Evergreen, který nikdy neomrzí! Tomáš Holý jako nadmíru čilý a podnikavý Vašek ve slavné a cenami ověnčené komedii o hledání tatínka. Nadmíru podnikavý školák Vašek žije sám s maminkou. Ta se ale po večerech víc než jemu věnuje své profesi – baletu. „Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" stěžuje si Vašek. A sám se snaží sehnat mamince nějakého nového manžela a sobě náhradního tatínka. Na zimní rekreaci „narazí" na sympatického Luboše. Když se maminka nečekaně musí vrátit do Prahy na záskok do divadla a jeho dostane na starost právě náčelník Horské služby – vezme situaci do vlastních rukou! To ale Vašek ještě netuší, že se horolezec Luboš s jeho maminkou už dávno zná. Když Luboš vidí, že se na Vaška může ve všem spolehnout, začne si na prstech cosi přepočítávat... Mimořádně úspěšná rodinná komedie Marie Poledňákové stojí i poněkolikáté za zhlédnutí nejen díky zajímavé zápletce, vtipným situacím a dialogům, ale i pro skvělé herecké výkony Jany Preissové, Františka Němce. A především neodolatelného Tomáše Holého. (Česká televize)

Gumrice

Nejlepší rodinná komedie, poklad české kinematografie. Je povinností každého Čecha vidět tento dokonalý film. ()

andio

Nikdy jsem tento film zrovna nemusel a ani po dnešním stém shlédnutí svůj názor měnit nehodlám. 5/10 ()

Lilloos

Bez roztomilého a (navíc) talentovaného Tomáše Holého by to bylo ale úplně o ničem. Takhle zachraňuje, co se dá, ačkoliv to rodinné drama působí spíš jako parodie. Především pak scéna, kdy se zatrpklý baleťák za doprovodu tragické hudby řítí v autě pražskými ulicemi a vede přitom závažné hovory, je nad očekávání úsměvná. ()

Dlubal David

■ ∞ Jestliže jsem u filmu Bota jménem Melichar (1983) od pana režiséra Zdeňka TROŠKY psal, že je to v mých očích jeho nejlepší filmový počin, tak zde, respektive pro filmy: Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), platí to samé pro paní režisérku Marii POLEDŇÁKOVOU. Z části ke kolenům dvěma uváděným TV filmům dosahuje TV film Kotva u přívozu (1980) a první režisérčin celovečerní kinofilm S tebou mě baví svět (1982), který jsem jako kluk měl hodně rád, ale po letech jsem se ho již docela přejedl. A jak je to se současnou tvorbou paní režisérky? Tu už, stejně jako u pana TROŠKY, nesleduji, a s největší pravděpodobností se na jejich nová díla už asi nepodívám. Ale nikdy neříkej nikdy... ■ Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) jsem poprvé viděl v Československé televizi a pak několikrát na VHS, ale poté spoustu let vůbec nic. Až v roce 2012 mě chytla nostalgie za flígr a já pln očekávání, zda budu zklamán tak, jako tomu bylo v mnoha jiných případech, či zda budu nadšen, jako tomu bylo zase v jiných případech, kdy jsem měl pocit, že ono dílo vidím poprvé a hltal jej plnými doušky až do konce, tak naštěstí nastala situace druhá a to u obou filmů. Ovšem s čím jsem vůbec nepočítal, bylo to, že jsem při vytrhování stoličky objevil ve filmu věci, které jsem jako kluk neviděl nebo spíše nevnímal. ■ Film jsem nasával všemi smysly a tam, kde jsem před mnoha lety viděl jen komedii, jsem najednou objevil, a to zejména v první půlce, že je zde přítomna i rovina sociální, respektive rodinná a že tento film není jen hereckým koncertem malého rošťáka, ale i malou sondou do života svobodné neprovdané matky, samoživitelky v normalizačním Československu. Spousta věcí najednou vyplouvala na povrch, a tam, kde jsem dříve jen fandil Vaškovi, jsem měl leckdy z pozice jeho matky chuť mu naložit na holou pětadvacet. Samozřejmě to film nijak nesnížilo, jen jsem chtěl toto podotknout, neboť vnímání té samé věci se v průběhu života mění a mění se nejen nazírání na věci kolem, ale, a to je podstatnější, i náš charakter a osobnost a hodnoty či jejich priorita. ■ Od té doby jsem se na oba filmy díval již čtyřikrát a pokaždé na mě působí pohodově. ■ Rozmýšlel jsem nad tím, který z těchto filmů se mi vlastně líbí víc, třetí - volné pokračování: Jak se krotí krokodýli (2006), dle svých vlastních měřítek a pravidel, za pokračování nepovažuji a nebudu jej ani komentovat. Došel jsem k závěru, u prvních dvou filmů, že to nemohu rozhodnout, neboť je každý film úplně jiný. V jedničce jsme v zasněžené krajině, kterou miluju, ve dvojce v oblasti Českého ráje, odkud mám spoustu krásných vzpomínek a citovou vazbu právě k místu, kde se dvojka natáčela a mimochodem, kousek od pískovcové skály, kde Vašek s jeho nezbedným taťkou osahávali skaliska, se natáčel Princ Bajaja (1971). ■ Jednička je hodně o hledání, dvojka o uchopení toho, co jsme nalezli a jak s tím naložíme. ■ ■ ■ Názory na hlavního představitele Tomáše HOLÉHO se různí a diváctvo se dělí do mnoha skupin, které se na něj dívají velmi různorodě. Od talentu, který se rodí opravdu jen mimořádně, přes dětskou hvězdu, která toho filmování s nastupujícím dospíváním už měla dost, rozmazleného protekčního spratka, hereckého dětského talentu, až k názoru, že se nejednalo o nijak zvlášť dobrého herce, ale roztomilého a sympatického představitele rošťáků a zlobidel. ■ ■ ■ Ke zhlédnutí na iVysílání. ■ ■ ■ ⁞ [95/100]. ■ ‖ [90/100]. ■ ↨ [90/100]. ■ ― Tomáš HOLÝ [95/100]. Jana PREISSOVÁ [93/100]. František NĚMEC [92/100]. Jana DÍTĚTOVÁ [90/100]. Vlastimil HARAPES [88/100]. Gabriela VRÁNOVÁ [79/100]. ■ ῼ [89/100]. ■ ∩ Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). / Jak se krotí krokodýli (2006). /// Kotva u přívozu (1980), S tebou mě baví svět (1982). /// Bota jménem Melichar (1983). / Ať žijí duchové! (1977). / My všichni školou povinní (1984). /// Kam doskáče ranní ptáče (1987). /// Pod jezevčí skálou (1978), Na pytlácké stezce (1979), Prázdniny pro psa (1980), Za trnkovým keřem (1980). / Setkání v červenci (1978), Léto s kovbojem (1976). / Útěky domů (1980), Dívka s mušlí (1980), Upír ve věžáku (1979), Pětka s hvězdičkou (1985), „Marečku, podejte mi pero!“ (1976). /// Dívka s těmi velbloudy (1967), Krakonoš a lyžníci (1980), Obecná škola (1991). /// Home Alone (1990), Home Alone 2: Lost in New York (1992), Kindergarten Cop (1990). /// Sněženky a machři (1982). / Lucie, postrach ulice (Luzie, der Schrecken der Straße) (1983), ...a zase ta Lucie! (Schon wieder Luzie!) (1984). / Podnájemníci (1976), Otec nebo bratr (1978). ■ ±9x; 1x ⌂ [D], [TV], [PZ], [TV_ČB]. ±3x ⌂ [D], [TV_VHS], [PZ]. 1x ⌂ [D], [PC], ϿϾ [PZ], [288p], [~ 2012]. 1x ⌂ [J], [PC], [2.0] [PZ], [288p], [~listopad 2013]. 1x ⌂ [D], [PC], [2.1] [PZ], [404p], [~leden 2014]. 1x ⌂ [D], [PC], [2.1] [PZ], [576p], [~březen 2014]. 1x ⌂ [D], [PC], [2.1] [PZ], [720p], [~květen 2014]. ■ ↘ Ainy, sportovec. ■ ↔ ① [98/100]; ② + ③ + ④ [95/100]; ⑤ [100/100] [~2012]. ‡ [89/100] [~květen 2014]. >>> [95/100]. ■ () (méně) (více)

Vesecký

K tomu není co dodat. Před začátkem sledování jsem si říkal, odehrává se to v zimě, za to musíš strhnout bod... Ale Tomáš byl opravdu kouzelný, jen mi zatrnulo, když v rozhovoru s mámou skoro na začátku říká: "...neboj se,mámo, já se ti nezabiju..." Stejně si myslím, že by se jeho cesta ubírala asi jinam než k herectví, ale tragický konec si musím připomínat pokaždé, když ho vidím hrát. Poledňáková vytvořila dvojici filmů, která se leckomu nepodaří za celý život (a ovšem, ten třetí, S tebou mě baví svět)... A Tomáše - Vaška dobře doplňují F. Němec a J. Preissová. ()

crozet

Tomáš Holý jako herecký leader všech filmů, kde účinkoval, socrealistická kráska Jana Preissová (primabalerínou v okamžiku), spolehlivý F. Němec (s poněkud rozkládajícím se chrupem), ekl-matka Dítětová a hárající pes ve svářečských brýlích - všichni dialekticky sevřeni v hezky napsaném a solidně zrežírovaném filmu Marie Poledňákové. A koho to nezajímá, ať si aspoň obhlídne spoustu dnes už historických předmětů denní (s)potřeby poloviny 70. let, kerými se záběry doma i venku jen hemží. ()

jilda

Přijde mi to celé trapné, ne vtipné. Preisová jako vyšilující mamča mě štve celý film. Filmy od Poledňákové mi prostě nesedí. ()

IvcaSammet

Už jako malá jsem tuto rodinnou komedii milovala a ani po tolika letech a tolika shlédnutích se to vůbec nezměnilo. Vašek s Lubošem mě prostě dokážou vždycky rozesmát. A i když se ve filmu řeší ta romantika, kterou já tak nemám ráda, v tomto filmu mě absolutně vůbec nevadí, právě naopak! A pak samozřejmě výkon Tomáše Holého, který prostě byl nejlepším dětským hercem a bavičem, kterého jsme mohli na filmovém plátně vidět! ()

petikacka

Můj kultovní a srdeční film...Znám ho od dětství a pořád mě baví...Jestli to není tím, že je geniální a naprosto nadčasový...Za mě 100% ()

Mr. Sandman

Já měl vždycky strašně rád Luboše. Jako malej jsem si přál mít takovýho tátu a dneska si přeju, abych takovým tátou jednou byl. Jana Preissová je tu překrásná a taky pro mě ztělesňuje ideální matku/partnerku,ženu. ()

jane1106

Celý film sice stojí na zjevu a bezprostřednosti Tomáše Holého, vzhledem ke kratičké stopáži a jednoduchosti námětu to ale stačí. Mezi Němcem a Preissovou navíc funguje pěkná chemie. ()

Narciska

Krásný, lidský příběh a k tomu kouzelná vzpomínka na dětství... 4 * jen proto, že druhý díl mám mnohem radši. To asi ta letní svoboda... ()

mh.mail

70% — Klasika českého rodinného filmu. Ani nevím, co k němu dodávat. Psát, že film je prakticky „one-child-show“ Tomáše Holého, by bylo nošením dřeva do lesa. ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková