Jak jsme hráli čáru

Předloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Kamera:

Diviš Marek

Richard Labuda, Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth (více)

Malý Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica, Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou černogardistů, kteří si libují v trápení slabších dětí. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří „pomalejší" spolužák a velmi sympatická kamarádka, kvůli nimž se s černogardisty neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct", máte v životě přece jen jiné priority. (Cinemart)

nula87

FIlm, který určitě mohl být dobrý, ale bohužel není. Nahodí dost vážných témat, ale nedořeší, a vlastně ani neřeší, žádné z nich. Jenom tak klouže po povrchu, a doklouže až do cíle, aniž by jakoukoliv linii ukončil. Český dabing snad ani nezmiňovat, to je peklo na zemi. 45% ()

Pertinacia

Zvláštní film, který se mi těžko hodnotí. Klady: zajímavá ústřední zápletka, velmi dobré herecké výkony (včetně dětských) a především nesmírně silná závěrečná scéna. Zápory: strašně moc vedlejších podzápletek, které se tváří, že z nich vyplyne něco důležitého pro hlavní děj, ale pak se rozplynou do ztracena a nevyplyne z nich vůbec nic (ztracený kocour, opožděný spolužák, dětský klub pohraničníků). V kontrastu s tímto zbytečným natahováním stopáže jsou rychlé dějové zvraty, které působí, jako by při adaptaci knížky vypadly celé kapitoly. Na začátku jsou Peter a Ferko nejlepší kamarádi. Střih, kluci už nejsou kamarádi (nevíme proč) a Ferko je součástí party, která šikanuje Petera. Střih, Ferko už není v partě (opět nevíme proč) a prosí Petera, aby mu odpustil. Chybí nějaký vývoj, který by tyhle veletoče ospravedlnil. Pak tu jsou podzápletky, kterým se při veškeré snaze dá těžko uvěřit. Desetiletý kluk tajně vezme otci pistoli a ztratí ji. Nic z toho nevyplyne, otec ji zřejmě nepostrádá. Stejný desetiletý kluk ukradne otci estébákovi svazek (to ho měl doma?) na kamarádova dědu. Opět se nic neděje, není z toho žádný průšvih, nikdo ztracený svazek nehledá. Jiný desetiletý kluk z výše zmíněné pistole vystřelí na spolužáka. Když se to dozví jeho děda, vůbec ho nezajímá, kde vnuk vzal opravdovou pistoli, jak to, že z ní střílí po lidech, a kde je ta pistole teď. A stejně jako ostatní se nemůžu nezmínit o bizarním rozhodnutí distributora předabovat celý film ze slovenštiny do češtiny. I když samotný dabing sám o sobě není vyloženě špatný, ve filmu, v němž je opakovaně zdůrazňováno, že se odehrává na Slovensku a hlavní postavy jsou Slováci, na mě působil velmi rušivě. "Péťo, ty mluvíš slovensky a učíš se německy. Ještě by ses mohl naučit maďarsky a bude z tebe správný Slovák," říká babička dítěti, které ve filmu nepronese jediné slovenské slovo. Bizár. Počeštěna byla i jména, takže z Janka se stal Honza (na Slovensku!!! bohajeho!!!), z Jury Jirka a Ferko je Ferda (což je úplně jiné jméno). Když se ale v české verzi mluví o Ferdovi celým jménem, není to kupodivu Ferdinand, ale František. Jak říkám, bizár. Ráda bych se film podívala ještě jednou v původním znění, myslím si, že mu český dabing opravdu ubližuje, když na výtkách ohledně scénáře to samozřejmě nic nezmění. ()

Tominni

Konec šedesátých let na pomezí státních hranic tehdejšího Československa a Rakouska, film, který se dotýká klasických dětských radostí a starostí - kamarádství, první náznak lásky, party, ale i souboje, rvačky. Nad tím vším pak je dotek hranic, kterou jsou tak blízko a přitom tak daleko. Zajímavé charaktery jednotlivých postav, výborný výkon mladého Labudy a hlavně dvojice Lasica/Šafránková. Pro mě trochu utajený film, který mě velmi příjemně překvapil. ()

yntelygent

Vobec tu nejde o cesky alebo slovensky dabing,ludom mojej generacie su obidva jazyky rovnako dobre zrozumitelne....ale je to ideologicka zlatanina..., skoro ako keby 30 pripadov mjr.Zemana v opacnom garde...celkom tak to nebolo,tomuto uveria asi len dnesni teenageri,a ti za to nemozu,lebo uz od skoly im vymyvaju mozog...nie takto to nebolo,nosil som aj dlhe vlasy,pocuval som metal a policajti po nas nestrielali,ani nas nebili...kto bol magor,mal problem,ale to je predsa tak aj dnes...po filmovej stranke slabe a po stranke autentickosti pribehu uplne mimo...horko tazko 1*. ()

ostravak30

Jak jsme hráli čáru je film vypovídající o pohraniční oblasti let šedesátých viděno nezvykle dětskýma očima. Já sám moc nerozumím tomu, jak mohli rodiče opustit své dítě a emigrovat. Pochopil bych spíše opačný postup, což se dělo třeba za nacismu, kdy rodiče své děti poslali do bezpečí a sami zůstali. Dětské oči vidí tuto dobu trochu jinak, hlavně z pohledu chybějících rodičů, na které se těší, a bezpráví ve škole. Je to svým zobrazením určité části komunismu neotřelé, přesto trochu nevěrohodné chováním některých postav. ()

Pete

V hodnocení budu možná nespravedlivě přísný, tento druh filmu zjevně není pro mě. Tvůrci se asi pokusili o jakousi slovenskou Obecnou školu, odehrávající se těsně před osmašedesátým rokem, a strašně si nabili držku. Alespoň jednu hvězdu dávám za dědu Lasicu. ()

Lastsurvivor

Nutno vidět v originále, ne českou zprasenou verzi s podivným názvem. Vcelku lineární a nenáročný děj, jen Vetchého postava (přijemně) překvapila. Pěkný dětský film. ()

tsatsiki

škoda, že se tomuto filmu v kinech nedařilo. Je to velice příjemný film o tom, jak se žilo v době komunismu po válce. Herecký výběr byl výborný. Vetchý, Libuška, Lasica, ale i Richard Labuda tomu filmu dodali šťávu a celý film gradoval spoustou zajímavých zápletek. Připomínalo mi to filmy pro děti, co se točí ve Švédsku a Dánsku a je dobře, že takový film někdo natočil i u nás. ()

blondboss

Záživným a pútavým spôsobom spracovaná atmosféra začiatkov socializmu z pohľadu života obyčajných ľudí na Slovensku. Lasicova one-man show, ktorý si dokonca zaspieval aj titulnú pieseň. Na slovenské pomery veľmi slušný snímok a som milo prekvapený. Bohužiaľ som mal možnosť tento film vidieť len s neskutočne trápnym a odfláknutým českým dabingom. Je naozaj smutné, že treba dabovať slovenské filmy pre tlupu "moderných" českých detí, ktorých spoločnosť ani len náznakom nevedie k tomu, aby vedeli po slovensky. Jediné šťastie, že maestro Lasica dabovaný byť nemusel. Dabing moje hodnotenie výrazne znížil. 50 % ()

Gadamf

Táto tématika je skrátka silná káva. Na to, aby neskutočne dobre fungovala jej stačí aj len priemerné spracovanie (ale vynikajúci herci). Ďakujem! Na toto obdobie sa nesmie zabudnúť... ()

jfaba

Film nehodnotím, zatím (možná budu), i když jsem ho viděl do konce. Opět komedie?!?!?!? Komentář: lojzo a nascendi! ()

solisoli

Československom socializme boli veľmi kvalitní herci, ale aj režiséri, ktorí dokázali aj napriek veľmi tvrdým cenzúram ponúknuť kvalitu. Juraj Nvota bol iba druhoradý herec, akože diskriminovaný režimom. Potom toto dielo je jeho prejav nedoceneného talentu. Trápne otrepané a večne omieľané poukazovanie na to, čo už nikoho nezaujíma, malo mať kvalitatívnu hodnotu len preto, že bývalý režim bol omyl. Škoda ďalšieho komentára. Bravo p. Lasica. Totálny prepadák. ()

pafka

Ten film uz dopredu nemel lehke vubec nic. Na podobne tema bylo natoceno nekolik filmu, ktere uz dnes jsou kultovni a jsou vsemi milovane (Pelisky, Bajecna leta pod psa,Pupendo....). To je tak tezka konkurence, ze se az divim, ze se tvurci do toho pustili. Vznikl film, vicemene TV film, ktery je prumerny. Je tu mnoho detskych postav, ktere jsou dobre zahrany. Ale presto to neni ono. Muze se pan Lasica snazit, sec muze, ale vymazlenost scenare tu proste schazi. Pres to ma smysl film videt. ()

carl.oesch

Špatný film to vůbec není, řada silných momentů i skvělých hereckých výkonů potěší a zaujme, ale s Pelíšky bych to nesrovnával ani náhodou. Pozoruhodným momentem pro mně bylo, jak zde období relativní svobody okamžitě vygeneralo malé nácky, kteří se svým černogardovstvím možná inspirovali ve vyprávění svých rodičů a prarodičů z období tzv. Slovenského štátu. Vlastně ten film trpí hlavně tím, že se snaží toho ukázat až moc, je nesourodý a je to spíš série epizod, kterým chybí přece jenom silnější dějová linka. A úplně nejvíc u mně film sráží to, že pomalu u každé epizody mám pocit, že tohle už jsem viděl někde jinde. A nejen v těch Pelíšcích, Rebelech, Tiché bolesti a dalších. Dokonce mně připadalo, že ten konec je určitou variací na Troškův závěr Slunce, sena a jahod. Tady jeden z nejlepších slovenských herců všech dob odjíždí domů a chlapec utíká za vlakem...v každém případě tomu filmu dávám bez problémů stejně čtyři hvězdičky, mám pocit, že v současné slovenské filmové tvorbě je to skoro bílá vrána a rozhodně to nejlepší, co jsem v posledních deseti letech viděl. Zajímalo by mně, jestli na Slovensku se dala hranice tak snadno překonat, jako to bylo ukazováno v tomhle filmu. Ale budiž, nebudu to zkoumat, jsem asi příliš fixovaný na to, jak to byly na naší západní hranici v Čechách.                                                                                                                                                                                                                                         P.S. K tomu rozhořčování se nad českým dabingem. Uvědomujete si, že dnešní česká generace po roce 1993 kolikrát slovenštině opravdu nerozumí? A není to póza. Prostě rozdělením státu vznikla ona mezera ve společné televizi a rádiích a to, že slovenské televize "jedou" na spoustě českých filmů a pořadů v originální verzi neznamená, že u nás je to stejné. Nakonec, tenhle film je jeden z mála, který by se i v českých televizích chytil. Tak už si zvykněte, že je Slovensko sousední stát se vším, co k tomu patří. Většina lidí taky nerozumí polsky a není na tom nic špatného. A k těm Ondřejům Vetchému a Malému, mluvili ve slovenském filmu jak? Česky nebo slovensky? Vždyť mohli být Češi (zažil jsem jich v armádě za federálu spoustu stejně jako slovenských důstojníků Čechách a na Moravě). Předesílám, že knihu neznám. A i když už mám svoje léta, to neustálé vnucování mantry o tom, že Češi a Slováci jsou si bližší než s ostatními mě už opravdu nebaví. Nakonec určitá srozumitelnost a blízkost jazyka neznamená vůbec nic. Srbové i Chorvati mluví úplně stejně a stejně jim to nebránilo v oboustranné a doslova vražedné nenávisti. ()

kokofek

Smutné i úsměvné zároveň.Hřejivé i mrazící.Bez zbytečného vysvětlování děje sledujeme příběh očima dítěte, které v každé době potřebuje lásku a má své sny a touhy.Filmu uškodil zbytečný český dabing. ()

heger

Ako je už v týchto končinách zvykom, najväčším problémom je zlý scenár a schematické postavy. Namiesto drámy vidíme len sled (častokrát ťažko uveriteľných) epizód. Ešte dobre., že tá líška nerozprávala :) ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica