Skupina odhodlaných ruských vojáků se uprostřed zničeného města ze všech sil snaží před nemilosrdnou německou armádou ubránit strategickou budovu. Během obléhání vzniká mezi vojáky a mladou ruskou ženou, která v domě žije, nečekané pouto. Režisér Fedor Bondarčuk ve filmu Stalingrad zkombinoval napínavé bojové scény s lidským dramatem ruských vojáků, několika zbývajících civilistů a německých okupantů. (Bontonfilm)

Cervenak

Snaží sa to vyzerať epicky, ale celé sa to vlastne odohráva v dvoch barákoch na jednom námestí. Chce to byť moderné, ale je to typicky putinovská post-socialistická propagandistická sračka. Chce to byť scenáristicky prepracované, ale je to vo vykreslení postáv, vzťahov a emócií dokonale nefunkčné. Gýč, pátos a nemotorné napodobňovanie amerických vzorov - typická vzorka súčasnej ruskej kinematografie. ()

Nach

Spíše než historický pohled do jedné z nejkrutějších bitev v dějinách lidstva, jde spíše o vizuálně bohaté, příběhově chabé, atmosféricky nedokonalé a ve výsledku nijak originální válečné drama, kde parta rusů brání jeden zničený dům a početnější skupina nacistů se ho snaží dostat zpět. Postavy jsou ploché, nevýrazné a na ruské straně převážně moralistické. Nacisté krom kapitána Kana v podání Thomase Kretschmanna jsou jen figurkami v poli, kteří mají vyvolat nenávist vůči nim a v bitvách padají nesmyslně jeden za druhým. Thomas Kretschmann je zde však paradoxně nejzajímavější postavou filmu. Ač se nedá říci, že se jakákoli postava zde nějak vyvíjí, právě postava kapitána Kana má k tomuto vývoji nejblíže. Nebýt jeho procentuální hodnocení by bylo ještě nižší. Režisér Fjodor Bondarčuk je takový ruský Paul W.S.Anderson. Jeho film si též libuje ve zpomalovačkách. Má tu a tam opravdu úžasné panoramatické záběry, efektivní efekty i technicky vypiplané akční pasáže. Bohužel, stejně jako zmíněná americká alternativa, Bondarčukovo film působí stejně béčkově. Pokud si tedy přejete sáhnout po áčkovém kvalitním film pojednávající o Stalingradské bitvě, rozhodně svůj úhel pohledu obraťte na stále nesmrtelný Nepřítel před branami. Tento zmíněný skvost z roku 2001 je stále ve všech ohledech lepší i zajímavější. Takže ve výsledku Stalingrad z roku 2013 místy potěšil, ale jinak byl celkem zapomenutelný. 60% ()

maddy

Saving Private Ryan meets 300 .. nie, v tomto prípade samozrejme žartujem! Od oboch filmov ma Stalingrad totiž na míle ďaleko. Pusťte si trailer, teraz si ho pusťte ešte raz a teraz zahoďte všetky prípadné očakávania. Je totiž možné postaviť film len na vizuále? Z časti síce áno, ale chce to silného tvorcu. Stalingrad ho bohužiaľ nemá. To, že film nedbá na presné historické reálie a udalosti som mu schopný bez najmenšieho problému odpustiť. Plne akceptujem jeho videoherný vizuál, ktorý je v tomto prípade vycibrený do najmenšieho detailu. Štylizovaný podobne ako Snyderove 300 alebo Sucker Punch a bez nátlaku priznávam, že pre podobný vizuál mám pomerne slabosť. Spomaľovačky majú niečo do seba a ruská produkcia po technickej stránke v tomto prípade v ničom nezaostáva za tou americkou. Ale v dnešnej dobe už samotný takýto vizuál nie je ničím zaujímavý, nebodaj originálny, pokiaľ mu chýba akákoľvek prídavná hodnota. A to je presne prípad Stalingradu. Možno keby sa zameral viac na akciu, tak mohol fungovať, ale tej tu je skutočne pramálo. Začiatok s nalodením ešte vyvolá prísľub efektného akčného filmu, avšak následne sa dej situuje len do jednej rozpadnutej budovy a ponúkne už len pár chvíľkových efektných momentov (napr. pád lietadla). Načo potom podobný vizuál, keď ho film plnohodnotne nevyužíva?! To by možno nebol až taký problém, keby mal film plnohodnotný príbeh. Ten sa síce väčšinu času sa zameriava na postavy, ale scenár je maximálne jednoduchý, nezaujímavý a celý ten vyše dvojhodinový pokus o vojnový film stojí na nezmyselnom rozprávaní si zábavných historiek vojakov a snahe zbaliť jednu hlúpu Rusku v rúcajúcom sa paneláku obklopenom Nemeckou armádou, ktorá má evidentne aj so všetkou technikou veľký problém so zabitím šiestich Rusov. Heroické reči otravujú a herci zahrajú len to čo sa od nich vyžaduje, ale chýba výrazná hlavná postava, na ktorej by divákovi aspoň trocha záležalo. Celý dej je navyše úplne nezmyselne orámovaný katastrofou v Japonsku, kde Rus zachraňuje Nemcov zo zavalenej budovy a popritom im rozpráva históriu Stalingradu. Zmysel však tento úvod a záver situovaný do súčasnosti nemá absolútne žiaden, len umelo naťahuje film o ďalšie už tak poriadne sa vlečúce minúty. Nehovoriac o tom, že o Stalingrade sa tu nedozvieme zhola nič, keďže film sa sústredí len do jednej budovy, ono sa však nedozvieme nič ani o postavách, pretože na všetkom okrem vizuálu tu nezáleží. A ten je bohužiaľ využitý aj tak len v pár minútach filmu. Škoda, mohol to byť slušný vojnový film, ale jeho tvorca sa vydal cestou, ktorá k zvolenému štýlu vôbec nesedí. Na akčný film pramálo akcie, na vojnovú drámu pramálo príbehu, pútavých dialógov alebo dôveryhodných postáv. Jedine, čo tak môže divák vnímať sú slušné efekty, občasná fajn akcia a dobrá kamera. Ale čo z toho, keď to mu vystačí tak prvých 10 minút a medzitým kým sa prepracuje k ďalšej zaujímavej asi dvoj-minútovej scéne tak 3x zaspí pri zbytočných rečiach nezaujímavých postáv a takmer neexistujúcom deji. CELKOVO: 2* (4/10) () (méně) (více)

T2

Rozpočet $30miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $68,245,261▐ v prvom rade som čakal viac výpravnú, veľkolepejšiu sondu, suma sumárum ide skôr len o také komornejšie poňatie odohrávajúce sa na dvoch zdevastovaných miestach medzi hŕstkou sovietov brániacich dom na spadnutie a obliehajúcich Nemcov, príbehy ktoré sa navzájom dopĺňajú, občas to dejovo odbočí aj na obliehanie okolo mesta ale to je vždy len krátky prešmyk cez ostreľovanie, film neurazí ale nedá ani nič na vrch, taký priamy konkurent Nepriateľ pred bránami(2001) má ďaleko viac ponúknuť a ten zatiaľ považujem za najpôsobivejší ohľadne danej témy, na druhú stranu ale treba tvorcov pochváliť že dokázali za skromnejší rozpočet dosť veľa, vizuál je ako omalovánka, akcia a dokonca spomalovačky majú čosi do seba, herci niečo uhrajú aj keď riadny ťahúň čo by poriadne strhol tu citeľne chýba, priemer čo stojí za pozretie /60%/ ()

Marek1991

Zabudnite na sovietske podanie, zabudnite na nemecké podanie, či skvelé americko-britské, toto je niečo úplne iné. Nečakajte ani učebnicový priebeh, toto je umelecké dielo v digitálnom prevedení, ktoré má však aj od hry Call of Duty trocha ďalej, je to proste niečo nové, na podobný film si nespomínam. Škoda, že napriek tým životopisným vsuvkám, si ma takmer žiadna postava veľmi nezískala. Kretschmann spolu s Fyodorovom k tomu mali najbližšie, no v pamäti mi skôr asi zostanú tie kamerové zábery. Nevidel som to v 3D, no napriek spomalovaniu, tam tej akcie dosť chýbalo a pátosu tam kvôli hudbe bolo ozaj dosť, tiež tie konverzácie z toho vyrábali priam ľúbostný film, no ani z toho veľa nebolo, dokonca ani ruské megalomanstvo nadosahuje napríklad taký Pearl Harbor ani zďaleka. Proste akoby sa niečo načalo, no po akejsi prvej pätine zaseklo, aj keď dokonca ani úvod a záver ma nejak neoslovili a to mne vôbec nevadia nejaké hrdinské, poučné, vlastenecké, no svojim spôsobom ľudské motívy. Technicky to vyzerá byť zvládnuté, no obsahovo je to dosť prázdne, navyše zabitie niekoho s tým, že iný spôsob nepoznám a nedospetie k iným pohľadom, či nadhľadom nad veci, tak to je trocha smutné. Dokonca som si dlhú dobu pripadal, ako keby sa to dialo ku koncu leta, ten požiar tam trval príliš dlho a bol veľmi výrazný a tú akúsi zimu som si veľmi neuvedomoval, ale neviem, nebol som tam vtedy, iba mi to prišlo príliš digitálne, nereálne, tú atmosféru každého pocitu pri stláčaní spúšte na zbrani so studenými rukami, tú brutalitu, bolesť, to proste tam nebolo podľa mňa a myslím, že Bondarčuk sklamal, najmä nové generácie si z toho nemusia nič zobrať, napriek tej prehnanosti. Čakal som niečo na štýl vystupňovaného a viac zreálneného Pianistu, čakal som jatky, neustále útoky, proste priblíženie skutočných udalostí, no toto je len priemerné dielo pre moderného nenáročného diváka, z môjho pohľadu. ()

• Film byl natočen ve 3D na digitální kamery Red Epic v rozlišení 5K. (Hawaj)
  • Nemecký herec Til Schweiger odmietol rolu vo filme, pretože nechcel stvárniť dôstojníka nacistického Nemecka. (sashazv)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)