Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

tomino28

Jason Bourne je po téměř deseti letech pořád ve formě a málokdy ztrácí dech. Může vás mrzet, že už to není "ono", že ve skutečnosti k plnohodnotnému filmovému zážitku nepotřebujete vědět, že existují 3 (technicky vzato 4) starší filmy, a že snímek je poněkud plytký a proto se těžko dá ztotožnit s postavami. Na druhou stranu je řemeslo odvedeno poctivě, akce střídá akci, a pokud přimhouříte oko nad pár nedostatky (například přemíru všeho toho hackování okolo), tak vám nic nebude bránit v kvalitní podívané. Kritika tohoto snímku dle mého názoru do velké míry souvisí s tím, že je to prostě Bourne...kdyby to byl první díl libovolné akce, asi by to tak neschytal. ()

Toman

Bourne se mi vzdycky oproti Bondovi libil v tom, ze byl takovej realistickej, ale tohle bylo fakt peklo v kine vydrzet do konce. ()

Bellgirl

S mírnými obavami z předchozích recenzí jsem usedla před téměř dvou hodinovou akční nálož. Už fakt, že se jedná o x-tý díl, doufejme někdy končícího příběhu agenta Bourna, jsem měla obavy o děj a hlavně spád. Bude se opět snažit dopadnout padoucha, zabije pár nepřátel, pozná hezkou ženskou, strčí si ruce do kapes a jen tak si odejde, namísto aby utíkal jako o závod? Ano, tisíckrát omílaná zápletka, která ale v tom podání dohromady funguje. Já, jakožto věčný kritik se pozastavím nad téměř nerozbitným dodgem, ze kterého s pár oděrkami na konci vystoupí Jason, třikrát sláva, potřebujeme natočit ještě minimálně další dva díly, kde už možná konečně najde svůj 'klid'. Já ho rozhodně neměla, nejen díky tomu pěknýmu chlapovi po mé levici, ale i díky spolusledujícím za námi, kteří si asi spletli kino s fotbalových hřištěm. Sečteno podtrženo...výsledný film má spád, díky téměř nekončící honičce, pronásledování musí mít divák oči opravdu na šťopkách, na statické záběry zapomeňte. Výsledné tři hvězdy a 65%. Máme tu lepšího Bourna. ()

pan_ponozka

Další z kategorie nejslabších dílů. Přestárlý exagent si vydělává kdesi v zapadákově tím, že tluče místní borce? Tohle už tu bylo. V Rambovi. Před asi 30 lety. Ale zase nám tu nechybí dlouhé koukání na sebe do zrcadla, patetické výjevy, další mrtvý šéf CIA, na vteřinu propracované teď-se-to-otevře detaily, supr hackerské schopnosti -download secret data yes/no-, a tak dál. No prostě ne-e. Jason, jak jsme ho znali je mrtvý. RIP. Jo a ta autohonička na konci? Přeju vám tu Zlatou malinu. Nebo Damonovi oskara za komedii. Už by ho to ani nepřekvapilo. Zase. ()

halberdier

Jason Bourne se po (průměrném) Bournově odkazu vrací na scénu a navazuje na Bournovu trilogii, která patří mezi to nejlepší v žánru akčního špionážního filmu. Znovu u toho je Paul Greengrass a Matt Damon. Kvalitativně je to však trochu krok zpátky. Celá zápletka není příliš objevná a hutná, aby nabídla strhující zážitek. Přesto má nový Bourne hodně slušné tempo a ani chvíli nenudí a některé scény jsou opravdu povedené (demonstrace v Athenách, honička v Las Vegas), Nikdy se ale nedostaví opravdový pocit, že vidíme něco nového a neokoukaného. Přesto tento film patří k tomu lepšímu, co letos na poli akčního žánru vzniklo. (7/10) ()

Penguin10

Z filmu mám dost rozporuplné pocity. Samozřejmě návrat Jasona vítám,je to úžasná postava,jeho knihy žeru. A právě v nich měli autoři hledat inspiraci a ne vymýšlet kompletně svůj příběh. Tedy k filmové trilogii nemám námitek,všechno si nakonec sedlo a bylo to úžasné dílo. Ale zasahovat do ní vymyšlením nové zápletky,která je víceméně bez smyslu, mi přišlo nadbytečné. Dlouho jsem po závěrečných titulkách přemýšlel,proč film vzniknul - jestli chtěli nastartovat zase další trilogii nebo chtěli nahrabat trochu víc prašulí na značce Bourne nebo to už bude vážně konec konců se vším všudy. A stále nevím,budoucnost ukáže.. Ale k filmu - Matt vs. Vincent,to byla od nich hustá jízda od začátku do konce. Oba herci jsou mí oblíbení a bylo suprové je vidět vedle sebe na place. Podle mě tihle dva jsou jediní,proč se na film ještě v budoucnu podívám,ale zbytek herců bída a mizérie. Nevýrazné postavy střídají zbytečné,chvílemi až nezvyklá naivita díla,která dříve u žádného Bourna nebyla.. Rozhodně to nebyl krok vedle jako Bournův odkaz,ale nikdo by se neměl tak často vracet ke své minulosti,ani sám velký Jason Bourne. ()

Crowus

Z řady to rozhodně nevybočuje. Atmosféra, hudební motiv atd. Spoiler: Jen mi prostě vadí, když vozidlo SWAT projede kolonu stojících osobáků a pak se zasekne o tři výherní automaty.... Ale doporučuju! ()

Dusty

Jason Bourne se vrátil v plné palební síle a já jsem z toho prostě hodně nadšený, a to jsem neočekával že ve mně film tolik zanechá. Přítomnost Greengrasse je tu cítit na každým rohu, a je to jenom dobře, protože on ví jak se dělá „pravý“ Bourne. Realisticky podané vlastně cokoliv, skvělá kamera a horda střihů (hlavně při finální bitce, ááá těch tam bylo) a skvěle napsaný napínavý příběh. A potěší i úžasný přechod z filmu do titulků za provodu úžasné skladby „Extreme ways“, která zazněla v každém díle. Už začnu vyhlížet pokračování, do té doby ten film ještě párkrát sjedu. Jo a jedná se pro mě o 2. nejlepšího Bournea, hned po Ultimátu ;). 5* ()

fafejt001

Kdo neviděl ty tři díly s Mattem před lety , bude zajisté spokojen . My ostatní se ptáme , co vedlo tvůrce k tomuto počinu ??? Lee Jones tam byl asi ze známosti , jinak fakt nevím . Místy přeplácané až nelogické . ()

Willynka

Předem musím zkonstatovat, že reálné hodnocení je spíš mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale vzhledem k nedávné tvorbě ostatních další Bournovo story lehce přečnívá. Práce s kamerou opět perfektní, story tak trochu napováženou, přišlo mi, že to má být spíš rozjezd další trilogie než plnohodnotný film. Střední athénská pasáž nicméně byla naprosté gurmánské sousto. Jediné, co mě vyložené znechutilo SPOILER (kromě absence UPS na začátku filmu, kdy super mega ultra hackerům rozhodí sandál vypnutí proudu, lokální IP adresy atd., zkrátka profesní deformace WTF?) byla záverečná honička, která mi přišla naprosto nemístná, nebournovská a naprosto antiklimatická. Alicia Vikander příjemné rozpolcené překvapení, docela se těším, co udelá s novým ztvárněním Lary Croft. Klasický Moby na konci víc než potěšil. Po druhém shlédnutí snižuji na tři. Je to větší nuda, než jsem si pamatovala. ()

Optical

Nejslabší Bourne ze všech. Oproti předchozích dílům jednoznačně nudnější s větším zaměřením na vedlejší postavy. Bourne za ta léta logicky zestárl a působí i celkem mdlým dojmem, ale co těch 10 let dělal zůstává tajemstvím. Matt Damon odvedl svůj standard, podobně jako Tomy Lee Jones. Na druhou stranu, taková Alicia Vikander si po celý film vystačila s jedním výrazem (ten z plakátu) a nic víc nepředvedla. Filmu nechybí tempo, ale nelze se zbavit dojmu, že některé scény už jsem viděl v dílech předchozích. Opakování sebe sama je jeden ze způsobů, jak protistranu unudit. ()

lukas.barbuscak

Druhá polovica filmu výrazne lepšia ako prvá. V Londýne to skutočne nabralo obrátky. Dobrý akčný film, na Bournove pomery ale slabšie. Preto iba ***. ()

Sharlis

Zaujímavý je len začiatok a koniec. Celá výplň je len tupá vata, kde sa režisér snaží vytvoriť nie jadro, ale obal. A ja som sa desne nudil (áno, nudil). A čo tá zápletka preboha? Každý každému hackuje telefón, notebook či rozvodnú skriňu stlačením tlačítka Enter, každý vie všetko o každom a my reálne nevieme prečo a ako. My dostaneme len výsledok na prestretom stole. A povedzme si to otvorene: medzi začiatkom a koncom filmu neprebehne za 90 minút jediná akcia, je to len sledovačka a hackovanie. Toť vše. Pri finálnych titulkoch som mal pocit, že som videl niečo zbytočné a nebol som uspokojený. Koniec, ktorý nie je koncom, len jednoznačne poukázal na to, že do 1-2 rokov uvidíme pokračovanie tohto príbehu (absolútne neznášam otvorené konce a do týchto snímkov proste nepatria!). Je to jednoznačne najslabší Bourne a to doslova a dopísmena, nech ktokoľvek napíše čo chce, je to proste tak. A tiež je mi ľúto, že z Bourna sa stáva akýsi seriál aka James Bond, kde sa musí každé 2-3 roky natočiť nový diel z nutnosti po zisku. ()

hony23

Pokud se zrovna odehrává nějaká akce, je se na co koukat, protože v tu chvíli má film tempo i vtip. Ale kolem těchto zábabavných scén je bohužel spousta nudné vaty a předvídatelných zvratů, které film zbytečně sráží dolů. ()

Jifo

Když jsem se dozvěděl, že Duo Paul Greengrass a Matt Damon znovu spojí své síly a natočí další díl mé oblíbené trilogie, smál jsem se od ucha k uchu a těšil se jako malý kluk. Zároveň jsem se ale neubránil mírnému pocitu skepse. Měl jsem trochu obavy, že pokračování bude čistě o tom, vyždímat z tak známé a kritiky i diváky oblíbené značky jen další peníze. Mé obavy se sice naplnily, ale jen z části. Za prvé, očekával bych, že po devíti letech se film vytasí se zajímavým scénářem, nikoliv, bohužel. Dále mě nemile překvapila kamera. Nevadí mi, když je kamera v akčních scénách nestabilní, alespoň souboje vypadají autentičtěji, ale čeho je moc, toho je moc. Z akčních scén, které se navíc většinou odehrávaly v tmavém prostředí, jsem moc neměl. Ale jinak bych film už spíše chválil. Matt Damon je stále Jason Bourne. A Greengrass je špičkový režisér, kterému se povedlo i v tomto filmu natočit pár zapamatováníhodných scén. (Demonstrace, pád z výšky), ale to mi u Jasona Bourna nestačí.Takže kdyby se film nejmenoval Jason Bourne, a byl to prostě náhodný akční film, byl bych nadšený. Ale on to není náhodný akční film, je to Jason Bourne! A má očekávání byla tak vysoká, že tento počin je jednoduše nenaplnil, škoda. 70% ()

freEDelL

Klasická bournovka, která prostě baví (hlavně ty, co mají rádi Bourna). Až na pár drobných nepřesností během filmu skvělá oddychovka. 4* ()

`barocco

Nieco tak nudneho, zbytocneho, bezpohlavneho a zle okastingovaneho som uz davno nevidel. Hocktory diel Macka Uska ma zaujimavejsi scenar a hlavne lepsiu pointu pribehu. Totalny prepadak v mojich ociach. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)