Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

BS

Outsider, který to ukáže všem (i těm co nechce), to tu ještě nebylo (aspoň v rámci sci-fi). Obzvlášť, když děj nění nijak růžový a nevíme, kdo je vlastně ten špatný nebo hodný. Můžu směle doporučit. ()

lennyd

Poslední bitvu sice vojsko Země vyhrálo, ale válka vyhraná zatím není. Všem na Zemi je jasné, že příští útok nepřítele může být zničující. A tak jsou dopředu trénování noví velitelé, od dětských let trénování na to být nejlepším, bez citů, bez přemýšlení ochotných nasadit cokoliv za úspěch finálního boje. Jedním z takových je Ender, který postupuje náročným kolotočem výcviků a bojů o to, kdo bude nejlepší, aby se - dříve než sám nebo kdokoliv jiný tušil - stal vedoucí silou v poslední bitvě... Knihu jsem (zatím a bohužel) nečetl, takže jsem k tomuto filmu přistupoval jako čistý list papíru (tedy, kromě hype, který se kolem tohoto filmu strhával). A nakonec musím říct, že jsem si film docela užíval, i když jsem si říkal, kolikrát se bude opakovat stejná scéna dokola (Ender někam přijde, nejdřív dostane do držky, pak ukáže že je nejlepší, a postoupí dál - poprvé, podruhé to bylo ještě fajn, ale znovu a znovu?). Nicméně závěrečná bitva (byť jsem trochu danou situaci očekával) byla úžasná, vizuální stránka celého filmu strhující, a hudba (Steve Jablonského) jabysmet. Jedinou výtku bych snad měl k hereckému obsazení, a to hlavně postarší generace - Harrison Ford mi připadal, jako by byl celou dobu pod parou, a Ben Kingsley se to ani nepokoušel skrývat... ()

venison

Žádná super sci-finka to teda není, ale jde o zajímavý a originální nápad.. Literární předlohu jsem nečetla, tak nevím jak se kvalitativně liší od předlohy, ale rozhodně mě námět zaujal, zpracování bylo poněkud slabší.. Dobré efekty všeho druhu jsou v dnešní době s dobrým budgetem standard.. Jinak mě tam nějak všichni herci rozčilovali (včetně Forda).. Na mě udělala dojem "Enderova hra", že byla jen převyprávěna, nikoliv odžita.. Povrchní záležitost bez větší emocionální hloubky :-( ()

ywo666

Zaujímavý film, ktorý ale nakoniec došiel tam kde som si myslel. Ak prvé musím zmieniť, že mi bol prezradený strašný spoiler, ktorý trochu znevážil koniec. A nie som s tým kompromisným koncom spokojný. Celý čas to vyzerá celkom drsnejšie ako to naozaj je. Také Metro 2033 bolo síce iné, ale koniec bol podobný a dokonalý. Nekompromisný. A tak škaredých predstaviteľov ako Asa a Hailee museli dlho hľadať. Ako herecky je tio fajn. Vizuál je dokonalý. Atmosféra počas filmu funguje. Hudba tiež super. Ale moje nádeje aké som do toho vkladal sa mi nevrátili (aj keď dnes naši hokejisti prehrali na olympiáde so Slovinskom 3:1, a tam to sklamanie je väčšie). Celý čas som chcel dať 4*, ale na záver musím ísť k 3. Proste to nebolo ono. 70% ()

elanius

(35/2014) / Prekvapuje ma, ako veľa sú divaci schopní odpustiť Sci-Fi filmom. Nielen v Ender's Game, vo všeobecnosti. K filmu som pristupoval len ako divák, o knihe som netušil takže nemusím filmu odpúšťať to čo naviac vedia čitatelia. A bez týchto dodatočných informácií ma film veľmi nenadchol. Tváriac sa veľmi vážne ordinuje rýchlopríbeh s naivne emotívnymi, alebo zbytočne siláckymi scénami. A k tomu príbehové skratky každých pár minút. Koniec pre mňa osobne prúser, malému proste mierne preplo. Pár chvíl strávených v "Mind Game" mi proste nemohlo pomôcť vnímať záver filmu vážne. Na druhú stranu, keď trošku privriem očko, originálny technický prístup k tréningovým centám vo vesmíre pomohol k slušnej zábavnosti po väčšinu stopáže. (6/10) ()

Duoscop

Tohle byla ale trapárna. Poslat do boje náctileté blbečky, nechat je řídit lodě za desítky miliard dolarů a ještě k tomu ten konec? A to sem se na to tak těšil. ()

Pavlínka9

S knihou nebudu rozhodně nic srovnávat - to je příběh sám o sobě a ještě ke všemu jsem knihu hlavně nečetla :) Na to, že nejsem fanoušek podobných tipů, jak filmu, tak celkově nefandim tomuto žánru asi jako většina uživatelů, kteří se k tomuto filmu vyjádřili - dostalo mě to. Film je bravurní a ani mě nechytla grafická část filmu, jako psychologické prostředí, které se dá v tomto snímku krájet. Soustředěnost, taktika a schopnost chovat se jinak než ostatní a ještě ke všemu být tak mladý...Chytlo mě to na plné obrátky, a mít za soupeře sice skoro stejně vysokého kluka, ale o pár let staršího a méně bojácného - to byla třešnička na dortu. Respekt a touha člověka se schopnostmi zachránit planetu, dotáhnout tam, kam potřebujou - jsem z toho celá paf. Poslední zkouška výcviku byla precizní a když jsem pár vteřin po výhře zahlédla výrazy "velitelů" - věděla jsem, že je něco jinak...Reakce Endera na danou situaci je skvělá, přístup všech ostatních také a myslím si, že abych se ponořila více do psychologie všech postav a pochopila další vývoj, půjčím si někdy i knižní předlohu ;) ()

terunka003

Napínavé, sci-fi, akční, bez hluchých míst, dětské, evoluční, bojové, podlé (ach ty dospěláci). Knižní předlohu jsem nečetla, takže to pro mě bylo nové a nečekané. Zajímavý počin, o dětských géniích, kteří jsou schopni zachránit svět proti mimozemským parazitům. Sice ty jejich tréninky v přestřelkách mě trochu mátly, ale v závěru jsem pochopila. Každopádně opět šlo o drzého problémového spratka, který vyhladil celou populaci mimozemců, ale... (kdybych nebyla vychovávaná v tom, jak být pokorná a poslušná a uctivá, tak jsem to možná taky někam dotáhla). A abych nezapomněla, Ben byl na scéně pár minut a všechny je strčil do kapsy, bravo! ..jdu si pro dort, z tý jejich molekulární stravy mi vyhládlo.. ()

noriaki

Nejsem zastáncem názoru, že kniha je vždy lepší než film. Pádné argumenty v podobě Kmotra, Forresta Gumpa nebo Mlčení jehňátek doplňuje nekončící plejáda skvělých snímků natočených podle málo známých předloh. Nebo jste snad četli Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Čelisti? V případě Enderovy hry je to ovšem ryzí pravda. Adaptace Gavina Hooda si vzala z myšlenkově bohaté a extrémně atmosférické knihy to nejlepší, ale co naplat. Do dvou hodin stopáže se všechno nevlezlo. Scénář něco rozvinul, něco nakousl, něco naznačil a něco úplně vynechal. Působivosti to neuškodilo, jenže o drtivém dopadu románu Orsona Scotta Carda si film může nechat jen zdát. ()

romajz15

Film je to pěkný, efekty skvělé, herci talentovaní, ale něco tomu prostě chybí. Nejspíš je to moc velká část děje zaměřená na výcvik, a málo bitev. Ovšem na další díl bych se s radostí podíval. ()

Narya89

Na tenhle snímek jsem se hodně těšila už od chvíle, co jsem se doslechla o jeho zfilmování, protože jsem už měla možnost přečíst všechny Cardovy knihy o Enderovi. Ta první - Enderova hra - je přeci jen trochu specifická, protože se snaží zachytit mozek malého kluka s geniálním strategickým myšlením. Nicméně jsem byla trochu skeptická ohledně toho, jak se dá to všechno zfilmovat, především bojová škola se zdála jako velký oříšek. Po zhlédnutí musím říct, že ačkoliv by určitě šlo spoustu věci udělat lépe, efektivněji, detailněji či více do hloubky, celkově se film držel předlohy a zhostil se jí se ctí. ()

hroubek

Milé překvapení. Samotná existence filmu ve mě nevyvolávala žádné reakce. Prostě to byl film, na který bych se koukl poté co bych si přečetl několik komentářů nebo recenzí, které by museli být pozitivní. Pak, ale přišly první ukázky a film mě začal trochu zajímat, ale pořád jsme nebyl přesvědčený, že by stál za to, aby byl viděn v kině. A v tuto chvíli si můžu začít sypat popel na hlavu, jelikož jsem se hodně spletl. Enderova hra se moc povedla. Předlohu jsem sice nečetl, ale film mě bavil od začátku až do konce, což je pro mě důležité. Režisér Gavin Hood u mě pěkně stoupl po tomto filmu. Hoodovi se velmi dobře povedlo prodat příběh a svět, ve kterém se film odehrává a to i za předpokladu, že jste o něm v životě neslyšeli. Dalším plusem je to, že Hood natočil film mnohem dospěleji, než se na první pohled zdálo. Díky tomu si ho dokážou vychutnat jak děti, tak i dospělí a samotné poselství pochopí bez problémů. Asa Butterfield na první pohled vypadá jako adept na šikanování, ale jeho herecký projev je opravdu moc dobrý. Během pár minut si k němu vybudujeme sympatie, které nám vydrží až do konce filmu. Navíc Butterfield je dost talentovaný, takže není vůbec žádný problém mu uvěřit jeho postavu se vším všudy a to ať už jde o emoce, strach, lásku k rodině či pocit osamělosti. O trochu hůře jsou na tom ostatní postavy, ze který je nejvýraznější Harrison Ford. Ford má zde roli, která mu nedělá vůbec žádný problém a bravurně prodává každou svou scénu, zvláště dialogové si moc užívá. Ben Kingsley toho k hraní moc nemá, totéž platí i o Viole Davis, která pronáší dialogy o psychologické stránce. O to více si pak užijeme Abigail Breslin a Hailee Steinfeld, které v příběhu mají velký význam pro motivaci hlavního hrdiny. Hodně mě zaujalo jak rychle jsem se dostal do příběhu a do toho co v daném světě dělo/děje. Samotný výcvik byl hodně zajímavý a měl spoustu dobrých nápadů. Totéž bych mohl napsat i o akci, které je ve filmu méně, ale to spíš beru jako plus, než jako chybu. Potěšil mě konec, který je správně jiný a ukazuje, že existují i jiné možnosti. Jedinou velkou chybou je krátká stopáž, jelikož film by potřeboval trochu zpomalit, aby měl možnost prodat ostatní postavy, přidat příběhu další hrany atd. Enderova hra je velmi dobrá podívaná, která jistě potěší každého fanouška sci-fi. ()

Brain-D

Bylo to skvěle natočené, ale můj komplex vůči dětským a zde obzvlášť arogantním hrdinům zbrzdil hodnocení, které by mohlo být určitě vyšší. Řemeslně tu nic nechybělo a beru to jako úvod do pozoruhodné nové série, na kterou jsem i přes svoje výhrady zvědavý. ()

Pump

Výborný film, který předlohu následuje zlehka. Nebudu zde vůbec kritizovat, jsem rád, že mou nejoblíbenější sci-fi natočili. Nejprve se mi film zdál trochu hloupý, ale nakonec jsem si zvykl. Výsledný dojem předčil mé očekávání. ()

Sany33

Poznáte ten pocit keď si prečítate knihu a potom podla nej natočia celovečerný film a vy v tom filme spoznávate hrdinov vašej obľúbenej literatúry? Ale bohužiaľ je tu aj tá druhá strana keď ste knihu nikdy nevideli a režisér sa vám ju snaží natlačiť do ani nie dvojhodinového filmu. Enders Gamee je ten druhý prípad. Kindermafiáni sú jedinou záchranou ľudstva pred nechutnými termiťákmi, ktorý v konečnom dôsledku (aspoň ako som ja pochopil) nie sú až také hovadá ako sa celý film zdá ale chcú iba prežiť. Asa Butterfield nech sa len pekne drží filmov na city ako je Hugo a jeho veľký objav alebo Chlapec v pruhovanom pyžame a nech sa prosím pekne nejebe do scifi. Veľmi pekne ďakujem. Inak vizuál nádherný pointa nulová a herecké obsadenie ... no povedme si úprimne Harrison bol najlepší. 55% ()

Trustme

Teorie velké bitvy. Mladý Sheldon Cooper jako vyvolený vojevůdce poráží v simulátoru Ender's Game výplody své nerdovské fantazie. Počítačová generace mladých diváků odrostlá z báchorek o čarodějnických pottrech, tímto dostává více dospěláčtější film o školácích zachraňujících svět před zlem. Film, kde dospělí cvičí psychicky nevyzrálou mládež do podoby psychicky narušených bojovníčků alibistickým postojem: Děcka, tak teď je osud planety jen a jen na vás, my počkáme zatím vedle, než tu bitvu dobojujete. Mládí vpřed! ()

VanTom

Úvodní hodinka nesmlouvavě tvrdého cepování mladičkých kadetů bezmála nadchla, po přesunu na velitelskou základnu však začalo být mnohem zjevnější, jakým zkrácením, zhuštěním a osekáním musela předloha (nečetl jsem) projít. Proběhla totiž víceméně jedna větší simulátorová bitva (s překvapením), jejíž morální dvojakost odbyla krátká hádka. Čím dál absurdněji také působila základní premisa dosazení prepubertálních děcek po několikaměsíčním výcviku a bez sebemenších bojových zkušeností do velení celé armády, protože... mají rychlejší a intuitivnější reakce z hraní her? Ale no ták! 7/10 ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013