Hluboko v oregonských lesích se ukrývá dobře vycvičený zabiják Aaron Hallam (Benicio Del Toro), který utekl ze služby u speciální vojenské jednotky. Když brutálně zavraždí čtyři lovce, zvláštní agentka FBI Abby Durrell (Connie Nielsen) požádá o pomoc L. T. Bonhama (Tommy Lee Jones). Ten jediný jí může pomoct. Bonham je v důchodu, a tak zpočátku váhá. Roky strávené u speciálních jednotek tím, že učil ostatní vojáky, jak zabíjet, nechal daleko za sebou. Ale pak si uvědomí, že vrahem je jeden z jeho bývalých „žáků“. Musí ho zastavit, a proto se vydá do lesů úplně sám. (TV Prima)

Rudinsky

Škoda, že scenáru na mnohých miestach dochádza dych... To je hádam jediná výhrada a súčasne práve tým stráca film veľkoplátnový potenciál. Ako televízna jednohubka ale funguje dokonale - škoda len unudeného Del Tora. Jones na staré kolena zreje ako toskánske víno a záverečné "servírovanie prosciutta" vojde do dejín. Príjemné oživenie oproti nudným, vybuchujúcim prestrelkám. ()

cachina

Základním prvkem filmu je paralelismus. Celý snímek stojí na paralele mezi dvěma muži. Učitel a žák, oba jsou vojáci, vycvičeni k přežití a zabíjení. Oba umí výborně zacházet se zbraněmi a vyznat se ve stopování, pokládání pastí apod. Jako správní zálesáci nepoužívají střelné zbraně, ale nože. Pěstní a nožní souboje patří ke světlé stránce snímku. Film se také věnuje prostřednictvím flashbacků psychické stránce hlavních protagonistů. Důležitým prvkem je samozřejmě prostředí, které vstupuje přímo do děje. Počáteční část příběhu se odehrává v lese, plazení v trávě, schovávání za stromy, pasti na každém kroku, pocit dezorientace, to vše funguje, jak má. Poté se ale děj přesune do města, což je jen na škodu a film ztrácí na své atraktivitě. Snímek sice nic originálného nepřínáší, ale za zkouknutí určitě stojí. ()

bruceman7

Jeden na zběsilém útěku stačí ukovat nůž a stavět pasti, za který by se nestyděl ani major Dutch, druhej zase sjíždí po zádech peřeje a běhá s dírou ve stehně. No, jakkoli je to dost vyhrocený, závěrečná vzájemná ubodávačka je víc než šíl..efektivní. 6,5/10 ()

Seti

Takový Rambův následovník, který se po stránce scénáře s Johnem nemůže měřit, ale zas se to snaží vynahradit zarostlým Tommy Lee Jonesem v akčním módu. K tomuto filmu mě přivedla reference na závěrečný ultimátní souboj na nože, který nakonec zas takový šlágr nebyl, a navíc mě finální štvanice v některých momentech docela slušně srala. SPOILER Jako frajera honěj všichni policajti z širokýho okolí (včetně vrtulníků) ve zcela přístupnym terénu a on má dost času a pohodlí rozdělat oheň, nepozorovaně ukovat nůž a ještě nastražit všemožný pasti z materiálu, kterej si nejspíš vyčaroval??? A to nemluvě o bodných a řezných ranách, jež na hlavní postavy neměly v podstatě žádný účinek, stejně jako splavení několika desítek metrů rozbouřených vodopádů a peřejí. SPOILER Když to tak vezmu, tak může být Štvanec rád za průměr. ()

HiddenDragon

Zajimava variace na prvniho Ramba. Podle me povedena. Vice hororova. Aby ne, od rezisera Vymitace dabla. Neni to film s myslenkou, ponaucenim ani megalomanskymi vybuchy. Ale jako syrovy thriller velmi slusny. Del Toro se na svou roli hodi dokonale a muj obdiv T. L. Jonesovi, ze mel na tohle energii. Rambo je vic cool, ale tohle mi jako "jednohubka" proste sedlo. ()

klukluka

Slaboučký jak čajíček. Úvodní scéna naprosto tragická, líp by to navlíkli i ve Studiu Kamarád pro Júheláky, kdyby si zrovna hráli na válku. Děj filmu nacpu do jediné věty a nic nevynechám. Realističnost nula. Fakt na pytel. ()

iXtr3m3

Slabšie štyri hviezdy, ale inak taký "duchovný" nástupca Utečenca kríženého s Rambom First Blood. Učiteľ vs žiak v drsnom hand to hand kontakte. Dobrý film. ()

BlueZero

Mohol to byť vskutku dobrý film. Stačilo možno ho o pol hodinku natiahnuť a vtiahnuť nás viac do príbehu. A ešte sa trocha pohrať s detailami, ľudské telo zvládze všeilčo, ale s dierou v nohe by som aspoň kríval. ()

Theraphosa

Dívat se na tento snímek ve večerních hodinách je skutečně zážitek. Především začátek filmu, kde se nám odkrývá nemilosrdná divočina a Tommy Lee Jones, coby sakra ostřílený zálesák a možná i něco víc. Upřímně jsem byl celkem překvapený z Benicia Del Tora, který v maskování vypadal úžasně. Čeho by měl Friedkin litovat je určitě to, že tento souboj a hon na zločince přesunul z divočiny do velkoměsta. Sice je zde pár velice povedených pasáží, například útěk z eskorty nebo finálová bitka, ale takové to kouzlo z boje v zalesněných prostorách, kde si hlavní záporák a klaďas vyrábějí různé pomůcky ve velkoměstě velice rychle vyprchalo. Škoda, prvních 30 minut skutečný zážitek, zbytek jenom nadějné očekávání. Tommy Lee Jones byl v hlavní roli perfektní, stejně tak Del Torro. Vadila mi zde Nielsenová. Hlavně někdy velice divnými dialogy (které nejsou její vina) typu "Nebojte, chceme si s ním jen pokecat" a za pět minut do něj šije plnej zásobník. 60% ()

Hopper

Z filmu skutočne najviac vyčnieva akási odťažitosť a chlad. Benicio ako psychopat je presvedčivý (pri všetkej úcte si myslím, že to asi nebola veľmi ťažká výzva zahrať), ale TLJones pôsobí ako bezdomovec, ktorý to nemá v búdke občas celkom v poriadku a nie ako elitný tréner zabijákov. FBI je len nesympatická kulisa vrátane Connie Nielsen. Celkovo nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale skutočné napätie veľmi necítiť a samotné súboje sú také -hm- nie veľmi príťažlivé. Naozaj zaujme skôr skutočnosť, že miesto klasických strelných zbraní sa využívajú "studené" zbrane, ale intermezzo, kedy si na úteku jeden z aktérov vyková dýku v štýle kováča z Kráľovstva nebeského a druhý vytvorí pravekú kamennú dýku prinajmenšom zaváňajú pousmiatím ak nie niečím viac. ()

cab

Na jedne strane samotarsky lesni stopar, ktery se drive zivil jako cvicitel profesionalnich zabijaku a na druhe strane stojici jeho zak, ktery nemuze prestat se zabijenim, i kdyz uz neni ve valce. Klisovite proflaknuty syndrom vojaka zabaleny v psychopatickem nahaneni za 60% ()

Fary

Tomy Lee Jones je prostě klasika. Je to stopař jedna báseň. Mám ho rád i v uprchlíkovi, i tady. :) ()

Hanys_

Tommy Lee Jones a další variace na uprchlíka. Tentokráte nahání ne křivě obviněného, ale trošku cáklého Benicia Del Tora, který se vyžívá v takové té staré dobré ruční práci...Místy docela napínavý thriller, který ale postrádá jakoukoliv známku originality. 4.5/10 ()

Paity

Štvanec je typickým povedeným thrillerem, který ovšem založíte až se na něj podíváte. A není to proto, že by byl špatně natočen, ale ten příběh prostě nebudete chtít znovu prožít. ()

Haymar

Hluboké oregonské lesy, pochmurné exteriéry, hutná atmosféra, syrový vizuál, ostřílený stopař... a do toho všeho válečný veterán s post-traumatickým syndromem, kterému právě ruplo v kouli (podobnost s Rambem: First blood se přímo nabízí)... To je nosnými a dostatečně silnými pilíři pro natočení drsné akční podívané. A ta se v tomto případě opravdu povedla. Ovšem více než zásluha režiséra, to je spíš díky fenomenálním výkonům Del Tora a T.L. Jonese, kteří si museli sáhnout na samé dno svých sil! Vše výše zmíněné vyváží kupu klasických klišé a logických kravin, třešničkou na dortu budiž neuvěřitelně realistické (a dost drsné) parádní full-contakt souboje (man-2-man), které jsou vůbec jedny z nejlepších, co byly kdy natočeny! ()

ThomasCrown

Pre mňa veľmi zaujímavý film, ktorý ma podvedome priťahuje, hoci dôvod nepoznám. Dej ala Utečenec, T. L. Jones je skvele obsadený, rovnako ako Del Toro a jeho oči nemilosrdného zabijaka. Perfektne zvládnutá akcia, počiatočné scény v lese, ale i naháňačka v meste a moje želanie na záverečný presun do lesov sa splnila, ergo jedna z mojich nenápadných srdcoviek. ()

vander19

Tento film tak trošku čerpá z námetu Ramba, hlavne pár ideí je až príliš blízkych Stallenoho prelomovému filmu. A od tvorcov bol výborným ťahom zapracovať do role bláznivého, vojnou zničeného veterána Benicia del Tora. V každom filme, kde on hrá zápornú postavu čo som videl mi prišiel ako cvok. Napr. v Savages bol až nepríčetný a podobne je tomu aj tu. Tommy Lee Jones sa zase hodí na lovca, detektíva. Tieto role mu svedčia. A kto by si nespomenul na jeho loveckú misiu s Harrisonom Fordom v Utečencovy. Aj tu sa mi zdalo ako keby vídam ísté nadviazanosti resp. spomienky na tento film. Napr. to bol lov v šachte, kde cez veľké potrubné rúry del Toro unikal a Tommy ho naháňal. Podobné ako v Utečenocovi, žeby o bola náhoda??? Pochybujem. A čo sa týka deja tak je to vcelku paradox, lebo amíci sa predvádzajú pred svetom ako ho super zachraňujú, keď osloboditeľsky vtrhnú do niakej krajiny, ale vplyvom vojny im doma vznikajú psychoši ako bol Aarona. Aj na to treba myslieť amíci, že aj vlastných ľudí ničíte. ()

David661

Kdyby nebyl Tommy Lee Jones takovej Krakonoš a Toro takovej vojnou-zkušenej-Sandokán mohla to bejt celkem fajn hra na kočku a myš - takhle je to fajn hra na kočku a myš s debilním námětem. Na druhou stranu potěší přiměřená stopáž - 60% ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin