Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

Vasyl

Že žádná taková ženská jako bioTáňa tady v tom filmu neexistuje, žene? Ale vlastně i když existuje, je dávno šťastně vdaná a nemám žádnou šanci na něco takovýho narazit. Fuj, se mi ježily chlupy na těle víc jak u hororů. ()

Pecan206

Vydařená česká komedie kam až může dohnat přehnaná domácí péče partnera. Samozřejmě krapet přehnaně, ale velmi dobře podané. Dobré herecké obsazení a film u kterého se nebude nudit. ()

DanielaE

Podle mne není pravda, že film staví do kontrastu mrchy ženy vs. muži - slaboši. Protiváhou klanu tyranek je liberální bordelářka Alena, Janovi trnovou korunu sundá jeho syn, když mu vmete do tváře, že on vlastně nikdy svobodný nebyl, že se furt jen na něco vymlouvá. On samotný akt vzpoury, kdy raději předstírá demenci a nechá se zavřít do ústavu než by se manželce postavil, je sice základem mnoha vtipů, ale ukazuje Jana jako slabocha víc než jak rebela. Zcela mimo mísu je pak uvažovat o tom, že film není vyvážený, protože není ukázán žádný mužský tyran. Naopak, filmů o domácím násilí páchaných muži je mnoho, ale ukázat takto opačný problém, to vidím když ne prvně, tak po dlouhé době. Bartoška na takovou roli čekal dlouho, dočkal se a využil toho na plno. Tři fúrie se ve svých rolích vyžívaly. Ale největším překvapením je pro mě Kohák. Buď je Bajgar tak dobrý ve vedení herců, že dokázal jeho pitvoření a přilblé srandování takto úžasně zkrotit nebo je Kohák takový Ed Wood vlastního života, v podstatě normální, jen se neustále dobře špatně režíruje v své roli blbečka. Jo, a ta vila, ta je úžasná! :-) ()

azhar

zasmála jsem se, oddechla jsem si po dlouhém pracovním dni... a to je asi tak všechno. nevěřím, že takové ženy opravdu existují a co víc, že existují i takoví muži. no ale nám samostatným holkám, co vychovávají tři potomky samy a chlapa mají jen pro zábavu o víkendu se to mluví :) dvě hvězdičky s odřenými špičkami a jednu poctivou za Jiříka ()

caMen

Chlapi jsou idioti, ženský krávy. Děkuju za informaci, že je zbytečný tomu čelit. Jedna hvězda za Barťákův sexy plnovous. ()

Knightey

Podle hodnoceni jsem cekal jako trochu vic komedialnie snimek ale i tak se mi to libilo a na cesky film, me to velmi mile prekvapilo. Za me vic jak dobry :) ()

julyberda odpad!

Jeden z těch filmů, které jsou tak morálně posunuté, že mě jejich technické kvality prostě nezajímají. Děkuji xxmartinxx za jeho dlouhý komentář, ted už tu nemusím nic psát. ()

m.xFuck

Já ho zapoměl před rokem nejen ohodnotit, ale i okomentovat? Stydím se sám za sebe. Film po kterém jsem naznal, že česká kinematografie ještě není úplně v prdeli. Inteligentní, zábavné a v mnohém ze života. Excelující Bartoška, perfektní Balzerová a skvělej Kohák. Vilhelmová byla na po tlamě, ale to bylo součástí plánu. Na koho jsem jen zapoměl? Na Janžurku, ta byla ve filmu něco jako ztělesněný satan :D. Objektivně za čtyři stáry, ale nadhodnotím za scénu s kafem, páč jestli mi tohle manželka někdy udělá, tak v ten den přijde čas na rozvod! Vzkaz pro Testsua - Zřejmě ano :D ()

Plaque

Film, ktorý si trefne berie na paškál nežné pohlavie mi akosi nepripadal ako komédia. Nie, nie som ten, kto má doma podobnú Xantipu, však miláčik? Ale teraz vážne. Tých humorných scénok tam naozaj veľa nebolo. Našťastie, nebolo tam veľa ani tých dramatických pasáží. Kurva, do ktorej kategórie to má potom človek zaradiť? No to je, dámy a páni, skutočná otázka. Bolo tam neúrekom úsmevných častí a ten priblblý výraz dotvorený mierne zdvihnutými kútikmi úst sa mi vpil do mimického genokódu a nemohol som sa ho zbaviť ešte dlho po titulkoch. Nerehotal som sa teda ako debil, ale úsmev pretrval aj niekoľko hodín. Takisto som nereval krokodílie slzy, ale zvraštenie obočia a ryhy nad nosom mám ešte doteraz. Tak a teraz buďte múdri!? Čo to teda bolo?? Bavil som sa, ale nerehotal, neplakal som, ale bol som miestami veľmi znepokojený... Jednoducho štvorhviezdičkové emócie. ()

koza3

Feministky si u toho musely trhat rodidla. Příběh úzkoprsých žen, jejichž kus má každá žena v sobě a příběh mužů toužících po svobodě, taktéž potřeba všech mužů. Film ukazuje tři generace párů, které zápasí s manželstvím a snaží se sžít buďto jednostranně nebo opravdovou symbiózou. Ta druhá varianta není moc běžná a každý z nás se ve vztahu potýká s jistými ústupky. Film poukazuje na to, že tolerance má své hranice a je potřeba si vzájemně dát trochu svobody ať už jste spolu rok nebo padesát šest. Film hodnotím plným skóre, protože má silnou myšlenku a jisté poselství, které bude určitě znovukoukatelné za deset, dvacet, třicet let. ()

blondboss

Zaujímavá česká sonda do hlbín manželského života, ktoré sú tak zložité a neprebádané žiadnym človekom s dôrazom na pohľad muža. Skvelé herecké výkony na čele s Bartoškom a ľahko depresívna atmosféra tomuto filmu pridali na atraktívnosti. Mne tam vadilo viacero vecí od nedotiahnutého scenára cez občas klišé scény a otravnú Siposovú, ale ako celok tento film hodnotím vcelku pozitívne. 65 % ()

pafka

Vylozene povedena komedie, kde jsou pomerne do detailu herecke vykony doladene. Situacne paradne zvladnute, skoro zadne podbizeni se divakovi. Cele to stoji na uzasnem a dokonalem Jirim Bartoskovi a skvele Elisce Balzerove, ktera svuj cit na komedialni herectvi ma obzvlast vypracovany. K uplne dokonalosti chybi cit pana rezisera Slamy. Ale naprosty nadprumer. ()

laple

Film o tom, jak dokáží ženy zničit svobodného ducha v mužích, ač jim jako svobodní imponovali. Smutná komedie, u které se třeba někdo nad sebou zamyslí. ()

sharka.68

Vy si asi budete myslet, že jsem blázen, ale mě z tohodle filmu bylo fyzicky zle. Musela jsem to v půlce vypnout a odejít,protože jsem se málem pozvracela,jak odporné to bylo. Bartoška to hrál skvěle,Balzerová taky, i ta Janžurka...ale celej ten příběh se mi tak nějak promítl do skutečnosti a bylo "vymalováno". Tohle bych nechtěla prožít.... ()

carl.oesch

Překvapivě dobrý film, který mně chytil právě během těch pěti deseti minut začátku, kdy se pozná, jestli tomu člověk šanci dá, nebo nedá. Je to jeden z mála filmů z domácí produkce, který má smysl, není to ona slaboduchá komedie přecpaná placementem a nejrůznějšími modelínami, ale je zde právě onen přesah - ono je jedno, jestli je ta semetrika, přesvědčená že ví vše lépe než její partner a dělá vše, protože ví, co je pro něj nejlepší ženská, nebo jestli se úplně stejně chová naopak manžel k manželce, rodiče k dětem, děti k rodičům, no prostě - nositelé ba přímo pionýři Dobra jsou stejně nesnesitelní a stejně odpuzující, ať je to kdekoliv, v mikro kolektivu a nebo v celé společnosti. A Bartoška je symbolem toho, že tomuhle Dobru je potřeba se postavit. A nejenom tady. A nic na tom nemění ani fakt, že tohle zlo, maskované jako Dobro největší má své konkurenty leckde jinde, ovšem často ve své brutální otevřenosti daleko čitelnější...jenom doufám, že se toho nechytne nějaká přitroublá feministka a neznačné ty svoje tirády o stereotypech apod. Nakonec v době, kdy podobné americké "inteligentky" před pár lety požadovaly "zrušení" skvělého Machulského filmu Sexmise, protože prý uráží ženy, když je vykresluje tak, jak to tam je by mě to až zas tak nepřekvapilo. ()

Tomigun

Jednoznačně to nejlepší co se za poslední léta objevilo v našich luzích a hájích. Bartoška v roli chlapa co má koule pořádně stáhnutý ve svěráku, ale na sklonku života mu dojde, že by potřeboval provětrat. Tak do toho prostě jde. Všechny ženy z rodiny dělají, co mohou a však jako vždy jen přilévají do ohně. Tenhle film je naprosto výstižný, občas zahnaný do extrémů. Jinak však perfektní. Jen bych si asi dokázal představit realističtější ztvárnění těchto žen. Třeba Iva Janžurová mě nepřesvědčila. Spíše sem měl pocit, že by chlapa ještě pochválila za to, že jí neotravuje a zabaví se sám. Za mě 85% ()

jemine

Jste-li mužský šovinista, budete po shlédnutí tohoto filmu otřesen a zhnusen. Jste-li feministka, nejspíš budete do hloubi duše uražena. Pravda, postavy filmu jsou načrtnuty schématicky, natolik, až působí jako karikatury, ale to nic nemění na faktu, že jsou dobře odpozorovány a skvěle zahrány. Je zřetelné, že všichni na filmu zúčastnění mohou čerpat z přehluboké studnice vlastních zkušeností. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017