mňa jedinečného režiséra Martina Šulíka, no to čo som videl mnou otriaslo. To stvárnenie "ich problémov" je neskutočné. To kde žijú ľudia čo si myslia, že za to môže každý, len oni nie. Haló - budíček!! Viem že by som mal hodnotiť film, no to sa jednoducho nedá! ()

toi-toi

Je to vlastne obyčajný príbeh, takých akých už vznikli tisíce. Témou je, ako ostať dobrým vo svete, kde je mnoho zla naokolo. Výnimočný nie je ani len svojim spracovaním. Šulík je výborný režisér na naše pomery. Treba pripomenúť, že v drvivej väčšine sa jedná o nehercov. Smutno-smiešne je, že vďaka svojim životom sú presvedčivejší ako pseudocelebrity zo slovenskách seriálov. Pre režiséra i celý štáb patrí obrovské uznanie, že sa na film dali a možno im len ďakovať, že takéto niečo na puritánskom a zakomplexovanom Slovensku vzniklo. ()

fisus

Nejsem rasista, i přesto,že v našem městě žije opravdu hodně cikánů a občas není bezpečné se po večerech toulat po ulicích.Všechny předsudky jsem hodil před projekcí za hlavu a doslova si vychutnal drama o pomstě,lásce a penězích a po filmu se připojil k obrovskému potlesku pro přítomnou delegaci sestávající z herců,režiséra a dalších.Jediná scéna,která mi přeci jen vadila,byla ta závěrečná.Místo očekávaného dramatu a vážné chvíle působí konec komicky,což filmu alespoň podle mě trochu uškodilo.I tak dávám 5 hvězd! ()

tomashrabek

Cigán je pre mňa jedným z najpríjemnejších filmových prekvapení vôbec. A nejde len o fakt, že sa jedná o slovenský film - Cigán je úchvatnou výpoveďou o jednom etniku, kolobehu života v ňom i mimo neho. Nejde len o Hamletovskú pózu zasadenú do atraktívnejšieho prostredia, tento film je totiž v mnohých ohľadoch omnoho prínosnejší, než často kontraproduktívna práca sociálnych pracovníkov - má totiž ohromný potenciál vyvolávať diskusiu, ktorá je tak potrebná (a nie práve ten druh diskusie, aký sa snažia vyvolať proticigánske hoaxy, ktorých je internet plný). Z plátna je cítiť nepreberné množstvo času, ktorý tvorcovia strávili spoznávaním etnika a komunít, o ktorých natáčali, a bez nadsázky sa jedná o dielo značne sociologické. V bludnom kruhu sociálnych tlakov totiž vystrkujú rožky tu samonapĺňajúce sa proroctvo, tam kríza identity. Film, ktorý by si minimálne na Slovensku mali pozrieť všetci, ktorí sa cítia byť kompetentní k vyjadrovaniu sa k "rómskej otázke". Skvelá kamera, parádna hudba, cigáncki (ne)herci uveriteľnejší, prirodzenejší a OMNOHO strhujúcejší než akíkoľvek iní herci v akomkoľvek inom slovenskom filme. Jasné maximum. ()

HoleToFeed

vynikajuco uchopeny a zobrazeny zivot v osade i mimo nej.obdobne realisticke herecke vykony som naposledy videl vo filme Korytnačky môžu lietať. ()

Páně

Film oplývající překvapivě silnou poetikou a obstojnou uměleckou i vizuální investicí. Člověku je pak až líto, že příběh jako takový neobsahuje takovou hloubku jakou mohl a celé to skoro působí až polodokumentárně. To mi ovšem nebránílo se nechat přeci jen trochu pohltit sugestivně pojatou kamerou a citem pro obraz. Beznaděj a pochmurnost na mě dýchla měrou vrchovatou a to já mohu. Zdejší hodnocení pod 50 procent absolutně nechápu. Bohužel jak jsem se obával, na tento film se nahlíží skrze zcela jiné hodnoty než filmové. Smutné. ()

Illioplius

Na tento film sa pozerám aj z politického hľadiska, hoci je to možno nesprávne. Dokonca si myslím, že množstvo ľudí ho, nech aj nevedomky, cez túto prizmu vníma. Pravdu povediac, koniec filmu ma prekvapil a nevedel som, čo si o tom mám myslieť. Je to preto, lebo koniec je práve tak rozporuplný ako celý film a ako aj problematika, ktorou sa zaoberá. Som však presvedčený, že je možné, no nie ľahké, ju spracovať omnoho hlbšie. Otázne je, či by to mala urobiť dráma, alebo dokument. Toto spracovanie nie je nijak úchvatné, ale je slušné. Na tie tri hviezdy to stačí. ()

Rockerman

Tento film rozhodně stojí za shlédnutí. Pohled do života jedné cikánské osady na Slovensku je užitečný. Na druhou stranu nepřinesl nic, o čem bych nevěděl. Že cikáni kradou, jejich děti nechodí do školy, jsou celkově nevzdělaní a jejich vesnice vypadají, jakoby se tu zastavil čas někde v 19.století (samozřejmě kromě všudypřítomných satelitních antén)? To všechno jsem věděl. Vím také to, že kvůli té nevzdělanosti hůře shánějí práci a jejich nezaměstnanost je tak téměř stoprocentní. Ani náznak naděje nebo nějakého řešení této neradostné situace film nenabízí. Otázkou je, jestli vůbec nějaké řešení existuje. Je to začarovaný kruh, ale pokud se má na naše soužití s touto menšinou zlepšit, mělo by se už začít něco řešit, protože jinak to nedopadne dobře. "Naše" většina odsuzuje cikány ve velké většině a za všechno. A jestli na Romské straně je hodně takových, kteří uvažují tak, jako v tomto filmu Adamův otčím Žigo, tak nám i jim pomáhej pán Bůh. ()

Andronikos

Napriek tomu, že som čakal srdcervúcu drámu, našiel som iba pohodovú skicu. Obraz človeka, ktorého pozitívne vyznenie nenarúša tých pár bandasiek benzínu, ktoré mal ukradnúť, ale nanajvýš až záverečná scéna. Výsledného Adama, sediaceho v búdke autobusovej zastávky v podobe nejasného rozmazaného obrysu, je ťažké posudzovať. Je možné, že to je dôsledok umnej práce scenáristu a režiséra, pripúšťam však, že môže ísť aj o prekvapujúco dobrý (prerože nemoralizujúci) výsledok bezradného tápania tvorcov pri snahe daň "príbehu" nejaké výrazné vyvrcholenie. Postavy, predovšetkým tá hlavná, sú zaiste modelové a teda takzvane nerealistické, prinášajú však takmer všetko, čo by som od filmu s týmto názvom očakával: od úžery až po nie jednoznačne sympatického, ale patrične rozhodného samozvaného sociálneho pracovníka s vedľajším úvazkom správcu farnosti. Autenticky ale pôsobia (ne)herci a masívne využitie romani čhib v krásnom code-switching s jazykom majority (aj keď práve ten druhý bol až príliš vtesnaný do spisovnej normy, ak necháme bokom napr. starenu, sediacu pod schodami). Neviem, či som sa "poučil"; rozhodne som sa ale nenudil. Hodnotenie je z mojej strany napriek tomu síce trochu nadnesené, pri zreteľnej tendecii kolegov hodnotiteľov film zadupať pod čiernu zem (48 percent) a s ohľadom na jeho česko-slovenský pôvod však neváham. Ba musím povedať, že som konečne na slovenskú kinematografiu trochu hrdý. ()

lemonova

Všeobecné hodnotenie mi príde dosť neadekvátne, možno preto ja trošku nadsadzujem.. resp. neviem sa rozhodnúť medzi veľmi silnými 3* a slabšími 4*. Veľmi sa mi páčil hlavný hrdina, aj ako postava aj ako jej stvárnenie.. napriek tomu, že prakticky povedal zo všetkých najmenej, bol pre mňa po celý čas najzaujímavejší. Aj jeho "rozhovory" s otcom sa mi páčili.. aj hudba.. vlastne sa mi to celé páčilo, len to bolo vzhľadom na danú tému pre mňa až príliš poetické. Ale vlastne.. vlastne mi tá poetika vôbec nevadila... vadil mi len pštros na konci. :)) ()

Dr.Cilka

Uprimne, som prekvapeny slabym hodnotenim, ktory tu tento film ma. Na mna osobne urobil lepsi dojem. Nejaka dejova linia je sice nic moc, ale o tu tu ide az v poslednom rade. Velmi putavym sposobom poukazuje na vzite stereotypy oboch stran, ciernej aj bielej. Komplexy a predsudky sa tu vzajomne biju so snahou byt lepsim clovekom, zaradit sa niekam.. Zacarovany kruh, ktoremu nepraje prostredie, no najma deformovana ludska natura. Ja Cigana vnimam ako jedno velke, potrebne a hlavne sirokemu publiku pristupne ukazanie prstom na jednu z veci, pred ktorou tak radi zatvarame oci. No a co sa tyka urcitej technickej stranky, tu som bol tiez prekvapeny vysokou urovnou spracovania, najma co sa kamery tyka. Skoda, ze sa na Slovensku neprodukuje podobnych filmov viac. ()

haroska

Nechápu hodnocení odpad -velmi příkré přísné hodnocení.Film je,ostatně jako Romská kultura sama,barvitý protkaný spoustou zpěvu,tanců,nevychovanosti,drzosti,vychytralosti,neúcty k úřeníkům a policistům....I přes mnohokrát viděná Klišé vychcaný cigánl,dobrý cigán,je příběh natočen poutavě a něžně.A na konci jsem se nemohla udržet když jsem hlavnímu hrdinovi pomstu vyloženě přála ()

sarfian

Ja to vidím ako úplnú zbytočnosť. Toto mi pripadalo ako keby sa niekto vybral do cigánskej osady na jeden týždeň a len točil všetko čo videl a zameral sa viac na jedného cigoša ako na ostaných.Nuda strašná nuda, ale na druhej strane je to pravdivá realita. Na odpad to neni, ale je to tesné. VIDENÉ 1x ()

Claude Speed

Cigán je dost slušný film, který pojednává o životě romů. Velmi se mi líbí styl, jakým je film natočený, má dobrou atmosféru, hudbu, a taky celkem zajímavou zápletku. A pštrosi na filmu taky mají svůj podíl, za které jsem taky přidal jednu hvězdičku. Rozepisovat se zrovna tady o romské problematice nechci, a myslím si, že film má odpovídající hodnocení. 65%. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

46. ročník MFF Karlovy Vary