Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (Cinemart)

Silence

Jason Bourne snad poprvé není krok před svými pronásledovateli. On, stejně tak jako divák, za tu dobu strávenou mimo spletité sítě agentur a mocenských bojů, vyšel ze cviku. Nechává se zmást podobnými postupy, z nejistoty a z pochybností nad sebou samým dává důvěru těm nesprávným lidem. Čím více je ale zřejmé, že podobnost je zde jenom hrou, za kterou se skrývá úplně jiná motivace, kde Bourne - i když ne vlastním přičiněním - slouží opět jako nástroj k prosazování ambicí a zájmů, tím více je tenhle návrat zajímavější a jeho existence ospravedlněná. A i když Bourne na konci odchází jako poslední Mohykán staré doby, víme, že se o něj není třeba bát. (Ty stupidní hackovací scény ale neodpustím :) 7.5/10 ()

cinefob

Myslím, že by bylo lepší, kdyby i pro Bournea platila zásada třikrát a dost. Není to vysloveně špatné, jen je to pořád to samé dokola. Největším překvapením tak pro mne bylo zařazení Vincenta Cassela jako hlavního záporáka, pokud jde tedy o úroveň pěšáků. V době natáčení Jasona Bournea měl kolem 50 let, a i když ho mám jako herce rád, musím říct, že tam vypadá dost staře a zuboženě. Čekal bych, že v těchto ultratop jednotkách nebude nikdo po čtyřičítce. Ty dvě hvězdy tedy jenom za boj proti ageismu. ()

CiTrus007

Přestože film natočila původní dvojice Damon-Greengrass, úplný návrat do stylu starých bourneovských filmů se nekoná. Tvůrci sice tu a tam zahrají na nostalgickou notu původní hudbou či prostřihy do minulosti, tím však propast mezi filmy spíše prohloubí. Zatímco původní filmy se snažily o realismus, Jason Bourne si hraje s elektronickými pozlátky z bondovek. Tématem už není špionská hra na honěnou, ale souboj jednoho agenta s celou jeho bývalou agenturou. Místo minimalismu se snímek snaží ukázat co nejvíce ze všech stran, čímž divákovi podstatně ubírá na představivosti. A postupné budování napětí, díky kterému filmy jako Agent bez minulosti působily tak dramaticky a mysteriózně, vystřídaly nekončící akční scény, které bez vhodného pozadí začnou působit unyle. To vše je navíc značně znepřehledněno rozklepanou kamerou Barryho Ackroyda, která snímku ubírá na produkční hodnotě. Nový Jason Bourne není žádný zázrak, je to průměrná akční podívaná. 6/10 ()

Johny_fork

Kdyby čtvrtý Bourne nikdy nevznikl, asi by se nic nestalo, znáte to s tou jednou řekou. Již do předu bylo jasné, že látka je již vyčerpána a nic nového prakticky nelze přinést. To je pravda. Ale on je to kupodivu pořád docela nářez, který mě nenechal se v kině pořádně nadechnout a když jsem musel na toaletu, tak jsem utíkal, aby mi toho uniklo co nejméně (teď nemyslím moč). ()

Ouwen

SPOILERY: Tohle byl můj poslední díl Bourna s Damonem. Přes kopírák - prostě to samé, co ostatní díly. Zejména Moby v titulcích působí dost nuceně. Příběh je o ničem, po hodině jsem film vypl a stejně se tam nic nedělo. Akce je hrozná.. bitky maj hodně divnou choreografii, jsou krátké a katastrofálně nasnímané. Střih nenavazuje, všecko vlastně se investovalo do ozvučení, zřejmě aby bitky působili drsně, jenže jakmile jsem neviděl jedinej chvat, tak jsem je sledoval bez většího zájmu. Prostě lze slyšet jak sklo praská, kosti se lámou, ale nic není vidět. Poslední fight v garážích má i příšernou choreografii a za nic nestojí. Film hlavně upřednostňuje i plno nesmyslů. Například, Cassel spěchá na střechu a ta hackerka v CIA dopředu určila trasu, po které Bourne na motorce pojede. Samozřejmě že po ní jel, vypočítali i přesnej čas za jak dlouho se tak stane. A jak smazat z USA soubory z počítače, kterej je v Berlíně? Napíchneme telefon. Nehledě na to, že Bourne stojí jak dřevo, mluví se CIA a musí počkat na zprávu, aby si uvědomil že k němu jede tým (ano, CIA má určitě týmy v každým koutě každého státu, kde Bourne je). Bourne je jinak nudná, plochá postava, Damon má stále jeden výraz a neustálé snímání jeho unuděného xichtu mi pilo krev. Cassel je jediné plus. A taky mě štve, že Odkaz je naprosto ignorovanej a vůbec CIA netrápí, že na druhým konci planety lítá Aaron Cross. A zřejmě CIA asi netrápilo, že Bourne stále je naživu a dokud se neukáže, tak ho nemůžeme najít, i když máme přístup ke každičké kameře, na každým teritoriu. Po hodině jsem to vypnul, Greengrass si může podat ruce s Megatonem. ()

MoiJe

V podstate o tom istom, interne rozhovory v CIA, rozmiestnovanie sa po lokacii, jazdy a nahanacky autom a bitky, ale ovela nudnejsie urobene. Pri druhom pozerani ako maraton vsetkych casti som pri tom zaspala. Vikander mohla pouzit trochu viac mimiky, robotka nerobotka. ()

vurhor

Snímky s Bournem považuju za jednu z nejlepších filmových trilogií všech dob. Napínavá a nadupaná jízda se skvělou hudbou, chytrým scénářem a vynikajícími "one on one" souboji. To byl vždycky Jason Bourne - jediný muž, který by byl schopný zabít Jamese Bonda. Nyní se vrací v dalším pokračování, které jsem si, upřímně řečeno, docela užil. Byť ten příběh je už trochu příliš vnucený, nemá to úplně tu duši těch předešlých kapitol, plus neuvidíme zde příliš nových věcí, stejně se jednalo o napínavou podívanou s dobrou akcí. Byl film nutný? Ne. Byl film nudný? Už vůbec ne! Po dlouhém váhání nakonec slabší 4*, což je furt slušný. Stejně bych ale mnohem víc dal přednost filmu, kde se proti sobě postaví Jeremy Renner a Damon, to bude souboj titánů povidám! Ta Alicia Vikander je fakt hrozně hezká a sympatická, už se těším na její ztvárnění Lary Croft ()

JohnCZ

Honičky pořád dost dobré, dynamická kamera navozující dojem, že se neustále něco děje, z Bourna se stala tichá mašina, která toho moc neřekne, za to se s každým mydlí o sto šest a je jedno jestli hezky na féra z oči do očí nebo za pomocí dopravních prostředků. Dějově je to ovšem spíše už jen takový vývar a rozhodně by šlo z tématiky vytáhnout víc. Působí to trochu nastavovaně, byť o špatný nebo nedejbože nudný film určitě nejde. ()

corpsy

Tak teda veľký návrat sa nekoná. Túto veľkorozpočtovú nudu fanúšikovia zatratia a čo je podstatne horšie, zrejme nezaujme ani radového diváka. Adrenalínová záverečná naháňačka vo Vegas zdvihne zo sedadiel, ale to je asi tak všetko, čo môže tento zbytočne spolitizovaný akčňák ponúknuť. ()

kleopetra

Filmy s Bournem mám ráda, ale tomuhle prostě chybí ten "wow" faktor... Moc rychlé záběry, utápění se v minulosti (fakt nevím, co z toho chtějí vycucat a odhalit). Větší smysl mi dával The Bourne Legacy... ()

berny2468

Obával jsem se, že to bude pro mě zklamání, obzvlášť když jsem týden před návštěvou klína shlédnul Bourneovu trilogii znovu, ale to se naštěstí nestalo. Film je opět velmi kvalitní, ikdyž příběhově to na předchozí díly nemá. A přesto jsem se vůbec nenudil. Film má výborné tempo, skvělé herce ( jsem rád hlavně za Alicii Vikander, která je skvělá jako vždy) a hlavně tu kvalitu. Jen škoda té závěrečné honičky, která je sice výborně natočena, ale byla až moc přehnaná a celkově mi tam nesedí. Jinak toho není moc co vytknout. Greengrass opět ukázal, že je to výborný režisér, a doufám že natočí i další díl. Tento film si určitě zaslouží nálepku ,,Bourneovka", i přesto, že je to pro mě zatím nejhorší díl (dosud jsem neviděl Bourneův odkaz s Jamesem Rennerem).....75%. ()

Marsik

Zklamání? Vůbec ne! 2 hodiny parádního akcí nabitého thrilleru bez hluchých mist. Že Bourne zestárl? To přece my všichni, ne? Oproti předchozímu dílu sice mírný pokles, ale pořád je to skvělá podívaná. Po delší době jsem si dopřál film v originálním znění s titulky se zvukem ze soundbaru a...yyyeeea! 80% ()

ConanVJ

Jason Bourne mě vůbec nezklamal, ba naopak. Jsem rád, že si film drží stejné tempo v rámci série a rozvádí Jasonovu minulost. Příběh je opět povedený a rozšiřuje sérii. Obsazení je opět bezchybné a každá role má svůj význam. Akce je zde opět hodně a je pěkně natočená. Celkově jsem se u filmu opět bavil i v pomalejších pasážích. Za mě 90% :) ()

hous.enka

Sledovat Jasona Bournea bylo jako hrát adventuru s návodem. Ano, pořád je to zábavné, ale nepřijde nic, co by vás překvapilo. Linka s agentkami navíc byla výsměch od první minuty, kdy se objevila Alicia Vikander. Tak předvídatelné... Při honičce aut klidně film přetočte nebo si uvařte kafe, ty totiž taky ničím nepřekvapí. Tak snad jen ty scény s Vincentem Casselem stojí za okousaný nehet. A pak pokud jste předchozí díly neviděli, anebo pokud jste je (jako já) viděli dávno a už zapomněli. ()

nervoznideda

zdraví deda po 2hém skouknutí zvyšuji na 4 * nejlepší je koukat 3x :-)až na ten bordel v Řecku ten mi neseděl deda :-) PS doufám že Jason Bourne tímto dílem skončil no coment :-)ale ti idioti co nás mají za idioty budou chtít na tom jen vydělat prachy škoda deda :-)5.5.2017 :-) 22.01.2019 Řecko a ty honičky mohli klidně vynechat adrenalínu bylo i tak dost deda:-) PS Julia Stiles tu taky zbytečně zabili Vincent Cassel i když jinak sympaták svou roli zvládl perfektně . Vždyť herci jsou jenom loutky, cvičené opice,záleží jen na režii, někdy je mi líto na co herci přistoupí, Robert Redford, Paul Newman nehráli ve sračkách Delon Gabin Belmondo taky ne, na ty nemůžeme zapomenout:-)13.6 .2019 ()

Kryton

Největším problémem je fakt, že Jason Bourne přišel moc pozdě. Deset let je příliš moc dlouhá doba (v kinematografii obecně) a narozdíl od jiných ság a sérií se nedostává nostalgie ani retro nálada. Série o agentu Bournovi se stala ikonou všech akčních thrillerů 21. století (pro mě určitě) - a pak přijde tak průměrný film. Opravdu byl ten scénář důvod k natočení?!!! Bourne je celou dobu vedlejší postavou a až ke konci je doslova násilně zavlečen do souboje starý vs nový svět CIA. Vážně a opravdu už vážně by se měli scénáristé poučit od IT oddělení a přečíst aspoň více věcí než první dva odkazy ve vyhledávání na téma hacking. Už jsem alergický na klišovité věci vycucané z fantazie člověka, který umí jenom zapnout notebook/pc a spustit textový editor. Vrcholem všeho je flash usb disk s nápisem ENCRYPTED - není to vtip bohužel. Celý děj se točí kolem 4 postav, kde to doslova zachraňuje Alicia Vikander aneb i ajťačka může být pořád sexy. Tommy Lee Jones působí celou dobu unaveně, Damon je neustále duchem mimo (ty flashbacky jsou otravné) a Vincent Cassel hraje postavu z jiného filmu a doby - typický záporák z 80. let a nechybí mu ani hláška na konci. Bourne je také o akci a ty jsou tu tři stěžejní. Athény - Greengrass předvedl zajímavou akci uprostřed pouličních nepokojů. Londýn - průměr nezachraňuje ani skok o laně. Las Vegas - vygraduovaná revenge akce a to nejlepší z celého filmu. Celkem zklamání, že se člověk musí prokousat hodinou a půl, aby se konečně dostal do bournovského filmu. Pro mě velké zklamání. Tohle by klidně mohl zahrát Renner a natočit rutinér a výsledek by byl stejný. Kvalitativně si je Bourneův odkaz hodně podobný s Jasonem Bournem. Jason Bourne se tak stává filmem, který přišel příliš pozdě a zapadne mnohem rychleji než předešlé díly. Hodnocení OST: Hudbu nezachrání ani Moby na závěr. 5/10 ()

maddy

Neviem, či ten návrat k sérii po deviatich rokoch stál vôbec zato. Dlhú dobu sme počúvali, že Matt Damon sa k sérii vráti iba pokiaľ sa vráti režisér pôvodnej trilógie Paul Greengrass. Od toho sme zase dlhú dobu počúvali, že sériu považuje za uzavretú a vráti sa iba v prípade, že sa mu do ruky dostane dostatočne dobrý príbeh. Nuž, nestalo sa. Jason Bourne, aj keď nijako zle natočený, je iba zbytočný dôvetkom v príbehu, ktorý žiaden dôvetok nepotreboval. Nový Bourne tak nemá absolútne čo povedať a iba dosť zbytočne a nasilu pridáva nový pohľad na pôvodné udalosti. Otázne však je, či táto snaha bola v uzavretom a do bodky vyrozprávanom príbehu vôbec potrebná? Nový prídavok v sérii sa totiž nikam neposúva a iba zbytočne a prvoplánovo narušuje už odohrané udalosti. Celá zápletka je tak v podstate sledom dvoch pasáži, kde sa len odškrtávajú povinné zastávky – reči postáv v centrále CIA / naháňačka (v Grécku), reči v centrále CIA / naháňačka (v Nemecku), reči v centrále CIA / veľká záverečná naháňačka (v Las Vegas). Bez toho, aby tie „reči“ prinášali do príbehu po deviatich rokoch čokoľvek zmysluplné a aby tá akcia bola ktovie ako nápaditá. Nechápte ma zle, nový Bourne nie je nijako chabo natočený. Na to tu má až príliš dobrých hercov, príliš schopného režiséra a dostatočný rozpočet, akurát je to „more of the same“, no v porovnaní s predošlými tromi Bournovkami s Mattom Damonom v oveľa menej napínavom a strhujúcom podaní. Damon je stále borec a Greengrass stále vie ako zachádzať s kamerou (aj keď popravde tentoraz s ňou možno trasie viac akoby bolo potrebné a už to začína strácať na prehľadnosti), vie si udržať konzistentné tempo po celý čas, natočiť slušnú fyzickú akciu, kde tie rany na plátne skutočne bolia a ani po technickej stránke nie je čo vytknúť. Akurát sa tu len mláti prázdna slama a opakuje už niekoľkokrát videné bez toho, aby to malo čoby len jednu pridanú hodnotu alebo pocit, že toto tu už nebolo tri krát a v oveľa lepšom podaní. Dokonca si dovolím tvrdiť, že aj ten The Bourne Legacy s Rennerom mal podstatne zaujímavejšiu story než to čo predviedol po deviatich rokoch čakania ten „pravý“ Bourne s Damonom. A to je na tom asi najsmutnejšie. Čakať deväť rokov, počúvať všetky tie sľuby a nakoniec predviesť iba toto? Pre všetkých to je totiž iba zostup dole – pre Greengrass po vynikajúcom Captain Phillips kvalitatívne o dva až tri stupne a pre Damona po minuloročnom hitovom Marťanovi o minimálne jeden stupienok. A pritom nikto zo zúčastnených to nepotreboval. Jason Bourne je tak dôkazom, že ani zaručené mená pred a za kamerou nedokážu vždy priniesť nadpriemerný výsledok. Tri krát sa to mohlo podariť znamenite, no štvrtý (resp. piaty, ak počítame aj ten Legacy) Bourne už pôsobí akoby by ho všetci natočili z povinnosti, iba kvôli peniazom, no bez jedinej ambície. Možno zniem prísne, no o zlý film sa ani zďaleka nejedná (navyše tento rok sme už videli väčšie hrôzy ako X-Men: Apocalypse, Batman v Superman, Independce Day 2 ...), len toho ponúka neskutočne málo. Hlavne v porovnaní s predošlými filmami v sérii a keby ďalší Jason Bourne už nevznikol, tak by sa vôbec nič nestalo. CELKOVO: 3* (6/10) () (méně) (více)

baribal

Bez toho abych se oprostil od původní trilogie by to hodnocení tak vysoko jít nemohlo. Takže proč 4/5? Má to celkem slušné tempo a zajímavé nové herce, Tommy Lee Jonesovi jsem moc nevěřil, ale minimalismus jeho zlodušství se mi líbil (Na Strathaima to však nemá). Vikander ambiciozní mladá krev také dobré, ale zklamání je Cassel. Tím myslím to, jak mu napsali roli.. vždy dřív byl zabiják prostě jen zabiják bez osobních vztahů k Bourneovi, teď to rozbili a kazí to tu atmosféru, kdy Bourne bojuje proti nějakém systému a ne proti někomu komu pošlapal zelí. Příběh se snaží reagovat na udáslosti posledních šesti let, ale dělá to tak nějak neohrabaně, jako by to oznamoval lidem, kteří se ve virtuálním prostoru příliš nepohybují a stačí je šokovat slovy "bude to snad i horší než u Snowdena". Už se bohužel nepohybujeme v pětihvězdičkových patrech, kdy Bourne k maximálnímu hodnocení ještě dostával komentáře, že se jedná o top žánrový film, teď už je to jen slušný akční film s výbornými herci. ()

agentmiky

Čekal jsem od Greengrasse velkolepý návrat JB, ale na kvalitu předešlých tří dílů to v celkovém součtu trochu ztrácí. Po Bournově odkazu je hlavním kladem bezesporu to, že se v hlavní roli opět objevil Matt Damon. Už v tomto ohledu to byla záruka na pořádnou akční jízdu, neboť Damonova tvář už je neodmyslitelnou součástí této ságy. Nový Bourne mě vůbec nenudil, celý film se něco dělo, všechno dobře odsýpalo a v příběhu jsem se neztrácel. Kdybych měl najít nějaké ty zápory, tak to bude zejména stereotyp, který sice z filmu číší každou chvílí, ale mně samotnému to moc nevadilo a film jsem si užíval i tak. Přestřelky a bitky jako vždy úchvatně zpracovány, nové herecké tváře nebyly na škodu, ale docela mě mrzelo, že Casselovi coby hlavnímu záporákovi nedali ve filmu větší prostor. Jeho postava mi přišla zajímavá. Konec byl malinko přestřelený, a to zejména ta automobilová honička, ale hlavním faktem je to, že jsme se královsky bavil. Uvidíme, co nás čeká v dalším díle. Za mě dávám 80 % ()

Wysch

Technická stránka filmu je brilantní - akce výborná, úvodní honička chytí za koule. Postavy jsou skvěle zahraný, tečka. Matt Damon JE Jason Bourne, a nezabrání tomu ani z paty vytažený scénář a zápletka se soušl mýdijama, která je útrpně opakovaná donekonečna, což je ostatně to hlavní negativum filmu a podle mě i důvod, proč je film o dost horší než Ultimatum i Supremacy. Špatný hodnocení přiikládám přespříliš vysokým očekáváním. Reálný hodnocení by bylo někde okolo 80-85%. Lepší komentář vyplodím snad později, či po druhé projekci. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)