Komukoli prospěti můžeš, prospívej rád... Štědrý den roku 1843. Nesnášenlivý a lakomý obchodník, starý mládenec Scrooge právě pohřbil svého dlouholetého obchodního partnera a hned poté se opět vrátil do práce. Nemá totiž Vánoce rád a už vůbec nechápe co lidé na nich vidí. Všechny koledníky od svých dveří odhání, jen aby jim nemusel nic dát. Avšakpo sedmi letech se na Štědrý den stalo něco velmi zvláštního. U Scrooga se objevili duchové Vánoc…Charles Dickens patří k největším světovým spisovatelům. Své dílo vytvořil v období, kdy v jeho vlasti, v Anglii, vládla královna Viktorie. Proto se této době říká doba viktoriánská. Mezi jeho nejznámější knihy patří např. "David Cooperfield", "Oliver Twist", "Vánoční koleda", "Kronika Pickwickova klubu" a další. (Česká televize)

Axident

Sice už je po Vánocích, ale při hledání něčeho úplně jiného jsem narazil na tuhle Hallmark verzi známého Dickensova příběhu, která je velmi působivá a Patrick Stewart, naší generaci známý hlavně jako kapitán lodi Enterprise Picard, mým dětem ovšem jako Charles Xavier alias Professor X z X-Menů, je, coby suchar a držgrešle Scrooge, výborný! ()

Olík

Lehce depresivní vánoční záležitost, ale také dost možná jedna z nejzdařilejších adaptací klasické povídky Charlese Dickense. Věrné převedení, které nestojí na velkolepých efektech, ale jde po pointě příběhu…………a kapitán Jean-Luc Picard taky není úplně špatným Scroogem. ()

Barak

Dětem se to možná bude líbit a od Patricka Stewarta si odnesou to, že lidé nejsou vlastně zlí, ale ve skutečnosti strašně hodní - jen potřebují trošku "postrčit". Dickensovu předlohu jsem nečetl a ani nehodlám, neboť to jde zcela mimo mě, ale film je hodně debilní - s prominutím. Jasně, je to hodně pohádkové, patří to k Vánocům, ale když si to vezmeme z jiného pohledu - ne z toho pohádkového -, tak je to ohromná blbost. Plešatého a naštvaného dědu Patricka Stewarta, který je strašně lakomý, který nemá rád Vánoce a na kterého není radno mluvit, navštíví tři duchové - duch minulosti, přítomnosti a budoucnosti -, aby mu ukázali různé události z jeho života, které se událi, udávají a nebo budou udávat, a protože to jsou duchové hodní, tak mu samozřejmě chtějí pomoct k tomu, aby se stal lepším člověkem.... Člověk, který prospí celou noc v posteli, zdá se mu spousta snů, se ráno probudí a je úplně někým jiným. Díky tomu, že mu duchové ukážou, jak to na tom světě "doopravdy" je. Je to strašná hloupost a nezachrání to ani jedno velké jméno Patricka Stewarta, který díky čepici, kterou má na hlavě naprosto ztratil všechny sympatie, které u mě měl. Buď se na to budete koukat jako na pohádku - což se vám bude asi líbit - a nebo jako na opravdový film - jako já - a vyjde vám, že je strašně debilní.... ()

Likan7

Moc pěkná, dospělá variace na klasickou pohádku. Dospělější vyprávění, občas hororovější nádech a moc fajn Stewart. Nemohu porovnávat s ostatními zpracováními, protože právě tahle je ta první, se kterou jsem začal, ale sedlo mi to. ()

1mArc0

Tá televízna tvorba je o trochu rozdielna, ako tá ktorá sa premietaná v kinách. V podstate tu viac ide, ako dosiahnuť umenie, alebo podať divákovy umelecký zážitok. Vrelo odporúčam na vianočné časy. Je len škoda, že tá televízna tvorba upadá a máloktorému sa dnes chce zapnúť televízor, to len tak na okraj. /70 %/ ()

Cikinko

Skvelé filmové prevedenie knižnej predlohy. Animovaná verzia mi prišla už zbytočná , aj deti by si mohli občas pustiť rozprávkový motív v klasickej podobe. 4* Spokojnosť :) ()

hrumsrt

Svojí legendární předlohy se to drží poměrně věrně. Něco kritizovat trošku znamená přímo kritizovat Charlese Dickense. Patrick Stewart mi přijde, stejně jako už při několika jiných dalších případech, jako by se pro roli Ebenezera Scrooga narodil. Jen teda celé tohle dílo by mělo být poměrně sentimentální a setkání se třetím vánočním duchem by mělo eskalovat jako naprostý citový výlev. Je to dobré, ale poněkud mi tady chybí nějaká nadstavba.. 75% ()

Nathaniell

Patrick Stewart byl až obdivuhodně dobrá volba pro ztvárnění ústřední postavy. Oproti tomu Richard E. Grant má na ztvárnění Scroogeova "poskoka" hrubé rysy a vyloženě se do té role nehodil. Ne... očividně opravdu ne vždy znamená - starší - lepší. Kamenujte mě, ale Koleda z roku 2009 je podle mě mnohem lépe provedená... 2* ()

ostravak30

Poprvé jsem o Vánoční koledě slyšel loni, kdy jsem viděl animák z roku 2009 od Roberta Zemeckise s Jimem Carreym v hlavní roli. Těch verzí existuje mnoho a ani se nedivím. Samotný příběh má totiž přesah do jakékoli doby a jde v podstatě o samou podstatu myšlenky vánoc. Jenže tenhle film od počátku působí televizní kvalitou a to bez ohledu na kvality takového herce, jakým Patrick Stewart je. Někteří duchové působí lacině, jindy jsem viděl jasného Pána Prstenů nebo mozkomory. Ale ten příběh a jeho poselství je bezpochyby kouzelné, Charles Dickens psal nádherné příběhy. ()

Mangano

Sir Patrick Stewart jako Ebenezer Scrooge? Vážně? Ale no tak! Patrick Stewart má jeden z nejvlídnějších obličejů ve vesmíru a ačkoli se zodpovědně snaží, nejraději bych ho celý film objal. Asi to bylo tou zimou, ale výrazy ve tvářích u všech ostatních kolem mi bohužel přišly o dost nevrlejší teda. ()

Sebule

Už dlouho žádný film ve mně nevyvolal takovou vánoční koledu jako právě tento. Ano, efekty jsou špatné, ale celé se to vynahradí krásným vánočním příběhem, skvělou hudbou a skvělým Patrickem Stewartem, který ve mně opravdu vyvolal emoce. Vlastně mě celkově ten film dojal a opravdu bavil. Hodnocení: 8/10 ()

PTuranyi

Poctivé až divadelné prevedenie klasického príbehu s hviezdnym obsadením. Patrick Stewart v hlavnej úlohe je výborný, produkcia kvalitná ale na trikoch sa zrejme šetrilo. 70% ()

antragus

Takže: jednu dávám navíc za obrovskou věrnost literární předloze, které si hodně cením. A jinak za 4. Můžeme nadávat na sladkost a sentimentalitu, ale nezapomínejme, že Dickens především popisoval svět, který kolem sebe skutečně viděl a v důsledku toho následně svět, který by vidět chtěl. A když se zamyslíme nad první částí knihy nebo filmu a vžijeme se do poměrů, v nichž lidé žili, nejspíše by sentimentální představy o tom, jak by měl vypadat lepší svět začal potit i nejeden z nás. ()

sidthekid

Strašně sentimentální, přesto jsem si koukání (v hodině angličtiny) dost užil. Ať už kvůli vánoční atmosféře nebo výbornému Stewartovi... Prostě tento film patří k Vánocům jako k Harrymu Potterovi kouzelná hůlka. ()

P@\/EL

Období Vánoc je snad jediné období v roce, kdy mi nevadí přílišná sentimentalita ve filmech, dovedu se do příběhu vcítit a navozuje mě pocity radosti a pohody. Klasickou Dickensovu vánoční předlohu jsem měl možnost poprvé vidět jako animák z roku 2009. A pokud můžu srovnávat, tak tenhle film je stejně, ne-li více vydařený. Moc se mi líbilo ztvárnění duchů Vánoc, a to zejména toho posledního, který toho moc nenamluvil, jen mu svítily oči a pořád ukazoval prstem. Celkově je příběh poutavý a jako pohádka funguje na výbornou. ()

Sefko

Jedna z najvernejších adaptácii klasického príbehu, ktorá si zo sebou žiaľ nesie aj všetky neduhy knižnej predlohy. ()

oskiii

Tahle hraná verze je nedoceněná…přitom naprosto skvělá. Pro Vánoční koledu mám velkou slabost, protože vždy dostane člověka do vánoční atmosféry. ()