Reklama

Reklama

Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot
Česko, 2016, 2x86 min

Režie:

Viktor Polesný

Scénář:

Václav Šašek

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Hrají:

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (215)

nash. 

všechny recenze uživatele

Mohlo to být solidní televizní, a tématem opravdu znepokojivé, historické soudní drama, kdyby se tvůrci dokázali držet faktů místo té poněkud nesportovní manipulace historickými fakty i emocemi publika. Toho překrucování je tam příliš a tvůrci celý případ ohýbali a deformovali tak dlouho, až z něj vypadla černobílá pohádka o chrabrém andělském obhájci a démonickém podlém žalobci, kteří svádějí boj o nevinného chudáčka. Není pochyb o tom, že případ Hilsner byl fatálním selháním justice i společnosti, neznamená to však automaticky také to, že byl Hilsner nevinný chudáček, tak jak ho ztvárnil mladý Heřmánek. Byl to neoblíbený a prolhaný hajzlík, kterého nikdo kromě jeho matky neměl rád, a tak 50/50 mohl být i vrahem. Pravdu se ovšem nedozvíme, neboť byla zničena při explozi primitivního antisemitismu. Herecké výkony většinou solidní byť místy poněkud křečovité, výprava i práce s filtry slušná, scénář odsýpá. Co je to však platné, když zůstává především pocit, že takhle by rozhodně zpracování historie vypadat nemělo. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Začnu trochu cynicky: Kohn se nechá pokřtít. Druhý den potká Roubíčka a ptá se ho: "Roubíček, je to pravda že vy židi pijete naši křesťanskou krev?" Krev je v pověrách populární a nejedno náboženské dogma na ní stojí, my Češi jsme za Kalich pod bratrem Žižkou bojovali. Když církev svatá, která je řízena vzdělanými lidmi, věří na to, že se krev může změnit ve víno, jak by potom omezení nevzdělanci nemohli uvěřit na rituální vraždu. Horší je to u vzdělanců. Samozřejmě, předsudků, dogmat a pověr není prost žádný člověk, včetně mne. S tím ale člověk musí žít a své závěry a návyky být připraven korigovat rozumem. K filmu. Velmi slušné drama, v žádném případě dokonalé (nedobře udělané flashbacky či představy Auředníčka při vytváření možných hypotéz), ale vidět po delší době české herce mít skutečně co hrát je osvěžující zážitek. Je možná škoda, že se tvůrci více nezaměřili také na doktora a pozdějšího primátora Baxu, protože jeho rozhodně nelze považovat za jednorozměrnou zápornou postavu české historie (např. jeho boj o insignie Karlovy univerzity je taky zajímavá kapitola dějin). Pokud jde o případ samotný, je zřejmé, že důkazy proti Hilsnerovi byly zcela nedostatečné pro odsouzení a podezřelých je více. Na druhou stranu na úplné zproštění podezření mně známé skutečnosti úplně nestačí, vždycky když se vede příliš halasná mediální kampaň ohledně něčí (ne)viny, vzpomenu si na Čapkovu povídku Případ Selvinův. ()

Reklama

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Na to, že se jedná o televizní film, jde o počin téměř výjimečný. Podařilo se poměrně dobře zachytit celou kauzu. Ačkoliv je celý příběh rozdělený do dvou částí, ničemu to nevadí, spíše naopak, přerušení mu dává poměrně dramatický nádech, současně film není příliš natažený, nikde jsem moment, který by byl vyloženě nadbytečný. Dobře je zachycena i role Masaryka. Obsazení do jeho role Rodena mě překvapilo, ale když jsem pak viděl výslednou podobu, přišlo mi, že nikoho jiného snad obsadit nemohli. Jen ten hlas mi nějak neseděl, ale člověk nemůže mít všechno. ()

MJMilan 

všechny recenze uživatele

Více takových! Dokážu ocenit filmy podle skutečných událostí a Zločin v Polné tedy není výjimkou. Skvělé obsazení jen umocňuje zážitek. Viděl někdo dosud lépe vypadajícího TGM? Já tedy ne, i když si možná Karel Roden měl více pohrát s dikcí, stačilo by možná pomaleji mluvit. Jedna hvězda dolů za tu roztahanost do dvou dílů, avšak je možné, že to ještě změním. Uznávám, že u rekonstrukce by se nemělo nic opomenout. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Fascinuje mě, jak uživatel xxmartinxx zde zjistil, že diváci ČT jsou hloupí. O to víc hloupí, když se jim líbí tenhle film. A za diváky se mimochodem považuji i já a já tímto děkuji tvůrcům, že tento, i když televizní, film, natočili tak perfektně. Uživateli xxmartinxx pro změnu děkuji za zaškatulkování. Alespoň vím, jak na tom jsem. K samotnému příběhu dodám s radostí to, že herci neměli vysloveně chybu a i když se jedná v podstatě o soudní drama, zvládli ho odehrát tak nápaditě, že jsem se u něj nedokázal nudit od začátku až do konce. Mladej Heřmánek, Plesl a Roden zde předvedli, že i dobový televizní film dokáže být lepší, než kdejaký český film směřující do kin a v koprodukci Primy nebo Novy. Gratuluji a děkuji. Je vidět, že televize pro hloupé chytře dokáže podpořit nejeden dobrý nápad, což je, podle mě, docela pozitivní. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (11)

  • Soudní proces se natáčel v pražském Klementinu na Mariánském náměstí. Natáčelo se také na plzeňském nádraží a Hýskově u Berouna. (M.B)
  • Oborným poradcem filmu byl JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., český právník a historik, který byl v letech 2004–2014 soudcem Ústavního soudu. (Pitbull16)
  • Přestože se většina filmu odehrává v Polné, nenatočila se tam ani jedna scéna. (SimpanzJi)

Související novinky

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno