Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky. (oficiální text distributora)

Ceberus

Netuším, jestli mě to mělo dojmout, šokovat, nebo zda film neměl žádný konkrétní cíl. Každopádně na mě nezanechal nijak zvlášť silný dojem. Ano, je to netradiční prostředí, do kterého člověk nevidí každý den, ale pokud tedy něco v tomhle smyslu, pak byla zajímavější studie bezdomovců v díle Láska v hrobě - ne že bych tyto dvě kategorie občanů dával do souvislostí, jen jde o dva filmy z netradičního prostředí. ()

mirra66

Obecně se k "nim" v tomto kontextu nechci vyjadřovat, neboť s "nimi" mám vlastně jen velmi, skutečně velmi negativní zkušenosti. Ale tento film není žádná propaganda, je to "opravdový příběh". V každé skupině se najde nějaký nešťastník, který je tzv. černou ovcí, zde to byl Adam (Adam - že by náhoda?). Pokud by se film zabýval příběhem tuctového člena tamní "osady havranů", tak by to bylo škoda, neboť v ZOO toho můžeme vidět více. Proto je hlavní hrdina vytvarován a uhněten do postavy Adama, vlastně takového nešťastníka, který z nějakého důvodu vyčnívá. Ale o čem ten film vlastně byl? Podle mého názoru byl o tom, že člověk, jedinec, který je součástí většího celku (lidského společenství) má jen malou šanci se z této většiny, z toho šedivého průměru, vymanit (pokud nemá sakra vůli a není sakra jiný). To platí nejen pro středověkou vesničku tvorů, co nás prý kulturně obohacují zpěvem a tancem, ale také pro sídliště kdesi v Praze v blízkosti stanice metra. Na mne zapůsobil film, kromě výše uvedeného, tak, že ten kdo je nemocný a má tzv. ochranářský komplex, tak půjde a rozdá se "jim" (možná před úřadem v době výplat sociálních dávek - tzv. "cikánská pouť", jak jsme mohli vidět), a ten kdo "je" nemá rád, abych tu nešířil nenávist, je nebude mít rád ještě více. V každém případě je film drsný a smutný. Závěrem jen tolik, Bůh prý při tvoření člověka udělal nějaké chybky. Když jej tvořil, tak použil hlínu. Prvního člověka z té hlíny uhnětl, dal do pece, ale vytáhl ho příliš pozdě, tím ho připálil a stvořil tak černocha. Podruhé ho vytáhl z pece zase moc brzo, nedopekl jej a tak vznikl běloch. Teprve až do třetice se vše podařilo a člověk byl upečený správně, tak akorát. Jak hádáte správně, byl to cikán. Takže já osobně děkuji pánubohu za to, že mne nedopekl a neskončil jsem někde ve slumu pod Tatrami. K hodnocení jen tolik, že dávám: 81%. ()

winstonik

Keď režisér označí svoj film ako najintímnejší zo všetkých jeho doterajších snímkov, treba sa mať na pozore, lebo zrejme mu porozumie iba sám autor. I stalo sa. Návod na použitie obsahuje dôležitú preambulu: v súťaži o hľadanie výpovede prižmúriť oko nad hromadou klišé i nad tým, že neherci hrajú a herci prehrávajú. Inak pohoda. ()

TomJ

Konečne nejaký zaujímavý a potrebný slovenský film. Odporúčam povinne púšťať deťom v školách ako prevencia voči rasizmu a predsudkom. Obom stranám. ()

BUBO26 odpad!

OMG!OMG!OMG! Púšťajte mi toto celý deň dookola a začnem mať rád a hájiť cigánov, nenávidieť bielich a najmä policajtov a uctievať kradnutie a úžerníctvo! Dej filmu v skratke: my bieli sme nenormálne svine. V kuse len nadávame na cigánov, znevažujeme ich a chceme im ublížiť. A oni sú to pritom taký chudáci! Veď nemajú čím kúriť a my ich vyháňame z našich lesov! A veď chudák taký cigán si tiež chce kúpiť tretiu zlatú reťaz, no tak mu dovoľme kradnúť benzín z vagónov. No a tí policajti? Svine, oni ich normálne zmlátili!!! No ale veď to si nezaslúžia! On tiež chce mať tretí satelit na dome! Sračka bez akejkoľvek výpovednej hodnoty. Možno nejaký Belgičan pritom uroní slzu, že v akej zlej spoločnosti musia žiť, ale ja, čo som neraz zažil tie svine na vlastnej koži, prskám zlosťou! Pôvodne som chcel dať jednu hviezdu za odvahu filmárov, ale za tie sračky čo nám ponúkli im patrí jediné hodnotenie: ODPAD! ()

sigi2

Tak ako realita slovenského východu, ani film neponúka žiadne východisko, čo by mohla byť azda jediná výhrada. Verne ale zobrazuje život jednej komunity so všetkými jej problémami - závislosti, úžera, odmietanie väčšinovej spoločnosti, ... Nie je to ľahké pozeranie, ale ani život Cigána, ktorý by sa chcel vymaniť z pavučiny determinizmu nie je ľahký. A môže dopadnúť práve takto. ()

Solverino odpad!

Otřesné se na to vydržet dívat. Špína a hnus, ve kterém si lebedí a jsou spokojení. Všichni pořád kouří, tancují, chodí pro dávky a dělají další generace natažených rukou, které nejsou schopny nic vytvořit, umí jen krást a plodit potomstvo. Nejabsurdnější jsou jejich neustálé rasistické výkřiky o rasismu bílých, když přitom je to naopak. Nelituju žádného, je mi blivno na co jdou mé peníze. Platíme si své vlastní teroristy, něco jako sponzoring palestinců. Hnus fialovej! Byly by to ideální osadníci na Mars. Vystřelit je do kosmu. ()

Pitryx

Zase narážky jak bílí rasisti ubližují černým chudáčkům. Běžte s tím do pr…….yč. Jinak snímek stojí za to vidět. Ovšem jen jednou a dost. Na „Cestu ven“ to absolutně nemá. Chybí mu to takoví ti „praví týpci“. Dějově je to poněkud nudné a statické. Vstupy mrtvého otce a jeho „velemoudra“ mne dost iritovaly. Takže dávám plus za hudbu a postavu faráře (Attila Mokos) a to je asi tak zhruba vše. ()

PATWIST

Sledovateľný príbeh ale nie jeden z tých, ktorý by som si pozrel ešte raz. "Pán farár nestarajte sa, ku vám nechodím do kostola kázať". ()

ilias

Působí to věrohodně, ba až pravdivě - což říkám s dodatkem, že nemám šajna, jak to doopravdy mezi cikány chodí. To je asi nejlepší věc na celém filmu. Zároveň totiž působí mnohem delším dojmem, než jak dlouhý je. A to nutně znamená, že navzdory tomu, že příběh Cigána obsahuje jakou takous základní dějovou strukturu a jakž takž graduje (docela předvídatelně), je pořád dost nudný. V ději se najde i pár subtilních vtípků a občas tam někdo něco docela přesně pojmenuje (projevy rasismu zejména), ale to nestačí. Moc nerozumím významu těch upřených pohledů hlavního hrdiny do kamery, možná ani žádný nemají a jsou tam jen proto, aby to působilo umělecky (haha) - jo, oddělují od sebe určité dějové úseky, ale nejsou vůbec třeba. A soundtrack se k Cigánovi tak strašně nehodí, že mu ještě kus ubírá. ()

Allia

Na tento film jsem šla se značným očekáváním vyvolaným na jedné straně Šulíkovou dosavadní výbornou prácí a na druhé straně tématem. Cigán moje očekávání dokonce předčil. Na vcelku jednoduché hamletovské zápletce je barvitě vylíčen život v typické romské vesnici se všemi jeho aspekty a problémy. Je zde jasně patrný začarovaný kruh, ve kterém se naše společnost pohybuje. Šulíkovi se podařilo výborně vylíčit, jaké dilema Adam a mnoho jiných mladých romů řeší - žít podle očekávání své rodiny, která je díky špatným zkušenostem s gadži poštvává proti nim nebo žít podle pravidel gadžů, ale i tak denně čelit nadávkám, předsudkům a opovržení. Za kvalitu filmu by měl vypovídat i fakt, že se jedná o snímek zařazený do hlavní soutěžní sekce na karlovarském festivalu a také to, že je diváky nejčastěji tipován na vítěze... Ještě doplňuji po vyhlášení cen MFF Karlovy Vary: Zvláštní cena poroty, Ján Mižigár - Zvláštní uznání za roli ve filmu Cigán, Cena Dona Quijota (Mezinárodní federace filmových klubů FICC), Cena Europa Cinemas Label ()

elanista1

Nizkorozpoctovy nikohoneurazajuci autenticky snimok, ktory sa oplati vidiet, nie preto zeby to bol nejaky oscarovy film, ale presvedcit sa ze sa slovenska kinematografia pomaly ale isto ubija dobrym smerom. Obycajna drama z pohladu ciganskeho pseudodobraka. ()

MORION

v skratke.. som len cumel, ze "toto je slovensky film?" "wow". inak povedane, skvele herecke vykony, kamera, spracovanie, hudba, autentickost.. mam rad filmy po ktorych nemam pocit, ze by som tie dve hodiny dokazal stravit aj zmysluplnejsie. pre mna osobne velke prekvapenie, kedze slovensku kinematografiu zrovna nejak nemusim a tak toto dielo povazujem asi za najlepsi slovensky film tohto storocia zatial... aj ked teda, mozno to bude prave tym, ze nieje cisto slovensky aj ked zaroven chapem aj iste vyhrady v nie natolko priaznivych komentaroch, kazdopadne nic lepsie sme tu dlho nemali.... ()

jefimyc

film s mnohymi chybami, napriek tomu davam plnych 5 hviezd, lebo je to film na ktory si nik doteraz netrufol a uz asi ani netrufne ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

46. ročník MFF Karlovy Vary