První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Tomulka

Klasika jenž si zaslouží plný počet. Jako dítě jsem chtěl být vždy Olda Šetrný (jak jsme mu s bráchou říkali) jeho přesná trefa a ocelová pěst skloubená s perfektním charakterem byla naprosto k neodolání. Hrdina jak má být. ()

naytsirk

Méně prostě dát nemůžu. Vinnetou a jeho brácha jsou legendy. Nespočetněkrát viděno. A Lex Barker byl frajer... ()

sidthekid

Moje srdeční záležitost s dětských let. Místy působí kýčovitě a na dnešní dobu komicky, přesto je a byl Vinnetou můj velký hrdina. ()

akneleH

Nemohla jsem se dočkat dalšího dílu. Pusťte to svým dětem ve správném věku... asi 10 - 13 let a budou nadšené. :-) ()

Hanver

Samozřejmě viděno dnešní optikou, 50 let starý film už zkrátka nikdy vrcholem zážitku nebude. Nicméně, díky svým obrovským přednostem, zpracování, vynikajícím hercům na čele s Lexem Barkerem a nenuceného vítězství dobra nad zlem si stále zachová svojí oblíbenost. Vinnetouovky jsou z těch mála snímků, které vás ani po několikerém shlédnutí nepřimějí fandit "záporákům". Je ovšem třeba tvrzení o nadčasové kvalitě omezit na díly I., II., III. a Poklad na Stříbrném jezeře. ()

mrGhostly

Snad nejpěknější, nejlepší westernovka, která se líbí i mně a to jsem na tento žánr docela alergický :) Více netřeba dodávat ... ()

jonnybe

Ano je to naivní, ano plné patosu, ano chybí nadhled, ale v tomhle případě je mi to jedno. Kultovní věc na kterou se podívám znova a znova a bude to fungovat.Fakt pět z pěti. ()

SONYAGENT

Melodie mého srdce, hodiny strávené s baterkou pod polštářem při čtení Mayovek stále dokola a to samé s hranou verzí... Nezapomenutelná hudba, osoby a barevný příběh dvou velikánů západu! Na tu doby excelentní počin! 100% ()

Otan

Tento film je v podstatě o ničem a je na točený dosti průměrnou kamerou,nic méně zřejmě bude navždy nesmrtelný a to především díky jeho v pádu do bezduchých socialistických kin. ()

Big Daddy

Těžko hodnotit jeden konkrétní film ze stežejní Vinnetuovské série. Řemeslně zpracované stejně dobře včetně zachování nezapomenutelné indiánské atmosféry. Konkrétní zajímavostí je, že jde vlastně o dějově první díl popisující setkání budoucích pokrevních bratrů a je tak tajímavé vidět Old Shatterhanda v civilu či otce a sestru Vinnetua apod. Po historicky prvním Pokladu na stříbrném jezeře tento "druhý" díl série ještě umocnil frontální útok Vinnetuovské ságy na obrazovky. Kdo tehdy tušil, že jde o nekompromisní útok i do našich srdcí. ()

Snakefinger

Kolikrát jsem to viděl? Padesátkrát? Stokrát? Nezapomenutelná klasika. A vůbec mi nevadí šikmo sedicí paruky jugoslávských indiánů, tedy komparzistů. ()

KajunkaB

,,Slezte. Muži mají sedět, když spolu hovoří." Nejslavnější čtveřici filmů bych odvykládala nazpaměť. Vyrostla jsem- ještě tedy ne úplně- na příbězích o Vinnetouovi a je to ve mně tak hluboce zakořeněné že jim prominu naivitu i pohádkovost. ()

ryccoly

Vinnetou má pro mě ze čtyř mayovek od Haralda Reinla největší kouzlo. Jsem ráda, že Lex Barker a Pierre Brice do toho nakonec šli a vytvořili nezapomenutelné a nesmrtelné snímky. Děkuji. ()

the_weaver

Western, ktorý sa vydá plnou parou vpred a už ho nezastaví ani zrážka s poschodovým hostincom.↵  S nezabudnuteľnou hudbou na pozadí tu prestrelka strieda naháňačku, hneď zas oslobodzovanie zajatca, obliehanie nasleduje kanoistika o život.↵  Sympatický greenhorn s ideálmi vládne každej scéne - či už päsťami, pod ktorými banditi padajú ako podťatí, alebo ľsťami v prípadoch, ktoré nevyrieši silou. Tento Chuck Norris Divokého západu sa tak zanietene venuje boju za spravodlivosť, že sa pritom ani nestihne vyznať svojej utajovanej osudovej láske pred jej náhlym odchodom do večných lovíšť. Napriek tomu má viac než dôstojného súpera v osobe Santera, ktorý svojou charizmou zatieni i dona Corleoneho a neúctou k pravidlám i slovenských privatizérov. Jeho desivé posledné sekundy života mi zamlada privodili nejednu divokú nočnú moru. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015