Dobře udělaná mysteriózní kriminálka (opět notně zkřížená s komedií), jen mi tenhle subžánr moc k srdci nepřirostl. Je to udělané zhruba stejně dobře jako Ďáblova lest a i konec se tentokrát povedlo vybalancovat. Pořád lepší než ty hollywoodské Šifry (70%).(23.9.2012)

No, spíš Ztracená Browna: Ivan Trojan v béžovém sáčku á la Tom Hanks v Šifře (tomu ho zase oblékl Dan Brown, který ho tak rád nosí:-)) neustále něco vysvětluje svým dvěma souputníkům, takže časté mluvící hlavy, jako v Šifře...A jako v poslední době všude - jedna mrtvola nestačí, musí jich být hafo:-) Šifra bohužel není moc dobrá předloha, vždyť ani ta knížka se nedá číst podruhé a filmové zpracování je už zcela zapomenutelné. Až to nebude mít tak silnou konkurenci jako dokumenty na dvojce nebo Vatela, jako včera, tak mě to možná udrží a zkousnu i Geislerovou. Totálně nevyužitý herecký potenciál Jiřího Dvořáka, zato výborný Pavel Kříž, až karikaturně - promiňte, nenapadá mě lepší výraz - hajzlovský.(17.9.2012)

Ta analogie s Šifrou mistra Leonadra a Andělé a Démoni je zajímavě sympatická. Volné pokračování, které je lepší než první film (série), konflikt mezi vědou a vírou (byť v případě Ztracené brány méně výrazný než v A&D), plno odkazů na historické reálie. Napínavé, komplikované, skvěle provázané. A ty některé drobné nedostatky lze hravě odpustit.(11.9.2015)

• - Spoiler: V prvním díle, kdy dr. Runa (Ivan Trojan) hledá Voynichův rukopis na internetu v policejní kanceláři, je v liště vidět otevřený wordový soubor s názvem "balistika střel haluzky", v té době ovšem po prof. Haluzkovi (Petr Pelzer) ještě nikdo nestřílel. (stanii.vet)

• - Příběh se sice odehrává v Praze, ale většina záběrů z podzemí pochází ze Znojemského podzemí. Dále se filmovalo např. v pražském metru, pod Čechovým mostem, u Motolského potoka, v pražské čističce odpadních vod či ve Vyšehradskéých kasematách. (wirtr)

• - Na začátku druhého dílu, kdy Sumara (Jiří Dvořák) při příjezdu do botanické zahrady přeje dobré ráno, hodiny ukazují 14:00. (jecmen2)