Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (Cinemart)

Fildas

Trochu moc jednoduché a předvidatelné ale i tak fajn oddechová akční hostina.SPOILER!!: Byl jsem jediný kdo na začátku odpočítával sekundy života Julii Stiles? :D myslel jsem že umře dříve :D ()

alldo.raine

I když už to dějově trochu pokulhává, tak akce je stále na špičkové úrovni. Greengrass mi opět dal to, co jsem přesně očekával. A pokud budou dál vařit z vody se scénářem, ale s takovou akcí a podobnými herci, tak s tím nemám nejmenší problém:) ()

DD

Ze začátku mě to bavilo poměrně dost, ale čím déle to běží... Stejné scény, stejná akce, stejně roztřesená kamera při dialogových scénách, tohle si už bohužel podává ruce s nechtěnou parodií. Už začátek, kdy Bourne dělá ty fighty, jsou celé Žhavé výstřely 2. Fakt nechápu, proč zrovna kvůli tohoto scénáře měl někdo potřebu se vracet. Jo, možná je to kompaktnější a konzistentnější než všechny ostatní blockbustery letošního léta, ale pořád z toho hrozně křičí totální zbytečnost a vychtěnost. A k tomu počítačová zápletka jak z konce osmdesátek a mladičká Vikander jako šéfka oddělení / operace, i když zcela jasně to měla být role pro herečku tak o 10 let starší. 7/10 ()

DaweForeman

Už od začátku až do samého konce jedna velká dechberoucí napínavá situace, která nenechá ani na chvilku vydechnout. Uprostřed všech tě piklí se nachází další pikle, takže člověk tak trochu ztrácí přehled, komu se tam dá vlastně věřit a komu ne. Každopádně po příběhové stránce je to takovej never ending story, kdy za každou osobou stojí ještě nějaká jiná osoba a že ne všechny informace byly hnedka objeveny. Svým způsobem je to snaha natahování příběhu a snaha ždímat z toho titulu, ale přesto se jim to pořád tak nějak daří. I když na druhou stranu je už v tom chaos, kdy vlastně člověk neví, co Jason Bourne aka David Webb vlastně chce dosáhnout - je jasný, že ani on sám neví, ale je to takový bez cíle (uzavření). Nejvíce akční scéna, která se jim povedla - byly ony nepokoje v Athénách, kdy ten nápad s těma demonstracema byl opravdu úžasnej a aniž bych něco spoiloval, tak i jejich vyústění. Na druhou stranu, jak už tu bylo zmiňováno, tak největší kámen úrazu je ona kamera, která je opravdu šílená, kdy člověkovi jdou z toho oči šejdrem. ()

boo-boo

Bournova motivácia pre túto kapitolu sa musela scenáristom vymýšľať (a následne šróbovať) dosť náročne, čo je cítiť hlavne na tom, aký riedky má Jason Bourne dej. Ako úvod novej trilógie fajn, ale bez nálepky "Bourne" by o jeho vypustení do éteru nikto ani nepremýšľal. Celé je to jednoducho obrovská škoda, pretože zvyšok je presne taký, aký bol 9 rokov dozadu (dokáže niekto točiť lepšie autonaháňačky, než Greengrass?). Obsadenie super (hoci Kassel bol fakt čudná voľba), adrenalín vysoko nad všetkou konkurenciou, pri akcii som miestami priadol blahom. ()

Lavinia

Bourne v psychologickém marasmu. Celý film jedna velká zdlouhavá akce a honička za těmi lumpy, kteří způsobili, že se sám dobrovolně přihlásil do toho vražedného programu. Trochu mi vadí jistá ufňukanost té ideje - nechat se zblbnout a brát to jako křivdu? Nedomyšlené dějově a rutinní provedení. ()

LakiyL

Nebolo to vôbec zlé. Hodnotiť filmy je čisto subjektívna záležitosť a preto pri tomto filme hodnotím a porovnávam s minulými časťami a ich kvalitou. Nebyť toho, že film je ďalším pokračovaním série, možno (možno :D ) by som dal 4*. Oproti minulým dielom žiaden prínos či posun v nápadoch. ()

dogma97

Ani kdyby Damon chodil po uších, na víc než 3* to prostě nedá. Zjevné zacílení tupých scénáristů na své tupé spoluobčany, kterým má stačit odvar z příběhů předchozích čtyř dílů, je u áčkové kategorie napováženou. ()

playboy_05

Greengrass recykluje, nastavuje a ozivuje to, co uz bylo jednou dustojne uzavreno...a ja jako velky fanousek puvodni trilogie tohle prijmout proste nemuzu...zdejsi "petihvezdickari" snad ani nevideli Bourneovo ultimatum...pokud je tohle meritko kvality "noveho" Bournea, tak nechapu proc nepribrali jeste Jeremyho Rennera...mohl z toho byt aspon blockbuster jak se patri...tohle je beze sporu zklamani roku ()

Oudee33

Společně s Bourneovým odkazem další zbytečný počin... ždímání tématu už nejspíše nemá co nabídnout. Vytrácí se Greengrassova realistická věrohodnost. Rychlá kamera má často přeplácané pozadí, hlavní postavy nezaujmou a to včetně očekávaného Cassela či Bourna samotného. Prostě to nevtáhne. Kostra příběhu naštěstí stojí na celkem jednoduchém základu a snímek si tak lze alespoň o něco málo zkrátit přetáčením vpřed, ale to rozhodně není bodem do plusu. 49% ()

lksvcr

Musím říct, že tohle mělo v sobě cosi Bournovského, co ve mě vzbudilo nadšení, že je Bourne zpět! Slyšet opět tu skvělou hudbu v kombinaci se skvělou akcí bylo velice příjemné. Pro srovnání jsem si hned pustil i první díl a toto pokračování je o stupeň horší, především kvůli promyšlenosti celých akcí. V jedničce se nám dostalo náhled pod pokličku taktického přemýšlení agenta, což zde už tolik nebylo a tudíž mínus. Na obranu, ale musím říct, že některé ty akční scény byly opravdu dobré a tempo celkem vražedné, takže nepřišlo zklamání, ale spokojenost a to je celkem co říct, když jste natěšení jako já :-) ()

Zombiepod

Tradičný greengrassovský Bourne na štvrtú. Po odklonení v Bourne Legacy tu máme opäť Damona a Greengrassa, ktorí však od poslednej spolupráce nijak výrazne nepokročili. Jason Bourne je nanajvýš okukaným pokračovaním bez inovácie, ktoré neponúka vlastne žiaden nový obsah, či už obrazový, dejový alebo žánrový. Napokon ako fanúšik bournovskej ságy musím uznať, že mi ani jeden z týchto záporov neprekážal. Film je bez nádychu natlačený typickou dynamikou, čisto nastrihanou, prehľadnou akciou, a dokonca obsahuje dve fakt parádne a nezabudnuteľné akčné scény. K obsadeniu s Jonesom na čele a Casselom ako dokonalým vraždiacim strojom nemám jedinú výhradu. Čakal som klasického Bourna, a tomu sa mi dostalo. ()

celticek

Už to tady bylo xkrát, sice to pořád funguje, ale stejně by člověk chtěl víc. Zápletka není moc chytlavá a tak o Jasona zájem brzy opadne. ()

seiffs

Jako akce slušná, ale ty technické faily! Misty bylo až nesnesitelnné to sledovat. Takový perly jakože se borka nahackuje do notebooku přes telefon na stole a ještě vidí přesnou pozici těch zařízení v místnosti? A takových podobných sraček tam bylo nespočet. ()

departed

Čekali jsme devět let ... na promarněnou příležitost. Mohli jsme toho dostat tolik a nedostali jsme skoro nic. Respektive ano, dostali, ale v bledě modrém. Už jsme vše viděli předtím, ve skvělé uzavřené trilogii. Tohle je jen zoufalý výkřik do tmy, u kterého se vsadím, že pořádně nenadchl ani skalní fanoušky. Akce je tu dobrá, ale pomálu. Příběh je stejný jako vždy, takže spousta jmen a postav, často měnících se lokací, konstantní telefonování a všechno, co známe z předešlých dílů. Nemůžu říct, že se Greengrass s Damonem nesnažili, to ne, ale nesnažili se dost na to, aby dostáli hypu, který okolo Bourna byl, jakožto návrat ikonické akční postavy. Asi už Bourne nemá co nabídnout. Radši bude lepší, když už další díl nebude. Nechme Bourna zachovat si jeho tvář i důstojnost. ()

DavidWebb

***Let me think about it...♬...Moby...♬***. Paul Greengrass sa spoločne s Mattom Damonom znova po čase stretli a urobili presne to, čo im ide najlepšie. Špionážny thrilerík známej značky nabitý slušnou akciou. Rovnako ako mnoho iných užívateľov som bol aj ja trocha rozčarovaný neschopnosťou scénaristov priniesť divákom trochu viac invencie, pretože sledovať kópiu predchádzajúcich častí pretretú iba novými tvárami (Tommy Lee Jones, Alicia Vikander, Vincent Cassel) určite nestačí, a osobne si myslím že tvorcovia nevyužili dostatočne múdro ako smrť Nicky, tak ani príchod Heather. Skoro až zbytočné pokračovanie prinajmenšom čo sa týka príbehu, na druhej strane sa bude určite radiť k najlepším akčným filmom minulého roka. Akcia výborná ako sa na Bournea patrí, avšak ten adrenalínový nával z predchádzajúcej trilógie je preč, spolu s Jasonovou mladosťou, vervou a motiváciou. Neviem či by som sa na prípadný ďalší diel tešil alebo sa bál. Ale po toľkej kritike si treba uľaviť aj pozitívne a ako som spomínal vyššie, akcia je tu skvelá a rovnako dobre natočená. Záverečné "účtovanie" ma chytilo riadne pod krk a satisfakcia z neho plynúca mi oblažila cievy. Vo výsledku som sa dobre bavil, aj keď nutkanie na repete moc silné nie je. Pod 4 hviezdy ale ako skalný fanúšik ísť nemôžem... ()

Maniik88

S celou Bourne sériou mám jeden problém. Viem, že to sú veľmi dobré filmy, plné akcie a špionážneho umu. No ja si nepamätám nič ani z jedného dielu. Podobne ako Mission imposible - tam som si aspoň pamätal akciu, kde Tom visí na lane. No a potom tu máme akčné klasiky ako Smrtonostná zbraň či Pasca a tam kľudne dám aj niektoré hlášky. No a opäť tu máme veľmi podarený akčňák, kde sa stále niečo deje. Výborný bol úvod v Grécku a naháňačka pomedzi demonštrantov. Vadila mi ale roztrasená kamera s večnými prestrihmi. Dobrá bola aj Alicia s jej nerd rolou. No tých naháňačiek a akcie je tentokrát moc, Bourne je akýsi mimo, logika scenára kríva a v závere až zakopáva. Damon už tiež stárne a myslím, že to nebolo úplne ideálne pokračovanie. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Jako nové díly 007, kde je potřeba projet co nejvíce států/měst, pořád někde schůzovat a panicky utíkat. Děj? Žádný. Zbytečný film. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)