V dnešní době jsou nejcennějším zbožím informace. Film Kandidát ukazuje velkou moc médií, která manipulováním s událostmi mohou ovlivňovat celý svět. Příběh sleduje zákulisí politické kampaně kandidáta na prezidenta. Do volby hlavy státu zbývají 2 měsíce. Úspěšný a vlivný majitel reklamní agentury Adam Lambert přijímá lukrativní zakázku. Má realizovat prezidentskou kampaň pro zvláštního kandidáta - nevýrazného, maloměstského podnikatele. Cílem je pouze rozvířit politické vody a ubrat pár hlasů protistraně. Lambert je zvyklý bez skrupulí každým manipulovat a vždy dosáhnout svého. Jenže na večírku v klubu se nechá vyprovokovat a uzavře sázku se svým rivalem - Ivanem Mullerem, který pracuje pro jasného favorita celých voleb. Ve hře je přibližně sedm miliónů eur. Lambert vsadil všechen svůj majetek na jediného koně, neznámého kandidáta. Zapřísáhnul se, že z této nuly udělá nového prezidenta, a to rovnou v prvním kole prezidentských voleb... Kandidát zobrazuje, co se na politické scéně děje nebo velmi lehce udát může. Je cynickou analýzou společnosti, která se nechá manipulovat bohatými a mocnými. Ti, kteří tahají za nitky, vytvářejí svět, ve kterém mizí hranice mezi pravdou a iluzí či dobrem a zlem. (Bioscop)

GTS_PUNK

To, že väčšina slovenských filmov, bohužiaľ, nedosahuje kvalitu zahraničnej, najmä potom západnej produkcie, je pre mnohých divákov starým známym faktom. O to viac by potom mal diváka potešiť snímok, ktorý sa kvalitným zahraničným snímkom aspoň trochu približuje. Film Jonáša Karáska z roku 2013 je jedným z mála takýchto žiarivých príkladov. Jeho dej sleduje dianie na Slovensku dva mesiace pred voľbami hlavne zvnútra firmy Adama Lamberta (Marek Majeský), ktorý aj pod vplyvom obrovskej stávky, tvrdí, že ich neznámy kandidát, akýsí človek z ľudu Peter Potôň, sa stane novým prezidentom Slovenskej republiky. Začína sa tak špinavá hra o prezidentský palác, boj moci a súboj s časom, ktorý prebieha najmä "za oponou", skrytý pred zrakmi bežnej verejnosti. Jej život plynie ďalej, zatiaľ čo na pozadí prebieha najväčšia "hra" v histórii republiky. Dramaticko-komediálne ladená záležitosť je na slovenskom filmovom poli, ktoré tej kvality neponúka až tak veľa, zaujímavým počinom, ktorý dokáže zaujať nielen vďaka svojmu príbehu, ktorý je na plátno prenesený z knižnej predlohy. Aj keď je príbehová časť samozrejme veľmi dôležitou, a na naše pomery nadštandardne kvalitnou záležitosťou, snímok dominuje na iných frontoch. Tým prvým je bezpochyby vizuálna stránka. Pod ňou však nemožno rozumieť iba rôzne vložené grafické prvky a prácu s obrazom ako takým, ale zaradiť sem treba solídne zvládnutú kameru, ale najmä mnohokrát výbornú, dynamickú prácu so strihom, ktorý dokáže naštartovať jednotlivé scény, a nenecháva ich upadnúť do akéhosi nezáživného dejového stereotypu, pri ktorom by sa divák začal nudiť. Dlhšie scény bez strihu film ponúka iba vo chvíľach, keď spolu dvojica Michal Kubovčík a Michal Dlouhý, vo filme ako Blonďáčik a Britva, vedú dialógy. Vtedy má ich dĺžka jasné opodstatnenie, čím sa ľahko dostávame k najsilnejšej stránke tohto snímku - k postávam. A najmä potom ku spomínanej dvojici Michal Kubovčík a Michal Dlouhý. Tí vo filme predstavujú dvojicu akýchsi "špehov", vedúcich odposluchy Lambertovej firmy počas spomínanej prezidentskej kampane. Niežeby ich postavy boli ktovieako kvalitne do hĺbky osobnosti prepracované, ale divákovi ponúkajú skvelý česko-slovenský humorný mix, ktorý je v tejto dráme nielen akýmsi príjemným osviežením, ale snáď tým vôbec najlepším, na čo tu môže divák naraziť. Svojský Kubovčík a "pokerface" Dlouhý vďaka hláškam neraz pobavia, čo bezpochyby ocení každý jeden divák. Na hereckom poli však kvalitnú robotu odvádza aj Marek Majeský či Pavel Slabý, stvárňujúci relatívne tajomnú postavu biskupa ťahajúceho za nitky. V rámci príbehovej časti filmu ku kvalite prispieva aj skutočnosť, že v zobrazenom verejnom živote sú zastrešené skutočné značky, firmy, televízia JOJ, jej redaktori a moderátori, rádio Expres, rozhovor s poslancom Martinom Poliačikom, či dobré využívanie archívnych záberov a zakomponovanie ich do dejových súvislostí. Niekto si povie, že to je maličkosť, ale práve takéto maličkosti mnohokrát zohrávajú nemalú úlohu a dávajú filmu akúsi "masku reálnosti". Táto "maska reálnosti" však padá pri skutočnosti, ako ľudia pristupujú k postave prezidentského kandidáta Petra Potôňa po istých dejových udalostiach, ktoré sa vo filme odohrávajú. Hoci je to iba film, treba si uvedomiť, že ľudia na Slovensku by k žiadnemu politikovi, už vôbec nie po dvoch mesiacoch, čo sa objavil na verejnej scéne, prechovávali také veľké sympatie, aké možno vidieť v tomto prípade. Je to hlúposť a miesto, kde to tvorcovia dosť preháňajú. Kandidát je vo väčšine svojho deja však na slovenské pomery až nadštandardne kvalitným snímkom, ktorý v sebe dokáže skĺbiť prvky plnohodnotnej drámy z jednej strany s prvkami komédie zo strany druhej. Humorné dialógy sú tu skvelé, nie však prehnané, vďaka čomu si film dokáže zachovať dôležitosť drámy. Za vizuálnu stránku by sa tvorcovia nemuseli hanbiť ani v zahraničí, a čo sa hereckého obsadenia týka, tu nemá divák prílišné výhrady. V každom smere by určite bolo ešte čo zlepšovať, ale domáci divák musí byť s výsledným filmom spokojný. Všeobecne priemer, na domáce pomery nadpriemer. () (méně) (více)

rivah

Film sestavený z klipů a efektních záběrů dává najevo technickou vyspělost autora a současně i nicotnost záměru a jeho provedení. ()

TomJ

Najlepší slovenský film za posledných 10 (?) rokov. Svižné, napínavé, realistické a cool. Majeský bol veľmi veľmi dobrá voľba. ()

Grissom

Takze velmi velmi prijemne prekvapenie, isiel som trosku s malou dusickou do kina, ale na konci ->spokojnost:). Cely film podla mna tahaju vyborni Herci a to Kubovcik a Majesky pacil sa mi aj Dlouhy. Spad to ma dobry, co sa mne lubilo bol ten humor a co sa asi nebude vacsine pacit aj tie nadavky, ktore boli casto trefne pouzite. Pretoze, povedzeme si uprimne, ked sa clovek poriadne nahneva nepouzije predsa, ze sa to poser...lo/do ale p..i , nepovie na nejakeho hajzlika chujo ale k....t . Osobne si nemyslim, ze ich tam bolo priliz, kedze pri porovnatelnom zanri v US filmoch je tych "fackingov" vo filmoch neurekom, len sa mi zda, ze to tak SK/CZ divak nevnima...Co ma taktiez potesilo bola kamera a strih. ()

viviak

Tak, konečne som mal možnosť pozrieť si tento mnou dlho očakávaný slovenský film. Musim priznat, ze som zostal mierne sklamany, pretoze film nie je vobec nicim vynimocny, taka klasicka občas nudiaca pohodovka. Najhorší prvok celeho filmu bola hudba, matuš široky by sa mal zastrelit a zakopat, tak prepalenu, nevhodne vybranu hudbu v ramci scen vo filme som snad ešte ani nevidel(možno tak tu). Najhošie na tom bolo, ze ta hudba dokonca narušala sceny a jej hlasitost musela byt pre divakov v kine zrejme neznesitelna(ja doma so mal co robit). Škoda je to hlavne preto, lebo ked si človek pusti OSTčko z tohto filmu na utube, tak vela veci je naozaj super. Zo scen by som asi ako najhorsie vybral tie s autom, ktore boli velmi zle zostrihane. Najlepsie sceny, s dochodcom na wc, s tancujucou sekretarkou, a este scena postrelenie prezidenta(to bola zaroven jedina scena, kde ta hudba perfektne sedala a nebola naobtiaž). Celkovo mi film prisiel dost plochy a občas trochu predvidatelny, nastastie humorne sceny boli dobre. Dialogy cr/sr mojim ušiam moc neulahodili. Každopadne to malo aj svoje velmi dobre chvilky. Na to, že je to slovenska produkcia je to slusne, nemyslim vsak, že lepsie ako napriklad lóve). S prižmurenymi očami tomu davam 4* - 70% hlavne kvoli tomu, že je to náš film.               Najoblubenejsie hlášky: 1 "Kurva fix, kde sa tolko flaka? Ma sediet na piči v práci a nie sa jebat niekde v riti, piče! :DDD 2 "Nechaj ma na chvilu. Potom ho vezmi spat do izby a pozapajaj do pristrojov" :DD BTW: Majeský bol super ;-) ()

Maniik88

Fajn film. Pozitívne hodnotím hercov, zaujímavý strih, hudbu, námet a nápad. Veľmi trefné na Slovensku, kedy ľud zvolí hocijakého šaška, čo im magnáti predhodia. Navyše sa blížili prezidentské voľby. Vadili mi nadávky, ktoré boli zbytočné a znižujú hodnotu. Trochu ťažšie sa rozbiehala prvá hodinka, kedy som to aj vypol a radšej pustil futbal, no potom sa to zaujímavo rozbehlo a mnohým vadí záver, no mne prišiel v celku originálny. Trochu otravný bol odpočúvač s kolegom. Na SR podmienky úctyhodný výkon a rozhodne najzaujímavejší film z našej dielne za posledných x rokov. ()

papadoce

Poprosím Oscara pre Michala Kubovčíka a nomináciu na zlatú sošku pre Michala Dlouhého. Monika Hilmerová je nádherná žena, tak jej dajme tiež nejakú cenu a vôbec Kandidát je viac ako podarený film s kvalitným hudobným soundtrackom. ()

sigi2

Dobrá trojka. Jeden z veľmi mála prípadov, keď je film lepší ako kniha. Zbavený pseudointelektuálnych kecov autorov predlohy (asi im to niekto pri písaní scenára vytmavil), vybavený neslovenským vizuálom a veľmi slušným castingom zasahuje publikum aktuálnou témou a boduje občasnými vtipne podarenými scénami (McDonald je fakt fasa). Podarená jednohubka. ()

Hisnuklusi

Šíleně nudný film. Obraz, hudba, i výkony, všechno pěkné. Ale ta nuda, ta byla asi vážně k nezaplacení. Lidem se právě ta (seriozní) suchost na tom líbila, mně teda rozhodně ne. Ten film mohl i něco říct, mohl být daleko lepší, jen do toho dát taky trochu lidského faktoru. Tohle byl robotický kalkul, který evidentně vyšel. Nicméně, podobnost se skutečnými slovenskými volbami, které proběhly asi tak rok po natočení tohoto filmu, je až děsivá, zvláštní. PS: Ten Amerikastyle pro mě osobně byl docela neunosný. ()

TommyDiamond

Síla medií v dnešní době je tak obrovská, že dokáže vytvořit z neznámého člověka prakticky cokoliv. I třeba prezidenta. Slovenský film Kandidát je podle mě velmi vydařená konspirace za kterou by se nemuseli stydět ani amíci. Potěšilo mě, jak je film svěže a moderně zpracovaný. Měli by jsme naše východní bratry občas sledovat a možná se i něco přiučit, protože ty naše srdceryvný dramata a trapný komedie jsou už vážně k zblití. Dalším velkým strujcem úspěchu je kromě nápaditého příběhu herec Marek Majeský.Jeho podání suverénního byznysmana Adama Lamberta bylo více než kvalitní. Chválím i konec, který ukázal, že konečná tragédie nemusí být vždy prohrou (alespoň ne pro Lamberta). Čtyři hvězdy... ()

hero_bk

"Hradec Králové, to čo je? Však to nedává smysel, to je jak keby som povedel Trenčín Traktoristi." Veliké překvapení, že i Slováci umí natočit moderně vyzerající film, který je navíc vtipný a má dobrý děj! Bavil jsem se hodně, zároveň se mě to jako člověka, co má vystudovanou politologii, i dotklo. Chválím, bratia! :) ()

satanjel

Wow, pre mňa film roka. A to som si myslel, že naši herci stoja za trus. Šašovia z ružového vína sa veru predviedli. Bravo Majeský. Stačí dobrá téma, nejaká tá predloha, okoreniť hláškami a proste nedojebať a voilá, slovenský klenot je na svete. Dosť sa mi páči podobnosť so skutočnosťou, aj keď tá je podľa mňa ešte nechutnejšia. Za najbližšieho prezidenta určite nevolím nikoho, kto nie je aspoň Samov potomok ( toho s tou ríšou ). ()

Kukolar

Na viac ako 3 hviezdy určite nie. Ale musím to zhodnotiť z 2 stránok: technická - na SVK zatiaľ určite nr.1. Vidno, že to robili ľudia od reklamy a vyhrali sa (možno až moc) so zábermi. scenár/námet - ako sorry, ale čo Vám na tom príde až tak strašne wááááu. Scenár ma vôbec neoslovil. Linka s odpočúvaním tam bola prečo??? Chcem vysvetlenie. 3/5 ()

Uesbe

bratislavský swag, instantné mäso, humor čierny, černejší a dehtový, dobrí herci, jazyk ako zo Southparku (či Digital parku?), fajn zapracované klišé....a tony a tony reality.......ďalší film na zozname pre maturantov ()

1mArc0

Slovenská politika - námet, na film ktorý vyhrá Zlatú palmu v Cannes a Křišťálový glóbus v Karlových Varoch. Len škoda, že sa nedostal ani do jednej z spomínaných oblastí. Konečne film, kde sa Marek Majeský ukázal, ako dobrý a charizmatický herec a film pôsobí veľmi poctivo. /70%/ ()

himor

Ako ja nemám rád Majeského a Hilmerovú...to sú základné kamene môjho negatívneho komentu a hodnotenia. Ak od nich dvoch odhliadnem, tak je to typický slovenský film 21.storočia. Už mi tam chýba iba Bárta a trio je dokonané. Darmo, niesom fanúšik slovenských filmov. 15% ()

Amonasr

Názorná ukázka, jak se vyhrávají "demokratické" volby. Realističtější, než se může zdát. Znalost reklamního prostředí umožnila režiséru vytvořit přesvědčivý snímek, jemuž není na škodu ani jistá nadsázka. Film má dobrý spád, škoda jen toho mizerného ozvučení, které potlačilo srozumitelnost některých dialogů. ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015