Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Každý večer vystupují cirkusoví umělci před obecenstvem v oslnivé záři světel a v blyštivých kostýmech. Jako všechno na světě, má i tato velkolepá podívaná odvrácenou tvář. Jsou jí obyčejné, mnohdy však až tragické osudy „lidí z maringotek“, věčných tuláků a cestovatelů bez stálého domova. Mistrem ve vyprávění příběhů z jejich života byl novinář a spisovatel Eduard Bass. Film Martina Friče z roku 1966 spojuje několik Bassových předloh do jednoho celku. Najdeme zde především motivy ze stejnojmenné povídkové knihy, některé prvky však pocházejí ze slavného románu "Cirkus Humberto". Vraťme se tedy pod šapitó cirkusu National, kde začíná příběh nešťastné lásky jezdeckého akrobata Vincka (Jan Tříska) ke krasojezdkyni s exotickým jménem Nina Gruzia (Emília Vášáryová). Zdařilý snímek umocňuje herecké mistrovství Jozefa Kronera v roli starého klauna. (Česká televize)

(více)

Recenze (68)

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Hezká předzvěst Cirkusu Humberto s excelujícím Janem Třískou v hlavní roli. Příjemná podívaná na - byť trošku idealizovaně podaný - život u cirkusu. Hlavním motivem je Vinckova láska k Nině, zatímco Cirkus Humberto byl jak o lidech, tak o dřině. Ve filmu hraje mnoho výborných herců, nezapomenutelný je i Jozef Kroner v roli Vinckova otce, ale i Čestmír Řanda jako principál. Mužské oko pak spočine na krásných očích Niny - Emílie Vašáryové. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Tichý šepot české filmové klasiky .... vlastně klasiky československé. Jiřina Štěpničková, Josef Větrovec, Jozef Króner, Emília Vášáryová, Jan Tříska, Čestmír Řanda, Vlastimil Brodský, Slávka Budínová, Martin Růžek, kameraman Stalich, režisér Martin Frič a nikoliv nezajímavá literární předloha Eduarda Basse. A k tomu drsná pravda rubu té navenek lesklé cirkusové profese i těch podomnějších artistů z poutí povýšená na básnickou perlu; co víc bychom di mohli přát? ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Martin Frič byl rozhodně jedním z nejlepších režisérů a stal se jistojistě českým rekordmanem - inu 80 celovečerních filmů se jen tak někomu natočit nepodaří. A z toho minimálně 50 se nechá pokládat za zdařilé. Mezi ně určitě patří i zpracování povídky Eduarda Basse "Lidé z maringotek". Melodramatický příběh o nešťastné lásce z cirkusového šapitó s jemným humorem a výtečnými hereckými výkony Jana Třísky, Čestmíra Řandy a především Jozefa Kronera. Martin Frič tak rovněž jedním ze svých posledních filmů ukazuje všem, že ani tehdy nepatřil do starého železa a točil možná ještě lepší filmy, než dřív. A přitom předává štafetu novým tvůrcům, mladé režisérské krvi - Menzelovi, Papouškovi, Formanovi a dalším. 85%. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Ze najlepsie ceskoslovenske filmy vznikali v 60. rokoch 20. storocia, je zalezitost dlhodobo znama. Tuna ceskoslovensky legendarny reziser Martin Fric natocil vyborny film. Film je to hodne depresivny a smutny, pojednava totiz o smutnom zivote cirkusovych klaunov a o tom, ze klauni su casto v sukromi tvory smutne a nestastne. Krasna je najma laska ona + on, ale aj rezia je vyborna, pan Fric proste vedel tocit, to bez debaty. Herecke vykony trochu krivaju, dialogy su obcas rozpacite a prilis poznat lacne televizne kulisy. Ale v ramci ceskoslovenskej kynematografie urcite filmarsky nadpriemer a furt lepsie ako sucasne mnohe Vieweghove umelohmotne sracky. 77 % ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pri porovnaní Lidí z Maringotek a Tria Angelos môžeme skúmať rozdiely medzi slovenskou a českou filmovou tvorbou (minimálne v dobách spoločného štátu). Prípadov bude viac, napríklad Kto odchádza v daždi Martina Hollého a Všichni dobrí rodáci. Proste české filmy, aj keď sú to drámy, pôsobia diváckejšie a ľahšie sa pozerajú (aj ako slovenské komédie). Navyše, ak bol režisérom Frič. Ten chápe cirkusový svet ako pestrofarebné uzavreté univerzum s vlastnými pravidlami a špecifickými vzťahmi. Má neodmysliteľnú femme fatale a v podstate sa celá zápletka točí okolo snahy horkokrvného mladíka získať jej srdce. Najviac ale poteší presvedčivé herectvo Jozefa Kronera a to nehovorím kvôli národnej hrdosti. Aspoň dúfam. ()

Galerie (8)

Související novinky

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (více)

Reklama

Reklama