Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Režie:

Jan Pachl

Scénář:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (více)

Série(2) / Epizody(12)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

Wally

Chce to opravdu vidět obě řady najednou...jedna bez druhé nedává moc smysl. Zdlouhavé, ukecané, ale kvalitně natočené. Ve finále mi tam paradoxně nejvíce vadila postava P. Řezníčka a jeho věčný brekot... ()

patrikus

Krásný obraz, stručné dialogy, chlad, dobře ilustrativní hudba, která na sebe příliš neupozorňuje a výborní herci v čele s Řezníčkem a Čermákem. To je Cirkus Bukowsky. Výrazný šperk z pokladnice České televize, které i tímto stoupá úroveň. Na práci mladých tvůrců je možná nutno vytknout některé záležitosti scénáře. Forma je jasná, je vidět, jak se postavy budou rozvíjet. Kdo, koho, proč a malinký odraz klišovitosti, i když u kriminálky se to snese. Ty voice over berličky jsou vděčné, no. Nic nového, sakra co s tím?? Nebýt tohohle bych dal snad pět hvězd. Možná si to mohl hrdina vyprávět sobě, a ne divákovi... Pro sebe bych si to jistě říkal trošku jinak, a ne jako drsnej moderní týpek... I přesto je vidět, že tvůrci jsou velmi inteligentní... Skvěle se na to dívá, málo kdo z mladých tvůrců umí takhle dobře psát. Těším se, že to bude taková cesta beznadějí. Nojo, ale pokud je v příjmení dvojité "w". Nemělo by tam být na konci spíše měkké i ? Těším se, až se dá Čermák s Řezníčkem do kupy. Tyjo, dlouho mě žádná česká kriminálka takhle nezaujala... ()

Burdock

Dávám 3,5*, ale s každým dalším dílem hodnocení zvolna klesá. Vizuál, hudba a atmosféra super. Děj nudnej a stále nudnější. Objektivně nepříliš dobrej seriál, mezi českými seriály ale ční jako extratřída a dává pěknej příslib, že v budoucnu by se český seriály mohly posunout směrem ke kvalitě západního či severskýho střihu. (k dostání v online archivu ČT) ()

B4TM4N

(Hodnocení po dvou dílech) Cirkus Bukowsky, ač se snaží působit sebesympatičtěji (to znamená současně), bohužel zůstává spíše v rovině technologického dema, které ukazuje, že "zdroje tu jsou". Atmosféra, kamera, zvuk - na naše poměry top class. Dokonce se seriál odehrává v opravdové české krajině! - je to zvláštní, ale kdy si naposledy vybavujete nějakou domácí tvorbu, zasazenou do reálného časoprostoru místo nostalgicky vykastrované bubliny? Pomineme li však řemeslnou stránku věci, dostáváme se na svrab námětu a scénáře, který ani celkem snesitelný herecký ansámbl nějak zvlášť nepozvedne: už jenom ta debilita používat v detektivce 2013 vnitřní monolog hlavní postavy je malá domů kopnutá navíc do autu. Stejně tak se rozhodně v severské škole nenosí neschopnost napsat ženskou postavu (či se vůbec obtěžovat nějakou alespoň deuteragonistku do děje zapojit), nebo usadit děj do aktuálního společenského rámce (cirkus? jako opravdu???). A takový zlojed jako Hanzlíkův devadesátkový kapitalista by si zasloužil aktualizaci minimálně do současného milénia.//////////////// (Po shlédnutí první série) Od třetího dílu se Cirkus scénáristicky přeci jen trochu stylově vyčistí a začne poměrně poctivá, zároveň však dosti klišoidní krimi. Oproti nepochopitelné světské selance úvodních dílů je to však poměrně pozitivní nakročení přes malý český rybníček alespoň někam k hranicím s Bundesrepublik Deutschland - ke konci už se Pachl tak rozjede, že sází rozpačité citace Pulp Fiction s něco-jako-akčními scénami. Technická úroveň zůstává nadále špičková, což vlastně seriálu zpětně škodí: očekávání zákonitě stoupá. Proto si myslím tento počin zaslouží jedině srovnání se zbytkem světa, do kterého chce zcela logicky patřit, ne v rámci našeho tvůrčího bahna: není přece horšího činu, než plácat po prdeli jasného underachievera. ()

Stružák

Po prvním dílu jsem si myslel, že to bude bomba. Bohužel, další díly tak zajímavý nejsou, nic moc se v nich neděje. Náladu trošku spraví předposlední díl (první série), ale poslední ji zase zkazí... Námět je to zajímavý, je docela fajn, že se o podobný seriály pokouší i někdo u nás, ale to zpracování zas tak excelentní není. V příběhu jsou logické chyby, herci mi nějak sympatičtí nejsou, napětí existuje v jen velmi omezené míře, moc se mi nelíbila použitá hudba a ani na pohled to taková paráda není (jak je to celý divně odbarvený). ()

Gogo333

Moc povedená česká kriminálka. Řezníček sympaťák. Příběh zajímavý. Nejdřív jsem skouknutí odkládal až se mi tady nahromadilo šest epizod, jednou nebylo na co mrknout tak že to zkusím a hned mě to chytlo a dal jsem všech šest epizod najednou. Už se těším na další šestici, doufám, že bude taky povedená. 70% ()

Kovaja

Atmosféra této krimi série je úžasná. Ponurý Děčín a navíc výborné letecké záběry jsou opravdovým plusem. Příběh je strhující a ani na chvilku Vás nenechá vychladnout. Herecké obsazení je moc příjemné. Tady musím vyzdvihnout výkony Nestora Bukowského ( P.Řezníček ) a policejním životem zhýralého kriminalistu Kuneše ( H.Čermák ). Moc sympatická a sexy je dcera majitele cirkusu M.Šoposká. Druhá řada se rozjíždí trošku pomaleji ale závěrečný díl je hezky svižný:-)).První serii táhne Bukowsky a trošičku za ním je polda Kuneš.Ve druhé sérii je naprosto jasně v popředí holá palice Kuneš. Nebojím se říct že zahrál českého Schimanskiho. Tomu chlápkovi sem věřil každé slovo a grimasu. Tenhle počin se u nás ještě nenatočil, smekám pánové. :-) ()

Romario

1. série: 4* 2. série: 4* Dobré herecké výkony, dobré lokality, skvělá kamera, parádní atmosféra. Vtipně suché hlášky vnitřních monologů hlavního hrdiny. ()

Belatris

Severská krimi počesku? Quality tv? Ani omylem. Jestliže Rapl byl s výhradami koukatelný, Cirkus je ukázkové promrhání potenciálu. To, co se zpočátku zdálo jako slušný koncept, dokázal scénárista zkazit na plné čáře. Jednak je mi záhadou, proč je 12 dílů děleno na dvě série. To by šlo překousnout, kdyby to fungovalo dramaturgicky a scénáristicky. Vnitřní monology hl. postavy nejdříve působí příjemně nově v českém seriálovém kontextu - připomnělo mi to drsnou americkou školu a vnitřní promluvy vyšetřovatele, částečně využito i v Sin City. Ale Bukowsky neustále opakovanými chybami začne brzy iritovat a divák se přidá k těm, co mu usilují o život, jen aby už ho nemuseli poslouchat a sledovat. Logika jednání a postupu děje šla často stranou - není nic horšího, než když dlouhé minuty čekáte, až postava udělá to, na co jste jako divák přišli už dávno (nejhorší varianta tuto situaci roztahuje přes několik dílů). A napětí ohledně toho, kdo za tím vším stojí? Nejpozději od poloviny je to natolik jasné, že v posledních dílech už jsme tlačili postavy dopředu bolestně znuděni. Tragédie. Jediné plus byla postava Kuneše, zosobněné klišé, ale zábavné. ()

David661

Ať je to kdokoliv ten Pachl, tak snad jen on může spasit naší současnou televizní scénu. Poslední díl první série možná trochu přepálený, ale na druhou stranu očividně drahý. Vím, není to dokonalé, ale když všichni současnou českou filmovou tvorbu podceňují, já ji pro tentokrát mohu trochu přecenit: 80% ()

Piškotka

První tři díly napínavé, vydařené, pak už jen zbytečná akce a vyústění teda nic moc. Tak nějak jsem si neuvědomovala, že Nestor je vlastně psycholog a ne obyčejný učitel na VŠ. Pavel Řezníček jako hrdina dobrý, navíc hezký. Při pátrání na vlastní pěst seriál trpěl v rychlém sledu nadmírou událostí. Postava geniálního outsidera Kuneše očekávatelná, stejně tak kariéristy v podání M. Dlouhého. ()

DannyBoy80

Na český seriál je to vynikající. Naprosté zjevení v našich ztuchlých, stojatých vodách. Herecky, obsazením, lokacemi i zpracováním uplně někde jinde než zbytek současných českých seriálů. Doufám, že Pachl bude pokračovat v nastolené linii a snad ji i překoná. Jako detektivka je to možná lehce slabší, nicméně stylově je to výborné. Série dvě si drží svou úroveň, jedinou změnou je, že samotný Bokowsky začíná být pro mě trochu nesympatická osoba, oproti tomu Kuneš boduje. Poslední díl se moc nepoved, tam už to postrádalo jakoukoli logiku jednání postav. ()

Disease

Možná maličko přepálené hodnocení, ale motivace v podobě "to v ČT ješte nebylo" a v neposlední řadě napínavý 4-6 díl, kdy už se to také mezi herci "usadilo". Navíc výborná hudba. Těším se na další řadu. Druhá řada sice místy trochu přehnaná a nelogická (zejména scény sledování autem působily poněkud směšně), ale pořád v rámci české tvorby výborná. ()

Rejže

Pokud bych měla nazvat atmosférickou podívanou, tak to funguje parádně. Děj by mohl mít přesto trošku rychlejší spád. Musím pochválit ale především práci s kamerou, pořád se snaží vypadat evropsky, přesto je o fous dál ... ()

bloodcountes

Když jsem teď shodou okolností viděla první díl Rapla, dopídila jsem se tu, že předtím byl Cirkus Bukowsky. TV nevlastním a tak mi něco sem tam uteče, nicméně tolik kvalitního českého tam není, abych na to jednou nenarazila. I narazila jsem na Cirkus a velice jsem potěšena, protože momentálně nemám co sledovat. Čili potěší mě velmi, když si mohu mezi Mosty a podobnými skvosty ukojit hlad i plody z české zahrádky, v což jsem donedávna (než jsem objevila Expozituru a Atentát) prakticky nikdy nedoufala. Ústřední dvojice mi skvěle sedne, vizuál celkově je hodně povedený, záběry z výšky, barvy, k tomu opravdu podařená hudba. Industriál, jo, ten kameraman má cit pro industiál a to cením:) Místama mě úsměvně napadlo, že přesto, že se tvůrci hodně snaží o chladný severský look, tak je zrazuje česká architektura a to je velice dobře, protože na tu severskou se sice ráda podívám, ale žít v tom celý život bych fakt nechěla. Barokní chrámy a domy jsou i přes všechny filtry a déšť milé, usměvavé a hřejivé:)) A tím je tento seriál rozhodně originální :)) ()

laepus

Na české poměry vynikající záležitost - proto dávám maximální hodnocení, i když jsem si vědom, že stoprocentní záležitost to v žádném případě není. Ale prostě tady z toho našeho smradlavého upoceného rybníku už dlouho nevyšlo něco tak stylově čistého, takže proto. ()

mira007

Temná mrazivá česká kriminálka , místy lehce zdlouhavá, trochu náročnější na pozornost, ale na české poměry neotřelé. Obrazově pěkné ( ať žijí depresivní severní čechy ) každá druhá herečka se nakonec svlékne ( to se v kriminálce Aděl opravdu nestane ), hlavní hrdinové obsazeni dobrými typy herců. ()