Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

Naki

To, že tvůrci při vzniku tohoto snímku nebyli při smyslech, je mi jasné, ale na čem si jeli členové HFPA, když tohle nominovali na 7 Golden Globes, mi už opravdu hlava nebere. Přes 2 hodiny projekce jsem si lámala hlavu nad tím, co vlastně chtěli scénáristé v tomto snímku ukázat. Největší problém, kromě hereckých výkonů, mám s rozpolceností žánru a chování se snímku. Nezájem alespoň naznačit části plánů, které na konci akce dostaneme sesumírované ve voice-overu se sestřihem událostí, které vedly k výsledku jako přece úplně očividné, sesazuje snímek pěkně hluboko. Oficiální "drama" na plátně ve finále silně působí jako trapná parodie. Pokud by tohle měl být vážný náhled do rozdílů socioekonomického světa a střetu snílků s realitou, měl by mít rating PG. Nejvíce mě dojímá fakt, že snaha zachránit film silným hereckým obsazením jim nevyšla tak, jako snaha Aubrey Plaza vzít popcorn Willu Farrellovi. Pouze výkon JLaw (nenápadně podobný jako v Silver Linings Playbook) ze mě nakonec vydoloval **. ()

mart01

Velká očekávání, která se úplně nenaplnila. Po první hodině filmu jsem měl pocit, že film ještě nezačal. Výhoda tohoto filmu ale spočívá v tom, že když diváka nezaujme příběh, což je hlavně z počátku hodně složité, tak vše zachrání herecké výkony. To se také očekávalo při takovém hereckém obsazení. Každý zahrál svůj standart (takže velice dobře), nejvíce nadchla dua Adams - Lawrence a Cooper - Bale. Troufnu si říct, že Bale zahrál lépe, než Cooper, i když bych čekal spíše opak. Po první doslova přetrpěné hodině se konečně začalo něco dít a to mi ke spokojenosti stačilo. Škoda první půlky, ale i tak nadprůměr. ()

Hartigan

Tak zkušené herecké osazenstvo a tak promarněný potenciál, to se jen tak nevidí. Vystřídá se hodně profláklých ksichtů, ale jediní, kdo si svoje role užívájí a je to na nich i vidět, jsou Bale (kvůli postavě Irvinga si nechal narůst nemalý pupík) a také svůdná Lawrence. Zdálo se mi ale, že se celou dobu až moc tlačilo na pilu. Všichni si rovněž mysleli, že hrají v něčem chytrém, z čehož by dokonce i mohli vyždímat Oscara, když na režisérské sesli sedí už vcelku ostřílený David O. Russel. Přitom se servírují pouze dlouhé, nezajímavé dialogy, ve kterých jsem se chvílemi beznadějně ztrácel a nevědel prostě která bije. Musím aspoň pochválit pěknou retro hudbu, která tomu celému dodává ten patřičný lesk. A Jennifer Lawrence? Nó, té to hodně slušelo, i přes tén jí neslušící melír. 60% ()

Hovado

Špinavý trik je má letošní první zastávka za tripem po nominovaných nejlepších filmech na Oscary pro rok 2013. No a abych pravdu řekl, tak to nebyla moc hezká zastávka. Nechápu, proč je toliko film zmiňovaný v nominacích. Samozřejmě ještě nemůže plně posoudit s dalšími nominovanými, ale kdo by možná mohl v boji o plešouna uspět, je tak maximálně Jennifer Lawrence, která v rámci celého filmu Špinavý trik vyčnívá. Její postava je dobře zahraná a tak nějak jsem jí to z celého ansáblu věřil nejvíc. No, uvidíme jak zahráli ostatní dámy. Celkově mi film přijde hodně přeceňovaný a jen doufám, že zbytek nominovaných nebude podobných. Film se neskutečně vleče, 132 minut je dlouhá stopáž, která by mohla být o kus kratší. Ač se snaží být snímek nadčasový v tématech jako je korupce a rodinné hodnoty, tak vyznívá jako spíše karikatura, než něco vážnějšího či dokonce obraz tehdejší doby. Ono celý film čekáte, že se něco zásadního stane, že přijde něco kulervoucícho nebo nějaký zásadní zlom a ten věci popožene či je rozpumpuje zajímavějším směrem, ale ono to stále jede stejně jako umělá mašinka na koleji a nic zásadního se nestane. Film taky nevyužil spoustu zajímavých charakterů, jako byla role De Nira a z Bradleyho byl taky pěknej de*il do ztracena. Prostě bylo tam spoustu materiálu, který se dal využít, ale využit nebyl. Vždy jen náznak, ale skutek utek. No, jsem zklamaný. Doufám, že další budou lepší. ()

joker30

Film je to dobrý hlavne vďaka hereckým výkonom, ktoré majú zaslúžené nominácie inak by som dal asi 3 *. Milo prekvapil aj De Niro v menšej no nezanedbateľnej roli a osviežil film, ktorý by inak šiel len po jednej lajne. Určite by som vyzdvihol Jennifer Lawrence, ktorá ma opäť presvedčila, že má na to stať sa novou kráľovnou Hollywoodu. Brilantne zahrané a prajem jej druhého Oskara v rade. 75 % ()

Biopler

Prekostýmované a prevýstrihované. Film sa utápa v tom, že núti diváka hltať Baleov príčesok a Adamsovej výstrihy. Herci hrajú vo veľkej pohodičke a O. Russell ich všetkých pekne zosmiešnil. On si snáď chcel vystreliť ako nejaký tínedžer a nakrútiť efektnú hovadinu. ()

PEZ

Vyborna zalezitost! Prepracovany a napadity scenar (mierne inspirovany skutocnymi udalostami), navyse s dobrou pointou, skvela dobova vyprava a bezchybne herecke vykony. To potom cloveku dlhsia stopaz vobec nevadi. David O. Russell vie pisat aj rezirovat. Na to, ze vela scen bolo improvizovanych drzi film pekne pokope a ma hlavu aj patu. Christian Bale sa ako chameleon (uz znova) prevtelil do uplne odlisnej postavy. Velky pupok? Pricesok? Toto je posledny predstavitel Batmana? :) Niet divu, ze ani samotny DeNiro Bale-a nespoznal, ked mu ho reziser osobne predstavoval na placi (neveril, ze je to on :)). Kazdopadne herectvo prvotriedne. To iste Jeremy Renner, ci zenske predstavitelky Jennifer Lawrence a Amy Adams. Navyse DeNiro si strihol jedno z najpresvedcivejsich cameo tohto roku. Film si udrzuje po cely cas napatie, no najde sa aj par vyslovene komedialnych scen. Takze ja som si pochutil. Skoda, ze sa nakoniec tvorcom ani jeden Oscar neusiel, no vynahradili to kvanta inych oceneni vratane Zlatych Globov a BAFTA. 8/10 ()

darkreider

Amy s výstrihom až po kolená len tak z hlavy nedostanem a Bale zase ukazuje, že sa dokáže do role poriadne obuť a prispôsobiť tomu zjav. Škoda, že je film miestami natiahnutý kvazi romantickou linkou. Niektoré tie pletky, a hlavne rozpravy o nich, ma extrémne nudili. ()

phoenixer

Přirovnal bych to k pozlacenému exkrementu. Než jsem si film pustil, nic jsem o něm nečetl. Věděl jsem pouze o skvělém hereckém obsazení, které by mělo zaručovat jistou kvalitu. Nevím zdali se režisér Russell držel striktně scénáře, ale tak příšerně natáhnutý děj člověka leda uspí. Jediné co mě drželo u filmu až do konce byla Jennifer Lawrence, které to velice sluší. ()

redwik

Od filmu som čakal niečo v štýle Ocean's Eleven, možno trošku slabšie, ale zato príjemnejšie čo sa týka kostýmov. A i keď záver reputáciu napravil, film ma príliš nebavil. Bol asi až pridlhý na to, že sa tam nič zaujímavé neudialo. Podľa môjho názoru ale Jennifer Lawrence mohla získať Oscara, minimálne si ho zaslúžila omnoho viac ako za jej minuloročnú rolu v Silver Linings Playbook. Iní herci sa mi tiež páčili, napríklad tučný Christian Bale, alebo na Elvisa učesaný Jeremy Renner. No ani vďaka nim som si film neobľúbil a keďže bol iba zčasti postavený na skutočných udalostiach, čakal som viac. Christian Bale - Irving Rosenfeld /:/ Bradley Cooper - Richie DiMaso /:/ Amy Adams - Sydney Prosser /:/ Jeremy Renner - Mayor Carmine Polito /:/ Jennifer Lawrence - Rosalyn Rosenfeld /:/ Louis C.K. - Stoddard Thorsen /:/ Jack Huston - Pete Musane /:/ Michael Peña - Paco Hernandez/Sheik Abdullah /:/ Shea Whigham - Carl Elway /:/ Robert De Niro - Victor Tellegio ()

bararich8

Nápad dobrý, ale 138 minut je strašně moc a kromě samotného podvodu tak děj zabředává do vztahových problémů, které však nejsou příliš zajímavé a hlavní dějová linie je pak roztahaná. To tak nějak vyvažuje skvělé herecké obsazení a jejich výkony. Nedá mi to srovnat s britskými podfukáři, kde tohle všechno dokážou vměstnat do necelé hodiny a přitom to má mnohem více šťávy. V tomhle ohledu se kluci z USA mají ještě co učit, 2,5*. ()

Ondr@932

Zajímavý dobře udělaný film i když se jedná o fiktivní příběh. Tak výkony herců byly parádní a to ani nemluvím o tom, že zde hraje plno známých a skvělých herců. Kdyby délka filmu nepřekračovala 2 hodiny, tak bych dal možná 4*. 60% ()

zipoo

Bale se mi kurevsky líbil od půle filmu, to jsem mu začal fandit, takže získává pro Hustle(r) první hvězdu. Adams není pěkná. Cooper je dement. Lawrence do toho dala šťávu (téže druhá půle) a vyhrává nám druhou hvězdu. Rennera mám strašně rád a proto mu dávám půlhvězdu. Je to trochu utahanější a nemá to takovou gradaci. Ale za Jacka Hustona, De Nira (respektive přesně za tu roli jakou dostal) a hlavně nejhlavnějc za Louise C.K. přidávám 3 hvězdu. Suma panděrum tu máme 3 a půl hvězdy. Protenrokráte zaokrouhlím na 4. ()

Jakubik

Stupidní film ani skvělí herci nespasí. Hvězdě obsadit nudu neznamená dobrý film a tady to opravdu platí. Jen stíží jsem film dokoukal jinak to byl další adept na nedokoukání. Kdyby byl lepší scénář věřím, že by šlo jinak o super obsazenou stylovku. Začínám čím dál tím více pochybovat o kvalitách Oskara pač jestli někdo nominoval tuhle břečku tak v tom případě musí nominovat i Stmívání… ()

Whitebeard

10 nominací na oskara? Svět se zbláznil. Původně jsem uvažoval o dvou hvězdách, protože jsem se v průběhu filmu několikrát notně nudil, ale pravdou je, že výkon herců je fakt skvělej. Takže za mě ušmudlaný 3* a jasná věc, že tenhle film už nepotřebuju vidět znovu. ()

RidleyCrowe

Oproti predošlým Russelovým filmom je to dosť slabé. Pri filme ma držali iba skvelí herci a herečky a ich výkony, za ktoré si tie nominácie na Oskara určite zaslúžili. Ale inak som sa musel premáhať, aby som to vôbec dopozeral. ()

Torgal

David O. Russell servíruje ďalší herecký koncert, no tentokrát bravúrne herecké výkony ústrednej štvorice nepodporil adekvátne kvalitným príbehom. Zápletka je slušná, ale je rozmelnená v množstve výrazných postáv. A priznám sa, že v závere som očakával, že Bale sa vytasí s lepším esom v rukáve a rozsekne film efektnejším spôsobom. I napriek výhradám musím povedať, že som sa bavil a už len kvôli tým postavám (a ich vlasovým kreáciám, resp. výstrihom) zaraďujem štvorku. 7+/10 ()

Hpatrik

V podstatě souhlasím se zdejšími komentáři - jak neuvěřitelně skvěle je film obsazený, nepřebije to nezáživný, mdlý scénář a trestuhodná režie. Film prostě nedokáže ničím strhnout, a boduje jen v některých detailech (několik scén, a výborní herci a sexy Amy). Jaká škoda... ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky