Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

sir-dave

Asi definitivní rozloučení se Středozemí. Není to zklamání, není to ani Pán prstenů. Trilogie Hobit zakončená bitvou na kterou jsem snad čekal hodinu a půl. Ze stinných stránek se dá zmínit divná předigitalizace. O osudu pár postav bylo předem rozhodnuto a nepřišlo mi to asi tak emotivní jak by mělo a finální bitva nebyla tak famózní jako bitvy z LOTR. Komplexně to ovšem aspoň na ty čtyři hvězdičky je. ()

reky

144 minutový film téměř bez příběhu - to si s odstupem říkám, jestli ty 3 hvězdy nejsou příliš... Jednoznačně nejslabší ze všech Hobitů a tím pádem i ze všech filmů o Středozemi. ()

Prometheus69

Když vypnete mozek a přestanete myslet na logiku a přírodní zákony.... připadně logickou měru pravidel 1 vs 300, Tak si tohle finální zakončení legendární Tolkienovské předlohy.... parádně užijete a ještě dlouho potom o tom budete z natšení mluvit. V opačném případě, budete v při nejlepším slušně podráždění jako můj soused... :D ()

vesper001

Šmakovo dědictví aneb hošivšichniprotivšem. Některým filmům sluší jen velké plátno, mně musela stačit velká obrazovka. Anebo mě závěr hobití trilogie neuchvátil proto, že hned na začátku – pozor, spoiler! – zajdou mé dvě nejoblíbenější postavy: hamižný starosta a to pyromanské dráče. Co teď, řeknete si, a řeknou si to i zúčastněné národy a pojmou nelibý úmysl dát pro změnu po kebuli jeden druhému. Do epických bitev z Pána prstenů má ale tohle pošťuchování daleko, protože tu nejde o záchranu Středozemě, ale jenom o trezor strýčka Skrblíka, kterého tu představuje Harpagon Pavéza. Bilbo je sympaťák jako nikdy předtím, Elrond tu je málo, ale přece, Galadriel pořádně stoupne tlak, Legolas si udržuje svou nadváhu a Gandalf by potřeboval vyprat. A Peter Jackson by přeci jen už mohl pomalu přešaltovat na jiného spisovatele. Třeba na Terryho Pratchetta. ()

panMartin

Nenudilo. Potešilo. Všechny tři díly Hobita jsou nadprůměrné a zábavné fantasy, které ovšem nesnese srovnání s Pánem prstenů prohrává jak v nápaditosti, tak v atmosféře. Skvělá podívaná nabitá efekty, emocemi a vše dokreslující hudbou. Jo možná měl pár chybiček, ale odpouštím. Lidi, elfové, trpaslíci v jednom boji proti zlu. Každopádně poslední scéna, kdy vlastně navazuje na první díl Lotra, byla výborná. A Evangeline Lilly je nejkrásnější elfka. Prostě Jackson odvedl standardně dobrou práci. Celkově jsem spokojený a zároveň trochu smutný, že to všechno skončilo. ()

Radiq

Tady se vlastně skoro nic nedělo, až na to 1,5hodinové bojování. Tím pádem některé postavy nedostaly skoro žádný nebo jen malý prostor. Přitom třeba postava Alfrida tam byla úplně zbytečná. Opět hromada dost okatých digitálních efektů, opět zabíjení bez kapky krve a další chyby následují. Docela mě totiž vytáčelo, jak se měnily velikosti jednotlivých potvor v porovnání s ostatními. Jednou jim sahali do půlky (nebo do půlek), jednou si skoro hleděli do očí. Armáda těch zlejch byla asi naverbovaná ze samejch obětí a amatérů, protože i když byli obrnění jak Brno, šlo je zabít docela jednoduše. Mohli je zabíjet děcka, žensky nebo chrastítka jako Bilbo (jeho hod kamenem je vražedný). Sice tady pocítíme nějakou tu ztrátu i na straně dobra, ale zajimavy je, že z těch 13 trpajzlejků přežili jenom ti hnusní. Z toho plyne ponaučení: pokud jste liliput, buďte rádi, že jste hnusní. Myslím, že vizuálně to bylo úctyhodné k předloze, ale jinak to bylo nudné ke mě. ()

Sharlay

Když si odmyslíme úchylné scény a všechno, co bylo zamýšleno pro retardovaného diváka, který si knihu nikdy nepřečte, protože na to buď nebude mít, nebo pro něj kniha představuje "mordor" trávení volného času, tak nám zbyde něco málo, co atmosféru původního Pána Prstenů v sobě má. Ze 144 minut to je ale minut sotva pět. Velká tragédie a prvoplánová honba za senzačními akčními scénami jen tak, aby Tolkienův text mohl tiše klečet v koutě a ozvat se jen "Já!", až bude někdo připravovat závěrečné titulky. Než o knižní adaptaci jde spíš o tříhodinovou počítačovou hru, kde interakce začíná a končí s nákupem vstupenky v kině. ()

Lopezka1982

Včera jsem viděla poslední díl Hobita a jsem nadšená. Příběh i grafika super, i když tedy některé scény jsou dost přestřelené, tak závěr je tedy nečekaný. Podle názvu jsem tedy čekala, že tam bude nějaká super bitva, která na velkém plátně a v kině opravdu vynikne, ale té se režisér moc nevěnoval a spíše bitvu rozdělil na jednotlivé souboje známých hrdinů... a já myslela, že se dočkáme něčeho podobného jako v Pánu prstenů. Kromě toho super zážitek, vřele doporučuji :) Mrzí mě, že se již nemohu těšit na další díly.... ()

ing.Frosty

Hromada více či méně průměrných scén, které drží pohromadě jen silou vůle. Po něčem, co by se dalo nazvat příběhem, gradací, vývojem postav nebo nějakým tahounem, ani památky. Když se roztáhne posledních 40 stránek pohádkové knihy na 140 minut, tak co jiného se dá čekat. Šmak se ze scény odporoučí za nějakých 15 minut a s ním i nejlepší část celého filmu. Bitva, ve skutečnosti jen 4 armád, má solidní nástup, ale vyzní podivně do ztracena a mnohonásobná přesila je zdecimována mimo obraz (to snad nejsou zas tak velký spoilery, všem přece musí být jasné jak to dopadne). Jacksonovi se daří ze sebe ještě vyždímat nějaké ty nápady a když se nad tím zamyslím, tak spousta scén byla dobrých, ale dohromady to prostě nefunguje. Jedná se sice o nejkratší film ze Středozemě, ale poslední půlhodinu jsem měl pocit, že ten film snad nikdy neskončí. Pořád je to ale Středozemě a na to jak Šmak bude na plátně smažit jezerní město jsem čekal víc než 10 let. Už jen proto, ten film prostě nedokážu odstřelit. Koukat se na to dalo. ()

VaHo

Bylo to dilema. Celou cestu z kina jsem přemýšlel, jestli aspoň tu jednu hvězdu nemám přidat. Nemohl jsem. Takhle zklamaný jsem nebyl ani po projekci Promethea. Jackson se utrhl ze řetězu, bohužel v negativním slova smyslu a z poloviny filmu udělal jednu velkou scénu jak z počítačové hry. To už je na mě prostě moc a Jackson to do mě hustil, že jsem se tím málem zadávil. V minulých dílech se to ještě dalo snést, protože tam se především vyprávěl příběh, tady ale už není moc vyprávět. Korunu tomu nasazují momenty, u kterých jsem jen nevěřícně zíral, viz Legolasovy prostocviky popírající zákony gravitace až tak, že se půlka sálu směje nebo Zeměžrouti. Co to je sakra za blbost?! Ach jo…(teda jestli se pletu, a Tolkien něco takového opravdu vymyslel, tak se předem omlouvám, ale o ničem takovém jsem neslyšel). On to není špatný film a dívat se na to dá, ale vzhledem k tomu, že to mám být závěr trilogie, která měla takové ambice, tak jsem tedy čekal něco jiného. Přitom první dva díly se mi líbily. Sám to nechápu. P.S. Na Silmarillion už prosím nesahejte. Aktualizace 23. 1. 2016. Ok, po třetí projekci, a první prodloužené verzi jsem to zvednul na slabé 4*. Víc opravdu ne. Bavil jsem se, díky přidaným scénám, to dává o něco větší smysl. Výtky stále platí, z Legolase je ještě větší Terminátor a zas to o něco víc připomíná videohru. Už jsem na to ale byl připravený, takže s přimhouřenými oběma očima, to můžu vzít na milost. Pořád ale platí, že z té trojice (respektive šestice) filmů je to nejslabší kousek. ()

Gonzi

Tak ten film je v celku o ničem. Nemá čím nadchnout a nefungují v něm emoce/stavba děje apod. V podstatě jediná linka, která mě alespoň trochu zajímala byla mezi tou elfkou a tím trpajzlíkem. Zbytek byl tak strašně random, že to prostě neumělo vtáhnout v podstatě nikde. --- HFR --- Whoa, to byl nářez. Detailnost mimiky obličeje, pohybů, bojových scén atd. je prostě ulitmátní. Bohužel to Jackson občas přehání a s kamerou jezdí po scéně rychleji, než bývá zvykem (hádám že se ty rychlé přelety ve 24fps dost sekají) a pak to působí divně. V normálních a hlavně akčních scénách je to ale naprosto nenahraditelné a nějaká ztráta "filmového looku" je čistě o zvyku, neb ten obraz je prostě nesrovnatelně ostřejší, detailnější, plynulejší atd. --- Atmos --- Meh, Gravity kope mnohem vyšší ligu. --- 3D --- Meh, místy byl obraz vyloženě placatý (ala nerozmazaný po sundání brýlí). Preferuji pohled do světa ala Avatar/Tron/Gravity/animáky (tzn mi nechyběly nějaké do xichtu létající kraviny), a mám VELMI rád 3D, ovšem tohle má k referenční kvalitě celkem daleko. ()

trojúhelník

Film, který schazuje sám sebe nemístnými vtípky, přílišnou dojemností a stokrát ohranými postupy. Přesto však není na místě jej hanit, člověk holdující filmu by se měl naučit i tuto hru přijmout či alespoň ji neodsuzovat. To platí i (a možná hlavně) pro mě. ()

Remivsremi

Milý Petere, co jsi to u všech Sauronů předvedl za slátaninu? Toto má být zakončení jedné z nejznámějších a nejslavnější fantasy sérií v historii? Tak zdeptaný jsem z kina neodcházel velmi dlouho. Vážně si za tento film PJ stoupne a hrdě prohlásí "Hleďte na můj výtvor!"? Nyní, opravdu poprvé v životě, začínám chápat tu frustraci a vztek fanoušků a diváků, kteří odcházeli po promítání Skryté Hrozby. Série trvající třináct let, série jenž definovala slova epická fantasy, se se všemi rozloučí tímto nepodařeným čímsi. Cítím ohromný žal. Třetí Hobit postrádá všechno, co miluju na Středozemi. Skvělý děj, prvotřídní hrátky s audiovizuálem a příběh, který mě pohltí a dokáže pohnout tím směrem jenž zamýšlí. Nic se zde jednoduše neobjeví. Z PJ vypadla jen jakási generická rádoby ohromující digitální směs, bez naprosté chuti či líbezné vůně. Akce, byť ji tady není poskromnu, působí sterilně a prvoplánovaně. Nedokáže nadchnout ani pohltit. Prokazuje syndrom Transformérů, kde se to mlátí hlava nehlava, ale naprosto bez zápalu a nápadu a časem diváka uspává. Jednotlivé příběhové linky nemají patřičný elán a vše se točí stále dokola a neustále mi to připomíná bludný kruh bez konce. Jen těžko se mi u filmu hledají nějaká pozitiva (snad jen osvobození Gandalfa stojí za to) a na takovou situaci si u Jacksona rozhodně nedokážu vzpomenout. Jako filmař mě baví a dokonce i u jeho slabších děl, jsem si vždy našel i něco kvalitního. H3 bohužel postrádá tolik atributů, že zde nemůžu přimhouřit oči. Z třetího Hobita mi zůstali akorát oči pro pláč, cítím se jako by mě zradil nejlepší přítel a budu se jen těžko vzpamatovávat z této mé osobní filmové prohry. 4/10. ()

filmmovier

I když tak úplně nechci, musím tomuhle filmu dát pět hvězd. Ne snad proto, že by si to zasloužil (to tak úplně ne), ale v porovnání s tím minulým veledílem nazvané Šmakova dračí poušť je to skutečně o mnoho lepší, navíc jsem strašně rád, že už to skončilo a nic dalšího už (snad) nebude a navíc jsem to viděl v kině (na první dva díly jsem se nedostal, stydím se za to, a nepatří to sem). Nevěřím, že jsem to ze sebe vůbec někdy vypustil, ale MOHLO TO BÝT DELŠÍ (respektive dvojka mohla být kratší). Co se mi nelíbilo, byl vyčerpaný Gandalf ležící Galadriel v náručí a celá ta chabá zápletka s Necromantem. Když už tam byl, tak tam alespoň mohl být dobu a ne tak krátce, navíc se mi nelíbilo, jak ten film naložil se Sarumanem, čekal jsem, že předvede víc a nějak natočí, jak přeběhnul k Sauronovi. No nevadí. Docela se mi líbila ta první část se Šmakem, ta byla výborná, ale strašně rychle odbitá a Šmak nemá šanci se tam předvést, což je škoda, ale natočené je to pěkně. (Celý film je zase strašně moc digitální, docela to je i vidět, hanba Peterovi! - Jestli takhle vypadá láska ke Středozemi, tak nechci vědět, jak vypadá nenávist) Ještě zmíním několik WTF momentů - ten největší je jednoznačně Matrixovskej Legolas skákající na létajících šutrech, bože. Nebo závěrečný souboj Azoga a Thorina. Fajn, ale to s tím ledem byla hodně blbost. Je tam zase hrozně moc postav a drtivá většina z nich je tam naprosto a absolutně zybtečná, některé důležité smrti jsou přehnané, některé nevýrazné... A Thorin se chová strašně nelogicky, jako dost jiných postav. Na druhou stranu Středozem pořád pěkně vypadá, pořád se tam něco děje, a nebojuje se tam tak, jak jsem očekával, což mě na jednu stranu zklamalo (hlavně kvůli názvu filmu), na druhou potěšilo (ty obrovský armády vypadaj fakt brutálně dokonale a ty strašně dlouhý bitvy jsem nemusel ani v LOTRovi, což je bez debat ta lepší z trilogií, se kterou se Hobit v poslední scéně celkem hezky propojil.) A mimochodem, musím pochválit závěrečnou skladbu Last Goodbye, ta je vážně bezvadná. No, docela jsem celkem zvědavej i na prodlouženou verzi, pokud bude (co to se mnou je?), jelikož si to zaslouži větší propojení (v něčem málo) a navíc chci víc Christophera Leeho!!! A když si navíc vezmu, že epičtější fantasy tady zase dlouho nebude (minimálně do další Středozemě, i když se Sedmý syn může snažit, jak chce). Rychle to uteklo, nepociťoval jsem nudu, a i když jsem se párkrát přistihnul, že se učím (v duchu) a stopáž je v porovnání s ostatními díly fakt hrozně krátká, ale tomuhle filmu to jenom nehorázně prospělo a já jsem v celku spokojen, i když hezčí rozloučení se Středozemí bylo v Návratu krále. Radši toho už nechám, než ten komentář pokazím, protože myslím, že už jsem vážně řekl všechno (pokud ne, třeba časem doplním). 90%. P.S.: Konečně mi tady ta kráska Tauriel pořádně sedla! P.P.S. Bloom vypadá v Hobitovi v Legolasím kostýmu jako čím dál větší buzerant. ()

chelseaman22

Jediné negativum bych viděl v tom narcistickém Torinovi Ortézovi, jež je nesnesitelný a jeho monology neberou konce - "Budete bez moučníku, dokud mi nenajdete ten svítivej šutr!", "Nedám vám ani vindru, vy socky z města na kůlech!" či "Na tebe seru, ty jeden násosko na zdegenerovaném losovi!" Když se ale soustředíte pouze na mečovací momenty, tak budete nanejvýš uspokojeni - skřítkův bratranec dorazí na vepři, Gandalf je pořád šedý a elfka ve svatebních šatech se dokáže nasrat jak svině. 93% ()

Doudis19

Hodina a půl trvající bitva a já netrpělivě očima posouvám ručičky hodin vpřed. Děsná nuda a nezájem. Tady je asi něco špatně pane Jackson. ()

eye candy

Tolkienova tvorba není nijak zvlášť blízká mému srdci, proto mě Jacksonovi úpravy knižní předlohy na nervy příliš nebrnkají. Jediné co mi na ně brnkalo byla ta na sílu našroubovaná romantická příloha trojúhelníkového obrysu, ze které asi musí radikální tolkienovci šedivět a rozcházet mrtvičku. Jediné její pozitivum bylo, že dělala z Legolase o něco komplexněší a zároveň docela fajn postavu, jinak mi z ní ale také nebylo dvakrát do swingu. Toť víceméně jediná výtka, která mě napadá. Možná ještě k akci, která mě moc neoslovovala (ale to je spíš stářím) a k některým hereckým dialogům ve kterých se hodně kmitá očima, což mě vždy celkem ruší a připadne jako herecký neduh, zejména proto, že reálně se takto pochopitelně navzájem na sebe nikdo nedívá, pokud teda zrovna netrpí patologickým nystagmem. Jinak ale velká spokojenost. Nemyslím si, že jde Tolkienova předloha natočit líp. Příjmně zpracovaný fantasy svět, do kterého se člověk rád na chvíli ponoří. Kloubouk i se vší protetikou dolů před Jacksonem za všechny ty roky úsilí, které Středozemi věnoval. Po prvním dílu Společenství, je tento Hobbit, řekl bych, mým druhým nejoblíbenějším dílem celé série. ()

Ogen

Za mě je tento díl tím nejlepším z celé triologie. Řežba pěti armád stojí za to. Bylo mi líto,. že jsem si draka užil pouze v jednom díle, ale za nedlouho jsem byl opět vtažen do skvělých efektů boje, krajiny a nádherného souznění s přírodou. Pohadkový kraj, změněný do bitevní řvavy a krve je nezapomenutelný. Jak to začalo tak to i skončilo - starý Bilbo s pohledem na prsten jako relikvie dávné etpay života. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin