Po malém nedorozumění, které nakrátko narušilo hladký chod velkého hotelu Modrá hvězda, přichází do zchátralého stejnojmenného hotýlku jeho nová mladá majitelka Zuzanka. Odhodlaná postavit upadající dědictví na nohy, začne prohánět tři mládence, kuchaře Zdeňka Junka, básníka Františka Sojku a hudebního skladatele Jirku Tůmu. Navlečeni do číšnického fraku a kuchařské čepice si mají odpracovat svůj dluh za několikaměsíční bydlení v hotelu. Jirka, stejně jako jeho dva kamarádi, podlehne kouzlu nové šéfové a doufá, že bude tím, kdo se stane jejím vyvoleným. V té chvíli ovšem přichází Vladimír Rychta Rohan, který hodlá dostát rodinné tradici a uspořádat v hotelu Modrá hvězda zásnubní hostinu. Bez ohledu na jeho stav. To se ovšem pranic nelíbí jeho svéhlavé snoubence Miladě Landové. Naštěstí je tu sympatická Zuzanka, která okouzlí neobvyklého hosta natolik, že zruší zasnoubení a dá přednost manželství s roztomilou, byť chudou hoteliérkou. Nešťastně zvolený text telegramu, kterým nadšený Vladimír oznámí své rozhodnutí rodině, je příčinou řady komplikací, které vedou nakonec k tomu, že Zuzana skončí v posteli Milady, Vladimír v uniformě recepčního a Milada s Františkem na policejní stanici. (TV Nova)

cariada

Nataša jako majitelka hotelu ne zrovna prosperujícího s husím brkem za klobpukem. A trojice spolubydlících L.Pešek,J.Pivec a A. Novotný. Do toho O.Nový ,který v tom hotelu se hodlá oženit ,jenže jeho vyvolená A. Mandlová ,jako vždy rozmazlená snobka čeká na něj ve stejnojmeném hotelu ,ale na jiném místě. Za zmínku stojí role strážníka v podání Jára Kohouta a opilého Ference Futuristy. ()

Elyssea

No nevím, jsem z toho celkem rozpačitá. Z celé té zápletky se dalo vytřískat ještě mnohem víc. ¨Takhle to celé zamrzlo v tom baru. Mám moc ráda Natašu Gollovou, ale tohle se mi příliš nelíbilo. Je to tak na 3, nebo 3 a půl hvězdičky. ()

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2020. Film Hotel Modrá hvězda je lehkým osvěžením. Martin Frič do protektorátního remaku o osm let staršího německého filmu Karla Lamače obsadil české herecké hvězdy a ještě dnes sklízí úspěch. Podařilo se mu do letu taškařice s poddajně teskným podtónem vložit nadšení a dychtivé životní očekávání, odhodlání ke zdolávání nové výzvy, melodramatickou úlitbu trhu, groteskní závan klukovin, snahu o překonávání vyčpělých společenských konvencí i smírně uspokojivé nalezení šalamounského rozřešení malicherností a nedorozumění. Uvolněná nálada se vlní v chytlavém rytmu Slunečnice a o masopustním úterý se veselí z aprílového škádlení, chrání si tak svou představu štěstí. Hlavní pozornost rozjásaných hrátek tu získala Zuzana Nedbalová (vitálně nebezpečná Nataša Gollová), temperamentní děvče s bezelstně bezprostředním přijímáním života. Přestože osud střídavě ukazuje štědrou i škodolibou tvář, je jejím nejtajnějším přáním láska souznějící a opětovaná. Hlavním mužským hrdinou je Vladimír Rychta Rohan (šarmantně elegantní Oldřich Nový), ženich velmi dobrých poměrů v nostalgické vzpomínce, ve které je tak snadné propadnout kouzlu křehké ženskosti. I když tou největší překážkou je překonání stavovských rozdílů, pro které se musí cedit pot. Odlehčujícími postavami jsou kuchař Zdeněk Junek (velmi příjemný Ladislav Pešek) a jeho kamarád, hudebník Jirka Tůma (velmi dobrý Jan Pivec). Zimomřivé nicnedělání je vážně ohroženo přívalem švitořivého dívčího mládí, ale nakonec každá situace může nabídnout i zajímavé příležitosti. Melodramatickou funkci filmu vykonává František Sojka (příjemný Antonín Novotný), skladatel a básník. Autor nového hudebního hitu má usnadněný přístup ke svému svatému poslání milování. Důležitou postavou je Milada Landová (zajímavá Adina Mandlová), tvrdohlavá dceruška z velmi dobrých poměrů a plánovaná Vladimírova nevěsta. Nepochopení nostalgického rozjímání snoubence je živnou půdou malichernosti. K výrazným postavám patří také Tobiáš Rychta Rohan (příjemný Theodor Pištěk), strýček Vladimíra i Milady. Dobrosrdečný mužík je vyslancem rodiny k smíru, kompromis hledá každý vhodný okamžik. Z dalších rolí: z rozporu snoubenců rozlobený Miladin otec a komerční rada Landa (Karel Černý), přeceňovanou autoritou pořádek zjednávající noční pouliční hlídač (Jára Kohout), aprílový opilec masopustní noci (Ferenc Futurista), nepokoje do blázince odesílající generální ředitel luxusního hotelu Modrá hvězda (Karel Dostal), stále galantně uhýbající ředitel luxusního hotelu Modrá hvězda (Čeněk Šlégl), účetní a chvilkový generální ředitel luxusního hotelu Modrá hvězda (František Filipovský), uražená provozovatelka hotelu Merkur, slečna Fafejtová (Marie Nademlejnská), masopustní noci velmi vytížený policejní inspektor (Karel Postranecký), Slunečnicová zpěvačka (Inka Zemánková), či vychytralý párek hotelových zlodějů (Vladimír Řepa a Ella Nollová). Hotel Modrá hvězda je příjemně štěbetavá a uvolněná zábava, právem patří k nejpřehrávanějším pamětnickým filmům na českých televizních obrazovkách. Nenáročné a účinné odreagování. () (méně) (více)

C0r0ner

Je to taková ta klasická prvorepubliková (protektorátní) naivita se vším všudy, ale dá se na to v pohodě dívat, místy je to celkem i sranda a člověk se nenudí. Po osmdesáti letech to je samozřejmě strašlivě zastaralé, ale žádný vyložený průser. 60% ()

MarekT

Slušná crazy komedie, jejíž propracovaná zamotanost by se neztratila ani Západě, ovšem k plnému hodnocení mi chybí větší údernost vtipů, která se asi během sedmdesáti let zčásti vytratila. Nicméně Oldřich Nový a tentokrát hlavně Nataša Gollová jsou výborní. ()

otík

Jedna z nejlepších válečných komedií, která se po právu řadí k dalším skvělým filmům 40. let (Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Kristián, apod.) je opět postavena na mnoha záměnách, nedorozumění a především kouzlu páru Nový – Gollová. Ti jsou neodolatelní a jejich společné scény, ve kterých přeci jen tentokrát více dominuje Nový, jsou nádhernou ukázkou lidské srdečnosti a slušnosti. Film doprovází geniální píseň Slunečnice v několika scénách a zcela zaslouženě zlidověla, protože je opravdu výborná. Jen je velká škoda (ostatně jako u většiny těchto filmů) poněkud useknutého konce. V posledních scénách se dalo ještě rozehrát slušné divadlo při rozplétání oněch nedorozumění, ale budiž – film je zlatým fondem naší kinematografie a já jej rád hodnotím pěti hvězdičkami. ()

bartias

Půvabný sirotek Zuzanka zdědí hotel. Nejde však o nadnárodní luxusní Modrou hvězdu v Praze 1, ale o polorozpadlou barabiznu Modrá hvězda ve čtvrtém okrese. Jejím jediným nájemníkem je naštěstí elegantní Vladimír a vše dopadne tak, jak má ve správné romantické komedii dopadnout. Oldřich Nový je ”nesmrtelný”, Nataša Gollová roztomilá a milým ”bonusem” je vedlejší role Adiny Mandlové. ()

dr.fish

Romantická komedie, nenáročná, jednoduchá a naivní. Standartní pohádka o tom, jak chudá holka ke štěstí přišla. Gollové to ve filmu opravdu sluší. Nový a ostatní odvádí standartní výkony, jen postrádám nějaký výraznější nápad, nosnou linku, něco, co by ten film opravdu spojovalo dohromady. Je to taková lehká blbinka na nedělní odpoledne. Čekal jsem víc. ()

andrii

Dědictví ale tropí hlouposti. Není hvězda jako hvězda. Roztomile rozkošná hoteliérka Nataša Gollová, rozmrzelá snoubenka Adina Mandlová, okouzlující "pozůstávající" Jan Pivec, Ladislav Pešek, Antonín Novotný, svůdně medový Oldřich Nový. Pod tíhou jeho slovíček a pohledů roztajete nejen na masopustní úterý. ()

Zdeňka

Tak jako slunečnice každým dnem otáčí se za sluncem, tak já stále hlavu svou obracím jen za tebou. Oldřich Nový umí hrát vedle Nataši Gollové výborně, tak i ona po jeho boku je úžasná. ()

pytlik...

Tak ke Gollové mám poněkud rezervovaný postoj od doby, kdy jsem se dozvěděl, že si za okupace zvolila umělecké jméno Ada Goll. A tenhle film jí v mých očích moc nepomohl, což ji určitě velice mrzí. Jak se mohla zamilovat do Nového, který vystupoval jak mamánek prvního stupně? Každá jeho druhá věta končila odkazem na rodiče. Asi chudou holku zlákalo jeho postavení no. Potěšil mě Futurista, můj idol a vzor z mládí, bohužel jsem to v životě nedotáhl tak daleko jako on. Jeho víceméně monolog určitě stojí za zaznamenání, ten si nejspíš napsal sám: "Apríl – tak promiňte, já už to napřesrok neudělám – dovolte prosím, měl bych malou otázku, jdu tady dobře po Zemi? Děkuju, já jsem myslel totiž, že je středa, a von je tady průvan. Já totiž pospíchám na vlak. Von stejně dneska jede dřív. Von dřív jezdil pozdějc, ale pozdějc zase bude jezdit dřív. Já to mám zařízený.Apríl". Filmu ubližuje poněkud více nudná pasáž na té zábavě, kde zní onen slavný hit, opěvující protahování krčních svalů, který mě ale v nejmenším nezaujal. Ošíval jsem se ve dvou případech - při hereckých výkonech Antonína Novotného a u scénky, ve které se protagonisté snaží průhledně nahradit cizí slovo šlágr naším hezkým českým chytákem. Ale... koneckonců, ta snaha zvláště v době okupace a poněmčování byla vysoce záslužná a dá se říci i odvážná, svou výtku beru zpět. A byla by vysoce potřebná i v dnešní době, kdy se bezhlavě a dokonce se dá říct s velkou chutí přebírají anglická slova a nikdo se nenamáhá s vymýšlením českých ekvivalentů (ne, ekvivalentů ne, to taky zní moc cize, řekněme náhražek). Ať byli komunisti jací byli, jedno se jim upřít nedá, za jejich panování se na čistotu češtiny dbalo více. Dobrá dobrá, samoobsluha nezní moc libozvučně, ale ty dvě oo uprostřed mají něco do sebe a pořád lepší než dnešní suprmarket. A slovo rádio se snažili nahradit slovem rozhlas, což se jim povedlo, slovo televize pak slovem rozvid, což už se ale neujalo. Nikoli proto, že by se jednalo o nepovedený výraz, ale proto, že se později zjistilo, vzhledem ke kvalitě pořadů, herců a politiků v tomto novém médiu se vyskytujících a kvalitě diváků na toto nové médium čumících, že tele-vize vlastně není cizí výraz, ale navýsost český. Někdo by mohl namítnout, že zde existuje nebezpečí sklouznutí k tolik vysmívaným břinkotruhlám obrozeneckých brusičů, ale za a) stačí oslovit skutečné mistry, kteří český jazyk perfektně ovládají a za b) třeba v angličtině se nacházejí daleko horší složeniny než naše hezká česká břinkotruhla, např. nohamíč (kopaná), košmíč (košíková), rukamíč (házená), nebo z jiného oboru radosttyč (joystick, my sprosťáci víme, že by se tím dalo označovat i leccos jiného). Cheché, a to prý má být světový jazyk, no fuj, že se Angličani nestydí! Takže já jsem rozhodně proto, vrátit se hezky k oblečení, obilovinám a vápníku a odložit outfit a přestat jíst cereálie a kalcium. A např. místo nehezkého slova chip bych navrhoval používat hezké české bobek. Tvarově tam určitá podobnost je, a určitě by hezky znělo, kdyby se kucí na parkovišti vychloubali, jak si pěkně nabobkovali své stodvacítky nebo dokonce fábie, takže z nich vytáhnou nejméně o dva koně navíc. () (méně) (více)

sochy.zirafka

Když pominu všechny zde zmiňované (nesporné) kvality tohoto filmu, zbývá mi jen zmínit důležitý fakt - film byl natáčen v historicky obtížné situaci. Naivita a roztomilost je v tomto případě výsadou a ctí velmi ceněnou a pochopitelnou. A já jsem, jak jinak, unešen. ()

philip.j.fry

Když to tuhle dávali na jedničce v neděli odpoledne,znovu jsem se na tenhle film podíval.Gollová plus Nový,už jen za to bych měl dát tři hvězdičky a za vtipy(kterých je požehnaně) hvězdičku čtvrtou,ale klouzačka na namrzlém chodníku mně dostala do hysterického záchvatu smíchu,takže celkem hvezdiček pět :) ()

baroko

Jedna z těch nejlepších protektorátních komedií, ale přece jen druhá část filmu již o kousek ztrácí po všech stránkách na zajímavosti a závěr je již bez výraznějšího nápadu a jen jako povinné vyústění selanky. ()