Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (CinemArt)

Ekdahl

Mno, zajímalo mě, jestli se český mainstreamový film čistě náhodou nezačal aspoň trochu hrabat z těch sraček, ve kterých utěšeně setrvává dlouhý roky. Takže nezačal. Opět totální doslovnost (film je zřejmě určen pro idioty, jimž je všechno třeba narvat až pod nos), nulový prostor pro imaginaci (což ale zabíjí divácký požitek, který spočívá právě v rozehrání imaginativních sil), stádná klišé, strašně slabý humor, mizerní herci (na někoho, kdo se jako pan Kohák od rána do večera prostituuje v reklamách, věru nemám chuť koukat ve filmu, navíc ten chlap neumí mluvit, pan Havelka taky velká špatenka), hraní na maloměšťáckou strunku (hogo fogo vila v Dobřichovicích, hogo fogo bejvák s terasou v Praglu), odfláklá logika (Bartošku inspiruje k akci pohled na tchánovu batožinu? to neni zrovna přesvědčivý) atd. atp. Kdo je zvyklý na solidní zahraniční tvorbu - nemyslím nutně ten nejvyšší level, stačí taková ta slušná komerční produkce, připadá si u něčeho takovýho jak Alenka v říši divů. - Určitý plus vidim jen v tom, že ten film nelakuje na růžovo skutečnost, že chlapi a ženské si bytostně nerozumějí, míjejí se a jdou si na nervy. Ok, aspoň něco. Bohužel zpracováno je to poklesle, za hranicí karikatury, umělecky naprosto bezcenně. Summa: úděsný. ()

jarmar

Má to být komedie, ale nějak jsem se nesmál. Ženské řeší věci které nejsou k řešení, hledají problémy, kde žádné nejsou a starají se o koho není potřeba. Nic nového na světě. ()

Macamica

Teda já doufám, že většina českých žen tenhle model manželství nevyznává, i když nedělám si iluze, že žádné takové nejsou. Ale bylo to trochu prostě vytažené do extrému. Jinak jsem si ale pana Bartošku asi znovu zamilovala, tady se mi moc líbil. ()

Tomas_313

Příjemné překvapení roku 2016 pojednávající o proměně manželství v boj nerovných sil. V případě mužů boj o špetku svobody, v případě žen hon za totální nadvládou nad drahou polovičkou. Již tématika přihrává rozdělení postav na 2 tábory s jednoduchými charakteristikami - ženy touží po vládě a loajální poslušnosti, načež degradovaní muži přitakávají a tiše skrývají náznaky jakékoliv rebelie, až nakonec dojde k procitnutí tygra. Scénář staví na variaci obecně známých vtipů, témat a problémů, které kráčí ruku v ruce s manželstvím. Není to nikterak originální, ba naopak je to naprosto všední a všudypřítomné. A zde Teorie tygra boduje. Příběh je psaný životem, hořce pravdivý a odehraný s roky budovaným nadhledem. Bartoška a Balzerová tvoří skvělý pár, úžasně se doplňují a své dlouholeté přátelství proměňují v telepatické souznění na plátně. Kromě hlavního páru se představí i další dvojice v podobě mladší vlny, která oproti ladnému stáří zaostává se ctí. Dokonce i Jakub Kohák, herec věčně komický a nepříliš herecky uznávaný, se prodral k zajímavé roli vážnějšího rázu a uchopil ji povedeně. Teorie tygra potvrzuje přísloví "v jednoduchosti je krása" a nabízí uhrančivý charakter nezkrotného milovníka nikotinu Jiřího Bartošky. 80% ()

eplunie

Nu, spíš než film na červená čísla to je převlečený Kameňák, co se snaží tvářit na úrovni. Ale tomu přece nikdo nemůže uvěřit. ()

andreas_tool

Zasmál jsem se. Od srdce jsem se zasmál! Pánům doporučuju, mrkněte na to se svou lepší polovičkou. A pokud vám to nepřijde vtipný, ale pouze smutný, tak se honem rozveďte ;-) Bartoška výbornej a Balzerová taktéž. Film 4* jasný, pátá * za scénář ze života! :-) ()

Davor81

Po dlouhé době se mi opravdu zase líbil nějaký český film a vydržel jsem se na něj koukat od začátku do konce. Jiří Bartoška hraje opravdu dobře a i zbytek hereckého obsazenstva odvádí velice dobré herecké výkony. Ve druhé polovině filmu příběh malinko (opravdu malinko) upadá, ale to se dá velice lehce odpustit. U filmu budete mít pořád koutky úst nahoru a některé situace Vás doslova rozesmějí (a že jich nebude málo). Taky věřím tomu, že spousta lidí se v tomto filmu najde, a minutu ticha za ty, kteří to mají stejně jako ve filmu. Amen ()

biscuit

Když jsem film dokoukal, nemohl jsem se zbavit dojmu, že to bylo akcentovaný za hranici vkusu a zbytečně (dle mýho soudu dokonce snad i pro diváka s otupělými smysly a sníženou inteligencí). V životě nesnáším chlapy, kteří neumí, když už se ucho utrhne, prostě prásknout do stolu - nehledě na to, že mi to navíc ani nepasovalo k Bartoškovi. S delším odstupem se hrany trochu otupily a jsem k tomu jako k celku shovívavější. Nicméně na čtyři hvězdy to podle mého mínění není ani náhodou. ()

molies

Môj prvý kontakt s týmto filmom prebehol trocha bizarným spôsobom. V susednom mestečku sa totiž rozhodli usporiadať pre občanov verejnú produkciu filmu pod holým nebom. Kvôli prietrži mračien sa nepodarila prvá, ani druhá projekcia a na tretíkrát som tam zasa chýbal ja. Takže mi ho na požiadanie stiahol z netu syn. Film je vydarený, ľúbivý. A to až toľko, že bratia Česi by možno povedali, že je až podbízivý. Charizmatický Bartoška, s plejádou špičkových českých hercov (Balzerová, Vilhelmová, Janžurová, Kohák, Goldflam) dávajú 100% záruku dobrého filmu. Bartoška by dokonca dokázal utiahnuť tento film iba svojim nenapodobiteľným hlasom. S hlavnou postavou „musíte“ sympatizovať, hoci stvára často i „psí kusy“. Suma-sumárum : film chytí zopár levov a veľmi pravdepodobne bude najnavštevovanejším filmom roka ČR v roku 2016. Určite sa oplatí vidieť i keď je silne „protimanželský“. ()

fajntomas

V kině, asi v polovině filmu; moje 2.1/2: ¨myslíš že to tak fakt někdy je?¨ já: ¨ano, představ si je obráceně....., nedává to smysl, co?¨ Je to další z Těch českých komedií, s Těma hercema, Tou kamerou, Tím příběhem. Alespoň se to trochu oddělilo od Líbáš jako sněženky v říji. Ale ne moc. ()

masakry

Do prdele chtěl bych vidět, jak si to pouští doma nějaká ''spoko'' rodinka. Za to bych kurva klidně zaplatil :D Velká paráda, vtipná, zároveň dost smutná, jelikož chlapů by se v tom poznalo statisíce...Jen mě nasral trochu konec, protože z píči se prostě během dne nestane NEpíča, píču nelze změnit, píča je nemoc, na píču není lék. ()

AnkaF

Výborné výkony herců hlavních postav, ale i spousta plochého a stokrát omletého klišé. Výstižné postřehy z dlouhodobého, vyhořelého vztahu ale i zcela hloupé a nepravděpodobné zápletky. Přičemž film je možná věrohodný ve chvílích, kdy líčí drobné křivdy v dlouhodobém soužití (chybují ovšem vždy jen ženy viz např. hezká scénka při zavařování okurek), nicméně vyprávění je zcela mimo uvěřitelnou realitu, kdy jde o podstatné věci. Trapná byla scéna z katolického pohřbu, kde se terčem zcela ORIGINÁLNÍHO vtipu stal farář s logopedickou vadou. Ukradnutí a zpopelnění nebožtíka bez souhlasu manželky nebo zplnomocněné osoby je kriminální čin, který by se nedal jen tak realizovat. Nevěřím ani pikosekundu, že by se normální muž místo rozchodu/ útěku/ rozvodu radši nechal zavřít do depresivního blázince, kde lidé s alzheimrem končí jako totální trosky s plenami v rozkroku. Ostatně kde má onen SKVĚLÝ hlavní hrdina jakéhokoliv kamaráda? Proč dokonalá = tolerantní žena Alena, která má harmonický vztah s Jakubem, neřeší ve 21. století neplodnost normálně - tj. jako společný problém s manželem za pomocí asistované reprodukce, ale mimomanželským sexuálním stykem?! Scénárista, který vymyslí takový dějový posun je na tom hodně špatně. Na tohle totiž NIKDO NIKDY nezapomene, zvlášť když manželka Alena konzultuje neplodnost manžela se svým tchánem. Ale úplný hardcore jsou některé zdejší komentáře – jak jsme to těm ženským nandali, konečně jim to dal někdo za nás sežrat… Proboha! Z toho jde mráz po zádech. V dlouhodobém partnerském vztahu ( o kterém měl film asi být) jsou přece dva ... ()

j1c2

Komedie? Tohle přece není komedie...?! On se u toho někdo smál? V půlce filmu jsem byla velmi rozpačitá...ke konci již film nabral sílu... Souhlasím se zdejším komentářem..nejlepší scéna s Kohákem u auta...výstižné...každý má volbu. ()

masek

Mezi hloupými českými komediemi je tahle výjimka, pokud se člověk neurazí, že si dělají trochu drsnou legraci z ženských, může se docela zasmát. Kdo se chce podívat na slušnou českou komedii, pobaví se. ()

PRASÁK

Po delším čase opět kvalitní českej film!! Stojí hlavně na epesním hereckým výkonu Jiřího Bartošky, kterej zde vytvořil postavu veterináře Jana. Celej děj se nese v duchu filmovýho sloganu: „I ochočení muži mohou zdivočet.“ Snímek „Teorie tygra” natočil podle vlastního námětu a jako spoluautor scénáře jako svůj filmovej debut českej režisér Radek Bajgar. Ten je vlastně doktorem – tedy MUDr. (vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1986 a jako psychiatr se živil do roku 1989). Byl redaktorem, později šéfredaktorem magazínu Reflex. Od roku 1993 pracoval pro TV Nova jako šéfredaktor publicistiky a podílel se například na pořadech Na vlastní oči a Občanské judo. Od roku 2004 byl vedoucím projektu české soap opery Ulice, v roce 2006 se stal vedoucím oddělení vývoje nových formátů. Později byl kreativním producentem na Nově a v České televizi. V roce 2015 se opět stal šéfredaktorem časopisu Reflex. A loni spáchal svůj vůbec první celovečerní film „Teorie tygra.” Obdivuhodný výkony zde podávají i třeba Eliška Balzerová jako jeho žena Olga, Tatiana Vilhelmová jako jeho dcera Olinka, Jiří Havelka jako jeho zeť Erik nebo Iva Janžurová jako babička. Je to film ze života, jak pro zasmání, tak i k zamyšlení... ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017