• fragre

No teda, toť mysticko-záhadologický opus, který svou blbostí předčí i Dana Browna. Tak hauzírník se záhadologií a okultismem Vašíček uplacíroval opět své šlaky v naší veřejnoprávní TV a pan režisér se pokusil napravit si reputaci na poli, kde ztroskotal na Santiniho jazyku. Je to sice lepší, ale reparát se nezdařil. Když už pominu tu mystiku jak vystřiženou ze sobotní přílohy Mladé Fronty Heute, logické chyby a nepravděpodobnosti v ději, tak mne překvapují mdlé výkony zde vystupujícího herectva. Pokus obšlehnout Muldera a Scullyovou, tedy cool pár, kde by to jiskřilo intelektuálně a eroticky, nevyšel, a jeden se ptá, zda ta Aňa vůbec umí hrát. A obraz policejního sboru zde doráží ouplně blbej mladej policajt a šéf, jenž neustále řve svým mužným, leč z reklam a dokumentů zcela profláklým hlasem. K tomu to panoptikální žido-zednářské bratrstvo, před jehož rejdy je diváctvo nenápadně varováno, to už je spíš karikatura. Pak už nepřekvapí ani ten přiblblý konec, kde po poodhalení úžasného mystického tajemství má I. Trojan v tváři výraz mírně retadovaného dítěte, kterému se konečně podařilo zavázat si botku. Největším kladem jsou pak lokace, zvláště ty podzemní chodby, které by dělaly čest každým Stínadlům.(1.11.2012)

• Britrik

Tentokráte musím Jiřího pochválit:) Seriál se mi docela líbí, kéž by Církev stále fungovala tak, jak funguje ve filmu a mnozí pastýři nebyli těmi, kdo "budují synkretické náboženství." Což bohužel jsou a zástěra v šuplíku je dost pravděpodobná. Natočené svižně, vtipně. Nikdy bych neřekl, že Praha plná turistů a kýčovitých reklam skrývá stále tolik kouzelných a tajemných zákoutí. Jen by mne zajímalo, kolik herců nemuselo zednáře hrát. Minimálěn Töpfer se svým vulgárním judaistickým odporem ke křesťanství se asi moc přetvařovat nemusel. Ovšem za ten přihlouplý závěr hvězdu dolu. Není to vina Strachova, ale vina dementní předlohy.(17.9.2012)

Ne že bych byl ze zedníků Strachy bez sebe, ale je vidět, že si Jířa dal Strašně záležet. Sice typicky česky provinční, ale více než koukatelné. Mimo to, mě občas štve, že nerozumím Geislerce co řiká. Lepší než první série, doufám, že bude další.(26.11.2013)

• - Na začátku druhého dílu, kdy Sumara (Jiří Dvořák) při příjezdu do botanické zahrady přeje dobré ráno, hodiny ukazují 14:00. (jecmen2)

• - Režisér Strach si zahrál drobnou roli mnicha zpívajícího ve sboru v břevnovském kostele Sv. Markéty. (milaneg)

• - Příběh se sice odehrává v Praze, ale většina záběrů z podzemí pochází ze Znojemského podzemí. Dále se filmovalo např. v pražském metru, pod Čechovým mostem, u Motolského potoka, v pražské čističce odpadních vod či ve Vyšehradskéých kasematách. (wirtr)