Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

Doski

Poslední výstřel a nejlepší výstřel. Konec dobrých Mayovek. Pamatuju si, jak jsem jako malý vždy koukal a pokaždé znovu doufal, že ho nakonec nezabijou. 78% ()

Homer.p

Úžasný příběh, skvělí hrdinové, hudba a smutný převelice smutný konec, kvůli kterému bulím i dnes jako želva. Prostě jasně nejlepší díl. Jo a nesmim opomenout vynikající dabing. ()

Acrobat

Nedá sa inak. Iba priniesť a vysloviť slová ktorých výklad pripúšťa len konformný súlad dokonalosti v jednoduchej podobe. Je nemožné sa odosobniť s dospievajúcimi časmi a knihy v lone. Východný blok v totálnej vôli ponúknuť nám nadčasové videnie Mayových romantických konštrukcií. Zgustnutie je kategoricky nevyhnutné. Bez exogénnych vplyvov. Nedá sa inak. Psychologická očista bez napojenia na akékoľvek faktory. Negližé... Dobrý boj bojoval, beh dokončil, urobil čo mal. Spočítal si kosti a usnul v Pánovi... Smutná vec bez možnosti otupiť sa v čase. ()

danny_21

Dodnes si pamatuju, jak jsem se jako osmiletý statečně před rodiči snažil tvářit nezúčastněně, když Hatátitlá smutně ržál a nejslavnější Rudý bojovník pomalu umíral, a potom za rohem břečel jako želva a ruku na srdce, kdo ne ? U mě, nejlepší z celé trilogie, na stejné úrovni jako Poklad. Nádhera - 95 % ()

Psycho.R

Pro mě nejslabší díl trilogie. Smutný konec je nevyhnutelný, ale jaksi jsem postrádal romantickou atmosféru předchozích dílů. ()

rublik05

Poslední výstřel se dá také popsat jako poslední pětihvězdičkové dobrodružství náčelníka Vinnetoua, další „mayovky“ jsou kvalitativně na míle vzdálené jak původní trilogii, tak i prvnímu Pokladu. Harald Reinl opět natočil perfektní podívanou, která ani na chvíli nenudí, obsahuje plno přestřelek a akčních scén a má mimořádně nechutného záporáka. Již tradičně musím pochválit podmanivé prostředí a nádhernou hudbu. Snímek má až nezvykle rychlé tempo, samotný závěr, ta geniální retrospektiva, tady snad nezůstane žádné oko suché. Takhle nějak si představuji dojemné rozloučení s legendou. 9/10. ()

Ceberus

Za velkou trojku samozřejmě považuji filmy Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře a Rudý gentleman, takže Poslední výstřel je o malý stupínek níže. SPOILER: Závěr filmu je trochu zkalen tím, že loučící umírající záběry jsou tu nejméně tři (Vinnetou postupně omdlí poté, co se dozví, že jeho vesnice je v pořádku, pak poté, co ještě naposled zahlédne svého koně, a do třetice poté, co se rozloučí se svým bílým bratrem) - jako by si režisér připravoval několik variant a nakonec do filmu nalepil všechny. A až teď asi na páté zhlédnutí jsem si všiml, jak Sam Hawkins při závěrečném zasažení Vinnetoua jen tak ve stoje se zbraní v ruce čučí, zatímco se všude střílí, místo aby napálil padouchovi jednu mezi oči. :-) ()

junxi91

Poslední setkání s hrdinným náčelníkem Apačů a jeho věrným bílým pokrevním bratrem. Vinnetou s Old Shatterhandem cestují do Santa Fe (Nové Mexiko), protože mají tip od muže, který předtím s ostatními bandity zabíjel bizony a mluvil o tom, že loviště Apačů dostanou přistěhovalci z východu. Guvernér státu jim řekne, že jsou to bandité, kteří se spřáhli s náčelníkem kmene Čikarijů jménem Bílý Tesák, kterému dávají chlast a zbraně a získávají jeho území. Vinnetou a Old Shatterhand musí zabránit bělochům v jejich plánech, ale bohužel je u guvernéra vyslechnul písař, který informuje bandity a ti nastraží na oba dva past v bývalém lomu. Jejich koně však vycítí nebezpečí a schovají se, následně hrají mrtvé, a tak si bandité myslí, že je zlikvidovali. Old Shatterhand jede do města pátrat po lidech, kteří chtějí jejich smrt, a Vinnetou se vydá navštívit Čekarije. Old Shatterhand vymlátí pár banditů a dá se dohromady se starým známým Samem Hawkensem, který stihl mezitím adoptovat dceru. Vinnetou šikovně uniká banditům u Medvědí řeky a přímo v proudu řeky, a na poslední chvíli jej zachrání jeho věrný přítel před jistou smrtí. Bohužel je však zajmou Čikarijové s čele s ožralým náčelníkem Bílým tesákem, který věří banditům v čele s Rollinsem více, než Apačům. Rollins zavraždí náčelníkova syna Hbitého pantera a hodí to na Vinnetoua, kterého za to čeká společně s jeho pokrevním bratrem trest smrti umučením. Naštěstí je tu chytrý a mazaný Sam Hawkens, který je zachrání pomocí ohňostrojů, kterých se hloupí a pověrčiví indiáni bojí. Schyluje se k poslední bitvě mezi Apači a Čikariji spojenými s bandity. Apačům pomůže petrolej, který se zde hojně vyskytuje, střelný a také důmyslné pasti, vytvořené Samem. Přijíždějí vládní posily ze Santa Fe, které jsou ale pro bandity vhodný cíl. Díky tomu nastane onen Poslední výstřel, který ukončí život náčelníka Apačů, jenž svůj brzký konec předvídal pár dní předtím při západu Slunce. Konec jsem teda opět po letech obrečel a film považuji za takový pohádkový western, kde jsou jasně rozlišitelní ti dobří a ti zlí a kde je vše celkem předvídatelné. Vinnetou chtěl pouze mír mezi bělochy a indiány, ale nebál se bránit v případě útoku agresora - ano, takhle to má přesně fungovat. ()

JamesLeon

Jako malej jsem Vinnetoua miloval. Viděl jsem ho nesčetněkrát a vždycky jsem obdivoval tu jeho odvahu. Pamatuju se, že jsem si dokonce vyrobil podobnou čelenku, kterou vždycky nosil a přál jsem si, abych měl tu jeho krásnou černou pušku.. Vím, že jsem jako malej brečel, když umíral a určitě bych byl na měko i dneska.. ()

Čiban

Vinnetou - Poslední výstřel ((Winnetou III) je závěrečný díl trilogie Vinnetou (ne však filmů podle předlohy Karla Maye. Film byl natočen v roce 1965, jde o koprodukční film režiséra Haralda Reinla. Natáčelo se již v osvědčené Jugoslávii, například na hoře Mali Alan (ve filmu Nuget-tsil). ()

giaruj

Jeden z filmov, ktoré som videl miliónkrát a nikdy nie celý. Chápem atmosféru filmu i jeho význam pre určitú generáciu. Ale obetovať Vinetuovi pravidelne každý rok niekoľko sobotných alebo nedeľných hodín každý týždeň je nad moje pochopenie... ()

topi80

Pochmurná atmosféra se táhne celým filmem. Ono nám i těch indiánů ve filmu nějak ubylo. Zbraně bledých tváří nezahálely a indiáni umírali dál. Nejen během třech dílů, které už jsme viděli. Moudrý Vinnetou si uvědomuje bezvýchodnou situaci a během celého filmu mluví už jenom o tom, že je třeba přivést svůj kmen do nových časů. Stačí, když všichni ve zdraví přežijí. Boj o území a loviště je definitivně prohraný. Jen kmenům, ve kterých nenadělaly paseku zbraně, nýbrž ohnivá voda, to ještě nedochází a naivně si nechají leccos od banditů naslibovat. Smutná podívaná od začátku do konce. Old Shatterhand s Vinnetouem už nebojují za lepší svět, ale za zachování aspoň zbytku toho, co zbylo po starých časech. Akce je ve filmu dostatek, dojde i na nějakou tu hlášku. Old Shatterhandovy pěsti nezahálejí a Vinnetouova mrštnost a chytrost mu umožní přežít četné nástrahy, jež ho do osudového výstřelu potkají. Trochu nelogické bylo jen to, že Vinnetou tryskem cválal k Bílému Buvolu, zatímco banditi si v klídku chystali jednu nástrahu za druhou a nikterak nespěchali. Ale to je jen slabá výtka. Kromě dobrodružství a akce přidali tvůrci tradiční přírodní lyriku, nádhernou hudbu a oproti předchozím dílům i přidanou hodnotu v podobě zmiňovaného smutku a nostalgie. Jako malý jsem kouzlu mayovek nepodléhal, ale dneska dám plný počet bez zaváhání. ()

J.e.r.e.c

Přiznám se, že tenhle díl znám z klasické čtyřky zdaleka nejméně. Děj je docela nevýrazný (stejně jako hlavní záporák) a motivy se podobá Rudému gentlemanovi. S knižní předlohou nesouvisí vůbec nijak. Vinnetouovi tady usilují o život prakticky od začátku a jemu se podaří tolikrát uniknout, až jsem napoprvé nabyl dojmu, že to všechno dobře dopadne. Zvláštní je, že tu vůbec poprvé není žádná romantická zápletka, jakoby tím autoři chtěli zdůraznit ponurost posledního dílu. Konec je čistokrevné vydírání. Místo, aby Vinnetou prostě umřel po výstřelu z pušky, protahuje se jeho odchod do věčných lovišť takovým způsobem, že to nerozbrečí jen největšího nihilistu. Jako malej jsem tomu závěru prostě nemohl uvěřit, nechápal jsem to. Furt jsem si myslel, že se druhej den probudím a náčelník Apačů bude normálně naživu. Pro mě s Posledním výstřelem skončil i filmovej Vinnetou, z těch x dalších snímků jsem viděl pár minut a už mi to přišlo o ničem. O čem taky točit, když už byl náčelník dávno mrtvej ... 80 % ()

papadoce

Samozrejme najsmutnejší diel série. Myslím, že na takýto koniec nebol nikto pripravený. Rovnako tak na herecký výkon Pjera pri umieraní. A to je tá sila Vinnetoua a celej série. Vlezie Vám to pod kožu tak, že pri scéne ako vystrihnutej z tureckej telenovely sa proste nezasmejete, ale je Vám ľúto, že to celé končí. Krásny film. ()

elimS

85% - komentář 20ti slovy: Jednoznačně nejlepší Vinnetou z celé série. Žádné zmatky, zbytečné "zvraty", plno padouchů atd. Pěkně přímočaře, s grácií a lehce ke svému konci. Škoda. ()