Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky. (oficiální text distributora)

montel

14-letý rom Adam (Ján Mižigár) musel odejít ze školy a začít pracovat, aby mohl pomoci matce uživit rodinu. Ve volném času chodí boxovat a randit se svou kamarádkou Julčou (Martina Kotlárová). Jeho život se změní jakmile si matka vezme za muže lichváře a grázla Žiga. Ten nutí děti krást a Adam se tak poprvé v životě dostane na scestí...Mé hodnocení zřejmě silně ovlivnil fakt, že je skoro celý v rómštině a já k tomu neměl titulky. I když příběh je docela jednoduchý a zas tak moc se v něm nemluví, takže se to dá zkousnout. Bohužel mě film nijak neupoutal a jsem rád, že jsem na něj nakonec do kina nešel. 30% ()

joywork

Když film zkončil, tak jsem si uvědomil, že soužití gádžů a cigánů se za posledních cca 100 let dostalo do bludného kruhu vzájemné nekompatibility a v současné době i přes veškeré snahy všemožných institucí o jakous takous nápravu tohoto jevu zatím vyznívají vniveč. Obávám se, že při celkově se zhoršující tolerantností obou táborů to v budoucnu nedopadne nijak dobře..... ()

hyde1987 odpad!

K smrti nenávidím ostatní rasy, národy a náboženství - jsem xenofobní?? To je těžké. Pokud jsem Žid, tak jsem ortodoxní, jestli jsem muslim, tak jsem pravý mudžahedín, jestli jsem morgoš nebo negr, tak jsem oběť bílého teroru. Ale jestli jsem bílej, tak jsem ZASRANEJ NÁCEK. A začínám být, protože tenhle mor, který si dokáže vypracovat 150ti kilovou postavu jen ze sociálních dávek by měl prostě sbalit fidlátka a kočovat dál a nejlíp zpátky do Indie. Tenhle film mě nedojímá, jen ke mě probouzí ještě větší vztek a nenávist k utlačovaným spoluobčanům, kteří za nic nemůžou. TFUJ. A JEŠTĚ TY OPICE BUDOU HLEDAT ŠTĚSTÍ U NÁS, JOOOO? Tak s takovou v tom Švédsku zůstanu navěky, za polárním kruhem je na všechnu verbež, příživníky a imigranty zima.... ()

Mates Hradecky

Nádherná hudba i dobrá kamera...a představitel Adama je nesporný herecký talent. I přes slabší příběh nechápu tak nízké hodnocení. ()

Hadush

Pro mě zásadní film...z mnoha úhlů pohledu (už jen proto, že některý scény mi nejsou jasný jak bylo možný je natočit)...výborná muzika, skvělej příběh a přitom se jakoby nestaví na žádnou stranu. Když tady čtu některý komentáře je mi líto, že některý pašáci tady prostě musej vidět jen to, že je to příběh o "černým"....představte si tam třeba E.T.ho a možná si všimnete, že je to neobyčejně lidskej příběh... ()

Bubugirl odpad!

Myslíte si, že se někomu chce dívat na romské spoluobyvatele, když jich má skoro celý národ plné zuby? Ne děkuji. Možná, že kdyby režisér natočil dokument s tou barvitou a veselou romskou kulturou či rozhovor s těmi přizpůsobivými ( i těch je dost ) a jejich názor na nepřízpůsobivé či drama s podobným kontextem,udělal by lépe. Film je opravdu předvídatelný, jen taková novinka mezi názvy těch MNOHO lepších dramat, nijak mne to nenadchlo. Na druhou stranu, Cigán je lepší než Bastardi. ()

MATG odpad!

Dám si ktorýkoľvek portál s videami a garantujem vám, že takú autentickosť ako tam niektorý uploadujú ani Šulík nevidel. Toľko príbehov a toľko tragédii či sociálno spoločenskej drámy, s ktorou sa stretávame poniektorý z nás dennodenne. Prosím pekne. Ja to považujem za s prepáčením propagandistickú sračku, amatérsku a zároveň tragickú a smutnú. Netreba byť afektovaný voči niečomu podobnému no pre mňa film je niečo viac ako nástroj. Ľutujem, ale odpad! ()

chemo

som prekvapený a smutný z ľudí tu, ktorí na film nadávaju a nakoniec vysvitne, že ho ani nevideli... najlepší slovenský film posledných rokov, napísal by som asi niečo ako Jordan ()

SugarCane

U tohoto filmu se pan režisér Šulík příiš nevyznamenal. V momentě, kdy jsem pomalu začala snědému Hamletovi věřit jeho příběh, jediný záběr dokázal tuto atmosféru zničit. Možná by vznikl zajímavější film a autentičttější film, který by vznikl sestřihem záběrů ze slepých kamer umístěných v romské osadě. Jedna hvězda za odvahu, kterou v sobě musel nalézt k natočení tohoto tématu (i když ne říliš šťastně). Druhá hvězda za postavu faráře, který byl konečně ukázán jako normální člověk. A třetí hvězda za hořkosladké momentky, u kterých se člověk nepopadal za břicho, ale lehce pousmál nad realitou. ()

triscimy odpad!

Neviděl jsem, vidět neplánu.... ale z toho co jsem vyzvěděl, je snaha je podávat tak nějak romanticky a v multikulti tónu, což je nestravitelné i bez koukání- a myslete si o mně co chcete. ()

lacostea

Konečne aj Slováci natočili dobrý film! a bolo to aj celkom reálne,ako žiju v dnešnej dobe cigáni bolo naozaj vystihnute a bol tam aj nejaký ten pokus na dej.Kradnutie,násilie,vztahy medzi čiernymi bolo určite znázornené ako je to v dnešnej dobre.Jednoznačne z titulkami pozerať,kebyže je to predabované nemalo by to taku atmosféru.Romština dodala tomu aj vtipné hlášky.Rozosmiala mi aj hlavne tie satelity na strechách že MAgio :DDD a ten koniec,to uplne zabili s tým pštrosom.Ja by som to ukončila uplne inak,ešte mohli ukázaťšo sa stalo z hlavným hrdinom.Mohli by aj natočiť pokračovanie :) ()

Jester_X

Po projekci jsem byl nadšen. Šulík zvládl hamhletovské téma a podařilo se mu ho ukočírovat do zdárného konce. Ve filmu má každá akce svoji reakce, charakterové vady se objevují na obou stranách. V tomto nevidím Cigána jako idealizaci čekohokoliv. Problém mám spíše s hlavní myšlenkou, jež by ve mně měla rezonovat delší dobu, což se nestalo, a tak nadšení opadalo přímo úměrně doby uplynulé od zhlédnutí. Co mě trošku začínalo během filmu nudit, byla stá variace na spravednlost/nespravedlnost vůči Romům. Nakonec nesmím zapomenout důvěryhodnost, se kterou na mě film působil, především díky sázce na neherce a autentičnosti prostředí. ()

corax8

Výkony herců jsou jednoznačně plus. Nijak netahají za oči a mám z nich dojem přirozenosti. Nejvíc se mi líbil výkon postavy Baža. Jinak dle mé zkušenosti tam bylo zbytečně moc nadhledu nad svou situací. Romy, které znám já takový nadhled nemají. Ale osada byla zychycena dobře. ()

soslo

Film, ktorý je horúci svojou témou. Šulík verný svojej poetike kladie medzi seba a skutočnosť ochranné mriežky. V tomto prípade je to hamletovský príbeh, vizuálna koncepcia Štrbovej kamery, ktorá v úžase stojí pred tajomným duchovným rozmerom vecí v podobe piesočného ducha otca a dynamicky "naživo" beží za telom mŕtveho otca hlavného hrdinu, bizarnosť nečakaných spojení, ktoré podporujú odstup od témy napríklad v uhle pohľadu pštrosa na akt záverečnej otcovraždy. Svet bielych a čiernych sú nesúvisiace svety. Nikto si zrejme nemyslí, že Šulíkov film vyrieši problém "nesúvisiacich" svetov, ktoré si pred sebou zakrývajú oči. Autorská zdržanlivosť, odsúvajúca riešenia, je frustrujúca. Pokladám to za veľmi dôležité. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

46. ročník MFF Karlovy Vary