Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Weirdman

Slovenský veľkofilm č.2. Nielen dátumom premiéry, ale aj v pomyselnom kvalitatívnom rebríčku. Porovnanie s Bathory je trochu mimo misu, keďže sú to výrazne odlišné filmy, ale Jánošík nech sa snaží jak sa snaží, aj tak je v porovnaní s Jakubiskovým filmom len povrchným, znudeným a katastrofálne obsadeným prerozprávaním toho čo všetci poznáme. Výrazne zbytočný film, ktorý nefunguje ani ako dobrodružný popcorn, pretože mu chýba akýkoľvek náznak dejového oblúka... Jedna hviezda je za scenérie, v ktorých sa film odohráva a jedna za to, že sa nakoniec tvorovia vyhecovali k tomu aby to dokončili. Hanbu si nespravili, ale nepotešili... (●) ()

andree182

Po prvých pár minútach filmu som bol milo prekvapený vizuálom filmu - výborná kamera, krásne scenérie. Osobne som celkom uveril, že takto vyzeralo Slovensko pred pár storočiami, vrátane zvykov atď. Trochu horšie (aj keď o triedu lepšie v porovnaní s Bathory) už na tom bol dej, ktorý sa nie vždy venoval veciam, ktoré by mňa osobne na Jánošíkovi (a danej dobe) zaujímali. Každopádne ak by slovenský film (kľudne aj takto v koprodukcii) pokračoval v duchu tohoto filmu, možno ešte nie je všetko stratené... ()

Digitalis

Opravdu nevím, jestli tato historie byla pravdivá, ale alespoň pro mě byla překvapením. Asi jsem v hodinách dějepisu spala. Děj byl trochu zmatený, herecké obsazení také nic moc. Hezká byla snad jen příroda a zaujaly mě pouze dobové obyčeje. ()

p.i.t.b.u.l

Je to asi nejlépe zpracovaný film o tomto zbojníkovi. Ale to je asi tak všechno. Začátek se mně moc líbil. Úvodní scéna mně dost překvapila svou akčností na československý film nevídanou. Nicméně film jako celek byl místy až nudný. Bylo tam více scén s Jánošíkem a jeho ženami, než aby se tvůrci raději více zaměřili na jeho osobní život. Chyběl tomu takový ten impulz aby to diváka dokázalo udržet u obrazovky. Když to shrnu, film nebyl špatný, okolí kolem kterého se to odehrávalo bylo moc pěkně zpracované. Atmosféra těchto let byla velice dobře nastíněná. Ale to je tak vše. Prostě další film, na který se podíváte a nezanechá ve vás stopu. To je můj názor. ()

rafix odpad!

Totální slátanina, která mě hrozně nudila. Nedoporučuji tento film, protože je nudný a je to blbost. ()

Phex

Když jsem Jesse Jamesovi s Pittem dal *** tak Jánošíkovi s Jiráčkem *** dát nemůžu...hlavní výtky: nulová gradace, přepálená stopáž, nezvládnuté snové scény (moment kdy s Jánošíkem přijde ve snu poklábosit Panenka Marie byl kýčovitý až hanba), pohlavní styk cca každých 15 minut. Na druhou stranu je to lehce poetické, přimeřeně naturalistické a asi díky polské režii bez národnostního patosu. No každopádně na Válku s mloky od Anežky Hollandů čekám s lehkým despektem... ()

lulu37

Panebože...to že príbeh o jednom z najväčší postáv Slovenska točili dve Poľky a hlavná postava je Čech už riešiť radšej nejdem...popísalo sa o tom dosť. Takže k veci či vlastne od veci alebo čo vlastne napísať, môj koment bude rovnaký ako film, jeden velký maďarský guláš. Nevedela som či sa jedná o niečo poetické, dramatické alebo o akčňák s krpatým hlavným hrdinom bez štipky charizmy. S vypätím síl sa to dalo pozerať, ale bolo to pretrpené a čuduj sa svet bez dojímavého konca, ale keď už dámy dodrbali celý film, nejaký koniec by to aj tak nezachránil. ()

honzic

Musím u tohoto filmu pochválit kvalitní kostýmy, kameru, výpravu a obecně grafický i umělecký dojem, herecký už je pouze průměrný, i když pojetí Jiráčkovo mi na Jánošíka moc nesedí, je to moc citlivý kluk a přijde mi, že Jánošík musel být větší zbojník a méně citlivý, ale budiž. No ale co bije do očí je nekvalitní scénář, děj je spletkou nedobře navazujících příběhů a částí a nemá moc dobrý průběh a návaznost. Prostě to chtělo kvalitnějšího scénáristu a mohlo to být o hvězdu lepší. Škoda. Hodnocení: 55 % ()

ZHODNOTITEL

Jánošík. Další drahá pitomost po Bathorách. Nevím, jestli tady ty lidi neumí točit historické filmy, nebo jestli si vybírají nezajímavé látky, každopádně výsledek, který to asi mělo nést, nenesen. ()

Joke_47

Ta jedna hvězdička je pouze za to, že to nemohu srovnávat s jinými odpadky, ale ten film je prostě sám proti sobě...a to, že se hlavní herec neumí ani sám nadabovat zpátky do češtiny je největší slabina filmu!!! prostě hrůůůůůza =(( ()

COWBOY86

Pekna priroda, absolutne neprehladne bojove sceny, uznavam uctu režiserky k divakom, keď nás nenehavala v napätí ako to vidieť v niektorych americkych akčakoch, ovečky so štitkami na ušoch, vyholena janošikova hrud -v štyle vinetou -,,typický" slovák. Proste kopa kurvenia a hôr... priemer až pod priemer... ale nečakal som vobec nič, tak sklamany som nebol... ()

pierre9

Myslím si, že hodnotenie tohto filmu je do veľkej miery ovplyvnené očakávaniami. Naozaj netuším, čo čakali ľudia, ktorí mu dali odpad, ale ja som si realistického Jánošíka predstavoval v zásade asi takto. Navyše, moje očakávania značne znížili kamaráti, ktorí ho dobre, že nevykreslili ako nemravné porno bez akejkoľvek pointy. Ja som bol nakoniec milo prekvapený, pretože moje pôvodné antipatie k hlavnému predstaviteľovi zmizli a aj keď si Jánošíka viem predstaviť bez niektorých scén, či už erotických alebo naturalistických, ide určite o film, na ktorý sa dá pozerať. Každopádne určite lepšie ako Bathory. 3.5* ()

Pepe1783

Podle méh názoru hodně nevyvážený film. Kvalitní záběry se střídají s rozmazaným a třesoucím se něčím, co po delším zkoumáním zjistím, že to je něčí obličej. Film má sice přes dvě hodiny, ale za tu dobu se mi nepodařilo začít s někým sympatizovat. Celá banda je brána jen okrajově a někdy je zmatek v postavách. Celkový pocit z filmu je docela slabý, až na nějaké zajímavější momenty. ()

rigby

Civilní pohled na osobu slavného zbojníka a jeho přátel. Bohužel délka filmu je vzhledem ke kvalitě scénáře značně neúnosná a divák má dost často tendenci usínat. Film je tak navzdory skvělé kameře velmi nudný a nepřináší vůbec nic. ()

veverysiak

Kopa vrazených toliarov by bláhovému diviakovi bola predzvesťou ohromného výpravného historického veľkofilmu, na SK je to však inak, hrozne rád by som vedel, kde sa tie grajciare vlastne rozkotúľali, ale to už je o inom, tak sa radšej zahrajme na toho naivného roduverného diviaka a s vlasteneckou hrdosťou pozvime na premiéru tohoto výtvoru svojho čistokrvného anglického priateľa, ktorému ešte pred vstupom do dychtivo očakávajúcej sály natrúbme do gebule, že uvidí príbeh nášho národného hrdinu, ktorý Robinovi Hoodovi takmer z oka vypadol, a po viac ako dvojhodinovom šoku potom pri vychádzaní z kina zahanbene sledujme súcitné prikrepkasté úsmevy nášho unudeného kamoša, ktorý bude mať slovenskej kultúry asi tak na dve storočia po krk, a pritom mu už nikto ani za otca nevysvetlí, že to bola koprodukčná spískanina, čo však v konečnom dôsledku nie je podstatné, nie som žiadny urážlivý patriot, ale skutočne som od tej medzinárodnej squadry očakával viac, kľudne by som im odtoleroval absenciu výpravnosti scén a hodnovernosti reálií, prehnanosti v rozťahovaní nôh a neznalosti folklóru vrátane dialógov, lenže vygumovanie akčnosti pri vykreslení čestného predsedu našich zbojníkov na úkor neprirodzeného vyzdvihnutia lyrickej až idylickej atmosféry vtedajších pomerov, to je trestuhodné premrhanie možností, ak k tomu pridám nadmieru dreveného a typovo úplne nevhodného hlavného predstaviteľa, ničnehovoriace a nikamnevedúce premúdrelé dialógy, otravné dlhé zábery na inak príťažlivú prírodu, nevydarenú symbiózu medzi obrazom a hudbou a v neposlednom rade fraškoidné zbojnícko-pandúrske bitky, nemôže mi z toho vyjsť nič pozitívne, nuž a pri všetkej úcte, pani Agneša môže byť glorifikovaná koľko chce, ale toľko prešľapov nemôže ísť len na vrub neschopnosti zvyšku realizačného tímu, jednoducho toto nie je žáner, ktorý by dokázala uspokojivo zvládnuť, takže 35%. ()

blekekeke

Po filmu jsem si řekl, že to nechám uležet, třeba to vyzraje. Nic, pár dní a už se mi film ztrácí v dáli, na tohle se dá snadno zapomenout, velmi snadno. Nic mě neuchvátilo, nikdo nepřesvědčil, dějově chudé, chvílemi psycho, hlavně létající Čestmír, ehm tedy Jánošík. O co tedy šlo? O pojetí surovosti oné doby? Snad jen právě reálně pojatá surovost oné doby byla na svém místě ... ()