Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

starbrejkr

Maličké zklamání ve mně vězí, protože jsem čekal, že film bude trochu silnějším eposem za svobodu projevu. Beru, že osoba Larryho Flynta je dost specifická, ale příliš mě jeho neustálé půtky u soudů někdy okolo filmu už trochu nebavily. Nicméně ten film má začátek a konec, který mě dostával maximálně. Začátky Hustleru zahrnující první protesty společnosti jsou vykresleny přesně tak, jak to mám u filmů rád a navíc tu je Jan Tříska, který se sice jen párkrát objeví za sklem, ale s tou svojí zatnutou pusou působí démonicky. Na konci si naopak hlavní roli bere Courtney Love, jejíž postupná proměna svůdné tanečnice v totální trosku vrcholící scénou v koupelně je neobyčejně působivá. Celkově jsem takřka celou dobu jednoznačně stál při Larrym, i když se mi trochu těmi zmiňovanými půtkami trochu znechutil. Vyznění filmu je naprosto jasné a má opět (jako obvykle u Formana) nadčasovou platnost...Říkám si, co by na to aktuálně v dnešních dnech řekli někteří nejmenovaní čeští politici, kteří by nejradši žalovali vydavatele po každém maličkém rýpnutí v komiksu... ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Lid versus Larry Flynt je ctižádostivou a manipulativně škodolibou provokací. Zkoumá se pojem osobní svoboda, demokracii navzdory. Vnímat Flynta jako bojovníka za svobodu je velmi troufalý postoj, na prvním místě jeho zájmu stál zisk a osobní prosperita. Vznešenost ideálů se stala pózou a obětí sadistického znásilnění perverzního zvrhlíka s pocitem ublížení. Flynt nebojoval ve jménu svobody, ale za otroctví kapitalismu a lesk moci peněz. Filozofická hodnota svobody je neuctivě ponižována, dospívá se pouze k vytvoření a vytěžení kontroverze a provokace. Lid versus Larry Flynt je o cestě úspěchu kapitalistické formy společnosti, která překročila důvěrně známé společenské konvence a zažité morální pokrytectví. Hlavní postavou provokace morální zatuchlosti je Larry Flynt (zajímavý Woody Harrelson, jako malý Cody Block), zdatný obchodník s nahotou, chtíčem a tělesnou rozkoší. Nutkavé ukojení vlastního nitra idu je jediným skutečným záměrem a v návalu pocitu nespravedlnosti pořádá majestátní křížové výpravy. Pro pomstu, pro vlastní prosperitu, ale také proti přetvářce a křesťanské bigotnosti. Rostoucí blahobyt je osobním a zasloužilým vítězstvím života. Hlavní ženskou postavou je Althea Leasure, později Flynt (zajímavá Courtney Love), striptérka a Larryho životní partnerka. Život je ovlivněn detaily prostředí a tělesnost, byť je výsledkem nízkého idu, je lidskou přirozeností. Důležitou postavou je Alan Isaacman (sympatický Edward Norton), Flyntův obratný právní zástupce. Ideály a potřeby nalezli shodu a společné pragmatické stanovisko a rozvířili vody veřejné morálky. Výraznější postavou je Jimmy Flynt (příjemný Brett Harrelson, jako chlapec Ryan Post), Larryho mladší bratr a stálá pomocná ruka při cestě za blahobytem a bohatstvím. K výraznějším postavám patří také Ruth Carter Stapleton (sympatická Donna Hanover), sestra prezidenta Spojených států a vlivná ochránkyně zásadních křesťanských hodnot člověka. A také reverend Jerry Falwell (Richard Paul), uražený ctihodný muž, hystericky bránící svou pošpiněnou čest, a zatvrzelý obránce bigotní a pokrytecké morálky a tradičních křesťanských hodnot. Z dalších rolí: bankéř a bojovník proti Flyntově oplzlosti Charles Keating (James Cromwell), Flyntův nepřítel a soudce státu Ohio Simon Leis (James Carville), Flyntem znevažovaný soudce Thomas Alva Mantke (D'Army Bailey), nenápadný atentátník (Jan Tříska), zatrpklý soudce Morrissey (sám Larry Flynt osobně), Larryho neznámým prostředím zmatení rodičové (Nancy Lea Owen a John Fergus Ryan, v mladším vydání Kacky Walton a John Ryan), či Flyntovi spolupracovníci při vydávání časopisu Arlo (Crispin Glover), Chester (Vincent Schiavelli) a Milo (Miles Chapin). Lid versus Larry Flynt je filmovou provokací, kde se vznešené ideály zneužívají ve prospěch přízemních principů kapitalistického úspěchu. Formanova tvorba se standardizovala se studiovým prostředím i s komerční potřebou trhu a svou tvář drží jen tématem boje jednotlivce proti stroji establishmentu. Zajímavé, průměrné, manipulativní, škodolibé. () (méně) (více)

C0r0ner

Nezajímavý film o zajímavém člověku. Ne, že bych měl někdy Hustler v ruce, ale celý život obdivuji lidi, kteří jsou schopní z ničeho (legálně!) vybudovat impérium. Larry Flynt k nim bezesporu patří. Miloš Forman však u mě nepadl na úrodnou půdu, protože jsem se celou dobu nudil, tak jako u většiny životopisných filmů. 60% ()

Vignette

Larry Flynt mi poměrně dost připomínal boxera Jakea LaMottu ze Zuřícího býka. Když o něco šlo, oba dělali jednu botu za druhou... Přesto mi provokatér Larry přišel trochu charizmatičtější a na Formanův film se mi koukalo o něco lépe- už jenom kvůli Courtney Love a Edwardu Nortonovi.. a kvůli tomu, že některé scény byly prostě strhující (s projekcí spojený proslov na téma "sex versus válka").. a taky že díky autobiografii Miloše Formana vím o spoustě zajímavých věcí ze zákulisí, na které jsem se mohla při sledování soustředit : ). ()

Andre3000

Všichni dali 4 hvězdy, tak proč né i já:-) Ale vážně tenhle film podle skutečných událostí mě fakt bavil, škoda jen, že ke konci už sem se trošku nudil, ale jinak pohoda jazz. ()

danecek24

54. Zlatý Glóbus za rok 1996 - cena (2) - *Nejlepší režie - Milos Forman, *Nejlepší scénář - Scott Alexander + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Courtney Love, Nejlepší herec (drama) - Woody Harrelson ()

Deverant

The People vs. Larry Flynt se mi spíš nelíbil. Je až příliš tezovitý a černobílý.__________Násilí a sex potažmo sexualita, které se dávají do kontrastu jako něco co ukazovat lze a co nelze, jsou dvě různé věci – hromady mrtvol v Osvětimi se ukazují z jiného důvodu než mechanizovaná lidská těla v pornografii. Právě protiklad mezi iluzí pornografie a autenticitou násilí je ten zásadní rozdíl: porno neukazuje lidskou sexualitu ale prodává její simulakrum, hypertrofovanou pornoverzi sexu. Oproti tomu fotografie násilí jen ukazují, řečeno s Barthesem, „toto bylo“ (a násilí na filmovém plátně je vždy falešné, sex v pornu je vždy falešný i pravý zároveň).__________ Problém amerického pojetí svobody slova je, že stojí na WASP základech a tak je možné popírat šoa, nosit nacistické symboly atp. a „boj za svobodu slova“ se může odehrávat primárně v poli ekonomickém a do politického se pomítat až následně a ne naopak.__________Flyntův boj není bojem proti pokrytectví, není ani bojem za sexuální otevřenost, protože pornografie není synonymem sexuality. A to ani proto, že hájí jen své obchodní zájmy, ale právě pro desexualizaci a ekonomizaci sexu který provádí pornografie. ()

DominikV

Forman je best co se týče vyprávění příběhů slavných, žijících či nežijících osobností. Tenhle film jen potvrzuje pravidlo. ()

campix

Tímhle filmem si u mě Miloš Forman napravil reputaci po zklamání od Přeletu a Muže na měsíci. Dějová linka byla pro mě velmi zajímavá. Jakého mužského by nezajímali osudy známé osobnosti a zakladatele časopisu Hustler Larryho Flinta. I když je osa vcelku jednoduchá jako u většiny životopisných filmů. Jsou o nějaké zajímavé osobnosti, která přinesla do svého odvětví něco trošku jiného, odlišného a měla s tím celkem dost problémů. Vlastně vzhledem k tomuhle filmu, bych řekl, že skoro celý život Larryho Flinta byl pouze o objíždění soudních dvorů po celé Americe. Teď něco k obsazení. Woody je stálice, která mě vždy potěší a ani trochu jsem nečekal, že mi bude alespoň zpočátku sympatická troska Courtney Love, která jakoby zvěstovala svůj vlastní život a tou troskou se stala. Vydařený film, kterému ovšem něco na ty nejvyšší příčky chybí. ()

dr.fish

Musím říct, že Formana opravdu obdivuji za jeho schopnost najít si své "velké téma". Náměty na Muže na Měsíci i Larryho Flynta jsou v podstatě typickým "americkým snem". A Forman si dokáže najít ty správné hrdiny a o nich to natočit. Šťastnou volbou je Woody Harrelson, který s Nortonem táhne celý film. Filmový zážitek par excellence.90% ()

WolfR

Skvělá Formanova režie, vyjímečné herecké výkony a zajímavé střípky z Flyntova životě. Vše to působí tak trošku nahodile a nekoncepčně, 4 hvězdy. ()

majo25

Životopisný príbeh známeho a kontroverzného nemravníka v boji za základné americké právo. Čo je malý krok pre Flynta, je veľký skok pre sexuchtivejšie pohlavie Spojených štátov. Životopisný príbeh je riadne okresaný a viac nahliadame do Flyntovej postele než na jeho život, aj keď vzhľadom na jednoduchú figúrku v dejinách odkrývania nových svetov to najpodstatnejšie sa asi dozvedáme. Žiadny Hugh Hefner to teda nie je. Prekvapujúco film obsahuje málo nahotiniek. Harrelson síce nepatrí medzi mojich obľúbencov, ale toto bude asi jeho životná rola. Škoda, že súdne procesy, teda to najzaujímavejšie na filme, sú viacmenej jednoducho odbité. ()

Flyer

Kontroverzní téma, výborní herci a precizní režie Miloše Formana. Zkrátka skvělý film, který ale dle mého názoru stačí vidět jen jednou. ()

tom88

O filme som dlho nič nevedel, ale o to príjemnejšie som bol prekvapený po zhliadnutí. Forman natočil ďalšiu výbornú drámu, ktorá je blízka aj mladšiemu publiku. Woody Harrelson si právom vyslúžil nomináciu na Oscara a vo filme ma miestami fakt výborne pobavil, človek by to nečakal pri scénach v súdnej sieni ani pomimo, keď sa jedná o drámu tohoto typu. Herci sú skvelí, réžia tiež, scenár dobrý, téma zaujala. Som milo prekvapený a potešený, Woody si u mňa šplhol. Som rád, že som sa k filmu dostal a odporúčam všetkým. 85% ()

Madlenka26

Woody Harrelson ve své životní roli po boku sfetované nicméně hodné a nevyrovnané Courtney Love, která si takřka zahrála sama sebe, proto jí to tolik šlo. Film řadím k nejlepším počinům úžasného ČESKÉHO režiséra Miloše Formana. ()

Noviik

Velkolepý film velkolepého magnáta, který dokázal, že lze dosáhnout všeho, čeho si zamane. Tomu věnoval celý svůj život, položil za to velké oběti a nakonec se mu to povedlo. V tomto příběhu se musel svým způsobem Miloš Forman cítit dobře, nebo alespoň to chápal. Proto je logické, že to dokázal natočit právě on. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)