Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

zmirix

Na české televizní poměry vysoce nadprůměrné dílo. Bavilo mě to,nebylo to předvídatelné, herecké obsazení a výkony vynikající. Přeji si více takových televizních filmů.Nějaké ty mouchy by se sice našly ale ty jsou i v Dexterovi a přece se těší výjimečné úspěšnosti. ()

Fixa

Opravdu skvělej film. Škoda jen, že mi vadily ty známý ksichty. Nechápejte to špatně - Trojan, Abrhám, Preiss, Němec, atd., jsou opravdu páni herci a dokážou role zahrát opravdově, ale tak nějak mi někteří herci ve filmu přijdou, jako pěst naoko. Aňa Geislerová je fajn, ale ta role mi k ní fakt nesedla a měl jsem co dělat, abych se soustředil pouze na děj. Když někoho vyslýchala, nebo když akčně běžela s rozevlátou košilí - prostě ne. Ještě hůř mi tam sedl takovej Langmajer, kterej působil opravdu směšně (asi hlavně proto, že byl tak důležitej, nebo měl opravdu trapnou roli). Nebo Topfer a zednická lžíce. A aby toho nebylo málo, tak ještě pravítko? Nezlobte se na mně, ale já se válel smíchy a to bych asi neměl (s vysvětlením, by to byl spoiler). Je to, ale těžký. Tohle je prostě mnou. Kdyby ve filmu hráli neznámí herci, byl by to opravdu úžasnej film, jenomže by pak nastal problém v jejich herectví. Dost už. Všechno ostatní, ne perfektní, ale vynikající a troufám si říct, že z českých luhů a hájů, není v této oblasti filmu, režiséra lepšího. Samozřejmě se tam najde pár trapností a nesmyslů, ale s tím už se tak nějak počítá (chtěl bych napsat jednu velkou, ale tím bych prozradil mnohé - v detektivce stačí málo a pak je zkažený celý děj). Já jsem za takové české filmy rád a nevidím důvod hledat na něm jenom chyby, jako někteří "opravdoví" znalci zde a ještě bod po bodu je vypichovat a intelektuálně okomentovat. Tihle hnidopichové, ať se jdou zahrabat někam pod povrch děje, kde najdou to opravdové kouzlo. Já zůstanu povrchní a přesunu se k něčemu, co mě nadchlo, ale úplně nejvíc a co mi po celou dobu vyráželo dech, abych posléze po něm lapal a to byla naprosto dokonalá a nádherná kamera, která všemu dodávala tu správnou atmosféru... ()

Montmorency

Kam se hrabe Tom Hanks se svým Ilumináti - my máme Jirku, Aňu a Ivana a ti nám ukázali ''vo co gou''......Až jsem žasla, jak dobré to bylo (i když první trilogie s ďáblíky se mi líbila víc) ()

huspenina33

Jirku Stracha mám rád a je to fakt dobrý, líbí se mi to, tajemné, překvapivé atd. jen dál takových filmů, místo Ordinací, Gymplů, Počátků atd. ()

benji66

Bravo, bravo, bravo. Jeden z mála počinů "porevoluční" české tvorby, který snese srovnání s televizní tvorbou minulou. Vynikající Gaislerová, které to s Dvořákem náramně svědčí a chtě nechtě musím pochválit i Topfera. Protože způsob, jak dokázal pouhou chůzí zahrát, že něco jiného je rabín Tausig a něco jiného zase vystrašený Tausig zednář si zaslouží uznání. Jinak velmi důstojné navázání na Ďáblovu lest, kterou bych ale přece jen zařadil o maličký chloupeček výš. ()

kazimirovic

občas to skřípe v dialozích, někdy se dostavil pocit trapnosti, ale přesto je to jako kompletní balíček na slušné úrovni. Ústřední dvojici to jde krásně dohromady, pravidelně hláškují i díky té blbince se sprostými slovy - "taky bych si dal panáka, ty vole"... :). V rolích obětí samé hvězdy, fakt slušný. Závěr dobrej, někdy stačí o dveřích vědět, netřeba je otvírat... ()

to08.net

Poutavé a napínavé. Zdá se, že Šifra mistra Leonarda dala impuls k práci se symboly, které mohou v nových souvislostech pobavit i vyvolat nové otázky. Vynikající herecké obsazení. Režisér Strach velmi chytře obsadil atraktivní filmovou oblast. ()

Stiwn

zaprvé.. souhlas s uživatelem "verbal" .. a podle mě? Určitě jeden z nejlepších českých filmů tohoto historickomysteriozního tématu.. prefkektní od začátku do konce,pořád sem se bavil,pořád mě to nutilo přemýšlet..byl jsem v ději.. neskutečnej konec,parádní! ..mohu říci jen velké díky Jirkovi Strachovi! pecka! ()

Mykie

Tak tohle se v našich televizních (ale ani filmových) luzích a hájích jen tak nevidí. Jirka Strach je režisér, který by se nejspíš neztratil ani v hollywoodu. Ještě pořád nevěřím tomu, co jsem viděl, celé tři díly jsem na to hleděl s hubou dokořán a srdíčko mi plesalo radostí. Mysteriózní detektivka, která je napínavá, výborně napsaná, excelentně zahraná (ta plejáda herců, kteří opravdu mají co hrát a nepitvoří se jako v jiných českých počinech, to je prostě paráda) a bravurně natočená. Jsem opravdu moc nadšený, že se tohle někomu povedlo a chci víc. Už předešlá trilogie ukázala, že to jde, a pokračování pak jde přesně v duchu větší, lepší, výbušnější ;-) ()

janisricos

Miluju Jirku Stracha, ač věřím, že by mě jako katolík odmítl. Takový smysl pro tajemné filmy tady nemá nikdo. Je to světový, kdyby to netočil s našim rozpočtem. Až bude mít Dan Brown další knihu na zfilmování, má jistotu, na koho se obrátit. Howgh ()

Martazoe

Taková pěkná detektivní oddechovka s oblíbenými herci. Celou esoterickou zápletku beru s velkou rezervou, jen jako takovou kulisu pro vystavění napínavého příběhu. ()

Herrydos

Tak po pauze se ČT opět rozhodla pro velký úspěch sáhnout zase po Strachově variaci na šifru a opět sázka vyšla a dokonce bych řekl že i lépe než posledně. Je to vidět opravdu posun v kvalitě atmosféra lehce zhoustla a naší trojce Trojan Dvořák Gaislerová to stále báječně de ubylo i nesmyslných nebo hluchých míst a opět sázka na rozdělení do tří částí taky perfektně vyšla je moc příjemné že není ke sledování potřeba vidět Ďáblovu lest které tomuhle předchází autoři vás s ní (nebo s tím nejdůležitějším z ní) seznámí z dialogů hlavních postav kteří se se sem tam o dění v minulém dobrodružství otřou. Opět skvělá mysteriózní krimi která od posledně šla hodně nahoru kvalitou. Opět dávám plný počet zcela zaslouženě 5*. ()

Tempter

Že to není myšleno vážně, že ne ??? Bohužel ani jako parodie to nefunguje. Kdysi, to se ještě hrával v Drnovicích fotbal ( i tohle je vtipnější, než jakákoliv replika z onoho seriálu ), tak tam křičeli takoví sešívaní kuci: Seno a vidle. Tehdy jsem fakt nechápal, co tím myslí. Nyní, po shlédnutí jednoho z dílů této rádoby Brownovy taškařice, už to chápu. Do prdele. ()

Jirkacek

Třídílný seriál Ztracená brána z roku 2012 navázal volně na podobný filmový počin Ďáblova lest od stejného režiséra Jiřího Stracha, který se tak o čtyři roky dříve u mne rázem katapultoval mezi nejoblíbenější režiséry. Scénář pak geniální Jirka napsal spolu s mysteriózním spisovatelem Arnoštem Vašíčkem a tato dvojice opět vyprodukovala na české poměry neskutečnou kriminálku. Tolik různých postav, velký počet mrtvol, celá řada neuvěřitelných skutků a mnoho slepých uliček jsem ještě v žádném filmu nebo seriálu českého původu neviděl. Ze seriálu jsem byl jako milovník historie doslova nadšen, protože do něj režisér skvěle zahrnul historickou či náboženskou záhadu a oblékl ji do moderního hávu detektivky. Zkrátka jeho zločinné mystéria mne velmi baví a když jsem viděl nějakou jinou českou detektivku, tak mně připadala jako jídlo bez koření či káva bez mléka a cukru. Jiří Strach tak podle mého názoru dokázal udržet laťku krimi žánru hodně vysoko ! Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu, nicméně jsem byl potěšen, že se vyšetřování opět ujala osvědčená trojice Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Ztracená brána začala vraždou člena zednářské lóže a akademie věd profesora Goldsteina (Stanislav Zindulka), jehož někdo umlátil v pražském kanalizačním podzemí zednářským kladívkem. Šéf pražské kriminálky Bervida (Pavel Rímský) pověřil vyšetřováním Lenku Šímovou (Anna Geislerová), která si jako parťáka vybrala komisaře Petra Sumaru (Jiří Dvořák). Jelikož si s případem nevěděli rady, požádali o pomoc religionistu doktora Runu, jehož si střihl skvělý Ivan Trojan. Ten záhy přišel na to, že zavražděný byl členem tajné zednářské lóže, protože vrah u něj nechal symboly této legendární skupiny. U mrtvoly byla dále objevena neznámá květina, kterou Šímová zanesla do pražské botanické zahrady, kde si ji převzala Táňa Medvecká a ta ji okamžitě předala svému nadřízenému profesoru Haluzkovi (Petr Pelzer). Ten policistům zalhal a řekl jim, že je to druh akácie, ve skutečnosti se jednalo o rostlinu, která se na světě nevyskytovala, pouze se objevila záhadném Voynichově rukopisu, což je ilustrovaná kniha, napsaná neznámým písmem v neznámém jazyce. Podle radiokarbonové datace byla napsána někdy mezi léty 1404–1438 a byla pojmenována po Wilfridovi Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, jenž rukopis získal v Itálii v roce 1912. V současné době je text ve vlastnictví Yaleovy univerzity. Jenže na konci prvního dílu botanika někdo v jeho pracovišti pověsil a devíti ranami z revolveru Glock zastřelil. Ve druhém díle vrah pokračoval v zabíjení členů zednářské lóže, když na řadu přišel znalec podzemí Kruml (Josef Abrhám), kde se odehrávala většina napínavých okamžiků seriálu. A netrvalo dlouho a byla tu čtvrtá oběť, vysoce postavený židovský odborník Taussig (Tomáš Töpfer), který před svou smrtí pošeptal podivná slova Runovi. Jednou ze záhadných postav byl syn zabitého profesora Goldsteina a další člen lóže Samuel (Pavel Kříž), u něhož jsem pořádně nevěděl, jestli s vraždami má něco společného nebo ne. Podivně se choval další člen akademie věd profesor Rohan (Viktor Preiss), který se dokonce dal na útěk před policií, která ho měla za podezřelého když zjistila, že botanika někdo zabil Rohanovou pistolí. Do výčtu zbýval poslední, sedmý člen zednářské lóže, který byl odhalen až v samotném závěru seriálu. Napnutý jsem byl tedy až do konce a i když jsem seriál viděl už třikrát, pokaždé mne velmi bavil. Moje zvědavost byla samozřejmě ukojena, jak to dopadlo ale prozrazovat nebudu, nicméně vše souviselo právě s tajemným Vojnychovým rukopisem. Samotná existence této knihy a četné legendy s ní spojené, vyvolávají stále řadu otazníků. Historici i badatelé se už po několik staletí marně pokoušejí odhalit tajemství jejího původu a vzniku. Jedním z nich byl autor scénáře tohoto seriálu Arnošt Vašíček, kterého jsem vždy obdivoval a od něhož se mi líbil jiný seriál Strážce duší či jeho dokumentární filmy. Každopádně miniseriál Ztracená brána a její historický a mystický význam mne opravdu oslovil, protože mne historie hodně baví a záhady také můžu jíst po kilogramech. Navíc zde nechyběl břitký humor, jiskření mezi oběma vyšetřovateli a hodně tajemství, které mám rád. Dokázal jsem odpustit i docela dost nelogických nebo nevysvětlených scének - třeba když botanička Medvecká našla visícího profesora, jehož někdo před půl dnem, ale pořád z něj crčela krev na její mobil. Profesor Rohan se zase po propuštění z vazby nenechal odvézt právníkem domů, ale kráčel středem silnice a nechal se přejet svým vrahem. Třešinkou na dortu nesmyslů byl neviditelný tajný agent Zábranský (Jiří Langmajer), který mluvil s Geislerovou a Dvořákem, ale nikdo ho na záznamu policejních kamer neviděl. Z dalších rolí bych ještě zmínil milenku mladého Goldsteina s bujným poprsím (Jana Pidrmanová), posměvačného policistu Jandáka (Matěj Hádek), který na konci dostal co si zasloužil, členku tajné služby a bývalou manželku Sumary Ormovou (Zuzana Stivínová mladší), vtipného patologa (Martin Myšička), který se objevil už v Ďáblově lsti, stejně jako skvělý opat broumovského kláštera (František Němec). Vysloveně štěky si v seriálu střihli Martin Preiss (právník Rohana), Martin Stropnický (děkan fakulty), Tomáš Hanák (šéf tajné služby), Stanislav Fišer (rybář v loďce na Vltavě) či samotný režisér Jiří Strach jako mnich. Suma sumárum, Ztracená brána ode mne získal pět hvězdiček na bráně *****. () (méně) (více)

PowPow

Vytvořit mysteriózní kriminálku v českém prostředí tak, aby nevyzněla směšně, je umění. Strach je ale natolik schopný vypravěč, že mu tu nesmyslnou a nelogickou mytologii sežerete i s navijákem. Míra mého zaujetí a vtáhnutí do děje je přímo úměrná době sledování - od počátečního nezájmu až po třetí díl, kdy bych byl schopen zavraždit kohokoli, kdo by mi stál před obrazovkou. Závěr v chrámu toho bohužel zabíjí víc, než sám Langmajer - do poslední chvíle netušíte, kdo za tím tedy stojí, jak to všechno dokázal a jak do toho zapadá celá ta mytologie. A jak to skončí? Dlouho budované napětí a očekávání kulervoucí akce zničí dvouminutová konverzace. A co je vysvětleno? Nic. Ty kousky do sebe jednoduše nezapadnou, všechno je vysvětleno tím, že "nadpřirozeno". Bylo by to klidně pět, takhle tak tři a půl. ()