Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Nikdo neví, co se stalo. Nejsou svědkové ani důkazy. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Najednou dospěl. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Vyhodí ho z boxerského oddílu, Julku rodiče pošlou do Čech. Chlapec se čím dál častěji dostává do konfliktu se zákony vlastní komunity. V hádce s cynickým Žigem pochopí, kdo stojí za otcovou smrtí. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky. (oficiální text distributora)

amundseen

Film, ktorý v našom fašistickom zapadákove nemôže mať vysoké hodnotenie už len v princípe. Výborné herecké výkony nehercov, dobré nápady a autenticita prostredia. Najlepší Šulíkov film a jeden z najlepších v našej kinematografii. ()

DanielP.

Film přesně ukazuje o čem tohle je... my jsme se přizpůsobili a společnost i chování v něm dali do nějaké míry. Oni se naučili jen ždímat a žit si podle svého bez jediné snahy... ale tohle je téma na dlouho i s různými názory. Film je dobře natočený a ukazuje život lidí co se od středověku nikterak zvlášť nezměnili. ()

lobo87

Na to, že je Cigán slovenský film, tak nie je zlý. Ale príbeh ma ničím nezaujal, neponúkol žiadny dôvod, prečo si zaslúžil byť sfilmovaný. Mierne amatérske herecké výkony (možno to bol zámer) tiež nepredstavovali žiadnu pridanú hodnotu snímku. Ale v našich reáliách poteší každý celovečerný počin... 45% ()

BarVo

Film má spád, žiadne hluché scény. Na rozdiel od predošlých Šulíkovych filmov je aj divácky príťažlivý. Napriek pomerne predvídateľnému deju má v sebe napätie, katarziu, diváka vtiahne do svojich osídiel. Postavu mŕtveho otca nevnímam paranormálne, skôr ide o zhmotnenie Adamových pocitov a myšlienok, nič samoúčelné. Veľké plus dávam aj /ne/hereckému obsadeniu, ako i hudbe. ()

pierre9

Cigán má od dokonalosti ďaleko, napriek je to však film, na ktorý sa dá pozerať. Niektoré zábery mi prišli akoby navyše, takisto Adamov otec vyzerá príliš staro na to, v koľkých rokoch ho s jeho matkou mal. Keď však jedno oko privriem a prestane rýpať do každej maličkosti, čo mi príde pod ruku, ide o veľmi vydarený film, ktorý stojí za to vidieť. ()

rigby

Není jednoduché být v dnešní době cigánem. Ten rozkol mezi chápáním dobrého a zlého, ten věčný zápas být slušný a muset být zlodějem zachycuje film na výbornou. Velmi vydařeně zachycená atmosféra cikánské vesnice, jen ti pštrosi mi tam nějak vadili. Ještě by to chtělo trochu doladit a mohlo to být skutečně výjimečné dílo. I tak se ale vymyká z běžné produkce - a za to děkuji. ()

brasek

Ja si myslím, že ak by bol film natočený ako ducharina, tak by to bolo lepšie. Miestami sa mi to zdalo bez nápadu. ()

ludovit14

Som veľmi pohoršený,že film Cigán je natočený v mojej materinskej reči-a vôbec som mu nerozumel-keďže väčšia časť filmu je po rómsky.Pointu filmu som síce pochopil,ale to mi nestačilo-kedže som bol práve zvedavý na množstvo dialógov,ktoré boli v cudzej reči.Hanba SK tvorcom!(taký istý filmový zážitok môžem mať aj pri Mongolskom filme-ktorému budem pi*u rozumieť!Kde toto všetko speje-nabudúce si to naši tvorcovia vyskúšajú jeb*úť do Japončiny!HOD:20%.Veľká škoda času!(keby aspoň dali titulky-bolo by to cool. PS:Martin Šulík je úplne mimo-mal by vyhľadať odbornú pomoc!!! ()

Kozlowski8

Příběh cigánského chlapce z osady někde na Slovensku, který ve čtrnácti letech poznává různé stránky života v romské komunitě. Adam není zcela názorově ztotožněn ze způsobem života jeho soukmenovců. Chtěl by pracovat, boxovat a žít jako normální (slušný) člověk. Jenomže - jednak jeho geny, uložené hluboko v něm a jednak prostředí, v němž žije, ho semelou natolik, že ta drobná semínka, představující vůli být slušným a dobrým člověkem, sotva vzejdou a vykouknou na povrch, jsou ušlapány. Myslím, že autoři představili divákům romy vcelku objektivním pohledem. Tedy jako zloděje, nefachčenka, rváče a vůbec nepřizpůsobivou přítěž pro společnost, jejichž začlenění do "normální" společnosti, je díky kreditu, který mají, velice složité a to i v těch (vyjímečných) případech, kdy o to oni sami mají zájem. Právě to je ztěžejní myšlenka filmu. Působí dostatečně autenticky a přirozeně, což je důležité a nebýt ne příliš působivých a spíše rušivých flashbacků, možná bych ještě hvězdičku přidal. 65%. ()

bigbromax

Na tenhle film jsem se opravdu těšil, jelikož snímky, které popisují život vyčleněných rasových, náboženských a etnických skupin mě obecně baví. Zpracování zápasu proti zaběhnutým pořádkům a zvykovému právu v romských osadách je poměrně povedené. Co mi však chybělo, byla větší syrovost a naturalismus při popisu každodenního života ve východoslovenských osadách. Nemůžu se ubránit dojmu, že film mohl být natočen mnohem věrněji a bezvýchodnost vyplývajících z barvy kůže mohla být divákovy podána ještě úderněji. Špatný film to ale není a díky zajímavému tématu a několika vtipným momentům stojí za vidění. „Co chceš za dres? Messiho, Messiho! Tady máš. A kterýho hráče chceš ty? Vem si Ronaldinha, to je taky cikán!“ :) ()

infotext

Po prvé: áno, tiež si myslím, že ten film je scenáristicky trochu nezvládnutý resp. je čo sa scenára týka problematický, ale prosím vás - to ste nikdy nevideli žiadny film od dvojice Šulik - Leščák? Čakali ste že dostanete monumentálny príbeh ako z oscarového filmu? Po druhé: nerealistické snové a inak bizarné pasáže. Nemám ich rád, vo filmoch ich priam nenávidím. Priznávam trochu ma cuklo aj tu, pštrosa na konci som odtrpel. Ale budiž. V istých kruhoch sú bájky a legendy normálne. Apropos. Bájky a legendy. Nech sa film tvári akokoľvek sociálne a realisticky - ja by som ho chápal viac ako istý fragment cigánskej Tisíc a jednej noci (nemyslím tým ten turecký seriál) ako "belošskú" sociálnu drámu. Po tretie: fakt OT - kto mi chce povedat, ze bieli nekradnu, nech sa trochu pozaujima o statne podniky, o danove priznannia a zhananie blockov v marci, schrankove firmy, pyramidove sro-cky, eurofondy, firmy co nevyplacaju faktury, marze na niektore tovary, podomovych obchodnikov, uplatky atd. Jeden moj spoluziak zo strednej sa tvaril ako najvacsi kamos dalsieho mojho spoluziaka a pritom mu z pokladne v obchode kradol tisice eur. Po stvrte: Co tym chcel reziser povedat? Podla mna vacsina ludi, co sa pyta tuto otazku zabuda na dve veci - film je fikcia (nech sa snazi vyzerat akokolvek realisticky, ci dokumentárne) a film o romoch nie je povinny riesit socialny problem Romov (teda skor socialny problem nas bielych s Romami). Po piate: preco sa mi ten film vlastne pacil. Preto, ze konecne vobec ukazal ze nejaki romovia na slovensku aj existuju. Preto, ze to neurobil sposobom akym sa k teme stavia vacsina ludi - teda fundamentalisticky a s predsudkami (pozitivnymi alebo negativnymi). Preto lebo nechce nic riesit, snazi sa v prvom rade porozumiet. Lebo priblizuje svet romskej osady - ano vela veci je tam kliseovitych a gycovitych (ale kultura Romov klise ani gyc nepozna), neprinasa nic extra nove co by sme o Romoch nevedeli - ale vediet a vidiet (aj ked cez trochu skreslenu optiku fikcie) je predsa len rozdiel. Jediná vec, ktorá mi trochu vadila, je práve fakt, že v konečnom dôsledku film nezanecháva až taký silný dojem - vďaka tej roztrieštenosti, vďaka tomu, že sa vyhýba riešeniu problémov, vďaka pasivite hrdinu a scenáristickému štýlu, ktorý je podľa mňa problematický, a vďaka šulíkovej poetike, ktorá je vlastne tiež problematická (hoci ju mám, sám neviem prečo, rád - myslím to ťažko prijímané kombinovanie až dokumentárnej autenticity a poetizovania, najrôznejších klišé aj prekračovanie tabu v takú divnú zmes). Skrátka veľmi rýchlo vyfučí z hlavy. ()

pogoman77

Plus filmu je ten, že se nesnaží moralizovat ani jedním směrem (protože politická korektnost nebudu říkat jakými směry). Že jde o cigánského Hamleta je vidět hned a to je celkem problém tohohle filmu, nebýt toho Hamleta tak by konec neměl logiku. Naproti tomu, že jsem dal pouze tři hvězdy a že je film v době psaní komentáře modrý, mohu jeho shlédnutí jen doporučit. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

46. ročník MFF Karlovy Vary