Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

Johny M.

Bourne je pro mě pořád záhadou. V dnešní době, kdy je tak cool nadávat na remaky a sequely má Agent bez minulosti (remake) 3 pokračování + Bourneův odkaz. Přestože je akce spíš průměrná a špionážní linka taky není kdoví co, ohlasy jsou vesměs pozitivní. Démona jsem si za ty roky celkem oblíbil (ne však díky Bourneovi), zato Greengrass pro mě nadále zůstává jedním z nejpřeceňovanějších režisérů (OK, Captain Phillips byl dobrej). Jeho styl, resp. kamera a střih je prostě zlo! ()

Jakubik

Je mi to líto ale bohužel nejslabší díl s Demonem. V ručních kamerách nevidím budoucnost. Ještě teď se mi točí hlava. Všechno je díky tomu hrozně nepřehledné a působí to chaoticky. Ta snaha aby to díky tomu vypadalo dynamičtěji má spíše obrácený efekt. To je asi největší a nejzásadnější problém nejen tohoto dílu. Tady mi to přišlo absolutně nejhorší. Zbytek celkem ujde. Má to spád, i když někde v první půlce tomu na chvilku dojde dech, ale pak se to zase rozjede. Čekal bych od dua Greengrass/Demon více… ()

rukay

Paul Greengrass a Matt Damon se po 9 letech dali znovu dohromady a obnovili jednu z mých nejoblíbenějších filmových sérií. Předně musím říct, že čtvrtý díl (či pátý - jak se to vezme) - titulovaný toliko Jason Bourne - rozhodně není špatný film. Je vystajlovaný nepřeberným množství pestré akce, ověnčený kvalitním hereckým obsazením, i okořeněný typickou Bournovskou atmosférou. Ono ale žel když je příběh jen neurčitý nádavek míchající dohromady laciné motivy a primitivní zápletku, s přesahem, jenž přichází s křížkem dávno po funuse, tak se stejně nedá svítit! Matt tu sice odvádí slušný výkon, nicméně mám pocit, že v Bournově mýtu (5*****) či Ultimátu (5*****), natož pak v Agentovy bez minulosti (5*****), nebyla jeho postava tak zoufale bezvýrazně kožená. Podle mne mu tentokrát schází divácky hmatatelnější motivace, a scénami tak prochází vlastně jen mimochodem, a bez zjevného zaujetí. To ještě podtrhuje - v té sérii doposud nevídaný - prvek filmové náhody. (Jak Nicky Bourna našla? _ Autorizace pasu?) Role Vincenta Cassela je naproti tomu předvídatelná hodinu dopředu. Co mne ale nahráblo nejvíc, bylo angažování, možná herecky nadané, nicméně kontextově absolutně neuvěřitelné Alicie Vikander. Osobně jsem marně přemýšlel, jestli má ve filmu jiný účel, než pouze jalově omlazovat sérii, a zároveň vyvolávat dojem, že ne všichni pracovníci vládních špionážních agentur jsou prvotřídní hnusáci. Trochu to tak zachraňuje jen Tommy Lee Jones - v roli která je pro něj, na rozdíl od jiných cipovin, přímo střižená. I jeho charakter ale vlastně také toliko variuje to, co jsme již mnohokrát viděli. Přičtu-li si pár zarážejících momentů, slabších logických návazností, a na můj vkus opravdu hodně překotné střídání lokací, nemohu tvrdit, že jsem spokojen. Osobních zklamáních je dokonce dost na to, abych je rozdělil na věci buďto ohrané a předvídatelné, nebo naopak za každou cenu šokující a vyvolávající pobavené úsměvy. (Jak malware upozornil na otevření flashky když noťas nabyl připojen k síti? _ No a to s tím mobilem je úplný BS! _ Bourne koukám vydrží díl od dílu víc...) Být to špionážní akčňák bez značky, sazím čtyři, ale v případě tohohle trademarku prostě čekám víc než jen lepší průměr. To finální obnovení statusu quo, abychom to mohli v budoucnu zase rozjet nanovo, v mých očích fakt nepřidá. 3*** ()

Torgal

Tak úplne nechápem tú auru sklamania, ktorá sa okolo tohto filmu šíri. Jasne, pôvodná trilógia je etalón moderného akčného thrilleru a deväťročné čakanie možno našponovalo očakávania prehnane vysoko, napriek tomu sme ale dostali veľmi dobrý prírastok do série. Akcia je stále vysoko kinetická a odohrávajúca sa v zaľudnených lokalitách, akurát konšpirácie riešiace sa na pozadí pôsobia trochu vyčerpaným dojmom. Film vlastne neprináša nič, čo by sme už nevideli, to pre mňa ale nie je dôvod na strhávanie bodov, keď sa pri sledovaní stále dobre bavím. 8-/10 PS: Nemôžem si pomôcť, ale Vikanderka na mňa stále pôsobí strašne tuctovo a nechápem hype okolo nej. ()

Kingjiri

Ačkoliv se většinu času někdo sleduje nebo nahání a ukecanejch scén neni moc, pořádná akce prostě chybí (výjimkou budiž závěrečná auto-honička v Las Vegas). Kvůli slabšímu příběhu o nudnější pasáže taky neni velká nouze a Matt Damon nemá většinu času pořádně co hrát. Až se ani nechce věřit, že se do režisérskýho křesla posadil opět Greengrass, kterej dokázal z druhýho a třetího Bourna udělat ultimátní žánrovou podivanou. Za mě neni tenhle Bournův návrat o nic zajímavější než pokus o restart, což je na pováženou. Řikám to nerad, ale bylo by asi lepší, kdyby na pátej díl naznačenej závěrem už nedošlo a Paul Greengrass s Mattem Damonem se v buducnosti pokusili svuj talent uplatnit v jinejch projektech. ()

michald99

Tohle je naprosto klasický Bourne, nic tam nechybí, nic tam není víc, prostě aritmetický průměr celou trilogií. Vidět takový film bylo tak uspokojivý, že mi bylo naprosto jedno, že děj je veskrze prázdný balónek, protože jsem nepřišel pro ten příběh, nýbrž pro ty typické nezaměnitelné prvky z předchozích dílů. A ty tam byly do jednoho a v žádné slátané přeplácané verzi, ale pěkně decentně s režijním umem Pavlíka Greengrasse. ||70%|| ()

dalziel

Pridlho sa čakalo pokiaľ namyslený Matto čičíkal svoje ego v dramatických extrementoch, aby nakoniec zistil,že Jasona Bourna, už zo seba nikdy nezmyje...škoda V porovnaí s Bournovým odkazom, je Odkaz odosť lepší film a to tam ani nebol Jason Bourne :-D ()

papaguy

Dvakrát (či snad už pětkrát nebo kolikrát už to bylo) do stejné řeky nesmočíš... Producenti do Bourneho namíchali, kromě obvyklého schématu, několik aktuálních ingrediencí, z nichž v akční rovině jednoznačně fungovala nejlépe demonstrace. Real-time zprocesované fůl-skejl sledovačky, jeden fajrwal, druhej fajrwal... začínají být už pomalu otravné (zejm., když divák ví, že to takhle střelhbitě nefunguje). Automobilovou honičku bych si také klidně nechal ujít - dělala na mě dojem, že tam byla spíš z povinnosti. Naháněčka třeba někde v kanálech nebo v parcích na nábřeží by mi tam přišla zajímavější... Ale což... řemeslně veskrze zvládnutelné, mrška Vikander se své role také zhostila dobře... 3 a 1/2* ()

ortoncz

No prakticky je na tom zábavné akorát začátek a konec. Prostředek je nuda a ani to nedává moc smysl. Ženská hrdinka je absolutní trash. Damon to tentokrát úplně netrefil a je z toho nemastné neslané. Možná by bylo lepší tuto sérii ukončit. 60% ()

guri

Matt Damon mozno este stale je Jason Bourne, ten ale uz zdaleka nie je tym Bourneom, ako bol pred par rokmi. Rovnaky krok vedla (a kvalitativne dozadu) ako Bourne Legacy. Pre mna asi Bourne zostane len v trilogii, dalsie 2 filmy budem smelo ignorovat. ()

Stíba

Damon je zpět ale ani tak to není ten starý dobrý Bourne jak ho známe z původní trilogie. Dvouhodinová akční smršť nenudí a má co nabídnout, od Greengrasse jsme ale přeci jenom zvyklí na ještě jinou ligu. ()

KafuR

Techno verze klasické bourneovské Extreme ways od Mobyho jako by vystihovala celý tento film. Je to sice Bourne, ale je jiný, upravený. Nedostatečně podchycená motivace hlavního hrdiny, laciná scénáristická berlička v podobě další vyplavené vzpomínky a spousta akce, která je tu ale jaksi sama pro sebe. A to je v porovnání s předchozími výživnými scénáři škoda. Bourne se tak opět pouští do boje s větrnými mlýny, k tomu nechybí nesympatická pipka, ani nový největší padouch. Dojem trochu napraví alespoň povedená závěrečná scéna. Jinak ale nic moc, což je po Bourneově ultimátu po hříchu málo. ()

FanKalEl

Obstojné pokračovanie ktoré sa po prvej hodine rozbehne a nezastaví sa. Takto malo aspoň vyzerať štvrté pokračovanie. Najlepšia scéna v Berlíne a vo Vegas. (70%) ()

tranquill

""Mně to dává smysl, co myslíš, Bobe?" Já nejsem Bob a nedává mi smysl natočit pátý film o tom samém. Bohapustá akce bez příběhu, jen ta automobilová honička stála za to. ()

Hpatrik

Člověk by řekl, že ta rozdrbaná kamera v kombinaci s frenetickým střihem přestane po těch letech Greengrasse bavit, nebo aspoň trochu ubere, ale ono je to úplně naopak. Bourne má docela slušnou akci, ale díky Greengrasově úchylce je utrpení se na to koukat. Navíc dost povrchní zápletka a unylý závěr tomu taky moc nepřidají. Alicia nicméně božská. ()

Kalimero13

Uff, nevěřím, že to říkám, ale Jason Bourne je horší, jak The Bournce Legacy. S původní trilogií to nemá téměř nic společného. Je to hloupoččké, akce až na extrémní výjimky je k uzoufání nezajímavá a celou stopáž jsem byl od dění naprosto nevtažen, něco čím právě původní série vynikala. Dokonce i ten pověstný rychlý střih a kamera, který však v původní trilogii díky pečlivé práci a čistotě fungovala skvěle přehledně, je zde chaotická a nepřehledná. Mnohem více vypadá jako ty filmy, které se neúspěšně snažili tento styl napodobit a začali tak zkázu akčních filmů obecně. Vůbec nechápu, jak z takových ingrediencí šlo umíchat tak špatnej kompot. Tak nechme Bourna už raději spát. ()

Likan7

Zbytečný dovětek skvělý trilogie. Odkaz do Bournova univerza nepočítám. Bourne a Greengrass se rozloučili šílenou náháněčkou, kde oba byli na vrcholu sil. Proto tenhle díl tak moc bolí, a hlavně je tak moc zbytečný. Akční scény, sledovačky i doprovodná hudba tu stále mají svou kvalitu, Greengrass tenhle bourneovský styl prostě umí, ale víc než kdy jindy by tu měl být lepší scénář a příběh. Filmu to neskutečně podkopává nohy. A nezachrání to ani nudná Alicia Vikander. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)